Ρετρό Πιτάδικα / Σουβλατζίδικα

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.931
Αντιδράσεις
1.172
Πολύ πριν την επικράτηση των αλυσίδων τα «πιτάδικα» μπορεί να είχαν τα εξής χαρακτηριστικά:

1) Ο πωλητής μπορεί να ήταν άτομο της τρίτης ηλικίας.

2) Το κατάστημα μπορεί να ήταν και καφενείο ταυτόχρονα.

3) Οι πατάτες μπορεί να ήταν σπιτικές. (Όχι προτηγανισμένες κλπ)

4) Το «Απʼ όλα» μπορεί να σήμαινε και κέτσαπ, και μουστάρδα.

5) Το κατάστημα μπορεί να έκανε εκατοντάδες παραβάσεις υγειονομικών διατάξεων… :D

:cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλά ναι αυτό με την μουστάρδα και την κέτσαπ ειχε πλακα.. εγω θυμάμαι ενα στα καμίνια μικρο με εναν παππού που ηταν και καφενείο (3 τραπεζάκια) που έβαζε σάλτσα...
 
Και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δε λέγαμε "Μια πιτα καλαμάκι" αλλά "Μια πιτα σουβλάκι". Ημαρτον δηλαδής! :mad: (τουλάχιστον στη Χαλκίδα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, την εποχή εκείνη αν έλεγες κανένα από τα ονόματα που έχουν δώσει σήμερα

στα σουβλάκια κάποιες "αλυσίδες πιτάδικων", θα έτρωγες χοντρό δούλεμα !

Φανταστείτε σκηνή, μπροστά από τον λιγδιασμένο αρρενωπό μυστακιοφόρο ιδιοκτήτη σουβλατζίδικου :

Πελάτης : Παρακαλώ, ένα "τσενταρίνο" !


Σουβλάκι-man : Ωρε, τι ειν' τούτο ;



Πελάτης : Καλά, δώστε μου ένα "φετίνο" !



Σουβλάκι-man : Σύυυυκαααα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έλα ντε και εγώ δε τα ξέρω αυτά..
 
Πριν καιρό, έπεσε στα χέρια μου ένας κατάλογος από "delivery franchise" σουβλατζίδικο, που προσέφερε διάφορες παραλαγές στα σουβλάκια και μάλιστα τους είχε δώσει και "όνομα" όπως κάνουν τα burger-άδικα στα burgers τους.

Έτσι, μπορούσες να παραγγείλεις ένα "φετίνο" (σουβλάκι με φέτα μέσα), ένα "τσενταρίνο" κλπ !

Καλή ιδέα, αλλά ... ντράπηκα να τα παραγγείλω !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Φανταστείτε σκηνή, μπροστά από τον λιγδιασμένο αρρενωπό μυστακιοφόρο ιδοκτήτη σουβλατζίδικου :

Πελάτης : Παρακαλώ, ένα "τσενταρίνο" !


Σουβλάκι-man : Ωρε, τι ειν' τούτο ;



Πελάτης : Καλά, δώστε μου ένα "φετίνο" !



Σουβλάκι-man :
Σύυυυκαααα !
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

Ο λαιμός μου!!!!!!!!

Πάντως εδώ εμείς λέμε ή "Μια πίτα με γύρο απ'όλα" ή "Μια πίτα με σουβλάκι απ'όλα", το οποίο νομίζω πως είναι και το πιο σωστό! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ω! Μα πως μου ξέφυγε… :wait2:

Τα στέκια αυτά προσέφεραν τότε και «διπλές» πίτες. Με δύο ψωμιά. Κατοχικό σύνδρομο FTW!
 
Πολλα ρετροσουβλατζιδικα υπαρχουν νοτια προαστια μερια. Ταυρος/Πετραλωνα/Βοτανικος, με 100% διακοσμηση της εποχης, καθως και καποια παιζει να εχουν κρεατα απο τοτε :p

Μονο για τους γενναιους!
 
Ένα τέτοιο σουβλατζίδικο που υπάρχει ακόμη, όπως πριν από 25 χρόνια που κάνει φοβερα σουβλάκια, είναι ο Πανερυθραϊκός στη Νέα Ερυθραία.

Καφέ Μπαρ που σερβίρει μόνο σουβλάκι πίτα, πατάτες, φέτα και μπύρες - κρασιά.

Σταθερή αξία !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν όνομα ποδοσφαιρικής ομάδας ακούγεται. :)

Θα το βάλουμε στα υπόψιν πάντως.
 
Νομίζω πως στο σουβλατζίδικο δεν έχουν επικρατήσει και τόσο οι αλυσίδες. Τα συνοικιακά σουβλασερί ( στα γαλλικά :p :D ) κάνουν, και θα κάνουν, χρυσές δουλείες. Είναι ο μόνος κλάδος της οικονομίας που δε προκείται ποτέ να βουλίαξει τελείως, καθώς ο Ελληνας, και λεφτά να μη έχει, και να τον βγάζει ο μισθός για τις 2-3 πρώτες μέρες του μήνα, στο τοπικό σουβλατζίδικο με τη παρέα, θα πάει. Και στο μπουζούκι του θα πάει. Είναι πάγια αυτά.
 
Προφανως γιατι οταν και εγω τουλαχιστον εμαθα τι ειναι σουβλακι, υπηρχε μονο το καλαμακι, και λιγο αργοτερα το μπιφτεκι. Κατι γυροι κοτοπουλο-γυροι χοιρινο-σεφταλιες-κεμπαπ(που πολλοι το εχουν μπλεξει με το μπιφτεκι και στο πασαρουν για το ιδιο πραγμα)-και εγω δεν ξερω τι αλλο, ηταν λεξεις αγνωστες. :)
 
οταν και εγω τουλαχιστον εμαθα τι ειναι σουβλακι, υπηρχε μονο το καλαμακι,
Μπορεί . Πρώτα πρέπει να τρώγανε τα καλαμάκια από τον φραπέ , τα αναψυκτικά κτλ και μετά ήρθε ο πολιτισμός και σκευτήκανε να περάσουν το κρέας επάνω σε μικρό σουβλί - εξού και το "σουβλάκι" . Στη συνέχεια , τα καλαμάκια έπαψαν να τα τρώνε , και τα χρησιμοποιούν μόνο για την ρόφηση των ποτών . :p :p :p :biglaugh: :animlaugh:
 
οταν και εγω τουλαχιστον εμαθα τι ειναι σουβλακι, υπηρχε μονο το καλαμακι,
Μπορεί . Πρώτα πρέπει να τρώγανε τα καλαμάκια από τον φραπέ , τα αναψυκτικά κτλ και μετά ήρθε ο πολιτισμός και σκευτήκανε να περάσουν το κρέας επάνω σε μικρό σουβλί - εξού και το "σουβλάκι" . Στη συνέχεια , τα καλαμάκια έπαψαν να τα τρώνε , και τα χρησιμοποιούν μόνο για την ρόφηση των ποτών . :p :p :p :biglaugh: :animlaugh:

Μα σκευτείτε το και εσείς βρε παιδιά : αν βάλεις καλαμάκι στη σχάρα , θα λιώσει ! :animlaugh: :animlaugh:
 
Το καλυτερο σουβλακι που εχω φαει στην ζωη μου, το εφτιαχνε ο ''Αραπης'' στα Ταμπουρια. Ενα μικρο μαγαζακι με μερακλη μαστορα ο οποιος εβγαζε περιορισμενο αριθμο κομματιων. Οταν πουλουσε την ποσοτητα που ειχε προετοιμασει, εκλεινε ασχετου ωρας. Φοβερη η μεριδα κρεας, με τεραστια κομματια χοιρινο πολυ καλα προετοιμασμενα (δεν επαιζε τσιχλιφουσκα απ τις ινες) και ψημενα, με πολλες πιτες σαλατικο και κοκκινο καυτερο πιπερι.

Δυστυχως το μαγαζακι δεν παιζει πια :cry:
 
Φυσικά το πλέον retro σουβλατζίδικο είναι το Αιγυπτιακόν στην Νίκαια το οποίο ήταν και το πρώτο που άνοιξε στην Ελλάδα. Φυσικά έχει μόνο κεμπάπ.
 
Δηλαδή "σουβλάκι γύρο" = "πίτα με γύρο" ; ! ! ! Μα είναι δυνατόν ; σουβλί μέσα στον γύρο ; Ήμαρτον βρε παιδιά ! δεν ευσταθούν αυτές οι εκφράσεις .

Μου άρεσε μάλιστα που του είπες σάντουιτς με πιτόφυλλο ! ! !

Δε μου λες ; Η "μπριζόλα στα κάρβουνα" πώς λέγεται ; "Κοτόπουλο στο φούρνο" ; ! ! !
 
Μπερδεμένη κατάσταση!!!! :D

Αν πω στην Αθήνα ρε παιδιά, "βάλε 2 σουβλάκια", τι θα μου δώσουν;;;

Φαντάζομαι δύο πίτες ε;;;
 
Πίσω
Μπλουζα