Ρετρό Πιτάδικα / Σουβλατζίδικα

Leon είπε:
Δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα για να παραγγείλω σουβλάκι την πρώτη φορά που πήγα Θεσσαλονίκη. Για να πάρω ένα σουβλάκι γύρο απ'όλα έπρεπε να πω: Ένα σάντουιτς με γύρο, βάλε πίτα και όχι ψωμάκι, χωρίς μουστάρδα και κέτσαπ και σαλάτα τζατζίκι. Ήμαρτον! :D
Φυσικά το πλέον retro σουβλατζίδικο είναι το Αιγυπτιακόν στην Νίκαια το οποίο ήταν και το πρώτο που άνοιξε στην Ελλάδα. Φυσικά έχει μόνο κεμπάπ.
Eίναι λίγο πιο απλό. Λες ένα σουβλάκι ή γύρο (σε πίτα ή σε ψωμάκι) με ότι άλλο θέλεις να έχει μέσα (πχ τζατζίκι κτλ)
 
DINO :

Αν πω στην Αθήνα ρε παιδιά, "βάλε 2 σουβλάκια", τι θα μου δώσουν;;;Φαντάζομαι δύο πίτες ε;;;
Αφού εκεί σουβλάκι = πίτα , σημαίνει πως αν θελήσεις μία πίτα με μπιφτέκι , θα πρέπει να πεις "ένα σουβλάκι με μπιφτέκι" ! ! !
 
..αν και νοτιος παραδεχομαι οτι γενναιοι του βορρα κανουν πιο σωστη χρηση της ελληνικης (και)στο σουβλακι ..για τα "με λες¨"και "σε λεω" δεν το συζητω..ετσι θα επρεπε να μιλαμε ..συντακτικως ειναι ορθον..για την ταμπακιερα..απευθυνομαι σε μεταλλαδες καποιας ηλικιας..πιος θυμαται κοντα στο "ομπρε" σ ενα στενακι τον"καυτερο"?ενα σουβλατζικο 2 τρωνε 3 ψοφανε,διασημο για μια καυτερη σαλτσα ,δικης του επινοησης,που εβαζε στα σουβλακια?(ναι με πιττα..)προφανως για να καλυψει αλλου ειδους γευστικες ατελιες...
 
Έκει που μεγάλωσα στο Μαρούσι έχει ακόμα έαν απο τα παλιά καλά σουβλαντζίδικα το οποίο λέγεται ο Λουκάς. Είναι στα σύνορα Πεύκης-Μαρούσι στον δρόμο που είναι το αστυνομικο τμήμα Πεύκης και το δημαρχείο. Άπιστευτος γύρος-πίτα. Αν και τα τελευταία χρόνια έχει βάλει και πολλά άλλα στο μενού τα σουβλάκια του και ο γύρος είναι ακριβώς όπως παλιά.
 
Δεν ξέρω τι γίνεται στα μέρη σας , αλλά εδώ σε εμάς τα τελευταία χρόνια ο γύρος έχει χαλάσει ... Παλια , βρε παιδί μου , τον θυμάμαι ήταν πιο λιπαρός . Μάλιστα έτσι πιο λιπαρός όπως ήταν , ψηνόταν και πιο ωραία ! Θυμάστε τις ωραίες τραγανιστές και λαχταριστές μπουκίτσες από γύρο που έλιωναν στο στόμα ;

Μα τι κάνω ο άτιμος ; Πραγματικά με έπιασε μία λιγούρα τώρα !

Κάτα τα άλλα , σήμερα έχουν εμφανισθεί ένα σωρό κατασκευάσματα , με το πιο φιλόδοξο να είναι το κεμπάπ . Τελικά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το πράγμα . Σε άλλα πιτάδικα είναι κάτι σαν σουβλάκι , σε άλλα ένα είδος μπιφτέκι , ενώ πρόσφατα ένας φίλος μου που γύρισε από ταξίδι στην Τουρκία μου είπε πως ως κεμπάπ είδε να λένε κάτι σαν τον γύρο το δικό μας . Τρέχα γύρευε !

Το μόνο πράγα που έχει μείνει όπως παλιά είναι το σουβλάκι (εκείνο με τα κρεατάκια στο σουβλί , όχι η πίτα) . Δυστηχώς όμως και αυτό πάει να εκλείψει . Αφενός το υγραέριο που αντικατέστησε τα κάρβουνα στα πιτάδικα και αφετέρου το γεγονός πως τώρα τα σουβλάκια απλά τα ζεστένουν (έχοντάς τα καψαλήσει από πριν) αντί να τα ψήνουν επιτόπου , έχουν οδηγήσει στην εξαφάνιση του είδους .

Στο μέλλον θα διηγούμαστε στα εγγόνια μας πως κάποτε υπήρχαν σουβλάκια ...
 
Κεμπάπ, επειδή υπάρχουν πάρα πολλά τούρκικα "take-away" εδώ στην Γερμανία ,από ότι έχω καταλάβει λένε οι Τούρκοι όλα τα κρέατα στα κάρβουνα. Π.χ. σις-κεμπάπ είναι ένα σουβλάκι από αρνί, κιοφτέ-κεμπάπ ένα σουβλάκι με μικρά κεφτεδάκια. Τον αντίστοιχο γύρο τον λένε ντόνερ. Γενικά είναι πολύ νόστιμα.

Συμφωνώ και εγώ ότι με το υγρέριο έχει άλλη γεύση το σουβλάκι, κατα καιρούς πάντως πετυχαίνω σουβλαντζίδικα με κάρβουνο. Είναι σπάνια πάντως.

:cry:
 
iliekater είπε:
DINO :
Αφού εκεί σουβλάκι = πίτα , σημαίνει πως αν θελήσεις μία πίτα με μπιφτέκι , θα πρέπει να πεις "ένα σουβλάκι με μπιφτέκι" ! ! !

iliekater είπε:
DINO :
Αφού εκεί σουβλάκι = πίτα , σημαίνει πως αν θελήσεις μία πίτα με μπιφτέκι , θα πρέπει να πεις "ένα σουβλάκι με μπιφτέκι" ! ! !
Το σουβλακι δεν ισουται εννοιολογικα με την πιτα. Νομιζω οτι καθενας μπορει να καταλαβει οτι προκειται για μια συντομευση. Οταν λεμε στο σπιτι ας πουμε ''να παραγγειλουμε σουβλακια?'' εννοουμε γενικα οτι εχει να κανει με το σουβλατζιδικο. Παλια τα πιτογυρα δεν υπηρχαν. Υπηρχαν μονο τα καλαμακια τα οποια δεν υπηρχαν σαν παρελκομενα του φραπε, ουτε ο ιδιος ο φραπες τοτε. Οποτε το ''σουβλακι'' ειναι μια γενικευση που τα περικλειει ολα. Ναι δεν ειναι και οτι πιο σωστο και αν καποιος θελει να το ψειρισει θα επρεπε να πει θελω μια πιττα με κρεας/μπιφτεκι/γυρο κτλ...

Αλλα αυτο ειναι ενα απλο πταισμα οταν οι πολυ αγαπητοι κατα τα αλλα βορειοι λενε το πιτογυρο ''σαντουιτς'' (λες και ειναι Αγγλοι λορδοι) και το μαγαριζουν κανονικα με τυροσαλατες, βουδαπεστης, κετσαπ και καθε ασχετο συστατικο. Εννοειται οτι περι ορεξεως ουδεις λογος αλλα μιας και μας επιασε το ''να τα λεμε σωστα'' καλο ειναι να το εχουμε υποψιν.

Παντως στην Θεσσαλονικη εχω φαει πολυ ωραιο σουβλακι απεναντι απο το Χαριλαου οπου παραγγελνα προσεκτικοτατα και με κινδυνο της ζωης μου αφου το μαγαζι ηταν τιγκα στους Αριανους εν αναμονη αγωνα με τον ΠΑΟ (για την ιστορια δεν δινω δεκαρα για τη μπαλα πηγα μαζι με φιλους που ηθελαν να δουν τον αγωνα και περασαμε και ενα πολυ ωραιο σαββατοκυριακο στην Θεσσαλονικη).

@ Dokken φιλε μου τα ''σε λεω με λες'' και λοιπα με την καμια δεν ειναι σωστα, εστω και αν εχουν την φαση τους
 
στο εξωτερικο ,σε πολλες χωρες(κ στη γερμανια αν θυμαμαι καλα)συναντας τα αντιστοιχα"ταχυφαγεια" να εχουν κοτσαρει απο ξω "GYROS"και να ναι τουρκικα λιβανεζικα κλπ..αισχος,μας κλεβουν κλπ..τα γνωστα..το πιο εξτρημ πρωινο στη ζωη μου το χα φαει σε μια ...πολυ κυριλε περιοχη της Βουδαπεστης ,οταν 8 η ωρα το πρωι,απο αεροδρομιο,με τσιμπλα στο ματι,παω σ εναν αιγυπτιο (σουβλατζη για ξεκαρφωμα) να αλλαξω λεφτα και μου βαζει μπροστα ενα τεραστιο πιατο με γυρο και πιλαφι μαζι με διαφορα καυτερα ..ακομα το θυμαμαι(ο γυρος με το πιλαφι keg amo δοκιμαστε τον συνδιασμο)ρε παλιοπαιδα,πεινασα νυχτιατικα!
 
@ Dokken φιλε μου τα ''σε λεω με λες'' και λοιπα με την καμια δεν ειναι σωστα, εστω και αν εχουν την φαση τους

επειδη η πλειονοτης των ρηματων στα αρχαια αλλα και στην"καθαρευουσα" συντασσεται με αιτιατικη και δοτικη(που οταν καταργηθηκε-τι ανοησια-ολα πηγαν στην αιτιατικη)απ αυτη την αποψη λεγω οτι ειναι πιο σωστο..θα μου πεις για δημοτικη,καθημερινη γλωσσα κλπ..αλλα οταν η μιση ελλαδα το λεει "ετσι"και αλλη μιση "γιουβετσι"πιο σωστο ειναι αυτο που στηριζεται σε κανονες αιωνων..κι εγω σαν σαουθερν ομιλω,αλλα ενστερνιζομαι το ορθον του λεγειν των βορειων συντροφων..
 
Ταξιτζή , με ανοίγεις από πίσω ; ! ! ! !

Πιο απλά δεν γίνεται !

Δεν μπορούμε να γκρεμίζουμε έτσι απλά την ελληνική γλώσσα .

Τα παραπάνω έχουν προέρθει από λάθη ανθρώπων που , για να λέμε και την αλήθεια , δεν μπορούμε να τους καταδικάσουμε επειδή ήταν αμόρφωτοι . Η χώρα τράβηξε τα πάνδεινα στο παρελθόν .

Το πρόβλημα προκλήθηκε απο αναλογία σε εκφράσεις όπως : "Σε ρώτησα" και κατεπέκταση "σε απάντησα" κτλ . Σήμερα όμως που υπάρχει οργανωμένη παιδεία , δεν μπορούμε να αποδεχόμαστε τέτοια πράγματα .

Σε ρωτώ , διότι σε υποβάλω σε τέτοια κατάσταση , όμως σου απαντώ , διότι σου δίνω την απάντηση .

Ας προσπαθήσει κάποιος να εφαρμόσει την λανθασμένη μέθοδο και ας πει "σε αποσπώ την απάντηση" . Θα καταλάβει αμέσως το σφάλμα του !

Επιβάλεται να υπάρχει σαφής διαχωρισμός στο λόγο και όχι να τα ανακατεύουμε . Για παράδειγμα :

Σου είπα , αλλά δεν με άκουσες .

Σε είπα χαζό , αλλά το μετάνιωσα .

Σου έγραψα ένα γράμμα .

Σε έγραψα στα παλιά μου τα παπούτσια .
 
Ταξιτζή , με ανοίγεις από πίσω ; ! ! ! !

Πιο απλά δεν γίνεται !

Δεν μπορούμε να γκρεμίζουμε έτσι απλά την ελληνική γλώσσα .

Τα παραπάνω έχουν προέρθει από λάθη ανθρώπων που , για να λέμε και την αλήθεια , δεν μπορούμε να τους καταδικάσουμε επειδή ήταν αμόρφωτοι . Η χώρα τράβηξε τα πάνδεινα στο παρελθόν .

Το πρόβλημα προκλήθηκε απο αναλογία σε εκφράσεις όπως : "Σε ρώτησα" και κατεπέκταση "σε απάντησα" κτλ . Σήμερα όμως που υπάρχει οργανωμένη παιδεία , δεν μπορούμε να αποδεχόμαστε τέτοια πράγματα .

Σε ρωτώ , διότι σε υποβάλω σε τέτοια κατάσταση , όμως σου απαντώ , διότι σου δίνω την απάντηση .

Ας προσπαθήσει κάποιος να εφαρμόσει την λανθασμένη μέθοδο και ας πει "σε αποσπώ την απάντηση" . Θα καταλάβει αμέσως το σφάλμα του !

Επιβάλεται να υπάρχει σαφής διαχωρισμός στο λόγο και όχι να τα ανακατεύουμε . Για παράδειγμα :

Σου είπα , αλλά δεν με άκουσες . (δεν σε είπα εσένα τον ίδιο , αλλά κάποιο πράγμα σου είπα)

Σε είπα χαζό , αλλά το μετάνιωσα . (είπα χαζό εσένα τον ίδιο)

Σου έγραψα ένα γράμμα . (δε σε έγραψα εσένα τον ίδιο , απεναντίας κάτι άλλο ήταν εκείνο που έγραψα)

Σε έγραψα στα παλιά μου τα παπούτσια . (αυτή τη φορά έγραψα εσένα τον ίδιο)
 
don dokken είπε:
στο εξωτερικο ,σε πολλες χωρες(κ στη γερμανια αν θυμαμαι καλα)συναντας τα αντιστοιχα"ταχυφαγεια" να εχουν κοτσαρει απο ξω "GYROS"και να ναι τουρκικα λιβανεζικα κλπ..αισχος,μας κλεβουν κλπ..τα γνωστα..το πιο εξτρημ πρωινο στη ζωη μου το χα φαει σε μια ...πολυ κυριλε περιοχη της Βουδαπεστης ,οταν 8 η ωρα το πρωι,απο αεροδρομιο,με τσιμπλα στο ματι,παω σ εναν αιγυπτιο (σουβλατζη για ξεκαρφωμα) να αλλαξω λεφτα και μου βαζει μπροστα ενα τεραστιο πιατο με γυρο και πιλαφι μαζι με διαφορα καυτερα ..ακομα το θυμαμαι(ο γυρος με το πιλαφι keg amo δοκιμαστε τον συνδιασμο)ρε παλιοπαιδα,πεινασα νυχτιατικα!
Στην Γερμανία όσα γράφουν γύρος κ.λ.π. τα είχαν παλιά Έλληνες οι οποίοι μετά τα πουλήσανε. Και η διαφορά με τα τούρκικα είναι ότι κάνουν γύρο απο γουρουνάκι (μιαμ-μιαμ), γιατί οι Τούρκο δεν χρησιμοποιούν χοιρινό. Κατα τα άλλα, όντως παεί πολύ ο γύρος με το πιλάφι και τα καυτερά. Τα χειρότερα ταχυφαγεία πάντως τα είχε/έχει η Αγγλία, στην Γερμανία είναι όλα σχεδόν πολύ νόστιμα (τούρκικα, ελληνικά, γερμανικά).
 
...το οτι δεν ειναι ευηχα,δεν σημαινει κ οτι ειναι λαθος..η επειδη παραπεμπουν σε αλλα... νοηματα!..εδω κολλαει γαντι η καταργηση της δοτικης!!βλεπεις?για γλωσσικα εγκληματα τουλαχιστον τα τελευταια 100 χρονια ,φταινε οι ταγοι μας,οχι ο κοσμος..εγω ειπα οτι συντακτικως ειναι ορθοτερο..η συζητηση ειναι ατερμονη..διαλεγεις και παιρνεις.απλα!(εγω παιρνω ενα σαντουιτς γυρο απολα και μεχρι να το φτιαξει χτυπαω και δυο..σουβλακια!)
 
Συμφωνώ μόνο σε ένα πράγμα . Η δοτική είναι πολύ κρίμα που χάθηκε . Το αποτέλεσμα ήταν όλα να τραβήξουν προς αιτιατική και γενική .

Γι'αυτό έχω δει τους έλληνες να μπερδεύονται αφάνταστα όταν προσπαθούν να μάθουν ξένη γλώσα που περιέχει δοτική .

Πάντως και κάτι άσχετο : λέω να πέσω να κοιμηθώ διότι είναι περασμένες τρεις η ώρα ! Τα λέμε !
 
Το θεμα του Thread εξακολουθει να ειναι τα ρετρο πιταδικα.
 
Οταν μιλαμε για πιταδικα εμενα στο μυαλο μου ερχεται ο Αβρααμ και ο Καραμπαμπας στον Πειραια κατω στο λιμανι. Την εποχη εκεινη ηταν κορυφη τα σουβλακια του.

Με τοσα που διαβασα σε αυτο το thread.....

ΠΕΙΝΑΣΑ :-D
 
Το ωραίο με κάποια "ρετρό πιτάδικα" ήταν ότι παρόλο που είχαν πολύ μικρή ποικιλία σε σχέση με σήμερα που έχουμε κοτομπέικον και δεν συμμαζεύεται (βασικά μόνο καλαμάκια ή σουβλάκια για τους βόρειους φίλους μας) ήταν το μερακλίδικο της κατάστασης. Ο σουβλατζής την πάλευε με τις ώρες την πίτα στη θράκα και έφτιαχνε και μια ωραία κόκκινη σαλτσούλα που τη *****ωνε. Βέβαια σε άλλα ήταν χάλι μαύρο με υπερλαδωμένες πίτες, χείριστης ποιότητας κρέας και άπειρες υγειονομικές παραβάσεις.

Και τώρα βρίσκεις κανά τέτοιο μερακλή, αλλά νομίζω ότι είναι σπανιότερο.
 
circleag είπε:
Οταν μιλαμε για πιταδικα εμενα στο μυαλο μου ερχεται ο Αβρααμ και ο Καραμπαμπας στον Πειραια κατω στο λιμανι. Την εποχη εκεινη ηταν κορυφη τα σουβλακια του.
Με τοσα που διαβασα σε αυτο το thread.....

ΠΕΙΝΑΣΑ :-D
Δυστυχως και μετα απο τοση φημη, προσωπικα δεν γουσταρω καθολου εκει. Τελευταια φορα που εφαγα ξενερωσα. Οταν το πραγμα μεγαλωνει ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις την ποιοτητα τελικα. Πχ στον Θαναση στην Αθηνα οταν με ειχε παει ενας φιλος πρωτη φορα οταν ημασταν πιτσιρικια, ειχα φαει τρομερο μπιφτεκι, το οποιο τωρα πια δεν παιζει. Ειναι ολοιδιο με των τριγυρω.

Ισως οταν αποσυρονται απο την ενεργο δραση οι αρχικοι μαστορες και αναλαμβανουν υπαλληλοι το θεμα να χανει την ταυτοτητα του.
 
...... ή απλά παίρνουν τα μπιφτέκια και τα κεμπάπ έτοιμα από τον ίδιο προμηθευτή, οπότε και εξηγείται το..... καρμπόν.

Η παλιά γενιά έφυγε, δυστυχώς, και από εδώ.
 
Kαρα ρετρό είναι το μαγαζάκι πάνω στις περίφημες γραμμές με την πινακιδα ερχονται τα καλαμακια και στο αυτοκινητο. Τρομερο κρεας, τρομερη γευση.

Υπαρχει απο οτι καταλαβα παρααα πολλα χρονια και ειναι τρομερο.

Επισης ρετρο πιταδικο στου ζωγραφου ειναι ο Θανασης ή Ζήκος (λεει δυο ονοματα η ταμπέλα!) προς το νεκροταφειο. Υπαρχει καμια 25 ετια και βαλε. Βεβαια δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο απο γευση αλλα ενταξει. Α και να μην ξεχάσω και τα δυο αδερφια παλι στου ζωγραφου που καποια εποχη ειχαν βραβευτει για το πιτογυρο τους.

Ειναι και αυτοι καμποσα χρονια.
 
Πίσω
Μπλουζα