Ρετρό Πιτάδικα / Σουβλατζίδικα

..εστιν ουν εν εξαρχιοις εις παρασκευαστης οπτου κρεατος καλουμενος"καβουρας"..προγενεστερος παντων,πλην καραμπαμπος.δοκει μοι,μιαρος εστι τα μεγιστα... :headbang:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iliekater είπε:
Ταξιτζή , με ανοίγεις από πίσω ; ! ! ! !Πιο απλά δεν γίνεται !

Δεν μπορούμε να γκρεμίζουμε έτσι απλά την ελληνική γλώσσα .

Τα παραπάνω έχουν προέρθει από λάθη ανθρώπων που , για να λέμε και την αλήθεια , δεν μπορούμε να τους καταδικάσουμε επειδή ήταν αμόρφωτοι . Η χώρα τράβηξε τα πάνδεινα στο παρελθόν .

Το πρόβλημα προκλήθηκε απο αναλογία σε εκφράσεις όπως : "Σε ρώτησα" και κατεπέκταση "σε απάντησα" κτλ . Σήμερα όμως που υπάρχει οργανωμένη παιδεία , δεν μπορούμε να αποδεχόμαστε τέτοια πράγματα .

Σε ρωτώ , διότι σε υποβάλω σε τέτοια κατάσταση , όμως σου απαντώ , διότι σου δίνω την απάντηση .

Ας προσπαθήσει κάποιος να εφαρμόσει την λανθασμένη μέθοδο και ας πει "σε αποσπώ την απάντηση" . Θα καταλάβει αμέσως το σφάλμα του !

Επιβάλεται να υπάρχει σαφής διαχωρισμός στο λόγο και όχι να τα ανακατεύουμε . Για παράδειγμα :

Σου είπα , αλλά δεν με άκουσες . (δεν σε είπα εσένα τον ίδιο , αλλά κάποιο πράγμα σου είπα)

Σε είπα χαζό , αλλά το μετάνιωσα . (είπα χαζό εσένα τον ίδιο)

Σου έγραψα ένα γράμμα . (δε σε έγραψα εσένα τον ίδιο , απεναντίας κάτι άλλο ήταν εκείνο που έγραψα)

Σε έγραψα στα παλιά μου τα παπούτσια . (αυτή τη φορά έγραψα εσένα τον ίδιο)
Σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη («Το Βημα»):

 


"...Το όλο θέμα ξεκινά σε παλαιότερες εποχές, με την κατάργηση της δοτικής, οπότε και γεννιέται η ανάγκη να βρεθεί νέα λύση εκεί που μέχρι πρότινος χρησιμοποιούταν η συγκεκριμένη πτώση.

Έτσι, καθημερινές φράσεις όπως π.χ. το "λέγεις μοι" παύουν να υφίστανται και η γλώσσα αναζητά έναν νέο τρόπο έκφρασης. Στην Βόρειο Ελλάδα προτιμήθηκε η αιτιατική ενώ στην Νότιο Ελλάδα η γενική για να δώσουν (σε νεώτερα ελληνικά) "με λες" και "μου λες", αντίστοιχα.

Και οι δύο αυτοί τύποι είναι σωστοί καθώς χρησιμοποιούνται κανονικότητα μέσα στους... αιώνες από τους Έλληνες. Κατά μίαν άποψη η αιτιατική είναι πιο κοντά στην δοτική οπότε, όσο παράξενο και να ακούγεται, ο βορειοελλαδίτικος τύπος (με λες) θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι πιο δικαιολογημένος.

Ο βασικότερος λόγος που σήμερα η σύνταξη με γενική θεωρείται ορθότερη (μου λες) είναι μάλλον επειδή η Νότιος Ελλάδα απελευθερώθηκε πρώτη και η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε στο νέο κράτος ήταν αυτή που μιλούσαν σε εκείνα τα μέρη.

Σήμερα, ειδικά μέσω των μέσων μαζική ενημέρωσης, έχει καθιερωθεί γενικότερα ο τύπος με την γενική. Το βέβαιο είναι πως έχει περάσει στο υποσυνείδητό μας ως ο ορθός τρόπος αν και αυτό όπως είδαμε δεν στέκει πραγματικά.

Παρεμπιπτόντως, δυο από τους λογοτέχνες που έχουν γράψει με τον συγκεκριμένο τρόπο είναι ο Κώστας Π. Καβάφης και ο Αθανάσιος Χριστόπουλος.

Ας μην ξεχνάμε το εξής σημαντικό: οι νοτιοελλαδίτες, που εκφράζουν τη δοτική μέσω γενικής λέγοντας "θα σου πω κάτι", "θα της δώσω κάτι", στον πληθυντικό διαπράττουν ακριβώς το "σφάλμα" που καταλογίζουν στα εκ Βορρά αδέλφια τους, και λένε: "θα σας πω κάτι", "θα τους δώσω κάτι". Χρησιμοποιούν δηλαδή αιτιατική! Επομένως, καθαρά από απόψεως ομοιογένειας, τα βόρεια ιδιώματα είναι πιο συνεπή διότι χρησιμοποιούν αιτιατική και στον ενικό και στον πληθυντικό...."

Κι ένα δικό μου σχόλιο: Οι (ελάχιστες σε σχέση με άλλες χώρες) γλωσσολογικές διαφορές εντός της Ελλάδας, είναι πλούτος για τη γλώσσα μας. Γι αυτό... εκφραστείτε ελεύθερα!!!!
 
Για μια τελευταια φορα σας θυμιζω οτι το θεμα του thread ειναι τα ρετρο πιταδικα.
 
don dokken είπε:
..εστιν ουν εν εξαρχιοις εις παρασκευαυαστης οπτου κρεατος καλουμενος"καβουρας"..προγενεστερος παντων,πλην καραμπαμπος.δοκει μοι,μιαρος εστι τα μεγιστα... :headbang:
Oντως τον καβουρα τον ξεχασαμε. Ειχα φαει αρκετα ξενυχτισμενα σουβλακια εκει...
 
Ax αυτός ο Κάβουρας...αφου επιβιωσα απο αυτον τα βρωμικα εξω απο το γηπεδο μοιαζουν με εκδρομη.

Παντως ο Καβουρας ειναι καλτ πιταδικο σιγουρα.
 
judaspriest είπε:
Ax αυτός ο Κάβουρας...αφου επιβιωσα απο αυτον τα βρωμικα εξω απο το γηπεδο μοιαζουν με εκδρομη.
Παντως ο Καβουρας ειναι καλτ πιταδικο σιγουρα.
E όχι και έτσι! :) Ο Κάβουρας είχε πολύ καλό σουβλάκι. Τα τελευταία χρόνια δεν έχω φάει οπότε δεν ξέρω αν έχει ρίξει την ποιότητά του. Έχω καταναλώσει άπειρα μεταμεσονύχτια σουβλάκια μετά ζύθου ή οίνου στον Κάβουρα.
 
Dimitrissss :

Ο βασικότερος λόγος που σήμερα η σύνταξη με γενική θεωρείται ορθότερη (μου λες) είναι μάλλον επειδή η Νότιος Ελλάδα απελευθερώθηκε πρώτη και η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε στο νέο κράτος ήταν αυτή που μιλούσαν σε εκείνα τα μέρη.
Ακριβώς . Η γλώσσα μπήκε σε ένα καλούπι , δεν μπορούμε έτσι να την ξαναβγάλουμε αδικαιολόγητα διότι με τα "με , σε τον λέω κτλ" οδηγούμαστε σε προβλήματα (μπορείς να διαβάσεις προηγούμενο μύνημά μου περι αυτού) .

Είμαι της άποψης ότι κάποια πράγματα αξίζει να αλαχθούν στην γλώσσα και μάλιστα οι αρχαίοι μπορούν να μας δείξουν τον δρόμο , αλλά όχι (να αλαχθούν) εις βάρος κάποιων άλλων .

οι νοτιοελλαδίτες, που εκφράζουν τη δοτική μέσω γενικής λέγοντας "θα σου πω κάτι", "θα της δώσω κάτι", στον πληθυντικό διαπράττουν ακριβώς το "σφάλμα" που καταλογίζουν στα εκ Βορρά αδέλφια τους, και λένε: "θα σας πω κάτι", "θα τους δώσω κάτι". Χρησιμοποιούν δηλαδή αιτιατική!
Σφάλμα ! Έλα μου που δεν είναι έτσι !

ΑΝ ήταν όντως έτσι , θα γράφαμε σάς , τούς κτλ .

Οι αντίστοιχοι λανθοί τρόποι είναι :

θα σε πω , θα σάς πω (δηλαδή εσένα , αντιστοίχως εσάς)

(δηλαδή όχι το "σας")

Περισσότερα σχετικά με τον διαχωρισμό σας-σάς , μας-μάς κτλ ,

το οποίο , ναι μάλιστα , αυτό αποτελεί όντως πρόβλημα στην ελληνική γλώσσα ,

μπορείς να διαβάσεις στην "Πύλη της ελληνικής γλώσσας" , εδώ :

http://www.greek-language.gr

καθώς επίσης και τη λύση που προτίνουν οι φιλόλογοι .

Εξάλλου από πού και ως πού το μας , σας κτλ είναι αιτιατική ; Και εγώ μπορώ να έρθω και να πω πως είναι ονομαστική , ορίστε :

Ο δικός μας σκύλος είναι ο μεγαλύτερος . Όλα στην ονομαστική !

Κι ένα δικό μου σχόλιο: Οι (ελάχιστες σε σχέση με άλλες χώρες) γλωσσολογικές διαφορές εντός της Ελλάδας
Χμμμ ... Πραγματικά είναι αξιόλογο αυτό που λες , αλλά προσωπική μου άποψη άποψη είναι πως είναι πολλές (π.χ. οι Πελλονήσιοι λένε το "η" με την αρχαία προφορά , οι Κρητικοί , αν θυμάμαι καλά , το "ει" , οι συνθέσεις πολλών λέξεων οδηγούν σε προβλήματα όπως αυτά των ρημάτων "λαμβάνω και "λαβαίνω" και πάει λέγοντας) .

Τώρα , Dimitrissss , να ξεκαθαρίσω και κάτι · δεν έχω τίποτα μαζί σου και ούτε απαντώ για να κάνω αντίλογο . Το λέω αυτό διότι με τα τόσα που γράφω μπορεί να με παραξηγήσει κανείς ! :) Η ελληνική γλώσσα είναι μεγάλο πράγμα και προκαλεί δέος (κάτι πρέπει να τρέχει για να έρχεται υπουργός των ΗΠΑ μετά από 3000 χιλιάδες χρόνια και να λέει επίσημα πως πρέπει να κατασταφεί η ελληνική γλώσσα ... αλλά σταματάω εδώ , διότι κινδυνεύω με κατοίκον περιορισμό , με απέλαση , με αφορισμό , και με αφαίρεση του διαβατηρίου μου και του δικαιώματος ψηφίζειν , και όπου νά'ναι έρχονται και οι εκλογές ! ! ! ) .

Συμπλήρωση της τελευταίας στιγμής ! : η αντίστοιχη σελίδα στην Wikipedia σβήστηκε τον Ιούνιο του 2007 και δεν υπάρχει ούτε και στην ελληνική wikipedia ! ! ! :eek:
 
Dimitrissss :

Ο βασικότερος λόγος που σήμερα η σύνταξη με γενική θεωρείται ορθότερη (μου λες) είναι μάλλον επειδή η Νότιος Ελλάδα απελευθερώθηκε πρώτη και η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε στο νέο κράτος ήταν αυτή που μιλούσαν σε εκείνα τα μέρη.
Ακριβώς . Η γλώσσα μπήκε σε ένα καλούπι , δεν μπορούμε έτσι να την ξαναβγάλουμε αδικαιολόγητα διότι με τα "με , σε τον λέω κτλ" οδηγούμαστε σε προβλήματα (μπορείς να διαβάσεις προηγούμενο μύνημά μου περι αυτού) .

Είμαι της άποψης ότι κάποια πράγματα αξίζει να αλαχθούν στην γλώσσα και μάλιστα οι αρχαίοι μπορούν να μας δείξουν τον δρόμο , αλλά όχι (να αλαχθούν) εις βάρος κάποιων άλλων .

οι νοτιοελλαδίτες, που εκφράζουν τη δοτική μέσω γενικής λέγοντας "θα σου πω κάτι", "θα της δώσω κάτι", στον πληθυντικό διαπράττουν ακριβώς το "σφάλμα" που καταλογίζουν στα εκ Βορρά αδέλφια τους, και λένε: "θα σας πω κάτι", "θα τους δώσω κάτι". Χρησιμοποιούν δηλαδή αιτιατική!
Σφάλμα ! Έλα μου που δεν είναι έτσι !

ΑΝ ήταν όντως έτσι , θα γράφαμε σάς , τούς κτλ .

Οι αντίστοιχοι λανθοί τρόποι είναι :

θα σε πω , θα σάς πω (δηλαδή εσένα , αντιστοίχως εσάς)

(δηλαδή όχι το "σας")

Περισσότερα σχετικά με τον διαχωρισμό σας-σάς , μας-μάς κτλ ,

το οποίο , ναι μάλιστα , αυτό αποτελεί όντως πρόβλημα στην ελληνική γλώσσα ,

μπορείς να διαβάσεις στην "Πύλη της ελληνικής γλώσσας" , εδώ :

http://www.greek-language.gr

καθώς επίσης και τη λύση που προτίνουν οι φιλόλογοι .

Εξάλλου από πού και ως πού το μας , σας κτλ είναι αιτιατική ; Και εγώ μπορώ να έρθω και να πω πως είναι ονομαστική , ορίστε :

Ο δικός μας σκύλος είναι ο μεγαλύτερος . Όλα στην ονομαστική !

Κι ένα δικό μου σχόλιο: Οι (ελάχιστες σε σχέση με άλλες χώρες) γλωσσολογικές διαφορές εντός της Ελλάδας
Χμμμ ... Πραγματικά είναι αξιόλογο αυτό που λες , αλλά προσωπική μου άποψη άποψη είναι πως είναι πολλές (π.χ. οι Πελλονήσιοι λένε το "η" με την αρχαία προφορά , οι Κρητικοί , αν θυμάμαι καλά , το "ει" , οι συνθέσεις πολλών λέξεων οδηγούν σε προβλήματα όπως αυτά των ρημάτων "λαμβάνω και "λαβαίνω" και πάει λέγοντας) .

Τώρα , Dimitrissss , να ξεκαθαρίσω και κάτι · δεν έχω τίποτα μαζί σου και ούτε απαντώ για να κάνω αντίλογο . Το λέω αυτό διότι με τα τόσα που γράφω μπορεί να με παραξηγήσει κανείς ! :) Η ελληνική γλώσσα είναι μεγάλο πράγμα και προκαλεί δέος (κάτι πρέπει να τρέχει για να έρχεται υπουργός των ΗΠΑ μετά από 3000 χιλιάδες χρόνια και να λέει επίσημα πως πρέπει να κατασταφεί η ελληνική γλώσσα ... αλλά σταματάω εδώ , διότι κινδυνεύω με κατοίκον περιορισμό , με απέλαση , με αφορισμό , και με αφαίρεση του διαβατηρίου μου και του δικαιώματος ψηφίζειν , και όπου νά'ναι έρχονται και οι εκλογές ! ! ! ) .

Συμπλήρωση της τελευταίας στιγμής ! : η αντίστοιχη σελίδα στην Wikipedia σβήστηκε τον Ιούνιο του 2007 και δεν υπάρχει ούτε και στην ελληνική wikipedia ! ! ! :eek: Ευτυχώς έχω κρατήσει αντίγραφο .
 
Συγνωμη κιολας - αλλα εχω γραψει 2 φορες μεχρι τωρα οτι ειστε Offtopic και να συνεχισουμε την κουβεντα στο θεμα του thread.

Αν δεν βαριεστε να γραφετε σελιδες για κατι που δεν εχει σχεση ουτε με το θεμα μας αλλα ουτε με το Retromaniax εχει καλως - αλλα δεν λυπαστε τον κοπο σας μιας και θα σβηστουν ολα σε λιγο ?
 
για δειτε ρε που και ο μπαμπινιωτης διαβαζει(και ακουει)DOKKEN!! :2beers: :beer: :headbangdude:
 
Paspartoo είπε:
Συγνωμη κιολας - αλλα εχω γραψει 2 φορες μεχρι τωρα οτι ειστε Offtopic και να συνεχισουμε την κουβεντα στο θεμα του thread.
Αν δεν βαριεστε να γραφετε σελιδες για κατι που δεν εχει σχεση ουτε με το θεμα μας αλλα ουτε με το Retromaniax εχει καλως - αλλα δεν λυπαστε τον κοπο σας μιας και θα σβηστουν ολα σε λιγο ?
φιλτατε!θα διαφωνησω!ειναι πασιφανες οτι αυτο το θρεντακι ανοιγει την ορεξη και πολλοι συντροφοι καλουν παραυτα τους κατα τοπους σουβλακοπαραγωγους για να ικανοποιησουν το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ των ενστικτων!λογικο ειναι η καταναλωση της"μπυρος"να ευθυμει ορισμενους εξ ημων και να καταληγουμε σε αυτο το (μεσω φορουμ) συμποσιο!ως γνησια τεκνα των αρχαιων μας προγονων λεμεκαικαμμιαμαλακιαναπερασειηωρα....ΜΗΝ τα παιρνεις!οποιος εμμενει στις αποψεις του ,τον βλεπω να μενει νηστικος αν ταξιδεψει βορεια και τουμπαλιν! :D
 
judaspriest είπε:
Ax αυτός ο Κάβουρας...αφου επιβιωσα απο αυτον τα βρωμικα εξω απο το γηπεδο μοιαζουν με εκδρομη.
Παντως ο Καβουρας ειναι καλτ πιταδικο σιγουρα.
Θα συμφωνήσω με τον Leon...

Το σουβλάκι του κάβουρα πάντα το θυμάμαι σαν το καλύτερο που έχω φάει...

δεν ξέρω αν φταίει ότι συνήθως το έτρωγα κομμάτια μετά από συναυλίες στο Αν ή στο Ρόδον, και μετά από άπειρες μπίρες στα εξάρχεια και στου στρέφη...

Πάντως και τα τελευταία χρόνια, κάποια μεσημέρια που περνάω από εκεί, τσιμπάω ένα σουβλάκι και παραμένει εξίσου καλό και σήμερα ;)
 
Ειμαι λιγο περίεργος στο φαί και ο γύρος του...Κάβουρα ποτέ δεν με ενθουσίαζε...μου έφερνε κάπως και πως να το πω μου μύριζε ψιλοπερίεργα.

Ισως φταιει που δεν ημουν κομματια ή πολυ πεινασμενος για να φαω αδιαρμαρτυρητα. Αλλα απο την αλλη περι στομαχιού πολλά γούστα.
 
judaspriest είπε:
Ειμαι λιγο περίεργος στο φαί και ο γύρος του...Κάβουρα ποτέ δεν με ενθουσίαζε...μου έφερνε κάπως και πως να το πω μου μύριζε ψιλοπερίεργα.
Ισως φταιει που δεν ημουν κομματια ή πολυ πεινασμενος για να φαω αδιαρμαρτυρητα. Αλλα απο την αλλη περι στομαχιού πολλά γούστα.
Έτσι εξηγούνται όλα....

ο γύρος του Κάβουρα είναι άθλιος...απορώ ποιοι το τρώνε... :p :p

Τα καλαμάκια του είναι όλα τα λεφτά.

Αν περάσεις από εκεί...δοκίμασε ένα πίτα καλαμάκι και θα με θυμηθείς ;)
 
Leon είπε:
Φυσικά το πλέον retro σουβλατζίδικο είναι το Αιγυπτιακόν στην Νίκαια το οποίο ήταν και το πρώτο που άνοιξε στην Ελλάδα. Φυσικά έχει μόνο κεμπάπ.
Ναι ναι..και το παλιό έχει μόνο κεμπάπ και σουτζούκια.... χωρίς τζατζίκια και τέτοια!
 
Όταν ήμουν μικρή έτρωγα καλαμάκια από όλα τα σουβλατζίδικα των Πατησίων και Γαλατσίου. Θέλω να καταθέσω ότι τα καλαμάκια ήταν μικρά ξυλάκια (όσο ένα στυλό) και είχαν μικρά κομματάκια κρέας κι όχι ολόκληρα τούβλα όπως τώρα. Στο πάνω μέρος είχαν μια μικρή φέτα ψωμάκι καψαλισμένο, ήταν πεντανόστιμα και είχαν τρία κομμάτια κρέας μετά ένα μικρό ξυγκάκι, τρία κομμάτια κρέας ένα ξυγκάκι κλπ.
 
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΑΤΕ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ?
 
decadence είπε:
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΧΝΑΤΕ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ?
Εγώ θα έβαζα διπλή πίτα,ψημένη χωρίς λάδι,με καλαμάκι κοτόπουλο ή κοτομπουκίτσες,μπέικον,μαρούλι και μια κίτρινη σως!Ελαφρύ και υγιεινότατο!Δεν τρώω ποτέ πατάτες τηγανητές απ'έξω!Το πολύ πολύ να έκανα μισή τηγανιά και να τις έβαζα extra,όχι όμως μέσα στην πίτα!Πολύ ωραίο είναι και το ζυμάρι σκέτο,ψημένο χωρίς λάδι,με πάνω αλάτι και ρίγανη!

Και να πω και τα δικά μου retro χαρακτηριστικά

1)Αυτό που σήμερα ονομάζουμε καλαμάκι,το λέγαμε σουβλάκι,ενώ το σύνολο των υλικών με το ζυμάρι και όλα,το λέγαμε πίτα!

2)Ο σουβλατζής ήταν μεγάλης ηλικίας και τα έπιανε με τα χέρια του

3)Πολλοί μέσα στην πίτα έβαζαν εκτός των άλλων,τζατζίκι μαζί με κέτσαπ

4)Υπήρχαν μόνο συγκεκριμένα πρόσθετα συστατικά (πατάτες,τζατζίκι,,κέτσαπ,ντομάτα,κρεμμύδι).Μια πίτα απ'όλα συνήθως περιείχε σουβλάκι-χοιρινό μαζί με τα παραπάνω.Άν ήθελε κάποιος να αφαιρέσει κάτι έλεγε πχ:Μια πίτα απ'όλα εκτός από τζατζίκι,κρεμμύδι

5)Από κρέας δεν υπήρχε ποικιλία και τα μόνα που έμπαιναν μέσα στην πίτα ήταν σουβλάκι-χοιρινό,μπιφτέκι ή λουκάνικο!Αργότερα νομίζω βγήκε το σουβλάκι κοτόπουλο και ακολούθησαν τα κοτομπέικον

6)Αργότερα βγήκαν μαγαζιά που έφτιαχναν ταυτόχρονα και σάντουιτς και πίτες και τα τελευταία 12 χρόνια περίπου φτιάχνουν και κρέπες!
 
exetlaios είπε:
Πριν καιρό, έπεσε στα χέρια μου ένας κατάλογος από "delivery franchise" σουβλατζίδικο, που προσέφερε διάφορες παραλαγές στα σουβλάκια και μάλιστα τους είχε δώσει και "όνομα" όπως κάνουν τα burger-άδικα στα burgers τους.
Έτσι, μπορούσες να παραγγείλεις ένα "φετίνο" (σουβλάκι με φέτα μέσα), ένα "τσενταρίνο" κλπ !

Καλή ιδέα, αλλά ... ντράπηκα να τα παραγγείλω !

καλά τα θυμάσαι!!! εκτός απο "φετίνο" και "τσενταρίνο", υπήρχε και ο... "τσένταρος"!!!! :D :D:D

για του λόγου το αληθές: http://www.avlogyros.gr/home/products/products.htm
 
Πίσω
Μπλουζα