Ρετρό Πιτσαρίες

Moolin Rouge στον Περισσό! Με βραχίονα μάλιστα που μεταφέρει στον πάνω όροφο τις πίτσες και τα πεινιρλί!
 
Για όσους μένουν στην περιοχή της Λαμίας-Καμένα Βούρλα, σίγουρα θα θυμούνται την Grand πιτσαρία "Ατριον". Είχε στη βιτρινα ένα μεγάλο ενυδρείο και το κοιτούσα με ανοιχτό το στόμα...
 
Maverick είπε:
Η "πίτσα Περικλής" στην Καλλιθέα είναι από τις παλιότερες που θυμάμαι και από τις πρώτες delivery (ο Περικλής με την περικεφαλαία του κοσμούσε το κουτί της)Υπάρχει ακόμα (σταθερή αξία)
Εχει [EDITED: Δυσφημιση] γενιές και γενιές στην...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sau ? εκανα αναφορα το post σου στους διαχειρiστες :D :D
 
Εμμ διαφωνω λίγο, δυσφήμηση είναι μια αναφορά που δέν ανταποκρίνεται στήν αλήθεια.
 
Κατα καποιο τροπο ναι - αλλα δεν ειμαστε δικαστηριο εδω - και δεν θελουμε να παμε εκει για να αποδειξουμε αν ειναι ετσι τα πραγματα :D

Ετοιμασου για το Σαββατο εσυ ;)
 
Terry's (η καπως ετσι), στην Κολιατσου???θυμαται κανεις?

οποτε πηγαιναμε με γονεις ηταν λες και μας ειχαν παρει δωρο το καλυτερο παιχνιδι....ακριβως οπως το ειπαν πριν... Ιεροτελεστια..
 
Paspartoo είπε:
Κατα καποιο τροπο ναι - αλλα δεν ειμαστε δικαστηριο εδω - και δεν θελουμε να παμε εκει για να αποδειξουμε αν ειναι ετσι τα πραγματα :D
Ετοιμασου για το Σαββατο εσυ ;)
Απο τώρα?

Σχολάω στις 5 το σάββατο.

Και σίγουρα δεν θέλω να πάω στον Περικλή.
 
Ωραιο thread! Η λεξη και μονο "πιτσαρια" ειναι εντελως ρετρο! Oπως λεει και στο πρωτο ποστ ο Electricchurch, θυμαμαι μικρος ηταν ολοκληρο γεγονος το να παμε για πιτσα, οχι παιξε γελασε!! Αναρωτιεμαι πως ειναι για τα παιδια που μεγαλωνουν τωρα, που ολα υπαρχουν σε μεγαλη αφθονια και κατα καποιο τροπο εχει χαθει η μαγεια τους...

Θυμαμαι με τεραστια νοσταλγια τον σερβιτορο με το παπιγιον να σερβιρει τη πιτσα στο μεταλικο δισκακι!!

Και ως πιο ρετρο πιτσαρια αριστης ποιοτητας ψηφιζω πορτοφινο Αγ. Παρασκευη!
 
Μια retro πιτσαρία ήταν το il fungo στο Παλαιό Φάληρο από 1991-2009
 
pizza montebello στα βριλησσια στην λεωφορο πεντελης απ το 78 ηταν νομιζω πολυ ωραια πιτσαρια με τραπεζακια τωρα μεταφερθηκε αλλου σε εναν εξαιρετικα μικρο χωρο και κανει μονο delivery επισης υπαρχει η πιτσαρια του σοφοκλη στα μεγαρα ο τυπος ειναι μορφη απλα κοιταξτε το βιντεο δεν εχω λογια

[EDITED -την επομενη φορα που θα βαλεις βιντεο με βρισιδια και μαλιστα ανευ προειδοποιησεως θα εχουμε λογια εμεις]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mama's Pizza κοντά στην Πλατεία Αμερικής. Υπάρχει ακόμα και πριν 5 χρόνια που δοκίμασα, μου ήρθαν 80s και 90s εικόνες στο μυαλό... απαράλλαχτη από τότε!
 
Πιτσαρία στην πλατεία Ελευθερίας στο Γουδί .... του Αναστασίου ... δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα.... με το κλασσικό φούρνο με τα πολλά πορτάκια ..... μυριζε η γειτονια θυμαμαι και σε επιανε η λιγουρα για να μπεις να φας.
 
Λόγω εντοπιότητας έχω να προσθέσω σε όσα αναφέρθηκε ο electricchurch τα ακόλουθα:

1. Όντως η πίτσα δεν ήταν ποτέ έτοιμη στην ώρα της. 2. Μεγάλο κατόρθωμα να βρεις τραπέζι στο πατάρι. 3. Ακόμα και τώρα (δεν θα πω πόσα χρόνια μετά) δεν έχουμε καταλήξει οικογενειακώς αν έβαζε (και βάζει) γλυκάνισο/ούζο στη ζύμη. 4. Bonus: Η περιβόητη μακαρονάδα με κιμά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ φίλε joe για τον τομ γκας! Είναι εκεί από το 1972 και η πίτσα έχει την ίδια ακριβώς γεύση ακόμα και σήμερα. Και το πεινιρλί του αξεπέραστο έχω κρατήσει ένα κουτί για ενθύμιο με το χαρακτηριστικό λογότυπο με τον χαμογελαστό μάγειρα με το καπέλο! και όποτε περνάω από την περιοχή δεν χάνω την ευκαιρία να τον τιμήσω. Η πιτσαρία αυτή δεν φάνηκε να το κυνήγησε πολύ το θέμα με το promotion αφού να φανταστείς όποτε πηγαίνουμε σε συγκινείς στο Κερατσίνι και θέλουν να παραγγείλουν βρίσκουν το τηλέφωνο από μια ατζέντα που το έχουν γραμμένο γιατί σπανίως να αφήσει φυλλάδια ενώ από όλα τα υπόλοιπα delivery γίνετε χαμός. Επίσης δεν έχει ανανεωθεί το μενού ποτέ είναι σταθερή αξία με όλη τη σημασία της λέξης!
 
joe είπε:
Λοιπον στο Κερατσινι υπαρχει ακομη η παλιοτερη πιτσαρια και το κυριοτερο ειναι πως παραμενει η παλια εσωτερικη ξυλινη διακοσμηση με τα ξυλινα τραπεζια και καρεκλες!
Το ονομα αυτης ΤΟΜ-ΓΚΑΣ. Για καποιο ανεξηγητο λογο μικρυναν παρα πολυ το μεγεθος της πιτσας (αν και ειναι φθηνη) με αποτελεσμα να θες 1μιση τουλαχιστον, αλλα η χαρακτηριστικη ιδιαιτερη γευση παραμενει ιδια ακριβως. Για μενα ειναι απο τις ωραιοτερες πιτσες, αν και ξαναλεω πως ειναι λιγο διαφορετικη απο τις περισσοτερες. Πιο παλιομοδιτικη αν θελετε χωρις τις μουρακλανταν ιταλικες ζυμες ή πολλες αμερικανιες.

Στην περιοχη ηταν η μονη πιτσαρια μεχρι τις αρχες 90 και αντισταθηκε παρα πολυ στο ''θεσμο'' του ντελιβερυ προσπαθωντας να κρατησει το προφιλ του εστιατοριου και μαλλον εκει την πατησε, μιας και απ οτι καταλαβαινω εδω και χρονια ''εμεινε πισω''.

Παλια οταν ημουν μικρος το να φαμε πιτσα ηταν σπανιο εδεσμα και γιορτη! Το μαγαζι ηταν κανονικο εστιατοριο, ενω ειχε και εναν εξωτερικο γκισε οπου μπορουσες να πας, να παραγγειλεις επι τοπου (αν δεν ειχες παρει τηλεφωνο) και να παρεις φαγητο για το σπιτι. Θεικο επισης το πεινιρλι τους με παστουρμα!

Για μενα ειναι η επιτομη της ρετρογευσης.
Συμφωνώ φίλε joe για τον τομ γκας! Είναι εκεί από το 1972 και η πίτσα έχει την ίδια ακριβώς γεύση ακόμα και σήμερα. Και το πεινιρλί του αξεπέραστο έχω κρατήσει ένα κουτί για ενθύμιο με το χαρακτηριστικό λογότυπο με τον χαμογελαστό μάγειρα με το καπέλο! και όποτε περνάω από την περιοχή δεν χάνω την ευκαιρία να τον τιμήσω. Η πιτσαρία αυτή δεν φάνηκε να το κυνήγησε πολύ το θέμα με το promotion αφού να φανταστείς όποτε πηγαίνουμε σε συγγενείς στο Κερατσίνι και θέλουν να παραγγείλουν βρίσκουν το τηλέφωνο από μια ατζέντα που το έχουν γραμμένο γιατί σπανίως να αφήσει φυλλάδια ενώ από όλα τα υπόλοιπα delivery γίνετε χαμός. Επίσης δεν έχει ανανεωθεί το μενού ποτέ είναι σταθερή αξία με όλη τη σημασία της λέξης!
 
Καλλιθέα,pizza mama...έιναι κλειστή πλέον..θυμάμαι μικρός επερνα τηλέφωνο για να παραγγειλω και έλεγα απλά:"γεια σας" ούτε τι πίτσα ούτε που θα έρθει..ο τύπος με είχε μάθει..μιλάμε για τόνους πίτσες..και η αλήθεια είναι πως από τότε που έκλεισε δεν τρώω τόσο συχνά πίτσα πια..
 
Πιτσαρία Porto Rico στα Πατήσια. Απίστευτη πιτσα και μακαρονάδα.

Έχει γύρω στα 13-14 χρόνια που έκλεισε. Ήταν στο σταθμό του Αγ. Ελευθερίου του ΗΣΑΠ.
 
xain είπε:
Συμφωνώ φίλε joe για τον τομ γκας! Είναι εκεί από το 1972 και η πίτσα έχει την ίδια ακριβώς γεύση ακόμα και σήμερα. Και το πεινιρλί του αξεπέραστο έχω κρατήσει ένα κουτί για ενθύμιο με το χαρακτηριστικό λογότυπο με τον χαμογελαστό μάγειρα με το καπέλο! και όποτε περνάω από την περιοχή δεν χάνω την ευκαιρία να τον τιμήσω. Η πιτσαρία αυτή δεν φάνηκε να το κυνήγησε πολύ το θέμα με το promotion αφού να φανταστείς όποτε πηγαίνουμε σε συγγενείς στο Κερατσίνι και θέλουν να παραγγείλουν βρίσκουν το τηλέφωνο από μια ατζέντα που το έχουν γραμμένο γιατί σπανίως να αφήσει φυλλάδια ενώ από όλα τα υπόλοιπα delivery γίνετε χαμός. Επίσης δεν έχει ανανεωθεί το μενού ποτέ είναι σταθερή αξία με όλη τη σημασία της λέξης!
Ναι οντως δεν το κυνηγησαν καθολου, ποτε δεν καταλαβα τον λογο μιας και μιλαμε για πραγματικη παραδοση στην πιτσα αντιθετα με καθε τυχαρπαστο που πληρωνει ενα franchise ή εχει ενα εργαστηριο 5χ5. Φυλλαδιο αφηνει με την παραγγελια, ποτε στο ξεκαρφωτο οπως οι περισσοτεροι. Εγω παντως παραγγελνω αρκετα συχνα ειναι ρετρο, φθηνα και καλα. Τις προαλλες πηρα μια πιτσα και μια κοκα κολα μεγαλη απο σουπερ τηλεδιαφημισμενη αμερικανοπιτσαρια-εργοστασιο franchise και πληρωσα 19 ευρω! Ναι 19 ευρω, για να φαω σπιτι μου κατι προχειρο μεσα απο χαρτοκουτο. Δεν πηγαινα σε κανενα εστιατοριο να γουσταρω κιολας... ρε ουρτ...
 
Εγώ προσωπικά μεγάλωσα με πίτσα "Λούκουλος" (Κηφισίας στα σύνορα Αμπελοκήπων και Ψυχικού) που υπάρχει ακόμα και σήμερα και είναι η καλύτερη πίτσα του κόσμου.
 
Πίσω
Μπλουζα