Ρετρό Σχολικά Είδη

Σχετικά με το ντύσιμο των βιβλίων που αναφέρθηκε πριν, τα έντυνα κι εγώ με διάφανο κάλυμμα, όχι γιατί μας ανάγκαζαν (ήταν πιο πρόσφατες εποχές) αλλά έτσι συνήθιζαν οι περισσότεροι. Όταν βγήκαν τα έτοιμα ντύματα βέβαια, χρησιμοποιούσαμε αυτά. Η αυστηρότητα και η υπερβολή βέβαια δεν κάνει ποτέ καλό, αλλά νομίζω πως ο σεβασμός ακόμα και προς τα πράγματα δε βλάπτει. Τουλάχιστον με τα βιβλία και τα παιχνίδια μου έτσι ένιωθα πάντα. Ετικεττούλα βέβαια απαραίτητη σε διάφορα σχέδια και χρώματα!

Δεν ξέρω αν είναι τυπολατρικό ή οτιδήποτε, αλλά πρόσφατα πήγα σε τάξη και έριξα μια ματιά στα θρανία μαθητών δημοτικού. Η εικόνα των περισσοτέρων τετραδίων, βιβλίων και τσαντών ήταν άθλια. Και νομίζω πως αυτό δείχνει και εγκατάλειψη. Λυπάμαι πολύ.
 
Οπως ειχα υποσχεθει στην εγγραφη μου, θα πηγαινα στο πατρικο μου με την αδερφη μου να ξεθαψουμε τα παιχνιδια μας. Επειδη ειναι παρα πολλα, θα ανεβαζω σιγα σιγα σε αναλογα θεματα καποιες φωτο. Πιθανολογω οτι καπου υπαρχουν και αλλες κουτες γιατι δεν βρηκα τις κασσετινες μου του δημοτικου. Βρηκα ομως την τσαντα του νηπιαγωγιου μου (1986 νομιζω)

attachment.php
 
Τη θυμάμαι από άλλα παιδάκια αυτή τη τσάντα! Εξαιρετικό εύρημα. :bow:
 
Kambia είπε:
Τη θυμάμαι από άλλα παιδάκια αυτή τη τσάντα! Εξαιρετικό εύρημα. :bow:
Και μονο το σημα Hatziyiannis... :thanx2:

Βρηκα και γω μερικα τριγωνα του πατερα μου...χρονολογια δεν ξερω...

Τα δυο Ελληνικης κατασκευης ισως να ειναι και του '60...εβγαλα και τα στοιχεια της εταιριας για να τα δειτε...

Το πρασινο Γερμανικης κατασκευης, το μοιρογνωμονιο και το αλλο τριγωνο δεν εχουν στοιχεια

Και το δικο μου μοιρογνωμονιο κολλημενο με κολλα απο τα συναρμολογουμενα(Revell)

P1090572.jpg

P1090577.jpg

PRIOVOLOS.jpg
 
DSC_0092.jpg

δειτέ και την δικιά μου κασετίνα! περισσότερο παιχνιδί φυσικα παρά κασετινα γιαυτο εμεινα και στουρνος!!! ειχα ομως κατι να κανω στις βαρετες ωρες του μαθηματος!!!

DSC_0089.jpg

DSC_0090.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Galoob είπε:
δειτέ και την δικιά μου κασετίνα! περισσότερο παιχνιδί φυσικα παρά κασετινα γιαυτο εμεινα και στουρνος!!! ειχα ομως κατι να κανω στις βαρετες ωρες του μαθηματος!!!

:bow: Χωρις λογια... :bow:
 
Galoob είπε:
Προβολή συνημμένου 81779Προβολή συνημμένου 81780Προβολή συνημμένου 81781δειτέ και την δικιά μου κασετίνα! περισσότερο παιχνιδί φυσικα παρά κασετινα γιαυτο εμεινα και στουρνος!!! ειχα ομως κατι να κανω στις βαρετες ωρες του μαθηματος!!!
Εξελιγμένο μοντέλο η κασετίνα!!!
 
Galoob είπε:
δειτέ και την δικιά μου κασετίνα! περισσότερο παιχνιδί φυσικα παρά κασετινα γιαυτο εμεινα και στουρνος!!! ειχα ομως κατι να κανω στις βαρετες ωρες του μαθηματος!!!
Galoob αυτη δεν ειναι μια απλη κασετινα,ειναι υπερπαραγωγη :clap: :clap: :clap: :clap:
 
katerinak είπε:
Galoob αυτη δεν ειναι μια απλη κασετινα,ειναι υπερπαραγωγη :clap: :clap: :clap: :clap:
χαχα ειναι κλασικη flomo ολες αυτες τις περιεργες με κουμπια κτλ αυτη της εβγαζε!! :fafoutis: :fafoutis:
 
Μάλλον για αυτό δεν μου την πήραν οι γονείς μου και έμεινα με τις απλές... :D
 
Aπίστευτες αναμνήσεις μου ξυπνήσατε, συγκινήθηκα!

Queenofhearts, τι μου θύμισες με το ψαλίδι λαγουδάκι, είχα το ίδιο σε ροζ! Και το πιανάκι, ήταν από τα πράγματα που είχα δει σε συμμαθήτριές μου και το ήθελα μανιωδώς, αλλά δεν το απέκτησα ποτέ :cry:

Galoob, η κασετίνα σου απλά έγραψε! Θυμάμαι κι εγώ κάποιες κασετίνες που πιό πολύ ήταν παιχνίδι, όπως ένα τεράστιο αθλητικό παπούτσι-κασετίνα που μέσα ήταν διάφανο και έβλεπες το περιεχόμενο ή μια κασετίνα σαν μεγάλη φέτα καρπουζιού!
 
Κασετίνες οπως αυτή που αναφέρει η perlastar σε σχήμα παπουτσιού κυκλοφορούν σε γνωστό κατάστημα παιχνιδιών.
 
Αλήθεια; Δεν είχα ιδέα ότι κυκλοφορούν ακόμα!
 
domniki είπε:
Αχ, τωρα ειδα τα σχολικα ειδη της Queen :clap: H διπλη κασετινα ειναι ολα τα λεφτα! Queen εχεις θυσαυρους :clap:
Eπισης θυμηθηκα τα σχολικα ειδη "Χατζηγιαννης".....δεν θελω να ξαναπαω σχολειο :bash:
θυμάμαι κατά τη δεκαετία του 90 κυκλοφόρησαν οι σχολικές τσάντες Χατζηγιάννης όπως και οι αντίστοιχες κασετίνες με σήμα το κροκοδειλάκι και έγραφαν FREE STYLE. Το FRΕE STYLE με έκανε να αγοράσω στην Α Γυμνασίου σχολική τσάντα και εκδρομικό σάκο, όχι όμως και κασετίνα γιατί δεν μου άρεσε το σχέδιο, αν θυμάμαι καλά ήταν σε παραλληλόγραμμο σχήμα με μεταλλικό κούμπωμα.

 


Τα σχολικά είδη ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ δεν νομίζω ότι κυκλοφορούν ακόμα...


 


 
Καλά το συγκεκριμένο θέμα είναι θησαυρός! Θυμάμαι κι εγώ τα μολύβια με τα αυτοκίνητα και τα άλλα κοριτσίστικα είδη από την αδερφή μου. Μπράβο πάντως που τα κρατήσατε!
 
zouzou είπε:
Δεν ξέρω αν είναι τυπολατρικό ή οτιδήποτε, αλλά πρόσφατα πήγα σε τάξη και έριξα μια ματιά στα θρανία μαθητών δημοτικού. Η εικόνα των περισσοτέρων τετραδίων, βιβλίων και τσαντών ήταν άθλια. Και νομίζω πως αυτό δείχνει και εγκατάλειψη. Λυπάμαι πολύ.
α. Το λένε νοικοκυροσύνη, τάξη και προγραμματισμό.

β. και αδιαφορία προς το οτιδήποτε.

γ. Δεν λυπάμαι απλά, σκιάζομαι για το μέλλον αυτής της χώρας.
 
κασετίνα.jpg Η κασετίνα αυτή είχε έρθει στη ζωή μας για να μας απαλλάξει απο τα βάρη, :p κρατούσε όρθιο το βιβλίο για μας!!

Και μια ξύστρα μπρελόκ! ξύστρα μπρελόκ (1).jpg

ξύστρα μπρελόκ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα