Ρετρό Σχολικά Είδη

μαρκαδόροι υπογράμμισης STABILO BOSS (αλήθεια ποιο χρώμα ήταν το αγαπημένο σας ;)

Κυκλοφορουν και στις μέρες μας...

ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΙ STABILO.jpg
 
κουτί ξυλομπογιές, παλέτα-αυγοθήκη για χρώματα, χάρακες και πινέλα ζωγραφικής ΣΧΟΛΙΚΑ ΕΙΔΗ.jpg

ΠΑΛΈΤΑ ΚΑΙ ΚΟΥΤΙ ΞΥΛΟΜΠΟΓΙΕΣ.jpg
 
pardalotzatziki είπε:
Δε λες καλυτερα ποσους ειχαμε χαλασει...απο το Δημοτικο εως το Λυκειο..

Να υπογραμμίζουμε τα SOS, χαχαχα. Έγιναν και οι Stabilo ρετρό, πωπω...
 
QueenofHearts είπε:
Παπαπα! Τι περνάγατε! Σ εμάς δεν ήταν υποχρεωτικό να τα ντύνουμε ή να τα προσέχουμε καν. Κάποιες μαμάδες τα έντυναν με διάφανη ταινία ή με ειδικά πλαστικά διάφανα καλύμματα όπως η δικιά μου. Πραγματικά ακούγεται απίστευτα καταπιεστικό και τυπολατρικό αυτό που σας έβαζαν να κάνετε και ευτυχώς που άλλαξαν τα πράγματα.
Στο Δημοτικό τα εξώφυλλα των βιβλιων ήταν ήδη πλαστικοποιημένα! Στο Γυμνάσιο θυμαμαι ότι είχαμε τις έτοιμες διάφανεις θήκες και χρησιμοποιούσα αυτές ή μας καπλάντιζε τα βιβλία η μαμά. Από την Γ' Γυμνασίου και στο Λύκειο τα καπλάντιζα μονη μου τα βιβλία μου (γιατί ήμουν τελειομανής και η μαμά δεν τα έφτιαχνε ωραία!), με διαφανές αυτοκόλλητο. Μου άρεσε πολύ η διαδικασία και είχα γίνει πολύ γρήγορη.
 
Δε θα έλεγα ρετρό τα Stabilo, γιατί προσωπικά δεν τα πρόλαβα.

Υπήρχε όμως ένα ρετρό "λάστιχο", με μια αγκράφα στις άκρες του, με το οποίο "έδενες" μια στοίβα 4-5 βιβλίων, και τα έπαιρνες έτσι στο σχολείο, χωρίς τσάντα. Το θυμάστε; Ήταν από αυτά τα κακής ποιότητας "ροζ" λάστιχα, σαν τις γόμες, που ξεραίνονταν μετά από λίγο καιρό. Ήταν φαρδύ, γύρω στα 3-4 εκ., και μας άρεσε στη "μαζεμένη" του μορφή να γράφουμε κάτι επάνω, και μετά να βλέπουμε πώς γινόταν η γραφή τεντωμένη. Ή το αντίθετο, να το γράφεις στο τεντωμένο, και στη συνέχεια η λέξη να "συρρικνώνεται" (τότε όμως έφευγε και το μελάνι και σε μουτζούρωνε).

Και μετά ήρθε ο Word... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Να υπογραμμίζουμε τα SOS, χαχαχα. Έγιναν και οι Stabilo ρετρό, πωπω...
και για ζωγραφική χρησιμοποιούνταν οι μαρκαδόροι STABILO...

Υπήρχε όμως ένα ρετρό "λάστιχο", με μια αγκράφα στις άκρες του, με το οποίο "έδενες" μια στοίβα 4-5 βιβλίων, και τα έπαιρνες έτσι στο σχολείο, χωρίς τσάντα. Το θυμάστε; Ήταν από αυτά τα κακής ποιότητας "ροζ" λάστιχα, σαν τις γόμες, που ξεραίνονταν μετά από λίγο καιρό. Ήταν φαρδύ, γύρω στα 3-4 εκ., και μας άρεσε στη "μαζεμένη" του μορφή να γράφουμε κάτι επάνω, και μετά να βλέπουμε πώς γινόταν η γραφή τεντωμένη. Ή το αντίθετο, να το γράφεις στο τεντωμένο, και στη συνέχεια η λέξη να "συρρικνώνεται" (τότε όμως έφευγε και το μελάνι και σε μουτζούρωνε).

Και μετά ήρθε ο Word... :D

Αβολη νομίζω ότι ήταν η ζώνη με αγκράφα για τα βιβλία...γιατί να μην χρησιμοποιείται η σχολική τσάντα;
 
johnny19818 είπε:
Να υπογραμμίζουμε τα SOS, χαχαχα. Έγιναν και οι Stabilo ρετρό, πωπω...
και για ζωγραφική χρησιμοποιούνταν οι μαρκαδόροι STABILO...

ΦΖΠ1 είπε:
Δε θα έλεγα ρετρό τα Stabilo, γιατί προσωπικά δεν τα πρόλαβα.
Υπήρχε όμως ένα ρετρό "λάστιχο", με μια αγκράφα στις άκρες του, με το οποίο "έδενες" μια στοίβα 4-5 βιβλίων, και τα έπαιρνες έτσι στο σχολείο, χωρίς τσάντα. Το θυμάστε; Ήταν από αυτά τα κακής ποιότητας "ροζ" λάστιχα, σαν τις γόμες, που ξεραίνονταν μετά από λίγο καιρό. Ήταν φαρδύ, γύρω στα 3-4 εκ., και μας άρεσε στη "μαζεμένη" του μορφή να γράφουμε κάτι επάνω, και μετά να βλέπουμε πώς γινόταν η γραφή τεντωμένη. Ή το αντίθετο, να το γράφεις στο τεντωμένο, και στη συνέχεια η λέξη να "συρρικνώνεται" (τότε όμως έφευγε και το μελάνι και σε μουτζούρωνε).

Και μετά ήρθε ο Word... :D
άβολη η ζώνη με την αγκράφα για τα βιβλία...γιατί να μην χρησιμοποιείται η σχολική τσάντα;
 
ΚΑΣΕΤΙΝΑ.jpgμεταλλική κασετίνα από τη δεκαετία του 90...
 
Πιο ρετρο πεθαινεις.... :D

Σχολικη τσαντα Dukes of Hazzard με θηκη για μπαταρια

για να αναβουν τα φωτακια του General Lee!!!!

attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτo: ebay
 
stayros είπε:
Πιο ρετρο πεθαινεις.... :D Σχολικη τσαντα Dukes of Hazzard με θηκη για μπαταρια

για να αναβουν τα φωτακια του General Lee!!!!Πηγη φωτo: ebay
Τρελη χαρα για οποιον την ειχε τοτε :D
 
Μερικες σχολικες τσαντες ακομα,με θεματα...

Mickey Mouse,Sport Billy και La Familia 2000. :D

attachment.php


Και πολυχρωμα πλαστικα ραβδακια αριθμησης μαθηματικων.... :D

attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτo: ebay
 
Αχ αυτά τα ραβδάκια. Πόσες φορές μου είχαν πέσει και τα έψαχνα. Με αυτά μαθαίναμε υποτίθεται αριθμητική;
 
stayros είπε:
Πιο ρετρο πεθαινεις.... :D
Σχολικη τσαντα Dukes of Hazzard με θηκη για μπαταρια

για να αναβουν τα φωτακια του General Lee!!!!

attachment.php


attachment.php


Πηγη φωτo: ebay
για την τσάντα τι να πω; Πολύ μοντέρνα!!! Μα να έχει και θηκάκι για τη μπαταρία;;;;

johnny19818 είπε:
Αχ αυτά τα ραβδάκια. Πόσες φορές μου είχαν πέσει και τα έψαχνα. Με αυτά μαθαίναμε υποτίθεται αριθμητική;
τα ξυλάκια χρησιμοποιούνταν για δεκάδες, μονάδες...
 
Πίσω
Μπλουζα