Ρετρό Σχολικά Είδη

BETTY BOOP είπε:
ρετρο κασετίνες και μολύβια με ανταλλακτικές μύτες
Προβολή συνημμένου 134061

εικόνες από Διαδίκτυο
Μία παρόμοια κασετίνα - "διαστημόπλοιο" με την δεξιά είχα και εγώ..

Και αν θυμάμαι καλά, ήταν όλη μαύρη, και πρέπει να είχε επάνω μία κόκκινη φόρμουλα.
 
BETTY BOOP είπε:
ρετρο κασετίνες και μολύβια με ανταλλακτικές μύτες
Προβολή συνημμένου 134061Προβολή συνημμένου 134062

εικόνες από Διαδίκτυο

cloud είπε:
Μία παρόμοια κασετίνα - "διαστημόπλοιο" με την δεξιά είχα και εγώ..Και αν θυμάμαι καλά, ήταν όλη μαύρη, και πρέπει να είχε επάνω μία κόκκινη φόρμουλα.
κι εγώ στην Α' τάξη είχα μια κασετίνα παρόμοια με τις παραπάνω, σε κόκκινο χρώμα αλλά δεν θυμάμαι τι απεικόνιζε...ήταν απλή χωρίς τα κουμπάκια που άνοιγαν συρταράκια...κλπ...είχε στη μία πλευρά ένα μεγάλο άνοιγμα για μολύβια και στην άλλη πλευρά ένα μικρότερο άνοιγμα για μολύβια και ένα ξεχωριστό θηκάκι για γόμα και ξύστρα...
 
BETTY BOOP είπε:
κι εγώ στην Α' τάξη είχα μια κασετίνα παρόμοια με τις παραπάνω, σε κόκκινο χρώμα αλλά δεν θυμάμαι τι απεικόνιζε...ήταν απλή χωρίς τα κουμπάκια που άνοιγαν συρταράκια...κλπ...είχε στη μία πλευρά ένα μεγάλο άνοιγμα για μολύβια και στην άλλη πλευρά ένα μικρότερο άνοιγμα για μολύβια και ένα ξεχωριστό θηκάκι για γόμα και ξύστρα...
Πρέπει να την είχα πάρει στην έκτη δημοτικού, και τα κουμπιά άνοιγαν διάφορα εξαρτήματα και συρταράκια..

Είχε θερμόμετρο, μεγεθυντικό φακό, ξύστρα, η θέση για τα μολύβια σηκωνόταν προς τα επάνω για να έχεις εύκολη πρόσβαση στα μολύβια, στο πλάι είχε κάτι στηρίγματα και ένα σιδεράκι που γινόταν σταντ για βιβλία, κλπ.

Και τώρα που το σκέφτομαι, κάπου πρέπει να την έχω ακόμα και σήμερα... Το θέμα όμως είναι ΠΟΥ την έχω....; :xm:
 
cloud είπε:
Πρέπει να την είχα πάρει στην έκτη δημοτικού, και τα κουμπιά άνοιγαν διάφορα εξαρτήματα και συρταράκια..Είχε θερμόμετρο, μεγεθυντικό φακό, ξύστρα, η θέση για τα μολύβια σηκωνόταν προς τα επάνω για να έχεις εύκολη πρόσβαση στα μολύβια, στο πλάι είχε κάτι στηρίγματα και ένα σιδεράκι που γινόταν σταντ για βιβλία, κλπ.

Και τώρα που το σκέφτομαι, κάπου πρέπει να την έχω ακόμα και σήμερα... Το θέμα όμως είναι ΠΟΥ την έχω....; :xm:

θερμόμετρο, μεγεθυντικό φακό, ξύστρα, στηρίγματα που γινόνταν σταντ για βιβλία;;; Εξελιγμένο μοντέλο...θα ήταν ακριβό φαντάζομαι με τόσες ανεσεις!!!

...αν θυμάμαι καλά...η δική μου κασετίνα που περιγράφω παραπάνω είχε σε μια πλευρά στο εσωτερικό της και ένα τυπωμένο πρόγραμμα όπου έγραφες τα σχολικά μαθήματα...
 
μα δεν το πιστευω.....τι πραγματα εχω βρει πια εδω μεσα.......Μνημες που ειχα καταχωνιασει εδω και δεκαετιες ηρθαν στην επιφανεια με αυτες τις φωτο.....

Δυστυχως εγω δεν ειχα ποτε τιποτα εκτος απο τα απολυτως απαραιτητα και παντα εβλεπα τα αλλα παιδακια και ποσο τα ηθελα και εγω.....

Σε αυτο το φορουμ οποτε μπαινω μεσα, συγκινουμαι τοσο πολυ γιατι καθε φορα ανακαλυπτω και κατι διαφορετικο απο τα παιδικα μου χρονια που ειχα ξεχασει!

Να 'στε καλα ...Σας ευχαριστω ολους

σνιφ σνιφ
 
Μέρες που διανύουμε, ορίστε και μια ρετρό κασετινούλα από μένα:

attachment.php


attachment.php


Λέτε να'χω καεί τόσο πολύ, που να αγοράζω και ρετρό σχολικά, εκτός απ'ολα τ'άλλα;

Μάλλον ναι! :burn:
 
Όχι πες μου δεν το ευχαριστήθηκες πολύ που την αγόρασες? Δεν πήγες έστω και λίγο πίσω στα τότε σχολικά χρόνια?

Αν ναι, τότε καλά έκανες :thumbup:
 
Τώρα που θα ανοίξουν τα σχολεία και θα πάμε με τα παιδιά να ψωνίσουμε τα σχολικά τους, σκέφτομαι ότι δεν έχει πια την ίδια μαγεία όπως τα χρόνια τα δικά μου. Φταίει που μεγάλωσα, φταίει που πλέον όλα είναι απίστευτα τυποποιημένα, δεν ξέρω. Πάντως την δεκαετία του '80 που εγώ πήγαινα σχολείο στο Νέο Ψυχικό υπήρχαν δυο - τρία βιβλιοπωλεία που δεν τα ξεχνώ ποτέ. Το ένα από αυτά το "ΟΛΥΜΠΙΑ" πρέπει να υπάρχει ακόμη, το άλλο ήταν ο "ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ" το οποίο δεν υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια. Το τρίτο -ούτε αυτό υπάρχει πια- ήταν το "ΚΟΡΝΑΡΟΣ" στην Κατεχάκη, πιο εξειδικευμένο αγοράζαμε στο Γυμνάσιο κόλλες σέλλερ και τέμπερες για τα τεχνικά...
 
DINO, πολύ ωραία η κασετίνα που αγόρασες. :dribble::dribble:
 
τι είναι αυτό; Κασετίνα ή τετράδιο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο και εξαιρετικά ρετρό το τετραδιάκι DuckTales! :thumbup:

spirtoulis είπε:
DINO, πολύ ωραία η κασετίνα που αγόρασες. :dribble::dribble:
Χαίρομαι που σου αρέσει! :)

Σε λίγες μέρες θα φωτογραφήσω άλλη μια, που "'έπεσε στα χέρια μου"....
 
Εικόνα από ''φατσοβιβλίο''

πρόγραμμα μαθημάτων με τα αγαπημένα Στρουμφ

12003377_10153501084621265_2221387128536280593_n.jpg
 
DINO είπε:
Σε λίγες μέρες θα φωτογραφήσω άλλη μια, που "'έπεσε στα χέρια μου"....
Αφιερωμένες οι φωτογραφίες στις κυρίες και στις δεσποινίδες του φόρουμ... :)

Κασετίνα "Τόλμη και Γοητεία"...

attachment.php


attachment.php
 
υπήρχαν κασετίνες ''Τόλμη και γοητεία'';

Ωραίο!!!

Ποιος είναι ο εικονιζομενος;
 
Πίσω
Μπλουζα