Ρετρό Σχολικά Είδη

Ο Clayton Norcross... Ο πρώτος από τους τρεις ηθοποιούς που έπαιξαν τον "Thorne Forrester"...
 
Θα δεχτω μονο ως δικαιολογια,οτι μαζι με την κασετινα χαριζαν και τευχος του ATARI Magazin αλλιως....

μολις βρηκαμε ενα ακομα fan του "The Bold and the Beautiful"..... :D :p
 
Καλά που μου το θύμησες, να κατεβάσω μερικά τευχίδια!!! :thumbup:

Κατά τα άλλα, την πήρα δώρο για τη σύζυγο, αφού της άρεσε πιο πολύ ο Θορν από τον Ρίτζ... :D
 
Τι ωραία κασετίνα! Δεν ήξερα πως είχαν βγει και κασετίνες "Τόλμη και Γοητεία" και μάλιστα τέτοιου στυλ γιατί θεωρούνταν κάπως ξεπερασμένες ήδη όσες είχαν αυτό το σχήμα. Το γαλάζιο καρό και το ελληνικό logo είναι όμως κλασικά σε ό,τι αφορά αυτό το σίριαλ. Τα θυμάμαι σε μπλοκάκια και μολύβια. Πρέπει να είχα ένα με όλη την οικογένεια Φόρεστερ απ'έξω, ίσως και ένα με τον Ριτζ.
 
Τσάντα σχολική Polo κανείς? Παρόμοια είχα στο γυμνάσιο.

σχολικη τσαντα polo.jpg

Πηγή

Στο δημοτικό είχα σάκα τέτοιου στυλ, λίγο πιο μοντέρνα πάντως και πιο καινούρια.

σακα.jpg

Πηγή

Επίσης την κόλλα από αραβικό κόμμι τη θυμάται κανείς? Ήταν μπουκάλι μαλακό διαφανές όπως στη φωτογραφία, αλλά κυλινδρικό, με σχέδιο με κάθετες γραμμές γύρω γύρω, και καπάκι όπως στη φωτογραφία, αλλά σε κόκκινο χρώμα.

κολλα κομμι.jpg

Πηγή
 
manos311 είπε:
Επίσης την κόλλα από αραβικό κόμμι τη θυμάται κανείς? Ήταν μπουκάλι μαλακό διαφανές όπως στη φωτογραφία, αλλά κυλινδρικό, με σχέδιο με κάθετες γραμμές γύρω γύρω, και καπάκι όπως στη φωτογραφία, αλλά σε κόκκινο χρώμα.

Προβολή συνημμένου 143566

Πηγή
Αραβικό κόμι ήταν αυτό; Ήταν τόσο ωραία! Αυτή που θυμάμαι είχε κόκκινο καπάκι. Το σχήμα του μπουκαλιού μου άρεσε τόσο πολύ!
 
Ωχ, αραβικό κόμμι δεν περιέχουν και οι τσίχλες; Κόλλες τρώγαμε τόσα χρόνια; :eek:
 
manos311 είπε:
Τσάντα σχολική Polo κανείς? Παρόμοια είχα στο γυμνάσιο.Προβολή συνημμένου 143564

Πηγή

Στο δημοτικό είχα σάκα τέτοιου στυλ, λίγο πιο μοντέρνα πάντως και πιο καινούρια.

Προβολή συνημμένου 143565

Πηγή

Επίσης την κόλλα από αραβικό κόμμι τη θυμάται κανείς? Ήταν μπουκάλι μαλακό διαφανές όπως στη φωτογραφία, αλλά κυλινδρικό, με σχέδιο με κάθετες γραμμές γύρω γύρω, και καπάκι όπως στη φωτογραφία, αλλά σε κόκκινο χρώμα.

Προβολή συνημμένου 143566

Πηγή
Πάντα μου άρεσαν οι σχολικές τσάντες polo αλλά δεν είχα πάρει...στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο είχαν πολλά παιδιά, κλασσικό χρώμα το μαύρο για τα αγόρια αλλά και για μερικά κορίτσια.

Όσο για την κόλλα από αραβικό κόμμι σε μπουκαλάκι, τη θυμάμαι κι εγώ, μάλιστα έριχνα μεγάλη ποσότητα στο χαρτί για να κολλήσει καλά αυτό που έβαζα επάνω...
 
BETTY BOOP είπε:
Πάντα μου άρεσαν οι σχολικές τσάντες polo αλλά δεν είχα πάρει...στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο είχαν πολλά παιδιά, κλασσικό χρώμα το μαύρο για τα αγόρια αλλά και για μερικά κορίτσια.
Κι εμένα μου άρεσαν αλλά δεν μου έπαιρναν οι δικοί μου γιατί δεν τους άρεσαν. Στάθηκα τυχερή όμως γιατί κέρδισα μία στη Σούπερ Κατερίνα! Δεν ήταν βέβαια σε μοδάτο χρώμα που είχαν όλοι (σκούρο μπλε ή μπορντώ ή μαύρο) αλλά σε royal blue. Τη χρησιμοποίησα μέχρι που έγινε κουρέλι το εσωτερικό πλαστικό κάλυμμά της και αναγκάστηκα να την αλλάξω αφού δεν προστάτευε πλέον τα βιβλία από τη βροχή!
 
Φυσικά είχα κ'εγω τσάντα Polo, μπλε, για πολλά χρόνια, όχι μόνο στο Λύκειο, αλλά και στο πανεπιστήμιο και στο μεταπτυχιακό. Η συγκεκριμένη τσάντα είχε ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο, και μετά από αρκετά χρόνια και ταξίδια τρύπησε και την πέταξα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάστε μήπως αν υπήρχαν τη δεκαετία του 90 ξύστρες-βαρελάκια με δύο υποδοχές για μολύβια ή εμφανίστηκαν πολύ αργότερα;

οπως αυτή

imagesCA3O6DMS.jpg (από το διαδίκτυο)
 
BETTY BOOP είπε:
θυμάστε μήπως αν υπήρχαν τη δεκαετία του 90 ξύστρες-βαρελάκια με δύο υποδοχές για μολύβια ή εμφανίστηκαν πολύ αργότερα;

οπως αυτή

Προβολή συνημμένου 145975 (από το διαδίκτυο)
Διάφανες όχι. Συνήθως ήταν τενεκεδένιες, και ειδικά ήταν της μόδας η ξύστρα-τενεκεδάκι coca-cola. Ήταν σίγουρα μονή, αλλά υπήρχαν και διπλές, για δύο διαφορετικά μεγέθη μολυβιών. Απλά δεν ήταν τόσο συνηθισμένες (αν και μπορούσες να πετύχεις απλή μεταλλική διπλή) γιατί δεν ήταν και χρήσιμη η μεγάλη ξύστρα για το δημοτικό, αλλά για επαγγελματικούς λόγους.
 
θυμάστε αν υπήρχαν τη δεκαετία του 90 γόμες-μολύβια, οι γόμες αυτές βρίσκονταν μέσα σε ''μολύβι'' όπως στις εικόνες;

(απο διαδίκτυο) images.jpg

images.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν φαίνονται τόσο καλά οι φωτό, αλλά αν εννοείς μολύβια που τα έξυνες με ξύστρα και αντί για μύτη μολυβένια είχαν έναν κύλινδρο σβηστήρα (και βουρτσάκι για τα τρίμματα από το σβήσιμο πίσω), τότε υπήρχαν πολύ νωρίτερα αν και ίσως όχι πολύ διαδεδομένα. Τα χρησιμοποιούσα στο μάθημα του σχεδίου στο Πολυτεχνείο (1977) αλλά τα είχα πάρει από το "Πλαίσιο" στη Στουρνάρα που είχε πολλά εξειδικευμένα αντικείμενα.
 
Πραγματι δεν φαίνονται πολύ καλά οι εικόνες, εννοώ τις γόμες-μολύβια, είναι <<μολύβια>> που μέσα εχουν ραβδο γόμας ή πολλά ανταλλακτικα γομάκια (όπως τα μολύβια με τις πλαστικές ανταλλακτικές μύτες)...και σβήνεις με αυτά τα γομάκια τα λάθη...λειτουργούν όπως τα στυλό πιέζοντας το έμβολο για να βγει η γομα ή αλλάζοντας το γομάκι κάθε φορα που τελειώνει με το αμέσως επόμενο που βρισκεται μέσα στο <<μολύβι>>.
 
Θυμάστε αν τη δεκαετία του 90 κυκλοφορούσαν ζελατίνες για προστασία εγγράφων με άνοιγμα επάνω ή στο πλάι;

όπως αυτές

ζελατίνες.jpg

πηγή:

http://www.google.gr/url?url=http://www.plaisio.gr/xartopoleio/arxeiothetisi/thikes-zelatines/Rexel-Multipunch-Pocket-%25CE%25914-0-09mm-12265.htm&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ved=0ahUKEwiCoJq7usDJAhUBHxQKHXxxDQwQFggdMAI&usg=AFQjCNFI0XlBE1c6oxHhRAegvJA7GABGxw

σίγουρα κυκλοφορούσαν και ζελατίνες σε σχήμα L...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως και παλιότερα...

Ειδικά αυτές τις διαφάνειες τις έπαιρναν τα ντοσιέ για ζελατίνες, αυτοί οι πλαστικοί φάκελοι με το μέταλλο εσωτερικά που το λύγιζες, έβαζες όσες διαφάνειες ήθελες (ή χαρτί κλασέρ Α4) και ξαναλύγιζες το μέταλλο και έμεναν στη θέση τους. Αλλά και τα κλασέρ/ντοσιέ έπαιρναν αυτές τις διαφάνειες.

Συνηθισμένοι, εκτός από τις διαφάνειες L ήταν και οι φάκελοι με κουμπί (υπήρχαν 100% στα 90's, γιατί τους χρησιμοποιούσαμε υποχρεωτικά στο δημοτικό).
 
Τετραδια Sport Billy και Χαϊντι...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php



Ντοσιε Snorkerls...


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


πηγη φωτο: ebay
 
Ευχαριστούμε Stayros για τις φωτογραφίες. Πολύ θα ήθελα το τετράδιο του Sport Billy.
 
δεν ξέρω αν κυκλοφορούσαν τη δεκαετία του 90 γόμες με τρύπα σε ένα σημείο τους για να μπαινουν στο μολύβι...όπως ήταν οι ευχούληδες...
 
Πίσω
Μπλουζα