Ρετρό Σχολικά Είδη

BETTY BOOP είπε:
δεν ξέρω αν κυκλοφορούσαν τη δεκαετία του 90 γόμες με τρύπα σε ένα σημείο τους για να μπαινουν στο μολύβι...όπως ήταν οι ευχούληδες...
Βεβαίως και κυκλοφορούσαν, και υπήρχαν και σετ "μολύβι-γόμα" έτοιμα (δηλαδή μολύβι που είχε ήδη πάνω την μεγάλη γόμα, όχι σαν αυτά με την ενσωματωμένη με μέταλλο γόμα). Επίσης, μου θύμισες τις στρογγυλές γόμες, με το πλαστικό στη μέση (είχαν κι αυτές τρύπα στη μέση, αλλά όχι για μολύβι).
 
Είχα ένα ντοσιέ Snorkel σίγουρα κάποια στιγμή για το φροντιστήριο αγγλικών. Τι μου θύμισες Σταύρο...
 
Προς στιγμή Σταύρο, νόμιζα οτι ήταν δικά σου και έμεινα με ανοιχτό το στόμα!!! :eek:

Πολύ ωραία πάντως... και θυμίζουν πολλά... :thumbup:
 
BETTY BOOP είπε:
δεν ξέρω αν κυκλοφορούσαν τη δεκαετία του 90 γόμες με τρύπα σε ένα σημείο τους για να μπαινουν στο μολύβι...όπως ήταν οι ευχούληδες...
Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί ξανά, αλλά αυτό μου θύμισε αυτές...

T970CHb.jpg

Έχω να δω κάτι τέτοιο πάρα πολλά χρόνια, και μου έκανε και εντύπωση που υπάρχουν ακόμα!
 
cloud είπε:
Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί ξανά, αλλά αυτό μου θύμισε αυτές...
Προβολή συνημμένου 148791

Έχω να δω κάτι τέτοιο πάρα πολλά χρόνια, και μου έκανε και εντύπωση που υπάρχουν ακόμα!
Θυμάμαι αυτές τις γόμες, είχα κι εγώ!!! Βέβαια μουντζούρωναν το χαρτί και δεν τις χρησιμοποιούσα πολύ...προτιμούσα περισσότερο τις άσπρες γόμες...

αν έσβηνες μελάνι από στυλό με αυτη τη γόμα είτε θα μουντζούρωνε είτε θα σχιζόταν το χαρτί...

δεν γνώριζα ότι κυκλοφορούν ακόμα...

αν δεν κάνω λάθος στο παρόν θέμα αναφέρθηκε η παραπάνω γόμα...
 
cloud είπε:
Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί ξανά, αλλά αυτό μου θύμισε αυτές...
Προβολή συνημμένου 148791

Έχω να δω κάτι τέτοιο πάρα πολλά χρόνια, και μου έκανε και εντύπωση που υπάρχουν ακόμα!
Χα! Είναι αυτή που εννοούσα στο παραπάνω ποστ μου! Ναι, γενικά μουτζούρωναν οι συγκεκριμένες, ενώ υπήρχαν και για στυλό (μα τόσο σίγουροι ήταν ότι έσβηνε το στυλό διαρκείας, που συνέχιζαν να τις παράγουν μαζικά; ).
 
DINO είπε:
Προς στιγμή Σταύρο, νόμιζα οτι ήταν δικά σου και έμεινα με ανοιχτό το στόμα!!! :eek:
Μπαααα...που τετοια τυχη.... :(


BETTY BOOP είπε:
αν δεν κάνω λάθος στο παρόν θέμα αναφέρθηκε η παραπάνω γόμα...
Εχει αναφερθει εδω....post #158. ;)

Εν τω μεταξυ "καηκα" με το παρακατω μολις το ειδα....:burn:

Σπύρος είπε:

Δεν ξέρω αν θεωρείται σχολικό είδος, διέθετε όμως και ξύστρα!




picture.php


picture.php



Ειχα τετοιο... :( ...τι ωραιο gadgetακι!!! :D

Τωρα....που πηγε,που εξαφανιστηκε....ουτε που γνωριζω. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Πω-πω, τι θυμηθηκες....
Μπλε και κοκκινες...τις καναμε ροδες....τις ειχα ξεχασει εντελως...

Βρηκα δειγματα...δεν ξερω ποσο παλιες ειναι αυτες....αλλα καπως ετσι ηταν...

Την πρασινη...που βγαινει ακομα...

Προβολή συνημμένου 77367

Μερικα δικα μου και μερικα του πατερα μου...

Τον εχω κατακλεψει.. :D

Μαρκαδοροι....καποιοι γραφουν ακομα...

Η θηκη της ξυστρας με λεπιδες στο καπακι

Ο παλιος μου Parker..

Οι μολυβοθηκες που μας κανανε δωρο σε πολλα γενεθλια...ειχαμε σπασει και μερικες...

Διαβητης με τη θηκη - 1962

Παλιος χαρτοκοπτης...με αυτον κανω τα καλλιτεχνικα μου...ακομα...

Η διπλη ξυστρα για 2 μεγεθη μολυβιων...

Μηχανικο μολυβι, δεκαετιας '70 με την ξυστρα για τη μυτη...

Τα αλλα τα ξερετε...

katerinak είπε:
πρωτη φορα βλεπω μηχανικο μολυβι που να εχει και ξυστρα :eek: :thanx2: :thanx2:για τις φωτο pardalotzatziki
Μηχανικό μολύβι με ξύστρα; Αμα δεν υπάρχουν ανταλλακτικές μυτες...για δεκαετία του 70...

(προσθέτω την εικόνα από σελ. 16)

P1090316.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Εχει αναφερθει εδω....post #158. ;)
Είχα κοιτάξει σε αρκετές σελίδας, και αυτό ήταν στην μέση... :p

Και ναι, "θεωρητικά" αυτή η γόμα ήταν για μελάνι ή για γραφομηχανές..

stayros είπε:
Εν τω μεταξυ "καηκα" με το παρακατω μολις το ειδα....:burn:



Ειχα τετοιο... :( ...τι ωραιο gadgetακι!!! :D
Ακριβώς το ίδιο κομπιουτεράκι το είχα και εγώ.. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικα φωτικολαζ με ρετρο τσαντες και κασετινες.... :)

Κολαζ 1ο


Τσαντα Στρουμφ απο την "Tramp"


Κασετινες Action Man,Transformers,Snorkerls και GI JOE απο την "Paxos"



Βαλιτσακι φαγητου Μαγια η Μελισσα



Τσαντες Dukes και Χορευτες






attachment.php






Σε μεγαλη αναλυση....ΕΔΩ

Κολαζ 2ο

Κασετινες: Μαγια η Μελισσα,Voltron,George Michael,Fighting Kicker,


κασετινα Robot και YAMAHA Racing






attachment.php






Σε μεγαλη αναλυση....ΕΔΩ

Κολαζ 3ο

Τσαντες: Sport Billy και Tarzan απο την "Hatjiyannis",Sport Billy,


Ιπποτης της Ασφαλτου,Χαϊντι,Μαγια η Μελισσα και Σχολειο.






attachment.php


 


Σε μεγαλη αναλυση....ΕΔΩ

Κολαζ 4ο

Τσαντες: Batman,Χελονωνιντζακια,Μαχη των Πλανητων,Ιπποτης της Ασφαλτου,


Καντυ-Καντυ,
(πολυθεματικη) Καντυ-Καντυ/Ντιουκς/Χιλιοποδαρουσα/Chips,


Φρου Φρου,Opel GT,Snoopy και Pin Pon.






attachment.php





Σε μεγαλη αναλυση....ΕΔΩ

Κολαζ 5ο

Κασετινες: Formula 1,Twin Stars,Winnie The Pooh,Super Mario,


Power Rangers,Hulk,Ms. Marvel,Popeye,Tinkerbell.






attachment.php






Σε μεγαλη αναλυση....ΕΔΩ

πηγη ολων των φωτo: ebay
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κασετίνες από τη δεκαετία του 80

η μια γραφει επάνω sweet time...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι μέχρι την Γ' Ταξη, η κασετίνα μου περιείχε 2-3 μολύβια, γόμα, ξύστρα απλή ή βαρελάκι για να μαζευει τα ξυσματα, χαρακάκι, 2 στυλό (μπλε και κόκκινο).

Από την Δ' τάξη υπήρχε μηχανικό μολύβι και στυλό replay με τη μπλε γόμα (σπάνια κρατούσα διορθωτικό υγρό).

Στην Ε'-Στ' ταξη αντί για στυλό replay υπηρχε η διορθωτική ταινία καθώς και διάφορα αντικείμενα που εμπαιναν πίσω στα μολύβια, με προτίμηση στους ευχούληδες και στα σφραγιδάκια...

οι μαρκαδόροι/οι ξυλομπογιές υπήρχαν μέσα στη συσκευασία τους και όχι στην κασετίνα...
 
εγω εχω ακομα το τσαντακι φαγητού-τηλεόραση που μου ειχε φέρει ο θείος μου απο την Αμερική
 
Το παρακάτω αντικείμενο έκρυβε μια γόμα...άνοιγες το καπάκι, χρησιμοποιούσες τη γόμα και έκλεινες...
 
Στα δικά μου σχολικά συγκαταλέγονταν τα εξής:

Ένα χειροκίνητο "Κομπιούτερ" για την προπαίδεια, ελληνικής κατασκευής (ΓΚ σε καμπάνα είναι ανάγλυφο πίσω, μάλλον η εταιρεία, κάτι μου λέει αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Ξέρει κανείς?). Αν θυμάμαι καλά 1966-67.... Μετακινώντας το μαύρο πλήκτρο-αριθμό και το αντίστοιχο πράσινο που ήθελε κανείς να μάθει το γινόμενο, άνοιγε παραθυράκι με το αποτέλεσμα!!!! Όπως βλέπετε, 3x4=12... Δουλεύει καλά και χωρίς μπαταρίες......

Ένα αεροπλάνο - ξύστρα. Είναι γερμανικής κατασκευής (το γράφει στην κάτω πλευρά του ουραίου), περίπου 1964-65.

Ένας πύρυλος - σβήστρα. Είναι ιαπωνίας, περίπου 1970-71.

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.



20160226_103918.jpg

20160226_103938.jpg

20160226_103848.jpg

20160226_104208.jpg

20160226_103836.jpg

20160226_104145.jpg

20160226_104236.jpg

20160226_104723.jpg

20160226_104659.jpg

20160226_104743.jpg

20160226_104650.jpg

20160226_104805.jpg

20160226_104945.jpg

Svystra.jpg

20160226_104918.jpg

20160226_104145.jpg

20160226_104945.jpg
 
Eagle 1 είπε:
Στα δικά μου σχολικά συγκαταλέγονταν τα εξής:
Ένα χειροκίνητο "Κομπιούτερ" για την προπαίδεια, ελληνικής κατασκευής (ΓΚ σε καμπάνα είναι ανάγλυφο πίσω, μάλλον η εταιρεία, κάτι μου λέει αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω. Ξέρει κανείς?). Αν θυμάμαι καλά 1966-67.... Μετακινώντας το μαύρο πλήκτρο-αριθμό και το αντίστοιχο πράσινο που ήθελε κανείς να μάθει το γινόμενο, άνοιγε παραθυράκι με το αποτέλεσμα!!!! Όπως βλέπετε, 3x4=12... Δουλεύει καλά και χωρίς μπαταρίες......
Το ειχα και εγω!!Τι μου θυμησες!!
 
Τα αυτοκολλητα χαρτακια post it σε διαφορα χρωματα και σχεδια ανηκουν στα ρετρο σχολικα ειδη;
 
BETTY BOOP είπε:
Να αναφέρω και τους υφασμάτινους χαρτοφύλακες με φερμουάρ για τα ξενόγλωσσα βιβλία ή για όταν δεν είχαμε πολλά μαθήματα στο σχολείο.
ετσι ήταν

(εικονες από διαδικτυο)

επίσης να προσθεσω και τις τσάντες-σακιδια που μοιραζαν πολλά φροντιστηρια ξενων γλωσσων στους μαθητες τους.

Η τσαντα ειχε την επωνυμία του φροντιστηριου, το λογότυπο, τη διευθυνση και τη χρησιμοποιούσαν τα παιδια για να βαζουν τα βιβλία τους για το μαθημα στο φροντιστηριο, τη χρησιμοποιούσαν και στο σχολείο όταν πήγαιναν εκδρομή.

Δεν ειχα κανει ποτε μαθηματα ξενων γλωσσων σε φροντιστηριο αλλά ειχα ιδιαιτερο μαθημα και ετσι πάντα μου αρεσαν τετοιε τσαντες...
 
Cococinel είπε:
Πανέμορφα!!! Είχα τη γόμα εκείνη με το κοριτσάκι :wub: Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου αυτό.. Κάτι μολύβια που ήταν κάπως σαν λαστιχένια νομίζω;; Ένα μαλακό πλαστικό. Κάτι τέτοιο! Που μπορούσαμε να τα δέσουμε ακόμα και κόμπο.. Τα θυμάστε;
τετοιο μολύβι (εικόνα 1)

Δεν θυμαμαι τετοια μολύβια...φανταζομαι κυκλοφορησαν τη δεκαετια του 90;

επίσης να προσθεσω και τις τσάντες-σακιδια που μοιραζαν πολλά φροντιστηρια ξενων γλωσσων στους μαθητες τους στην αρχή της σχολικής χρονιάς με την εγγραφη τους στο φροντιστηριο.

Η τσαντα ειχε την επωνυμία του φροντιστηριου, το λογότυπο, τη διευθυνση και τη χρησιμοποιούσαν τα παιδια για να βαζουν τα βιβλία τους για το μαθημα στο φροντιστηριο, τη χρησιμοποιούσαν και στο σχολείο όταν πήγαιναν εκδρομή.

Δεν ειχα κανει ποτε μαθηματα ξενων γλωσσων σε φροντιστηριο αλλά έκανα ιδιαιτερο μαθημα και ετσι πάντα μου αρεσαν τετοιες τσαντες όταν έβλεπα αλλα παιδια να τις εχουν...

Ειχατε τετοιες τσάντες;

(εικονες 2-3)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα