Ρετρό Σχολικά Είδη

mytinyworld είπε:
Και ένα πολύ ρετρό τετράδιο για τους πιο παλιούς!
attachment.php


attachment.php
Μytiny , μου κάνει εντυπωση διοτι σαν τα τετράδια "ΦΟΙΝΙΞ" τελικά έχουν βγάλει διάφοροι εκδοτικοί οίκοι...!! Θυμάμαι οτι ειχε φερει η μανα μου κάπου στα μεσα του 80 ένα τεράστιο πάκο με αυτά τα τετράδια (100φυλλα), με διάφορες αναπαραστάσεις, κυρίως τέτοιου χαρακτήρα (με αγγέλους, αγίους..)..!!

Μονο που η εταιρεία παραγωγης ήταν η "Εκδόσεις Ω"

Ιδού κα το σχετικό θρεντ.. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17980-%D1%E5%F4%F1%FC-%D4%E5%F4%F1%DC%E4%E9%E1-quot-%D9-quot&p=280672&viewfull=1#post280672

Στην συνέχεια ο Αadvark, είχε παραθέσει κι άλλο θρεντ στο οποίο πληροφορήθηκα για έναν ακόμη εκδοτικό οίκο αντίστοιχων τετραδίων.."Εκδόσεις ΑΘΗΝΑ"!!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?7346-%D4%E1-%F0%F1%FE%F4%E1-%EC%E1%F2-%F4%E5%F4%F1%DC%E4%E9%E1!!!&p=168228&viewfull=1#post168228

Ήταν προφανώς πολύ μοδάτα και έπεσε πολύ αντιγραφή..!!

Προσωπικά μου άρεσαν πολύ καθότι πολύχρωμα και με αναπαραστάσεις που σίγουρα μετέδιδαν μια ηρεμία,μια γαλήνη ψυχής..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ ενδιαφέρον! Ισως η κάθε εταιρία να είχε τις αποκλειστικές δικές της παραστάσεις! Εγώ τα θυμάμαι κυρίως με θρησκευτικά θέματα. Αυτό που έδειξα πρέπει να είναι κάποια σκηνή με θρησκευτικό περιεχόμενο, δεν έχω ιδέα ποιο. Υπάρχει και ένα μεγάλο ψάρι στο νερό.
 
zouzou είπε:
Είχα χάρακα με την προπαίδεια!... Πετάχτηκε από την παιδική ακόμα ηλικία από τη μάνα μου, η οποία είχε παλέψει με νύχια και με δόντια να με μάθει την προπαίδεια & κάτι τέτοια "αξεσουάρ", τα θεωρούσε υποτιμητικά! :(
 
Έχεις δίκιο, δεν είχα δει το θρεντ! Εβαλα κι εκεί φωτογραφία του. Σ' ευχαριστώ! ;)
 
ζουζου εχεις κρατησει τα πιο ομορφα ρετρο σχολικα ειδη!!!!!στο ποστ 105 στη 2φωτο αλληλογραφιες πρεπει να ειναι και νομιζω σε ενα σημειο βλεπω την υπογραφη "Peyo" οποτε μαλλον καποια αλληλογραφια σου εχει και στρουμφακια;σωστα μαντεψα;
 
Σωστά katerinak!

Απίστευτη παρατηρικότητα! Μέσα στο ντοσιέ είναι η συλλογή της αδερφής μου. Έχω βάλει φωτογραφία με τη δική μου συλλογή στο σχετικό θρεντ και πρέπει να φαίνονται τα στρουμφάκια κι εκεί!
 
Ένα πολύ αγαπημένο στυλό που μου το είχαν χαρίσει στο δημοτικό (το έχω απ' το 89 περίπου), πολύ της μόδας τότε!

DSC06682.jpg

DSC06683.jpg
 
πολυ πρωτοτυπο το στυλο σου zouzou!!!ειναι η πρωτη φορα που βλεπω κατι τετοιο :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Σας παραθετω και τα δικα μου,που τα βρηκα στο εξοχικο.

Καπου πρεπει να εχω καταχωνιασμενα κι αλλα.... :wait2: ...θα τα βρω και τα προσθεσω και αυτα. :)

Τριγωνο,Μοιρογνωμονιο Koro-Koro Kids και γομα μανταλακι...

fetch


Τεμπερες,Μαρκαδοροι και κηρομπογιες...

fetch


Η Πρωτη μου κασετινα...

fetch


.....ακομα πληρως εξοπλισμενη!!!

fetch


Ντοσιε διακοσμημενο με αυτοκολλητα τοσο απ'εξω...

fetch


...οσο και απο μεσα αλλα...

fetch


...και στην πισω μερια!!!!!

fetch


Τσαντα/Φακελος Αγγλικων.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξύστρα γομα, χαρακας, κασετινα...

από τα λίγα που έχω και εγώ...

η ξύστρα τηλεόραση που όταν την κουνούσες, κουνιόταν και το ποντικάκι που έπαιζε τύμπανο!... την έχω από το 1983...

DSC_0147.jpg

επίσης σε αυτο εδώ το σπιτάκι μέσα κάποτε υπήρχε μια άσπρη γόμα....

DSC_0150.jpg

και μια ξύστρα, ...αν και λείπει δυστυχως...

DSC_0156.jpg

ο χάρακας μου που τον έχω απο το 1985 pinky and tinky

DSC_0135.jpg

και όλα αυτα στην πολυαγαπημένη μου κασετινα με την φωτο στυλ Miss Petticoat.

DSC_0154.jpg

την κασετίνα μου την είχε χαρίσει η θεία μου, και μου είχε βάλει τοτε μολύβια στύλο γόμες, όλα τόσο κοριτσίστικα... είχα χαρεί πάρα πολύ! το θεώρησα σπουδαίο δώρο! (η θεία δεν είχε κοριτσάκια...)

λίγα έχω, αλλά για μένα είναι ο μικρός μου θησαυρός!

DSC_0150.jpg
 
Κατι ξυστρες σαν αυτές της τρίτης φωτό είχαν κάτι συμμαθητές μου να είσαι καλά που μου μας τις θύμισες
 
φωτογραφια απο τον stakovios με το ντοσιε του "ταο ταο" υπαρχει εδω
 
Στην ταινια "μονα ζυγα δικα μου" (1979) στα γυρισματα που εγιναν σε σουπερμαρκετ,φαινονται διαφορα σχολικα ειδη,αναμεσα τους διακρινουμε σχολικες τσαντες και κασετινες

mz.JPG

mz5.JPG
 
Αρχές δεκαετίας του '90, στο Βέλγιο, έγινα φαν των Μπουλ και Μπιλ και βέβαια αγόρασα και τα σχετικά σχολικά είδη. Το μολύβι, διπλό, το κλασσικό με τις μύτες και ένα αντίστοιχο αλλά με χρώματα!

Τετράδιο φρουφρού με ανάλογες ετικέττες και μολυβοθήκη με ασορτί μπλοκ από τη Happyland! τη θυμάστε;; Ήταν κάπου στο κέντρο και είχε πολύ ωραία πραγματάκια (Hello Kitty κ.α.)

DSC07350.jpg

DSC07343.jpg

DSC07346.jpg

DSC07348.jpg

DSC07351.jpg

DSC07354.jpg
 
O Mπουλ και Μπιλ αγαπημενοι αν και οχι τοσο γνωστοι στην Ελλαδα τον θυμαμαι απο το περιοδικο Σουπερ Μποϋ αν δεν απατωμαι.


Φοβερος και ο
"Μαγικοι" Σχολικοι Χαρακες
 
Εγώ θυμάμαι αυτές τις φοβερές κασετίνες με τον μαγνήτη [edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα