Ρετρό Σχολικές Τάξεις

gfoudis

RetroN00b
Αντιδράσεις
5
12108190_699756306822605_4195783786908802032_n.jpgτη βρηκα σε ψιλικατζιδικο της γειτονιας.Ηταν η τσαντα που ειχα στην πρωτη δημοτικου αλλα σε μαυρο χρωμα.Του Χατζηγιαννη.Μολις την ρωτησα ποσο θα μου την δωσει ,μου ειπε οτι μου την κανει δωρο!!!Την πηρα κι εφυγα τρεχοντας!!!

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
259
Πάρα πολύ όμορφο εύρημα! :)

Να ζητήσω μια κοντινή φωτό στο μεταλλικό λογότυπο ή είναι πολύς κόπος? :flower:

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
259
Ναι ρε συ! :) Αυτό το logo με το κροκοδειλάκι το θυμάμαι από παιδί! :) Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! :flower:

foutix

RetroAdept
Αντιδράσεις
513
Θυμίζει στους μεγαλύτερους του φόρουμ τίποτα το παραπάνω απόσπασμα; Έτσι ήταν το περιβάλλον στις μεγάλες τάξεις;

Το παιδί με την τυρόπιτα και το φρέσκο γάλα εν ώρα μαθήματος, όλα τα λεφτά

Kambia

Retired Admin
Αντιδράσεις
960
Κάπως έτσι. Αλλά τουλάχιστον στα σχολεία που είχα πάει δεν ήταν έτσι οι τοίχοι, τόσο πολύ γραμμένοι. Μικρο συνθήματα κάτω χαμηλά και κάτι στοιχάκια. Εδώ η αίθουσες έχουν το μαύρο τους το χάλι.  Κατά τα άλλα όλα ίδια :p  

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
228
Παρατηρήσατε κάτι περίεργο στο βίντεο;Δεν υπήρχαν παχύσαρκα παιδιά.Δεν έμοιαζαν κοιμισμένα στο μάθημα και ήταν όλα μεσ' τη ζωντάνια.Τις τάξεις δεν τις θυμάμαι τόσο βρώμικες.(τουλάχιστον όχι του δημοτικού που πρόλαβα)Τώρα όσο για το παιδί με το γάλα και τη τυρόπιτα υπάρχουν και στις μέρες μας με μια ακόμη μικρή προσθήκη.Τα κινητά στα θρανία.Φορητή κάμερα χειρός στα 80'ς θα πρέπει να κόστιζε πάρα πολλά λεφτά, πόσο μάλλον το να τη φέρει κάποιος στο σχολείο και να τη χρησιμοποιήσει ακόμα και την ώρα παραδόσεως μαθήματος.Τουλάχιστον έχουμε ένα θραύσμα, μια εικόνα του παρελθόντος για να μας βάλει στο κλίμα της εποχής.

Μέσα απο αυτό το βίντεο μπορεί ακόμα να δεί κανείς τη μόδα στα ρούχα και τα χτενίσματα στη νεολαία.

foutix

RetroAdept
Αντιδράσεις
513
Τουλάχιστον έχουμε ένα θραύσμα, μια εικόνα του παρελθόντος για να μας βάλει στο κλίμα της εποχής.
Αυτό ακριβώς! Τέτοια βίντεο αυτό το νόημα έχουν. Να μας δώσουν για το σήμερα και για το μέλλον στοιχεία από την καθημερινότητα της περιόδου. Πέρσι, αν θυμάμαι καλά, είχα ανεβάσει ένα παρόμοιο βίντεο από εξετάσεις χημικών μηχανικών 88 ή 89 στο ΕΜΠ, στα κτίρια της Πατησίων. Μακάρι ο κάτοχος του βίντεο να αποφασίσει να ανεβάσει και μια μεγαλύτερη εκδοχή του

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.476
Πολυ ωραιο το βιντεακι!

Οι μαθητες μου φανηκαν πολυ μεγαλυτεροι απο την ηλικια τους... δηλαδη στο βιντεο ειναι μαθητες Λυκειου, εγω τους κανω 25 χρονων...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

darkhado

RetroN00b
Αντιδράσεις
228
Απ' ότι φαίνεται όλες οι γενιές απο τα μέσα των 80'ς και μετά είχαν εξωσχολικούς...?

Μπλουζα