Ρετρό Σχολικές Τάξεις

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.379
Μια ιδεα για το πως ηταν οι ταξεις τοτε :)

12744.jpg
12608.jpg

12609.jpg
Οι χαρακτηριστικες δερματινες ορθογωνιες τεραστιες σακες που κουβαλουσαν τα παιδια και στο βαθος διακρινεται και η βιτρινα με τα βαλσαμωμενα πουλια!!!

12747.jpg

Ο χαρτης της Ελλαδας κρεμασμενος στον τοιχο

12746.jpg

Η Εδρα της ταξης. Το παλιο καλο κουδουνι που ειτε επανεφερε την ταξη και την ησυχια ειτε σήμαινε διάλειμμα

12750.jpg
Στυλο τοτε δεν υπηρχε. Τα παιδια κουβαλουσαν σετ γραφης μαζι τους


12749.jpg
Ο γνωστος μαυροπινακας. "Λολα να ενα μηλο" :)

12748.jpg
Και οι ποδιες που φορουσαν τοτε τα παιδακια :D

12743.jpg
πηγή φωτογραφιών
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκπληκτική η παρουσίαση Κάμπια!!! :bow:

Πραγματικά, οι τάξεις στο δικό μου το Δημοτικό ήταν κάπως έτσι...

Ειδικά για το κουκλοθέατρο, τον άβακα, τις ξύλινες κασετίνες και τις σάκες δεν ξέρω τι να πω...Τα λάτρευα... :wub:

Σα να βλέπω ξανά το νηπιαγωγείο μου...

Με γύρισες 30εμμμ :wait2: ναι... χρόνια πίσω!!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πανέμορφες φωτό !

Πραγματικά σε γυρίζουν πίσω σε δύσκολες αλλά αγνές εποχές.
 
Καλησπέρα παιδιά, απο οτι κατάλαβα το cite ασχολείτε γενικός με το Retro και όχι αποκλειστικα με τις δεκατίες 80 και 90 που ζήσαμε(γιατί εγώ αυτήν την εντυπωση είχα)
 
video80 είπε:
Καλησπέρα παιδιά, απο οτι κατάλαβα το cite ασχολείτε γενικός με το Retro και όχι αποκλειστικα με τις δεκατίες 80 και 90 που ζήσαμε(γιατί εγώ αυτήν την εντυπωση είχα)
video80 υπαρχουν ατομα εδω μεσα που εχουν ζησει και την 10ετια του 70 :)
 
Πάω πάσο τότε. Αλλά και πάλι οι φωτο που έχεις αναρτήσει είναι πολύ παλιότερες απο τα 70ς (για την ποδια δεν ξέρω)

Anyway το Retro o καθένας μας το αντιλαβάνετε διαφορετικά , μπορεί να μαι εγώ ο λάθος , η ζωή δεν αρχίζει το 1980!

Δεν ασχολούμε με παλιοτερα πράγματα απο αυτα που έζησα (καλώς ή κακώς).

Επι τη ευκέρια αν μπορείς ανάρτησε αιθούσες σχολικών τάξεων(δημοτικου) απο τα μέσα δεκαετίας του 80 , γιατί εγώ δεν κατέχω την τεχνολογία.

Υ.Γ. Επιδη σε είδα στις φωτο της συνάντησης στη Θεσσαλονικη ,είσε απο κει?
 
Video80 όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού κάπως έτσι ήταν οι αίθουσες. Μάλιστα, επειδή ήμασταν μικρά και βγαίναμε χωριστά διάλειμμα από τους μεγαλύτερους, το κουδούνι στο Νηπιαγωγείο το χτυπούσε η δασκάλα με ένα κουδούνάκι σαν και αυτά που επιβάλλουν την ησυχία στα Δικαστήρια . (φαίνεται και στις φωτό που έχει ποστάρει η Κάμπια... :D )

Όταν δεν μπορούσαμε να βγούμε διάλειμμα λόγω βροχής, μέναμε μέσα στην αίθουσα και παίζαμε με κάτι ξύλινα σχήματα (σφαίρες, πυραμίδες, ρόμβους, κύβους, κλπ ) και κάναμε διάφορες κατασκευές... Κρίμα που δεν υπάρχει φωτό για να σας τα δείξω... :(
 
Κambia, πολυ καλο find..

Μπορω να πω οτι στην δεκαετια του 80 οι ταξεις ηταν πολυ χειροτερες απο την εικονιζομενη, μιας και βιτρινες καθε ειδους ειχαν εξαφανιστει (με εξαιρεση την βιτρινα της εκτης ταξης που ειχε κατι χημικα μπουκαλακια και μια υδρογειο), τα θρανια ηταν τα κλασικα πρασινα countertop με τους βαμενους γκρι σκελετους με τον αποθηκευτικο χωρο απο κατω και την εσοχη μπροστα για τους στυλους/μολυβια, με τις αναλογες καρεκλες, και πανω κατω αυτα ηταν ολα κλεισμενα μεσα σε τεσσερεις τοιχους και παραθυρα. Αντε και κανενας κρεμασμενος χαρτης της Ελλαδας σε μερικες ταξεις.

Η τελευταια λεξη της μοδας οπως την θυμαμαι στο δημοτικο πριν παω στο γυμνασιο, ηταν οτι εφεραν τα νεα upgraded θρανια και καρεκλες με τον τετραγωνο σωληνωτο σκελετο βαμενο σε μια πορτοκαλι αποχρωση και με το διχτυωτο αποθηκευτικο χωρο απο κατω (τερμα η αποθηκευση matchbox αυτοκινητων και παιχνιδιων για κλεφτο παιγνιο εν ωρα μαθηματος!)
 
Πολύ όμορφες οι φωτό, πλην όμως όχι θεματικά σωστές αφού το στήσιμο περιλαμβάνει αντικείμενα από δεκαετίες πολύ μακριά μεταξύ τους... Αφού κάναν που κάναν τον κόπο να το στήσουν, δεν το κάνανε σωστά;

Τέλος πάντων, τα επιμέρους στοιχεία είναι σκέτη ομορφιά :)
 
Αγαπητε φίλε Phil vr παρουσιάζεις τη δεκαετία του 80 ώς την παρακμή και την αποσύνθεση των προηγούμενων 10ετιων. Κατα τη γνώμη μου λάθος!

Τα θρανία που χρησημοποιούσαμε εμείς δηλαδή δεν είταν καλλύτερα, απο αυτα των 60ς ?

Εγώ θυμάμε οτι όλες οι σχολικές αίθουσες είχαν κάτι να δείξουν στο μαθητη.

Αυτη η περιβόιτη βιτρίνα που λές ,έχω την εντυποση οτι υπηρχε σε κάθε αιθουσα(συνηθος περιείχε βιβλία , αλλά και διαφορα άλλα αντικείμενα).
 
phil_vr είπε:
Η τελευταια λεξη της μοδας οπως την θυμαμαι στο δημοτικο πριν παω στο γυμνασιο, ηταν οτι εφεραν τα νεα upgraded θρανια και καρεκλες με τον τετραγωνο σωληνωτο σκελετο βαμενο σε μια πορτοκαλι αποχρωση και με το διχτυωτο αποθηκευτικο χωρο απο κατω (τερμα η αποθηκευση matchbox αυτοκινητων και παιχνιδιων για κλεφτο παιγνιο εν ωρα μαθηματος!)
Αυτα υπαρχουν μεχρι και σημερα (μαζι με αλλα πιο καινουργια). Αλλα η αποθηκευση οπιουδηποτε πραγματος δεν ειναι δυσκολη... Τουλαχιστων εμεις που μια ζωη τετια θρανια ειχαμε στα σχολεια μια χαρα την βγαζουμε!

Τι να πουνε και η μαθητες στην σουηδια που εχουν ενα απλο τραπεζι χωρις αποθηκευτικο χορο... Εκει οτι χωραει στις τζεπες μονο... (γιατι δεν εχουν και τσαντες μεσα στην ταξη, οποτε οπως καταλαβενετε, παιχνιδι δυσκολα...)
 
Kambia είπε:
video80 υπαρχουν ατομα εδω μεσα που εχουν ζησει και την 10ετια του 70 :)

αν υπάρχουν λέει...

αυτά τα θρανία τα πρόλαβα και εγώ μέχρι την β δημοτικού!

Μάλιστα η τάξη είχε δύο πίνακες έναν μπροστά δίπλα στην έδρα κι έναν στο πλάι της αίθουσας (δίπλα μου δλδ)

και το δυναμικό της τάξης ήταν πάνω από 40 παιδιά (47 νομίζω είμαστε μέχρι την β δημ.) και επειδή κάποιες φορές λέγαμε μάθημα με κλήρωση :sealed:

μας είχαν μοιράσει αριθμούς! Είχα το 43

έκτη δημοτικού είχα το 30 αλλά όταν ο δάσκαλος έλεγε το 23 εγώ άκουγα "Σωτηρία" γιατί κάποιες φορές ανάμεσα σε αριθμούς είχε αναλαμπές και με τα ονόματα και είχα σηκωθεί για μάθημα χωρίς να με φωνάξει!! ΗΛΙΘΙΟ???

:D
 
Kambia εισαι φοβερη!!!! Ωραιο thread και φωτος!!!

Ειδικα οι φωτος με εκαναν να γυρισω πισω οχι μονο οπτικα αλλα και συναισθηματικα τοσο πολυ

που μου ηρθε ακομα και η μυρωδια απο το εσωτερικο των ταξεων και της κιμολιας σαν να ημουν εκει μεσα

(μην γελασετε αυτο πραγματικα το συναισθημα ειχα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμένα πάντως με έπιασε η ψυχή μου μ΄αυτές τις φωτογραφίες :xm: καμία μου τάξη δεν είχε ποτέ τέτοια σκούρα και ογκώδη έπιπλα και τόσο παλιά θρανία, τσεκαρισμένο, γιατί αν είχε θα είχα φύγει πύραυλος από μέσα! αυτά εδώ μου λένε κάτι σε μπελ επόκ, όπως και τα άλλα εκθέματα στις φωτογραφίες δλδ. εμάς αν εξαιρέσω μία συγκεκριμένη αίθουσα στο σχολείο μου στη ρόδο (ακαδημία) που είχε (έχει) ένα υπέροχο περίτεχνο ταβάνι και απίστευτη μεγάλη γυάλινη πόρτα (μάλλον θα ήταν αίθουσα τελετών ή κάτι ανάλογο επί ιταλών) οι άλλες αίθουσες ήταν πολύ πιο απλά επιπλωμένες, και τα θρανία καινούρια (αυτά με το μεταλλικό πλέγμα για τα βιβλία) ... μια χαρά ήταν και με λιγότερα έπιπλα!
 
Hera είπε:
αν υπάρχουν λέει...
αυτά τα θρανία τα πρόλαβα και εγώ μέχρι την β δημοτικού!

Μάλιστα η τάξη είχε δύο πίνακες έναν μπροστά δίπλα στην έδρα κι έναν στο πλάι της αίθουσας (δίπλα μου δλδ)

και το δυναμικό της τάξης ήταν πάνω από 40 παιδιά (47 νομίζω είμαστε μέχρι την β δημ.) και επειδή κάποιες φορές λέγαμε μάθημα με κλήρωση :sealed:

μας είχαν μοιράσει αριθμούς! Είχα το 43

έκτη δημοτικού είχα το 30 αλλά όταν ο δάσκαλος έλεγε το 23 εγώ άκουγα "Σωτηρία" γιατί κάποιες φορές ανάμεσα σε αριθμούς είχε αναλαμπές και με τα ονόματα και είχα σηκωθεί για μάθημα χωρίς να με φωνάξει!! ΗΛΙΘΙΟ???

:D
Ωχ, τωρα το θυμηθηκα κ'εγω! Στην 4η Δημοτικου ειχαμε αριθμους αλλα δεν θυμαμαι ποιος ημουν.

Τα ξυλινα θρανια με ενωμενο τραπεζι-καρεκλα τα ειχαμε μεχρι και την 4η Δημοτικου. Τα δικα μας ηταν πρασινα ;)
 
Η υδρόγειος σφαίρα που υπήρχε πάνω στην έδρα του δασκάλου

Οι κολλημένες τσίχλες κάτω απο το θρανίο

Η ντουλάπα που μπορούσε να την ανοίξει μόνο ο δάσκαλος

Τα γατζάκια για να κρεμάμε τα μπουφάν μας μπαίνοντας στην τάξη

Το σφουγγαράκι που είχαμε για να σβήνουμε τον πίνακα (όταν ήταν βρεγμένο σκέτη ανατριχίλα).

Η θρησκευτική εικόνα πάνω απο τον πίνακα.
 
Χάρηκα πολύ όταν αντικαταστάθηκαν στα μέσα του δημοτικού τα μεγάλα μονοκόματα θρανία από τα θρανία - τραπεζάκια με καρέκλες γιατί μπορούσα επιτέλους να ζωγραφίζω πάνω στην πράσινη επιφάνειά τους τα καλλιτεχνήματά μου!!!
 
Εμάς συνήθως τα θρανία ήταν σε μορφή Π
 
δείτε τι ξέθαψα...μια φωτογραφία μου 1η μέρα στην 1η δημοτικού.Κακής ποιότητας αλλά αξίζει τον κόπο νομίζω!Είμαι το κοριτσάκι με το γκρι(θα μου πεις όλα γρί φαίνονται...με το σταυροπόδι τέλοσπάντων χαχαχχα) στο 1ο θρανείο.Δεν φοράμε ποδιές γιατί ήταν η ημέρα του αγιασμού.21ο Δ.Σχολείο Περιστερίου,κυρία Γεωργία Β. η δασκάλα μας :flower: (η κυρία με την καρό φούστα στα δεξιά)

[edit] No pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπον εμενα οι ταξης μου ηταν περιπου ετσι οπως στις φοτο με τις ωραιες ποδιτσες και κορδελιτσα στο κεφαλι ειχαμε κουδουνα για διαλειμμα και χαρακα για συνετισμο τα πολυ κακα παιδια ειχαν και οινοπνευμα να τσουζει να λολα παρε ενα μηλο το πρωτο μου αναγνωστικο το λατρευω ακομα φυσικα εμεις ειχαμε και αλλα ωραια ραγισμενους τοιχους νερα στο πατωμα μια σομπα που σπανια δουλευε και αλλα πολλα ωραια
 
Πίσω
Μπλουζα