Ρετρό Σχολικές Τάξεις

Ολα καλά αλλα η όλη παρουσίαση δεν αντιπροσωπεύει κάποια εποχή αφου εχει αντικείμενα απο το 1860(σετ γραφής , χάρτης κ.λ.π) έως και το 1960 (βιβλία ποδιές κ.α). Καπως μπερδεμένο ιστορικά...
 
http://www.ert-archives.gr/V3/public/page-assetview.aspx?tid=70095&tsz=0

Εδώ είναι βιντεάκι από τα αρχεία της ΕΡΤ για τα εγκαίνια παιδικού σταθμού . Η διακόσμηση πιστεύω και τα παιχνίδια ήταν κοινά για πολλούς παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία της δεκαετίας του 80.
 
Μπράβο!!! Πολύ ωραίο το βιντεάκι spirtouli!!! Πού το ξετρύπωσες???

*Από το νηπιαγωγείο μου (δεκαετία '80-1987 συγκεκριμένα) θυμάμαι:

-μεγάλα στρογγυλά τραπέζια με μικρά καρεκλάκια-σκουροπράσινα με πορτοκαλί κάθισμα.

-ξύλινη συρταριέρα, ψηλή και στενή-πράσινη κι αυτή. Σε κάθε συρτάρι ήταν κολλημένο ένα μοναδικό

αυτοκόλλητο ζωάκι-ο καθένας είχε το δικό του, εγώ είχα την αγελάδα :D , και αποθήκευε εκεί τους

μαρκαδόρους, τις κυρομπογιές (τόσα χρόνια μετά και δε μπορώ να ξεχάσω τη μυρωδιά τους),τις πλαστελίνες και τα διάφορα είδη για τις χειροτεχνίες.

-κουρτίνες κοντές, μιας και τα παράθυρα ήταν μικρά, με μεγάλα σχέδια.

-μπεζ μοκέτα.

-κουκλοθέατρο.

-ξύλινα σπιτάκια και γενικώς πολλά ξύλινα παιχνίδια (χαρακτηριστικό ήταν αυτό που δείχνει στο βίντεο με τις ξύλινες στήλες και τις ροδέλλες, καθώς και ένα ξύλινο, ορθογώνιο, πολύχρωμο ρολογάκι (μάλλον του Κουβαλιά, που το ψάχνω απεγνωσμένα-αν το δει κανείς ας μου το πει :please: ).

-ταμπλώ με κολλημένες τις ζωγραφιές μας.

-τσάντες καλαθάκια (με τα καλούδια από το σπίτι μας!)

Για να συμπληρώσω την εικόνα, αναφέρω, το μονίμως βρεγμένο πάτωμα στις τουαλέτες και τα μαύρα νυχάκια από τις πλαστελίνες και τις λάσπες! #)

*Από το δημοτικό (δεκαετία '80-'90,1988-1994) θυμάμαι:

-τα θρανία, ζαχαρί με ψηλά μπλε πόδια και στη συνέχεια πράσινα με εσοχή για τα μολύβια, αποθηκευτικό

τρυπητό ραφάκι από κάτω (για να ξεχνάς τα βιβλία και την κασετίνα σου :D ) και γάντζο στο πλάι για να

κρεμάς την τσάντα (ποτέ δεν το χρησιμοποίησα...η τσάντα παντα καθόταν στην καρέκλα μαζί μου!)

-τον πίνακα, μεγάλο, μαύρο τις πρώτες χρονιές και μικρότερο, πράσινο τις επόμενες-κάποιοι μάλιστα

είχαν και πόδια!

-την μεταλλική ντουλάπα με το τζάμι μπροστά. Γι'αυτή είχε κλειδί μόνο ο δάσκαλος στις μικρές τάξεις,

αργότερα ήταν μονίμως ξεκλείδωτη. Μέσα είχε βοηθήματα, εφεδρικά βιβλία του Οργανισμού, μολύβια και

γραφική ύλη ξεχασμένη από παλιούς μαθητές.

-τα γαντζάκια στον τοίχο και αργότερα την κρεμάστρα, για τα μπουφάν.

-το καλάθι των αχρήστων, τρυπητό κι αυτό. Κάποιοι, από τότε, το έξυναν ολημερίς...το μολύβι τους! :p

-ζωγραφιές μας στους τοίχους, στις πρώτες τάξεις και

-εικόνες εθνικών ηρώων στις μεγαλύτερες.

-Θρησκευτική εικόνα, πάνω από τον πίνακα, μπας και φωτιστούμε και βγάλουμε τα στραβά μας!!! :p

-τσάντες σακίδια


*
Από το Γυμνάσιο και το Λύκειο δε θυμάμαι να άλλαξαν πολλά εκτός από:

-τους στίχους και τα διακριτικά ομάδων που γέμισαν όλα τα θρανία.

-την τάξη που άρχισε να μυρίζει καπνό..:burn:

-τα βιβλία στο χέρι!

Απ' όλα τα σχολικά χρόνια θυμάμαι:

-που κάναμε προσευχή το πρώι (με το σχετικό πρήξιμο από το διευθυντή ::) )

-σηκώναμε τη σημαία (το κόψαμε κι αυτό! :( )

-τις κακοφωτισμένες αίθουσες, γύριζα στο σπίτι και νόμιζα ότι άστραφτε :D !!

-τις κιμωλίες και τη χαρά που κάναμε με τις χρωματιστές μικρά(φτιάχναμε και κάνα κουτσό στην αυλή ή

βάφαμε την πλάτη του μπροστινού :p ), καθώς και την ατελείωτη σκόνη που άφηναν.

-το κουδούνι ηλεκτρικό, που ακουγόταν άλλοτε σα μπελάς και άλλοτε σαν λύτρωση (το παραδοσιακό,

χειροκίνητο δεν το θυμάμαι, παρά μόνο σα διακοσμήτικό κάποιας τάξης.

-τους επιμελητές, που είχαν την εξουσία να σε πετάξουν κλοτσιδόν από την τάξη, στη βδομάδα τους! :sealed:

-το μισητό απουσιολόγιο, που το κρατούσαν συνήθως τα σπασικλάκια της τάξης (κι εγώ διάβαζα, αλλά

δεν έκανα κι έτσι!!!! :eviltongue: :eviltongue: :eviltongue: )

Όσο για το κλασσικό κουδούνι, τις μπλε ποδιές και τις λευκές κορδέλλες για τα μαλλια, στα κορίτσια, δεν τα πρόλαβα-όπως δεν πρόλαβα ούτε το πολυτονικό σύστημα και την καθαρεύουσα.

Ενημερωτικά αναφέρω ότι καταργήθηκαν:

-οι ποδιές:το 1982.

-η καθαρεύουσα:το 1976

-το πολυτονικό σύστημα:το 1982.

Όποια περίοδο κι αν πήγατε σχολείο, όπως κι αν έμοιαζαν οι τάξεις σας στέγασαν με υπομονή τα σχολικά

χρόνια, μάλλον τα τελευταία απροβλημάτιστα...
 
Εγώ δυστηχώς δεν ζούσα τότε..και έχασα πολύ όμορφες εικόνες που τώρα πια έχουν εξαφανιστεί.. :(
 
Στο σχολικό χάρτη, βόρεια της πατρίδας μας θα πρέπει να αναγράφεται "ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΥΪΑ" με τη συγκεκριμένη ορθογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
P.S. : Kambia, τουλάχιστον στους τίτλους των θεμάτων ΒΑΖΕ ΤΟΝΟΥΣ, γιατί μας βγαίνει η ψυχή να βρούμε τα θέματα στην "Αναζήτηση". Ή τουλάχιστον κάποιος διαχειριστής ας αφαιρέσει το κριτήριο τονισμού από την αναζήτηση (αν και λάθος, κατά την γνώμη μου...)
Φίλε μου, δεν έχει να κάνει με τον τονισμό το πρόβλημα της αναζήτησης. Και τόνους να είχε, πάλι πρόβλημα θα είχες... Είναι προβληματικό από τη φύση του το engine που "τρέχει" πίσω από το ερώτημα. Είναι εν γνώση της διαχειριστικής ομάδας, αλλά δυστυχώς δεν είναι κάτι που περνάει από το χέρι μας να επιδιορθωθεί.

Εναλλακτικά της αναζήτησης, συνιστώ να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση του google. Δηλαδή, ανοίγεις μια σελίδα με τη διεύθυνση του google & στο πλαίσιο αναζήτησης πληκτρολογείς τα κριτήριά σου και να του ζητάς να κάνει την αναζήτηση στο retromaniax.

Π.χ. "σχολικές τάξεις site:retromaniax.gr"

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοήθεια, είμαστε στη διάθεσή σου! :)

[συγνώμη για το offtopic! #) ]
 
ΟΚ, ευχαριστώ για την πληροφορία, τις συμβουλές, και συγνώμη!
 
panp είπε:
P.S. : Kambia, τουλάχιστον στους τίτλους των θεμάτων ΒΑΖΕ ΤΟΝΟΥΣ, γιατί μας βγαίνει η ψυχή να βρούμε τα θέματα στην "Αναζήτηση". Ή τουλάχιστον κάποιος διαχειριστής ας αφαιρέσει το κριτήριο τονισμού από την αναζήτηση (αν και λάθος, κατά την γνώμη μου...)
Μάλιστα Panp. Αν και σου απάντησε η D@redevil ποιό είναι το πρόβλημα στην αναζήτηση εγώ σου έβαλα τόνους στον τίτλο! Happy now?
 
Kambia είπε:
Μάλιστα Panp. Αν και σου απάντησε η D@redevil ποιό είναι το πρόβλημα στην αναζήτηση εγώ σου έβαλα τόνους στον τίτλο! Happy now?
Ελπίζω να μην το λάβατε σαν παραξενιά...

Τώρα που έβαλες τόνους, θα δείς ότι π.χ. ψάχνοντας στην "Αναζήτηση" "Ρετρο σχολικές τάξεις" (χωρίς τόνο δηλαδή μόνο στη λέξη Ρετρό), δε θα βγει κανένα αποτέλεσμα. Αν λοιπόν κάποιος θυμάται ακουστικά τη φράση, η φράση έχει 4-5 λέξεις, και κάποια από όλες δεν έχει τόνο, καταλαβαίνεις τι γίνεται...

Και πάλι συγνώμη!
 
Ελπίζω να μην το λάβατε σαν παραξενιά...
Ε λίγο το ποστ σου ήταν κάπως.....

Καταλαβαίνεις και τι γίνεται οταν το 60% και πλέον από τους χρήστες γράφουν άτονα φαντάζομαι. Γι αυτό λέω να βάζετε και tags. Αλλά.... Τέσπα έληξε το θέμα. Τα off topic θα σβηστούν
 
60%? Tragic, που θα λέγαμε και στα ελληνικά...
 
Πωπώ τι φοβερά κειμήλια είναι αυτά? τέτοια θρανία είχα στο φροντιστήριο που πήγαινα το 1994 :biglaugh:
 
Θυμάμαι στο νηπιαγωγείο είχαμε μια μεγάλη αίθουσα με ζωγραφιές στα τζάμια της πόρτας, με τραπεζάκια και καρεκλάκια στα μέτρα μας, με πολλά παιχνίδια ανάμεσά τους και ένα κουκλόσπιτο. Σε ένα τοίχο υπήρχαν συρταράκια με το όνομα κάθε παιδιού και ένα χαρακτηριστικό αυτοκολλητάκι, μέσα βάζαμε ζωγραφιές, χρώματα, το τριγωνάκι για τα κάλαντα και γενικότερα μικροπράγματα. Σε ένα μεγάλο πίνακα σε μια άλλη γωνιά της αίθουσας, στερεώναμε με λαστιχάκια τις ζωγραφιές μας. Σε ένα ξεχωριστό χώρο υπήρχαν κρεμασταράκια και ραφάκια για τα μπουφάν και τις τσαντούλες μας. Κάθε παιδάκι είχε στην τσαντούλα του πλαστικό ποτηράκι, πετσετούλα φαγητού και το κολατσιό του κάθε μέρα.

Στο Δημοτικό είχαμε μεγάλες αίθουσες με μωσαικό (!), με πράσινο πίνακα, ξύλινα θρανία με πράσινη επιφάνεια, εσοχή για τα μολύβια και ραφάκι από κάτω όχι με πλέγμα, έτσι εύκολα ξεχνούσες βιβλία και τετράδια. Μερικές φορές αποθήκευες και το κολατσιό από το διάλειμμα. Υπήρχε και μια μεταλλική βιβλιοθήκη με τζαμαρία όπου βάζαμε σχολικά και εξωσχολικά βιβλία και ήταν η δανειστική μας βιβλιοθήκη με βιβλία που έφερνε κάθε παιδί από το σπίτι. Στον τοίχο πάνω από τον πίνακα κρεμόταν μια θρησκευτική εικόνα για να μας χαρίζει φώτιση και προκοπή. Πιο πέρα σε άλλο τοίχο είχαμε τις καλλιτεχνικές μας δημιουργίες. Σε μια γωνιά υπήρχε το καλαθάκι των αχρήστων, θυμάμαι αυτό με το εξάρτημα που στριφογύριζε στο καπάκι και η τάξη έκανε πασαρέλα για να ξύνει επιμελώς τα μολύβια. Από τσάντες ήταν οι κλασικές παραλληλόγραμμες τσάντες συνήθως για τις τέσσερεις πρώτες τάξεις και στις μεγάλες τάξεις ''έπαιζε'' η τσάντα-σακίδιο.

Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο ξαφνικά γίναμε πολύ άνετοι...Κάποιοι ξεκίνησαν το κάπνισμα, ερωτοχτυπήθηκαν, ξεφύτρωσαν οι τσάντες Polo με συνθήματα, καρδούλες, στίχους τραγουδιών...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταξη μας ειχαμε κι ενα μεγαλο αριθμητηριο οπως αυτο της φωτογραφιας (το βρηκα στη βιντεοταινια "η Μερεντουλα απ το Κιλκις" )

attachment.php


mere.JPG
 
Φωτογραφία της τάξης μου στο γυμνάσιο (3ης) 1988. Τα θρανία που είχαμε ήταν τα παλιά με ενσωματωμένα τα καθίσματα.

attachment.php
 
katerinak είπε:
Στην ταξη μας ειχαμε κι ενα μεγαλο αριθμητηριο οπως αυτο της φωτογραφιας (το βρηκα στη βιντεοταινια "η Μερεντουλα απ το Κιλκις" )
attachment.php
Ναι θυμάμαι σηκωμομασταν στις μύτες των ποδιών για να φτάσουμε την πάνω σειρά....ωσπου αποκτήσαμε χάρακα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες οι φωτογραφίες του 1ου ποστ Ναταλί. Πέρασα λίγο γρήγορα τα ποστ αλλά δεν είδα να αναφέρεται από που προέρχονται οι τάξεις αυτές. Τις είδες δηλαδή σε κάποιο μουσείο; Που είχαμε το μυαλό μας τότε να βγάζαμε κι εμείς μερικές από τα σχολικά μας χρόνια...
 
Τέλεια! Τελικά βλέποντας κάτι τέτοια διαμάντια (μουσεία) εκτιμάς πολύ κάποια πράγματα. Εγώ ευχαριστώ για την ενημέρωση.
 
Πίσω
Μπλουζα