Ρετρό Χριστουγεννιάτικα στολίδια

ΝΑΙ!!! Ήταν μια πολύ αγαπημένη μου ασχολία τα Χριστούγεννα και πάντα ζητούσα να κάνω εγώ το γκράφιτι στα τζάμια του σπιτιού.

Κάποια χρονιά όμως προχώρησα λίγο παρακάτω με την αγαπημένη μου ασχολία και έκανα γκράφιτι στα τζάμια.. στους καθρέφτες.. στους τοίχους.. στη ταπετσαρία στο σαλόνι.. τις πόρτες.. τις ντουλάπες.. μέχρι και στα πλακάκια στη τουαλέτας!
Όταν τα είδε μετά η μανούλα μου τα λάτρεψε τόσο πολύ που:banghead: και για αυτό μου είπε και χίλια :axer: μπράβο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΝΑΙ!!! Ήταν μια πολύ αγαπημένη μου ασχολία τα Χριστούγεννα και πάντα ζητούσα να κάνω εγώ το γκράφιτι στα τζάμια του σπιτιού.

Κάποια χρονιά όμως προχώρησα λίγο παρακάτω με την αγαπημένη μου ασχολία και έκανα γκράφιτι στα τζάμια.. στους καθρέφτες.. στους τοίχους.. τις πόρτες.. τις ντουλάπες.. μέχρι και στα πλακάκια στη τουαλέτας!
Όταν τα είδε μετά η μανούλα μου τα λάτρεψε τόσο πολύ.. :banghead: και μου είπε και χίλια :axer: μπράβο!!!
Δηλ.πως γινότανε;
 
Δηλ.πως γινότανε;
Ο απαγχονισμός; Τον έβαζε η μάνα κάτω και τον τσεκούρωνε. :rofl:

Όπως θα φαινόταν σε όλους μας να γυρίσεις σπίτι και να δεις παντού αυτό λευκό σπρέϋ σε σκόνη διακοσμημένο σε κάθε γωνια του σπιτιού και να πρέπει να το καθαρίσεις μετά..
 
Ο απαγχονισμός; Τον έβαζε η μάνα κάτω και τον τσεκούρωνε. :rofl:

Όπως θα φαινόταν σε όλους μας να γυρίσεις σπίτι και να δεις παντού αυτό λευκό σπρέϋ σε σκόνη διακοσμημένο σε κάθε γωνια του σπιτιού και να πρέπει να το καθαρίσεις μετά..
20221220_150209.jpg
 
Αν θυμάστε τα σχέδια αυτά δεν καθάριζαν καθόλου εύκολα απο τις επιφάνειες! Αυτό το έμαθα όμως αργότερα.. :whistle:
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Αριάδνη είναι αυτό που πόσταρες νωρίτερα. Έβαζες ένα χαρτονάκι (σαν καλούπι ας πούμε) που ήταν κομμένα επάνω του διάφορα σχέδια, Α. Βασ. αστέρια, κλπ). Ψέκαζες από επάνω, σήκωνες το χαρτόνι και από κάτω έμενε το σχέδιο. Ούτε με άζαξ δεν έβγαινε, ήθελε πρώτα βετέξ με νερό. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η σύνθεση και αν υπάρχουν ακόμα.
 
Αυτό το ήταν βρε παιδιά; Θυμάται κανείς;
Προβολή συνημμένου 255296
ΝΑΙ!!! Ήταν μια πολύ αγαπημένη μου ασχολία τα Χριστούγεννα και πάντα ζητούσα να κάνω εγώ το γκράφιτι στα τζάμια του σπιτιού.
@Αριάδνη είναι αυτό που πόσταρες νωρίτερα. Έβαζες ένα χαρτονάκι (σαν καλούπι ας πούμε) που ήταν κομμένα επάνω του διάφορα σχέδια, Α. Βασ. αστέρια, κλπ). Ψέκαζες από επάνω, σήκωνες το χαρτόνι και από κάτω έμενε το σχέδιο. Ούτε με άζαξ δεν έβγαινε, ήθελε πρώτα βετέξ με νερό. Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η σύνθεση και αν υπάρχουν ακόμα.
Παιδια υπάρχει ακόμα. Το είδα σε γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών αλλά κι στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις εύκολα, πληκτρολογόντας "Χριστουγεννιάτικα σπρέι τζαμιού". Στο διαδίκτυο βρίσκεις κι ποικιλία σε χρώματα εκτός από λευκό: ασημί, χρυσό κλπ. Λογικά η σύνθεση του θα έχει αλλάξει μετά από τόσα χρόνια, αφενός για να αφαιρείται εύκολα, αφετέρου για να είναι ασφαλές για τα μικρά παιδιά. Χαρτόνι με φιγούρες δεν είδα (ίσως δεν το πρόσεξα), αλλά από το διαδίκτυο εκτυπώνεις ότι φιγούρα κι σχέδιο θέλεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το ήταν βρε παιδιά; Θυμάται κανείς;
Προβολή συνημμένου 255296
Το θυμάμαι, το είχαμε χρησιμοποιήσει μία φορά (αρχές '70ς) και μετά απαγορεύτηκε από τη μητέρα διότι καθαριζόταν πολύ δύσκολα. Ήταν ένα σετ σε σακουλίτσα που είχε το σπρέι και μερικά χαρτονένια σχέδια που έβαζες στο τζάμι, τα ψέκαζες και μετά τα αφαιρούσες, οπότε έμενε το σχέδιο. Εμείς είχαμε κάνει και δικά μας σχέδια από χαρτόνι (σπιτάκι κλπ.). Τότε κυκλοφορούσε μόνο σε άσπρο χρώμα. Το χρησιμοποιούσαν πολύ και τα καταστήματα για τις βιτρίνες τους.

Επίσης μία χρονιά είχε βγει και σπρέι για το δένδρο, ώστε να μην το "χιονίζει" κανείς με βαμβάκι, αλλά δεν συνέχισε η κυκλοφορία του, γιατί φαίνεται έπεφτε η σκόνη και στον περιβάλλοντα χώρο. Εμείς δεν το χρησιμοποιήσαμε.

Αυτό που είχε κυκλοφορήσει εκείνη την περίοδο ήταν ένα είδος άσπρου πλέγματος σε σακουλάκι, το οποίο το τραβούσε κανείς από τις 2 άκρες και άνοιγε σε πολύ ψιλές ίνες, οπότε το τύλιγαν γύρω-γύρω στο δένδρο, μετά τον στολισμό και φωτισμό του. Το οπτικό εφφέ ήταν ότι διέκρινε κανείς τα πάντα μέσα από ένα πέπλο χιονιού. Σε άλλους άρεσε σε άλλους όχι, διότι το δένδρο έμοιαζε σαν να είχε τυλιχθεί με ιστό αράχνης. Το είχαμε πάρει μία χρονιά.
 
Πήγα χθες σε μια φίλη μου και τι έχει κρατήσει από τα 90s!!!
Το θυμάστε;;;;;; Τρελάθηκα όταν τον είδα!!
50.jpg
Το πουλούσε γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών. Λούτρινος. Το είχαμε αγοράσει μαζί, το 1997, τη χρονια που ειχαμε τελειώσει το Λύκειο.
Δραχμές τότε, δεν θυμάμαι το ποσό, αλλά πρέπει να ήταν ακριβούτσικος γιατί είχε φάει κράξιμο απο τη μαμά της που έδωσε τόσα λεφτά για να πάρει ενα λούτρινο.
Η πλάτη του στο πίσω μέρος άνοιγε κι υπήρχε ο μηχανισμός για τις μπαταρίες.
22.jpg
Οταν του πίεζες το πρώτο δάχτυλο του αριστερού χεριού έπαιζε τα Τρίγωνα κάλαντα με το Θάνο Καλλίρη, από το δίσκο που είχε βγάλει με τα Χριστουγεννιάτικα τραγούδια το 1995, μαζί με τη χορωδια του Σπύρου Λάμπρου!
Καραρετρό!!! Επαθα πλάκα! Δεν το περίμενα οτι θα το είχε κρατήσει!
 
Πήγα χθες σε μια φίλη μου και τι έχει κρατήσει από τα 90s!!!
Το θυμάστε;;;;;; Τρελάθηκα όταν τον είδα!!
Προβολή συνημμένου 255687
Το πουλούσε γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών. Λούτρινος. Το είχαμε αγοράσει μαζί, το 1997, τη χρονια που ειχαμε τελειώσει το Λύκειο.
Δραχμές τότε, δεν θυμάμαι το ποσό, αλλά πρέπει να ήταν ακριβούτσικος γιατί είχε φάει κράξιμο απο τη μαμά της που έδωσε τόσα λεφτά για να πάρει ενα λούτρινο.
Η πλάτη του στο πίσω μέρος άνοιγε κι υπήρχε ο μηχανισμός για τις μπαταρίες.
Προβολή συνημμένου 255695
Οταν του πίεζες το πρώτο δάχτυλο του αριστερού χεριού έπαιζε τα Τρίγωνα κάλαντα με το Θάνο Καλλίρη, από το δίσκο που είχε βγάλει με τα Χριστουγεννιάτικα τραγούδια το 1995, μαζί με τη χορωδια του Σπύρου Λάμπρου!
Καραρετρό!!! Επαθα πλάκα! Δεν το περίμενα οτι θα το είχε κρατήσει!
Χανελε ότι και ναFB_IMG_1672348336112.jpg πω θα ναι λίγο, άξιζαν τα λεφτά λοιπόν μετά από τόσα χρόνια και με το παραπάνω. Κοιτάξτε εδώ από το φεις, μέχρι και το κουτί και η κόκα κόλα.
 
Χανελε ότι και ναΠροβολή συνημμένου 255772 πω θα ναι λίγο, άξιζαν τα λεφτά λοιπόν μετά από τόσα χρόνια και με το παραπάνω. Κοιτάξτε εδώ από το φεις, μέχρι και το κουτί και η κόκα κόλα.
Το καφέ αρκουδακι πρέπει να είναι μεταγενέστερο, δεν το θυμάμαι :thumbdown:. Αλλά το άσπρο ειναι αυτό που είχα βάλει κι εγώ, η πρώτη-πρώτη χρονιά των αρκούδων.
Κι το ποτήρι της coca-cola είναι πολύ παλιό :love:
 
Το καφέ αρκουδακι πρέπει να είναι μεταγενέστερο, δεν το θυμάμαι :thumbdown:. Αλλά το άσπρο ειναι αυτό που είχα βάλει κι εγώ, η πρώτη-πρώτη χρονιά των αρκούδων.
Κι το ποτήρι της coca-cola είναι πολύ παλιό :love:
Ότι σώζεται και το ποτήρι της κόκα κόλα είναι θαυμα
 
Πίσω
Μπλουζα