Ρετρό Χριστουγεννιάτικα στολίδια

Βρήκαμε και αυτόν για τον τοίχο λέει τα κάλαντα τον θυμόμαστε;
Προβολή συνημμένου 254919

Να κι ο δικός μου.
Στο στόμα του είχε φωτοκύτταρο κι μόλις "σε έπιανε" να περνάς, σου έλεγε τα κάλαντα. Αρκεί βέβαια να είχες το κουμπάκι στο on. Δεν δουλεύει πια, αλλά το έχω κρατήσει σαν διακοσμητικό. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχε πρωτοβγεί τέλη των 90s, εκεί κοντά γύρω στο millenium.
17.jpg
 
Και ένας Άγιος Βασίλης από τις αρχές των '90ς που ξέθαψα πρόσφατα. Παίζει χριστουγεννιάτικη μουσική, κινεί τα χέρια και το κεφάλι, ενώ παράλληλα ανάβει το κεράκι που βαστάει. Έχει και ρύθμιση για κίνηση με αναμένο κερί, χωρίς να παίζει μουσική.

Προβολή συνημμένου 254916Προβολή συνημμένου 254917

Έχω ακριβώς τον ίδιο και μάλιστα παίζει χριστουγεννιάτικη μουσική πολύ δυνατά απο το ηχείο που είναι απο κάτω στη μαύρη βάση εκεί μπαίνουν και οι μπαταρίες.

Εγώ τον έχω πάντα στο αθόρυβο να ανάβει το λαμπάκι στο κερί.

Κι τα δικά μου

7.jpg
Ο δικός μου δεν είχε ρύθμιση, τα έκανε όλα μαζί (μουσική, αναμμένο κερί, κούνημα χεριού + κεφαλής)


3.jpg
Το ταρανδάκι περπατούσε, αλλά δεν θυμάμαι αν έπαιζε κι μουσική. Έχουν σπάσει κι τα γυαλάκια του...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να κι ο δικός μου.
Στο στόμα του είχε φωτοκύτταρο κι μόλις "σε έπιανε" να περνάς, σου έλεγε τα κάλαντα. Αρκεί βέβαια να είχες το κουμπάκι στο on. Δεν δουλεύει πια, αλλά το έχω κρατήσει σαν διακοσμητικό. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχε πρωτοβγεί τέλη των 90s, εκεί κοντά γύρω στο millenium.
Προβολή συνημμένου 254922
Πανεμορφος
 
Αν θυμάμαι καλά, κόστιζαν γύρω στις 2.000-3.000 δρχ... για την εποχή τους τότε (αρχές 90s) ήταν "τσιμπημένα" στη τιμή επειδή ήταν κινούμενα.
Aχ τα άξιζαν τα λεφτά τους και πρόσεξε τα σαν τα μάτια σου. Είναι ρετρό και πανάκριβα
560548304_max.jpg
 
Aχ τα άξιζαν τα λεφτά τους και πρόσεξε τα σαν τα μάτια σου. Είναι ρετρό και πανάκριβα
Τότε ναι, αξιζαν τα λεφτα τους γιατί ηταν τα στολίδια της εποχης. Σήμερα, ρετρό είναι σίγουρα, πανάκριβα όμως όχι γιατί θεωρούνται πια παλιομοδίτικα κι κιτς. :cry: Στο Μοναστηράκι μπορεί να τα βρεις κι με 2-3€. Ομως για εμας, όλα αυτά είναι οι ανάμνησεις απο τα παιδικά μας Χριστούγεννα.
 
Χριστουγεννιάτικα λούτρινα. Τα θυμάστε;;; Τα έδινε ως καμπάνια μια γνωστή εταιρεία ταχυφαγείων μαζί με γεύμα στα 90s. Τη διαφήμιση είχε κάνει ο Σάκης Ρουβάς. Τα συγκεκριμένα είναι από τα πρώτα της καμπάνιας.
43.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Bεβαίως!!!
Τα συγκεκριμένα αρκουδάκια δίνονταν σε γνωστό ταχυφαγείο μαζί με το φαγητό και ήταν πιο ακριβό σε σχέση με το απλό γευμα δηλ. το φαγητό χωρίς το αρκουδάκι. Δεν θυμαμαι να ειχαν κυκλοφορησει τη δεκαετία του 90 τα θυμάμαι μετά το 2001...
Κάποτε είχα αποκτήσει ολόκληρη την σειρά των λουτρινων ενώ σε τέτοια ενεργεια ειχαν προβεί άλλα γνωστά ταχυφαγεία με λουτρινα αλλά σε πασχαλινή περιοδο κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 90, θυμάμαι ειχα ένα κουνελάκι-λουτρινο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θυμαμαι να ειχαν κυκλοφορησει τη δεκαετία του 90 τα θυμάμαι μετά το 2001...
Ήταν στα τέλη των 90s... 1999, 2000...στο millenium...μάλιστα τότε εκτος από λούτρινα είχαν βγάλει κι πιατέλα...20221213_135823.jpg
 
Bεβαίως!!!
Τα συγκεκριμένα αρκουδάκια δίνονταν σε γνωστό ταχυφαγείο μαζί με το φαγητό και ήταν πιο ακριβό σε σχέση με το απλό γευμα δηλ. το φαγητό χωρίς το αρκουδάκι. Δεν θυμαμαι να ειχαν κυκλοφορησει τη δεκαετία του 90 τα θυμάμαι μετά το 2001...
Κάποτε είχα αποκτήσει ολόκληρη την σειρά των λουτρινων ενώ σε τέτοια ενεργεια ειχαν προβεί άλλα γνωστά ταχυφαγεία με λουτρινα αλλά σε πασχαλινή περιοδο κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 90, θυμάμαι ειχα ένα κουνελάκι-λουτρινο
Εχεις δικιο τελικά! Το 2001-2002 ήταν. Θυμόμουν ότι ήταν στο millenium αλλα είχα την εντύπωση οτι ήταν ακριβώς πάνω στην αλλαγή δλδ 1999-2000. Η ουσία είναι πως πρόκειται πάλι για 20+ χρόνια πίσω, πως πέρασαν, σαν να ήταν χθες. Θυμάμαι κι άλλα ζωάκια από τη εταιρεία με το αρκουδακι. Λιονταράκι, τιγράκι, προβατάκι αλλα δεν θυμάμαι την εποχή, Χριστούγεννα ή Πάσχα.

Τι λες τώρα, πολύ όμορφο δεν έχουν πια τόσο ώραια πραγματα
Εκτός απο την πιατέλα, κάποια στιγμή, μεταγενέστερα βέβαια, στα μισα των '00s είχαν κι πετσέτα χεριών, κουβερτούλα φλις (μην φανταστείς τίποτα σπουδαίο, 1.50 χ 1.00), τραπεζομάντηλο πράσινο...
Απο αυτα δεν είχα παρει κάτι, τα θυμάμαι όμως...
 
Χριστουγεννιάτικα λούτρινα. Τα θυμάστε;;; Τα έδινε ως καμπάνια μια γνωστή εταιρεία ταχυφαγείων μαζί με γεύμα στα 90s. Τη διαφήμιση είχε κάνει ο Σάκης Ρουβάς. Τα συγκεκριμένα είναι από τα πρώτα της καμπάνιας.
Προβολή συνημμένου 254948
Τα έχω σχεδόν όλα ως τώρα.
Αυτή η προσφορά γίνεται κάθε χρόνο τις μέρες των χριστουγέννων ως και τις μέρες μας.Όσοι πιστοί προσέλθετε...
 
Πίσω
Μπλουζα