Ρετρό ανέκδοτα !!!

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
199
Με αφορμή το ακατάπαυστο γέλιο της D@aredevil για το ανεκδοτάκι που διάβασε στο φύλλο ενός ημερολογίου τοίχου - ίδιο με αυτά, είπα να ανοίξω το θέμα μήπως και ανασύρουμε από τη μνήμη μας ανέκδοτα του παρελθόντος. Ναι αυτά με τον Μπόμπο και τον Τοτό (ένα θυμάμαι μόνο) και γελούσαμε στο σχολείο ή αυτά που τα χαρακτηρίζαμε «κουφά» (ρετρό λέξη) ή αυτά που όταν τα ακούγαμε, λέγαμε «γαργάλισέ με»,«παγώσαμε» κ.λπ.

Η δασκάλα στο σχολείο βάζει έκθεση με θέμα «Μάνα είναι μόνο μία». Οι συμμαθητές του Τοτού έγραφαν ότι η μαμά τους προσέχεις, τους αγαπάει, τους φροντίζει και έκλειναν την έκθεση γράφοντας «Μάνα είναι μόνο μία». Ο Τοτός περιγράφει την επίσκεψη μίας φίλης της μαμάς του. Η μαμά μου ρώτησε τη φίλη της «τι θα πιεις» και εκείνη απάντησε «μία coca cola». Με στέλνει η μαμά μου στο ψυγείο να φέρω 2 μπουκάλια. Και εγώ ανοίγοντας το ψυγείο βλέπω τι έχει μέσα και της φωνάζω: «Μάνα είναι μόνο μία»

ή

Ήταν ένα φορτηγό και κουβαλούσε τρύπες. Στο δρόμο του έπεσε η μία, σταμάτησε να τη μαζέψει και ο οδηγός έπεσε μέσα

:biglaugh::biglaugh:

Ρίξτε μια ματιά και εδώ: Ποντιακά ανέκδοτα και Κωμικός σημαίνει γέλιο

Ελεγα να μην googlάρουμε ρε παιδιά, ό,τι θυμόμαστε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω σπάσει το κεφάλι μου, να θυμηθώ ποιο ανέκδοτο ήταν, αλλά θυμάμαι μόνο αυτό με το "Ηλίθια - Πατήθια"! :D

Με έπιασες εξ' απροόπτου! Δε μπορώ να θυμηθώ ανέκδοτα από τα "παλιά". Το μόνο που μου 'ρχεται είναι με τα μυρμήγκια ("σκότωσα το ένα και τα άλλα πήγαν στην κηδεία του!" :D ).

Θυμάμαι όμως ότι ήταν μόδα τα ανέκδοτα με τον άγγλο, γάλλο, πόντιο κτλ ή επίσης τα ανέκδοτα με τη φυλή των ανθρωποφάγων και τα -συνήθως 3- θύματα που προσπαθούσαν να ξεφύγουν με διάφορα τραγελαφικά συμβάντα.
 
Eγώ θυμάμαι ένα κρύο ρετρό ανέκδοτο ( το είχε και σε μια βιντεοταινία αλλά δεν θυμάμαι τίτλο). Τι έκανε ο Ταρζάν, όταν είδε έναν ελέφαντα με μαύρα γυαλιά, να κατεβαίνει το βουνό; Δεν τον γνώρισε! :xm:
 
Από "κρύα" ανέκδοτα... άλλο τίποτα...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μερικά από αυτά με τους Ελέφαντες...

Πχ. Έχεις δεί ελέφαντα πίσω από μαργαρίτα; - Όχι - Είδες πόσο καλά κρύβεται;

ή Πόσοι ελέφαντες χωράνε σε έναν σκαραβαίο; - τέσσερις, δύο μπρος και δύο πίσω.

Ή πώς χωράς 8 ελέφαντες σε ένα άουντι - Το πουλάς και αγοράζεις 2 σκαραβαίους!

Γενικα... αθώα, χαζούλικα ανέκδοτα, με τα οποία όμως περνάγαμε ατελείωτες ώρες γέλιου στην παρέα και στο σχολείο!
 
Τι εγινε..τα ξεχάσατε όλα :D Δεν νομίζω!!! ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΤΕ γράψτε τα!!!!

Όταν ήμασταν μικροί πιστεύω ότι δεν υπήρχαν κρύα-έξυπνα-βλακώδες η' ότι άλλο, γιατί όλα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα σε μας τότε που ήμασταν παιδιά, δηλαδή μας έκαναν και γελούσαμε αληθινά και με την καρδιά μας, τότε μπορούσαμε πραγματικά, μετά μεγαλώσαμε και αρχίσαμε να βάζουμε ετικέτες στα πάντα και να τα χωρίζουμε όλα, ίσως έτσι χάσαμε το νόημα του αληθινού γέλιου για πάντα.

Μην με παρεξηγήσετε αν ειναι όντως βλακώδες αυτα που θυμάμαι απλα ας θυμηθούμε αν το έχουμε ακούσει η' αν μας θυμίζει κάτι η' κάποια φάση απο τα παιδικά μας χρονιά, μπορείτε όμως να γελάσετε αν το βρείτε πραγματικά αστείο :)

Θυμάμαι κάποια τα οποία ρωτούσαμε πως λεγόταν και αλλιώς κάποια έκφραση η΄ φράση όπως τα παρακάτω ανεκδοτάκια

(πλακά πλακά εκεί κολλάει ότι η Ελληνική γλωσσά είναι ειναι συνδετικός κρίκος για ολες τις άλλες γλώσσες... Κατι ξεραμε μικροι...)

Πως λεμέ στα Αγγλικά ένα αμάξι που είναι πάνω σε ένα βουνό;

 




carvouno







Πως λεμε στα Αγγλικα δυο αμαξια που ειναι ιδια;

 




caridia







Πως λεγεται το λεωφοριο που χωρευει συρτακι;

 




Zor-bus
 

 

 


Μέτα θυμάμαι κάποια που λέγαμε Τι είναι αυτό και πως λεγόταν....

 


Τι είναι μοβ και κάνει τούμπες;

 




Ο μελιτζανιδης
 


Τι λέει ο χταποδινος στην χταποδινα με πολυ αγαπη;







Αγαπη μου ελα να πιαστουμε χερακι-χερακι-χερακι-χερακι-χερακι-χερακι-χερακι-χερακι......
 

 


Θυμάστε ανέκδοτα με τον Τοτο και την Αννουλα....


 

 


Θα θυμηθώ και αλλά και θα ξαναποσταρω, αν δεν με εχετε banαρει ως τοτε...
:D

 

 

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ξέρω κι εγώ! Λοιπόν, η πρώτη ιταλική λέκση που έμαθα ήταν η Lamia Volo Mecaro (Λαμία Βόλο με κάρο :D ). Η δεφτερη ήταν η adi amo tsimento (δηλαδή, αντί για άμμο τσιμέντο :D ). Ξέρω και μια αραβική η οποία είναι η Akumba ola ta mpaoula Koula (ακούμπα όλα τα μπαούλα Κούλα). Αφτα, αν ξαναθυμηθώ κάτι, θα μπω να το γράπσω. BTW πολύ ωραίο θρεντακι :flower: .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αυτά με τα επαγγέλματα σε "ξένες γλώσσες"...πχ ο ρουμάνος ορθοπεδικός-κάκωση μηνίσκου!
 
Πάρτε μερικά Τούρκικα

Ναυμαχία: Παπόρ καυγά

Χειροβομβίδα: Μπαρούτ κιοφτέ

Βέρα: Μπουνταλά χαλκά

Βιβλιάριο απόρων κορασίδων (αυτό κι αν είναι ρετρό, από την εποχή της Φρειδερίκης): Μπατίρ χανούμ τεφτέρ

Φέρυ μπωτ: Αραμπά παπόρ

ήξερα πολλά τέτοια, ήταν πολύ της μόδας τον παλιό εκείνο τον καιρό, αλλά πού να τα θυμάται κανείς. Και βέβαια αυτά τα "ξενόγλωσσα"

Γερμανικά: Ρηχά είναι ρε, μπείτε

Γαλλικά: Λαιμοί μπουκαλιών

Και γατιά και σκυλιά

Μερικά από αυτά ήταν πράγματι έξυπνα. Μερικά όμως ήταν τόσο χαζά που αναρωτιόσουνα ποιος τα έβρισκε αστεία.
 
Ερωτώ: Ποιός είναι αυτός που έβαλε tag την "Αννούλα" χωρίς να γράψει ανέκδοτο για εκείνη;
 
RIO είπε:
Η αυτά με τα επαγγέλματα σε "ξένες γλώσσες"...πχ ο ρουμάνος ορθοπεδικός-κάκωση μηνίσκου!
Τώρα μου ρθαν δύο τέτοια:

Κινέζος νεκροθάφτης: Νασουσίρο Τοκασόνι (να σου σύρω το κασόνι)

Ρωσίδα μανάβισσα: Ταμίλα Παζάρεβα (τα μήλα παζάρευα)

Και ένα τούρκικο:

πώς λέγεται το σχολείο στα τούρκικα; τσογλάν μαντρί

D@redevil είπε:
Το μόνο που μου 'ρχεται είναι με τα μυρμήγκια ("σκότωσα το ένα και τα άλλα πήγαν στην κηδεία του!" :D ).
Θυμάμαι όμως ότι ήταν μόδα τα ανέκδοτα με τον άγγλο, γάλλο, πόντιο κτλ ή επίσης τα ανέκδοτα με τη φυλή των ανθρωποφάγων και τα -συνήθως 3- θύματα που προσπαθούσαν να ξεφύγουν με διάφορα τραγελαφικά συμβάντα.
Πωωωω, αυτό με τα μυρμήγκια το θυμάμαι! Θυμάμαι, όμως, την τελευταία αυτή φράση, δε θυμάμαι το υπόλοιπο.

Επίσης κλασσικά αυτά του στυλ "Ένας Γερμανός, ένας Ιταλός κι ένας Έλληνας...".

Θυμήθηκα τώρα και τα μίνι μίνι βιβλιαράκια που έδιναν τα Σαΐνια και είχαν ένα σωρό ανέκδοτα! Κάπου πρέπει να μου χουν περισσέψει κάμποσα, αλλά είναι από το 1998 και μετά, οπότε δεν είναι και τόσο ρετρό.

Θυμάται κανείς ένα ανέκδοτο με το αεροπλάνο της TWA (τη-νταμπληγιου-εη, έτσι το έλεγε η κυρία που μας είχε πει το ανέκδοτο); Κάτι με τα φτερά και τον κινητήρα έλεγε, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ καθόλου...

Όσο για τη μικρή Αννούλα... ένα κάρο ανέκδοτα! Αλλά ορισμένα παραείναι μαύρα...

Το πιο κλασσικό: Πού πήγε η μικρή Αννούλα μετά την έκρηξη; Παντού!

Επίσης: Γιατί η μικρή Αννούλα δε μπορεί να κάνει κούνια; Γιατί δεν έχει χέρια.

Γιατί η μικρή Αννούλα δεν έχει μαλλιά; Γιατί έχει καρκίνο (αυτό παραείναι κρύο και μακάβριο)
 
Δεν είναι ρετρό, απλά το άκουσα τις προάλλες στο Ράδιο Αρβύλα και μου ψιλοάρεσε:

Αν η Ντόρα κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου, τι θα γίνει;

Ντόρος! :kiss:
 
Ωραίο το θεματάκι θημύθηκα ενα με πόντιους.

Ερώτηση Πόσοι πόντιοι χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα?

Απάντηση Τέσσερεις.Ο ένας είναι ανεβασμένος στο τραπέζι και κρατάει τη λάμπα οι άλλοι δυο γυρνάν το τραπέζι να ξεβιδώσει η λάμπα και ο τέταρτος φυλάει τσίλιες για να μην έρθει το ρεύμα. ::)
 
caprice είπε:
Ερωτώ: Ποιός είναι αυτός που έβαλε tag την "Αννούλα" χωρίς να γράψει ανέκδοτο για εκείνη;
Εμμμ.... Μάλλον εγώ! :) Guilty, as charged!

nwntas είπε:
Πωωωω, αυτό με τα μυρμήγκια το θυμάμαι! Θυμάμαι, όμως, την τελευταία αυτή φράση, δε θυμάμαι το υπόλοιπο.
Συνοπτικά: 3 φίλοι ταξιδεύουν και το βράδυ αποφασίζουν να διανυκτερεύσουν σ' ένα πανδοχείο της κακιάς ώρας. Ο πανδοχέας τους ενημερώνει ότι δυστυχώς έχουν πολλά μυρμήγκια, από τα οποία δεν κατόρθωσαν ν' απαλλαγούν ό,τι και να κάνουν. Κοιμούνται όντως και την επόμενη μέρα, ξυπνάνε και οι 2 είναι σα μπαγιάτικα λείψανα... Ο δε τρίτος της παρέας, είναι ξεκούραστος, φρέσκος και λαχταριστός! Μιλάνε μεταξύ τους, για το πώς πέρασαν το βράδυ:

-Άσε χάλια, λέει ο πρώτος. Έπαιζα κυνηγητό με τα μυρμήγκια - με καταφάγανε. Εσείς?

-Μια από τα ίδια, λέει και ο δεύτερος. Εσύ, ρε Γιάννη (στον τρίτο), πώς είσαι τόσο φρέσκος?

-Α, εγώ κοιμήθηκα μια χαρά, λέει ο τρίτος.

-Καλά, τα μυρμήγκια, δε σε έφαγαν?

-Όχι!

-Μα καλά, πώς τα κατάφερες?

-Σκότωσα το ένα και τα άλλα πήγαν στην κηδεία του...

nwntas είπε:
Θυμάται κανείς ένα ανέκδοτο με το αεροπλάνο της TWA (τη-νταμπληγιου-εη, έτσι το έλεγε η κυρία που μας είχε πει το ανέκδοτο); Κάτι με τα φτερά και τον κινητήρα έλεγε, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ καθόλου...
Λοιπόν, δεν ξέρω αν εννοείς αυτό που θα γράψω! Αν όχι, ένεκα ανεκδότου, πιθανόν τα ιταλικά να είναι λάθος - όσοι πιστοί διορθώνετε!

Πετάει ένα αεροπλάνο, πάνω από την Ιταλία. Ξαφνικά ο κυβερνήτης, διαπιστώνει μηχανική βλάβη στον αριστερό κινητήρα & με την εκτίμηση που κάνει, τη βγάζουνε - δεν τη βγάζουνε μέχρι το αεροδρόμιο της Νάπολης. Σκέφτεται πώς ν' ανακοινώσει τα κακά μαντάτα στους επιβάτες και του έρχεται μια ιδέα! Οπότε ανοίγει το μικρόφωνο και λέει:

-Γνωρίζετε το τραγούδι "Βιντέρε Νάπολι ι μορτέρε"? [σ.σ.: διορθώστε οι Ιταλομαθείς]

-Ναι, απαντάει ένας επιβάτης.

-Τι σημαίνει, ρωτάει ο κυβερνήτης,

-"Ας δω τη Νάπολι και ας πεθάνω".

-Ωραία, δείτε την από τα παράθυρα, γιατί πέφτουμε! :p

nwntas είπε:
Όσο για τη μικρή Αννούλα... ένα κάρο ανέκδοτα! Αλλά ορισμένα παραείναι μαύρα...Το πιο κλασσικό: Πού πήγε η μικρή Αννούλα μετά την έκρηξη; Παντού!

Επίσης: Γιατί η μικρή Αννούλα δε μπορεί να κάνει κούνια; Γιατί δεν έχει χέρια.

Γιατί η μικρή Αννούλα δεν έχει μαλλιά; Γιατί έχει καρκίνο (αυτό παραείναι κρύο και μακάβριο)
Τα οποία, προσωπικά τα θεωρώ πολύ έξυπνα ανέκδοτα, αλλά σίγουρα δεν είναι για όλους - ούτε όλοι μπορούν να κατανοήσουν τη μορφή χιούμορ που κρύβεται από πίσω.

Dimitrissss είπε:
Δεν είναι ρετρό, απλά το άκουσα τις προάλλες στο Ράδιο Αρβύλα και μου ψιλοάρεσε:
Αν η Ντόρα κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου, τι θα γίνει;

Ντόρος! :kiss:
Στο καλό σου - έφτυσα τον καφέ! :D
 
caprice είπε:
Ερωτώ: Ποιός είναι αυτός που έβαλε tag την "Αννούλα" χωρίς να γράψει ανέκδοτο για εκείνη;

me... :sad: Δεν είχα χρόνο αλλα σήμερα θυμήθηκα μερικά και θα γράψω το απόγευμα.

edit @daredevil μάλλον σκεφτήκαμε και οι δυο και βάλαμε το tag φαίνεται :) τα μεγάλα μυαλά συναντιούνται που λενε! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
circleag είπε:
me... :sad: Δεν είχα χρόνο αλλα σήμερα θυμήθηκα μερικά και θα γράψω το απόγευμα.
edit @daredevil μάλλον σκεφτήκαμε και οι δυο και βάλαμε το tag φαίνεται :) τα μεγάλα μυαλά συναντιούνται που λενε! :D
Καπετάνιε μου, με βάζεις σε υποψίες! Επειδή βάζω tags σε ό,τι θέμα δω ά-tag-ο & επειδή ήθελα να κάνω μια αναφορά στη μικρή Αννούλα, αλλά κρατήθηκα, νόμιζα πως ήμουν εγώ! :biglaugh:

Έ, ρε κουρκούτιασα! :D
 
Αφιερωμένο στην υπαίτια για το άνοιγμα του παρόντος θέματος :D

Ο χειρότερος μαθητής της τάξης αποφασίζει να σπουδάσει αστροναύτης. Μετά από χρόνια μελέτης και προσπάθειας βλέπει το όνειρό του να γίνεται πραγματικότητα. Η πρώτη του πτήση στο διάστημα με συνεπιβάτη όμως ένα πίθηκο. Και οι δύο έχουν στα χέρια τους από ένα φάκελο με τη ρητή εντολή να ανοιχθεί όταν φθάσουν στο διάστημα. Με το που φθάνουν λοιπόν ο πίθηκος διαβάζει τι λέει μέσα ο φάκελος και μετά πατάει κουμπιά, τσεκάρει τις οθόνες και τα όργανα τέλος πάντων αναλαμβάνει τον έλεγχο του σκάφους. Ο τύπος διαβάζει και αυτός το χαρτί με τις οδηγίες του, οι οποίες ήταν μία πρόταση όλη κι όλη: "Τάιζε τον πίθηκο"

Μμμμμμμμμμμ :p
 
caprice είπε:
Αφιερωμένο στην υπαίτια για το άνοιγμα του παρόντος θέματος :D
Ο χειρότερος μαθητής της τάξης αποφασίζει να σπουδάσει αστροναύτης. Μετά από χρόνια μελέτης και προσπάθειας βλέπει το όνειρό του να γίνεται πραγματικότητα. Η πρώτη του πτήση στο διάστημα με συνεπιβάτη όμως ένα πίθηκο. Και οι δύο έχουν στα χέρια τους από ένα φάκελο με τη ρητή εντολή να ανοιχθεί όταν φθάσουν στο διάστημα. Με το που φθάνουν λοιπόν ο πίθηκος διαβάζει τι λέει μέσα ο φάκελος και μετά πατάει κουμπιά, τσεκάρει τις οθόνες και τα όργανα τέλος πάντων αναλαμβάνει τον έλεγχο του σκάφους. Ο τύπος διαβάζει και αυτός το χαρτί με τις οδηγίες του, οι οποίες ήταν μία πρόταση όλη κι όλη: "Τάιζε τον πίθηκο"

Μμμμμμμμμμμ :p
Εμένα με φάνηκε αστείο! Και ακόμα με φαίνεται! :p

Μου ήρθε και αυτό, γιατί μετά το είχαμε κάνει slogan:

Στο μάθημα της Γεωγραφίας, ρωτάει ο δάσκαλος:

- Τάκη, για δείξε μας στο χάρτη πού είναι η Αμερική.

- Εδώ, απαντάει ο Τάκης.

- Μπράβο παιδί μου. Τώρα εσύ Τοτέ, για πες μας, ποιος ανακάλυψε την Αμερική?

- Ο Τάκης!

:biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα