Ρετρό ανέκδοτα !!!

Ενα απο τα πιο κλασσικα ᾽80ς ανεκδοτα ειναι και το περιφημο 'Μαυρο ματι᾽, πιο spooky παραλλαγη των ᾽μυρμηγκιων᾽

Λοιπον,ειναι ο γνωστος ταξιδιωτης που παει να μεινει στο γνωστο πανδοχειο και φυσικα ο πανδοχεας δεν εχει κανενα δωματιο. Ακολουθει το κλασσικο ᾽᾽Μα δεν μπορει, καπου θα υπαρχει κατι᾽᾽ και φυσικα υπαρχει κατι μονο που ειναι στοιχειωμενο απο το γνωστο φαντασμα ᾽᾽Μαυρο Ματι᾽᾽. Παρα τις αντιρρησεις του πανδοχεα ο φιλος μας δεχεται να μεινει στο δωματιο και την επομενη ξυπνα φρεσκος και ξεκουραστος. Στην δε ερωτηση ᾽᾽Τι εκανες με το Μαυρο Ματι᾽ απαντα

-Ενω κοιμομουν ωραια και καλα ακουω καποιον να λεει᾽᾽Ειμαι το Μαυρο Ματιι, ειμαι το Μαυρο Ματιιι!!!᾽᾽ και εγω του ειπα

-Σκασε μην σου μαυρισω και το αλλο!

Ξερω και αλλα με θεμα ᾽᾽πανδοχειο᾽᾽ (ποσο παλια πρεπει να ειναι!).

Ενα επισης ρετρο που υπαρχει σε παραλλαγη σε πολλες χωρες ειναι τα ᾽᾽φασολια᾽᾽ (ή το ᾽᾽κους κους᾽᾽ ή τα ᾽᾽ξερα μακαρονια᾽᾽ή οτι αλλο).

Ζευγαρι παντρευεται και ορκιζεται να κρατα μυστικες τις απιστιες αλλα καθε φορα που συμβαινει το μοιραιο να βαζει σε ενα κουτακι ενα φασολι. Κοντα στα ᾽90 τους και βλεποντας το τελος να πλησιαζει αποφασιζουν να ανοιξουν τα κουτακια. Στον αντρα εχει μεσα 6 φασολια στην γυναικα κανενα. Ο αντρας με δακρυα στα ματια αγκαλιαζει την συζηγο η οποια ομως λεει

-Και η φασολαδα που ετρωγες τοσα χρονια απο που νομιζεις πως ητανε?

Στην πιο συνχρονη παραλλαγη του αυτο ειναι το γνωστο οι ᾽ψηφοι᾽᾽ που ομως δεν ειναι ρετρο.

Συγνωμη αλλα τι ειδους χιουμορ εχουν τα ανεκδοτα της Αννουλας? Nαι ενταξει και καλα μαυρο αλλα παραειναι κακογουστα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κινέζος εμπρηστής --- τακέο μεγκαζάκι (τα καίω με γκαζάκι)

κύπριος δασοφύλακας --- Δάσος Χαϊδαρίου

τανκς στα τούρκικα --- τσαμπουκά τουτού

υποβρύχιο στα τούρκικα --- σαρδελοκούτι μπλούμ

παιδίατρος στα τούρκικα --- τσογλάν ντοκτώρ

τηλεόραση στα τούρκικα --- μπανιστήρ ντουλάπ

χειροβομβίδα στα τούρκικα --- σαματά κιοφτέ

πάει η αννούλα στη μαμά της

-Μαμά δε μου αρέσει καθόλου ο παππους

-Καλά παιδί μου, φάε μόνο της πατάτες
 
" Οράιος ο Κάιρος!... "

Δεν θα το πω... :cool:
 
Ωραίο θρεντ.

Ποπόφ βρομοκολάροφ: Βούλγαρος αρσιβαρίστας

Τάχα αλλά τα χάλασα: Αιγυπτιακό ή αραβικό διαζύγιο

Τι σχέση έχει ένας ελέφαντας με ένα πιάτο πουρέ;

Όταν τρως πουρέ, σου βαραίνει το στομάχι! :p (καρα κουφό, από κόμικς των έιτις ήταν)

Και βέβαια, έχουν σημασία και τα ανέκδοτα που λέγονται από τους ίδιους τους κωμικούς. Ο Χάρρυ Κλυνν είπε:


Ακόμα κι ένα κρεμμύδι μπορεί να σε κάνει να κλάψεις... όμως μονάχα ένας καλός κωμικός μπορεί να σε κάνει να γελάσει



Ακούστε, λοιπόν, στην εκπομπή του Μητσικώστα ένα κλασικό ανέκδοτο με την Κοκκινοσκουφίτσα, αστείους διαλόγους, αρκετά κουφά και δείτε και μια σάτιρα των διαφημίσεων του τηλεμάρκετινγκ~:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επανέρχομαι (βάλτε και καμία ζακετούλα)

- Μαμααααά ο μπαμπάς είναι μεθυσμένος ;

- Γιατί παιδί μου, που το κατάλαβες;

- Είναι στο μπάνιο και ξυρίζει τον καθρέπτη

:biglaugh:
 
Ενας πλουσιος αγροτης χρειαζεται να λειψει απο το χωριο και να παει στην Αθηνα για ενα διαστημα.

Αφηνει στο ποδι του τον βοηθο του και φευγει. Περνα μια βδομαδα χωρις καμια επικοινωνια μεταξυ τους κι ετσι αποφασιζει να του τηλεφωνησει για να δει αν ειναι ολα καλα στο χωριο.

Παιρνει τηλεφωνο τον βοηθο του λοιπον, αλλα τον ακουει απογοητευμενο.

- Ελα ρε Βαγγο! Τι εγινε, ολα καλα; Σ' ακουω λιγο στεναχωρημενο...

- Αστα αφεντικο. Εγινε κατι σοβαρο τωρα!

- Τι εγινε ρε; Λεγε!!

- Να, εκει που εσκαβα εσπασε το φτυαρι.

- Και γι' αυτο ρε κανεις ετσι; Μη σκας εχουμε κι αλλα. Αλλα πως σου εσπασε;

- Εσπασε την ωρα που εθαβα τον σκυλο σου.

- Ψοφησε ο Πατούνης; Τι μου λες τωρα; Πως εγινε αυτο;

- Επεσε στην πισινα και πνιγηκε!

- Μα την πισινα την εχουμε αδεια εδω και πεντε χρονια.

- Ναι αλλα τη γεμισαν οι αντλιες τη μερα που καηκε το σπιτι σου.

- Τιιιι; Καηκε το σπιτι μου; Πως;

- Απο την κουρτινα που επιασε φωτια απο ενα κερι στην κηδεια της μανας σου!

- Πεθανε κι η μητερα μου, Θεε μου; Απο τι;

- Απο τον καημο της που πατησε η νταλικα τα δυο παιδακια σου!

- Οχι, Χριστε μου θα τρελαθω!! Σε παιρνω τηλεφωνο να μαθω τι γινεται κι ακουω ολο συμφορες. Ουτε ενα θετικο δε μου ειπες ως τωρα!

- Α, οχι αφεντικο. Εχω κι ενα θετικο. Θυμασαι το τεστ για Ειτζ που εκανες προτου φυγεις για την Αθηνα;

- Θυμαμαι.

- Ε, βγηκε θετικο!!
 
με το παρακατω ειχα κερδισει το βραβειο στον διαγωνισμο ανεκδοτων του σχολειου:

ηταν ενας γερμανος ενας ιταλος και ενας ποντιος και πανε για κυνηγι στην αφρικη την πρωτη μερα κανει ο ιταλος σημερα σκοτωσα 5 ζεβρες και 2 κροκοδειλους κανει ο γερμανος εγω σκοτωσα 3 φιδια και 2 ιπποποταμους κανει και ο ποντιος εγω σκοτωσα 50 νομιστερακια την αλλη μερα λεει παλι ο ιταλος σημερα σκοτωσα 1 ελεφαντα και 2 λιονταρια λεει και ο γερμανος εγω σκοτωσα 3 υαινες και ενα ελαφι λεει και ο ποντιος εγω σκοτωσα 200 νομιστερακια την τελευταια μερα του κυνηγιου λεει ο ιταλος σημερα σκοτωσα 3 φιδια 4 γοριλες και 2 λιονταρια κανει και ο γερμανος εγω σκοτωσα 3 ελεφαντες και 5 καγκουρο λεει και ο ποντιος εγω σκοτωσα 1000 νομιστερακια του λενε και οι αλλοι 2 ρε τι ειναι αυτα τα νομιστερακια που μας λες συνεχεια??ξερω και εγω ρε παιδια ειναι κατι μικρα μαυρα πλασματακια με ασπρα δοντια που οταν τα πυροβολας χοροπηδανε και φωναζουν no mister! no mister!
 
@ bambinella .... ο καημένος ... έλεος δηλαδή :D (μου θύμισε λίγο το "ντίλι ντίλι ντίλι")

@ θάνος .... το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό με τα νομιστεράκια :D
 
Τι ειναι αυτο το "ντιλι, ντιλι, ντιλι"; Για πες, caprice..... :)
 
Ένας χωρικός έχασε στο δρόμο το γάιδαρό του και κουρασμένος από το ψάξιμο πήγε σε ένα πανδοχείο να περάσει το βράδυ. Κατά λάθος του έδωσαν ένα δωμάτιο που είχε κλείσει ένα ζευγάρι. Όταν ο χωρικός μπήκε στο δωμάτιο και είδε την καθαριότητα και το στρωμένο κρεβάτι είπε:

-''Αχ τι ωραίο κρεβάτι, θα κοιμηθώ από κάτω για να μην το ξεστρώσω''.

Μπαίνει σε λίγο το ζευγάρι, ξαπλώνει και ο άντρας λέει στη γυναίκα:

-Στα μάτια σου αγάπη μου όλο τον κόσμο βλέπω.

Ο χωρικός λέει τότε κάτω από το κρεβάτι:

-Mήπως είδες και το γάιδαρό μου;
 
Ντίλι το καντίλι που έπλεκε και κένταγε η κόρη το μαντίλι...
 
Τα ανέκδοτα τύπου "άκρων άωτον" τα θυμάστε?

Ποιο είναι το άκρων άωτον της γρηγοράδας? Να κλειδώνεις το ντουλάπι και να προλάβεις να πετάξεις το κλειδί μεσα. Υπάρχει και η σόκιν βέβαια εκδοχή...Και πολλά άλλα.
 
bambinella 100 είπε:
Τι ειναι αυτο το "ντιλι, ντιλι, ντιλι"; Για πες, caprice..... :)
Δεν το έγραψα σωστά και απολογούμαι. Το ότι μου θύμισε το ντίλι ντίλι ντίλι εννοούσα ως προς την νοηματική αλληλουχία (δεν βρίσκω άλλες λέξεις αυτή τη στιγμή) στην εξέλιξη της ιστορίας. Πάτα το ντίλι ντίλι και θα καταλάβεις ;)

@ Betty Boop

Ωραίο και ρετρό αυτό που θυμήθηκες !

@ johnny

Ω ναι, θα συμφωνήσω. Ήταν πολλά όντως και δεν θυμάμαι κανένα
 
Σωστα, caprice. Δεν ειχες κι αδικο που το θυμηθηκες. Σ' ευχαριστω!
 
Δεν θυμάμαι πως πήγαινε, ήταν με ένα ξενοδοχείο και ένα φάντασμα που λεγόταν " το μαύρο μάτι" . Στο τέλος πήγαινε ο ήρωας να κοιμηθεί ερχόταν αυτό και του λεγε

- είμαι το μαύρο μάτι...

- Άντε πάρε δρόμο μην σου μαυρίσω και το άλλο!

Θεέ μου με τι γελούσαμε τότε... :cry:
 
Μερικά "ρετρό" intro, χωρίς κανένας να ενδιαφέρεται για τη συνέχεια :

- Ήταν σ' ένα αεροπλάνο ο Παπαδόπουλος, ο Πατακός και ο Μακαρέζος.

- Ήταν σ' ένα αεροπλάνο ένας Γερμανός, ένας Άγγλος κι ένας Έλληνας.

- Μια μέρα, η δασκάλα στην τάξη του Τοτού στο σχολείο, ρώτησε....

- Πάει ένας στο γιατρό, και του λέει "Γιατρέ μου, δε μπορώ να...

- Γιατί οι Πόντιοι...

- Πόσες ξανθιές...

Ρετρό σουρεάλ : Είναι ένα καναρίνι, και βγαίνει ένα πηρούνι και το χρωματίζει δερμάτινο. Τι συμπέρασμα βγάζεις;

Απάντηση : Αφού δεν καπνίζουν, τι το θέλουν το ψυγείο;

Ρετρό Τοτός : Ο Τοτός δεν ήξερε τι να ντυθεί τις Απόκριες στο χορό του σχολείου του. Ώσπου αποφάσισε να πάει γυμνός, τοποθετώντας ένα καλαμάκι από σουβλάκι στο επίμαχο σημείο, στη βάση της σπονδυλικής στήλης.

Στην έξαλλη ερώτηση της δασκάλας γιατί δεν ήρθε ντυμένος, απαντάει ότο ντυμένος έχει έρθει, φυσικά !

-Και τι έχεις ντυθεί, Τοτέ;

-Μεζεδάκι του ούζου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεκαετιας 70: Περπαταει ενας Ιταλος τουριστας και κατα λαθος παταει το ποδι ενος σκυλου και λεει στον ιδιοκτητη ``σκουζι σινιορε σκουζι``. Εμ βεβαια σκουζει βρε ηλιθιε αφου το πατησες!

Δεκαετιας 80: Ηταν μια κοτα. Σηκωνει το ενα ποδι. Μετα σηκωνει και το αλλο...... Σιωπη του αφηγητη. Λες λοιπον: Ε και; Πεταει; Απαντηση του αφηγητη: Οχι ρε. Πεφτει! ( Ε μαζι με την κοτα επεφτε και καμια σφαλιαρα) :)
 
Μια φορά ήταν ένας Γερμανός, ένας Πέρσης κι ένας πρόπερσης...
 
Το άκρον άωτον της αγένειας: Να πηγαίνεις και να κάνεις κακά σου μπροστά στην εξώπορτα ενός σπιτιού και μετά να χτυπάς το κουδούνι να ζητήσεις χαρτί.

Αυτό είναι πάαααρα πολύ ρετρό μια που το έχω ακούσει από τη μητέρα μου που το είχε μάθει όταν ήταν νέα. Οπότε καταλαβαίνετε πόσο πίσω πάει. Ήταν περίπου το πιο "προχωρημένο" ανέκδοτο που της επέτρεπε η ανατροφή της να πει (ή να παραδεχτεί ότι άκουσε).

Φυσικά πολλά πράγματα που θεωρούσαν αγενή έως ανήκουστα τότε έχουν γίνει καθημερινά τώρα. Αυτό ελπίζω όχι :)
 
Πίσω
Μπλουζα