Ρετρό αστικοί μύθοι

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Νομίζω ότι το όνομα ήταν Θάλασσας . Βέβαια μπορεί να κυκλοφορούσαν και άλλα ονόματα...

Οι Τούρκοι τού είχαν σκοτώσει τον αδελφό κι έτσι εκείνος τις νύχτες πήγαινε κολυμπώντας στην Τουρκία κι επέστρεφε με κομμένα αφτιά, τα οποία φύλασσε σε γυάλινο δοχείο που ήταν πάνω στο γραφείο του. (Εκδοχή που κυκλοφορούσε στη Σάμο).
 
Οι Τούρκοι τού είχαν σκοτώσει τον αδελφό κι έτσι εκείνος τις νύχτες πήγαινε κολυμπώντας στην Τουρκία κι επέστρεφε με κομμένα αφτιά, τα οποία φύλασσε σε γυάλινο δοχείο που ήταν πάνω στο γραφείο του. (Εκδοχή που κυκλοφορούσε στη Σάμο).
Φαντασιόπλικτη παπάτζα που είχε σκοπό να ανυψώσει το ηθικό των στρατιωτών έστω και λίγο. Παρόμοια ιστορία κυκλοφορούσε και στα στρατόπεδα στο Διδυμότειχο.
 
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε αναφερθεί στον μεγαλύτερο ίσως αστικό / συνομωσιολογικό μύθο των 90s, αυτόν της Ομάδας Έψιλον με άφθονα τηλεοπτικά αφιερώματα, ειδικά στις Πύλες του Ανεξηγήτου του Χαρδαβέλλα κλπ.
 
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε αναφερθεί στον μεγαλύτερο ίσως αστικό / συνομωσιολογικό μύθο των 90s, αυτόν της Ομάδας Έψιλον με άφθονα τηλεοπτικά αφιερώματα, ειδικά στις Πύλες του Ανεξηγήτου του Χαρδαβέλλα κλπ.
H Αριάδνη είναι ειδική προς αυτά τα θέματα. :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ να δεις. Μη βλέπεις που εδώ έχουμε άλλη θεματολογία. Ρώτα με από κοντά.

Nice to know πάντως.
 
Λένε πως ή ιστορία είναι αληθινή μπρρρρ, ότι την είχαν καταγράψει
Η κοπέλα στο βιβλίο τον έβλεπε κιόλας μπροστά της , θα μου πεις βιβλίο είναι μυθοπλασία αλλά λέει η ιστορία καταγράφηκε ως αληθινό γεγονός της εποχης

Ναι ήταν αληθινό γεγονός. Μάλιστα ο Ξενόπουλος άφησε τα αληθινά ονόματα των πρωταγωνιστών της ιστορίας. Ο άντρας της Ελένης, ο Τζώρτζης ο Λούγγαρης, ήταν από τους πιο πλούσιους κι γνωστούς εμπόρους της Ζακύνθου.
Τέλος πάντων η ουσία είναι πως όταν την συνέλαβαν, ισχυριζόταν με σθένος πως έβλεπε τον πρώην της, ζωντανό. Άλλοι είπαν ότι είχε κληρονομική σχιζοφρένεια (σ.σ. μάλιστα είχε κι μια αδερφή που είχε αυτοκτονήσει επειδή ακούγε φωνές).
Άλλοι πάλι έλεγαν ότι ήταν ευκολόπιστη κι πίστευε την κάθε παλαβομαρα που θα της έλεγε κάποιος (σ.σ λένε πως μια γριά συγγενής της την είχε φοβίσει λέγοντας της πως όταν κάποιος πεθάνει με μαράζι, βρικολακιάζει).
Προσωπικά πιστεύω ότι έπασχε απο κάποιο ψυχικό νόσημα για αυτό νόμιζε ότι έβλεπε μπροστα της το νεκρό. Σε συνδυασμό κιόλας ότι τον ξέθαψε φρεσκοπεθαμένο, δλδ ο νεκρός δεν είχε προλάβει να "λιώσει", συνετέλεσε στο να τον βγάλουν βρικόλακα.
 
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε αναφερθεί στον μεγαλύτερο ίσως αστικό / συνομωσιολογικό μύθο των 90s, αυτόν της Ομάδας Έψιλον με άφθονα τηλεοπτικά αφιερώματα, ειδικά στις Πύλες του Ανεξηγήτου του Χαρδαβέλλα κλπ.
πρώτη φορά το ακουω αυτό
 
Αν θέλετε καθημερινή ροή αστικών μύθων (και γελοιοτήτων) υπάρχει η εφημερίδα "ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ". Προφητείες παπάδων, δαιμονισμοί, βρυκόλακες, διαβόλοι κα τριβόλοι είναι εκεί!

Η Ομάδα Ε άρχισε να ακούγεται στα μέσα των 90s και έκανε θραύση στους πιτσιρικάδες του Γυμνασίου/Λυκείου. Τότε έκανα ιδιαίτερα μαθήματα και ένας μαθητής μου είχε τρέλα με τους Έψιλον! Από αυτόν άκουσα πρώτη φορά περί της Ομάδος!
Κάποια μέρα μου έδωσε ένα βιβλίο που έλεγε για την Ομάδα.
Στις πρώτες 10 σελίδες έκαψα εγκέφαλο!
Ασυναρτησίες και ιστορικές ανακρίβειες συνδυασμένες με μυθολογίες που έβγαλε από το κεφάλι του ο συγγραφέας!
Το ερώτημα είναι απλό, "Γιατί η Ελλάδα είναι πάντα πάτος εφόσον την προστατεύουν οι Έψιλον;" :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η ομάδα Ε είναι μια ιδέα για εντυπώσεις και τίποτα παραπάνω. Το ίδιο είναι και διάφοροι γνωστοί "περιηγητές" που ο ένας έμπαινε από σε μια σπηλιά και έβγαινε χιλιόμετρα μακριά, μεχρι τον άλλο που είδε κάτω από τον βράχο της Ακρόπολης το άγαλμα της θεάς Αθηνάς του Φειδία. Άλλοι πάλι βλέπουν βρυκόλακες και λοιπά ανάλογα μεταφυσικά πλάσματα.

Όλα αυτά είναι φανταστικές ιστορίες που σε αρκετές περιπτώσεις, όπως διαπίστωσα ο ίδιος, σε αρκετές περιπτώσεις είχαν καθαρά εισοδηματικο λόγο.
 
Δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά σίγουρα πολλοί τα κονόμησαν από αυτήν την ιστορία.
 
@AEON μπορείς να γράψεις κάτι πιο ειδικό για τους Έψιλον; Φαίνεται ενδιαφέρον.
 
Για τους Έψιλον υπάρχουν τα βιβλία του Δημοσθένη Λιακόπουλου – πάνω από εκατό!
 
Πίσω
Μπλουζα