Ρετρό αστικοί μύθοι

Ναι βλέπω τώρα πως το 68' είχε γίνει ταινία με πλανητη με πιθηκοειδη οπότε θεωρητικά και πρακτικά θα μπορούσαν, το θέμα είναι μετά από δεκαετίες ολόκληρες δεν υπάρχει ένας μάγος της τεχνολογίας να πει το βιντεάκι είναι hoax η αυθεντικο και να το λήξει.
 
Ξερεις ποσα παλια βιντεο κυριως με εξωγηινους,διαστημοπλοια κλπ ακομα και σημερα με την τεχνολογια που εχουμε δεν μπορουν με βεβαιοτητα να πουν αν ειναι αληθινο η μουφα; ενα σωρο.Τωρα γιατι δεν μπορουν να το πουν αυτο ακομα και σημερα που εχει προχωρησει τοσο πολυ η τεχνολογια δεν το ξερω.
 
Ξερεις ποσα παλια βιντεο κυριως με εξωγηινους,διαστημοπλοια κλπ ακομα και σημερα με την τεχνολογια που εχουμε δεν μπορουν με βεβαιοτητα να πουν αν ειναι αληθινο η μουφα; ενα σωρο.Τωρα γιατι δεν μπορουν να το πουν αυτο ακομα και σημερα που εχει προχωρησει τοσο πολυ η τεχνολογια δεν το ξερω.
Και με τον εξωγήινο τότε που χε πέσει και ήταν νεκρός χαμός πάλι , φλου και κει η υπόθεση
 
Εκεινο ναι συμφωνα και με οσα ξερουμε μεχρι και σημερα μαλον παπας ηταν το θεμα ομως 100% σιγουροι δεν ημαστε τουλαχιστων εγω δεν ειμαι σιγουρος πως ηταν παραμυθι και φτιαχτο εχω διαφορες θεωριες στο μυαλο μου για το θεμα αυτο.
 
Elephantas το φιλμάκι για τον μεγαλοποδαρο του Πάτερσον το χεις δει;
Όχι δεν το έχω δει ούτε ξέρω τίποτε για μεγαλοπόδαρους. OK, πήγα wikipedia και διάβασα στα γρήγορα τι γράφει. Δεν βλέπω τις πατούσες του τέρατος να δω αν είναι μεγάλες ή όχι. Και βαρέθηκα νε διαβάσω όλο το μπλα μπλα. Δεν με ενδιαφέρει η ιστορία ενός πιθηκόμορφου τέρατος, έχουμε μπόλικα ανθρωπόμορφα για την ύπαρξη των οποίων δεν υπάρχει καμία αμφιβολία.

Εδώ το τέρας σε νέες περιπέτειες
 
χαχαχα,...αυτή η σκηνή....ειδικά όταν περνάει και η ζέβρα...:biglaugh::biglaugh:
 
Εκεινο ναι συμφωνα και με οσα ξερουμε μεχρι και σημερα μαλον παπας ηταν το θεμα ομως 100% σιγουροι δεν ημαστε τουλαχιστων εγω δεν ειμαι σιγουρος πως ηταν παραμυθι και φτιαχτο εχω διαφορες θεωριες στο μυαλο μου για το θεμα αυτο
Όχι δεν το έχω δει ούτε ξέρω τίποτε για μεγαλοπόδαρους. OK, πήγα wikipedia και διάβασα στα γρήγορα τι γράφει. Δεν βλέπω τις πατούσες του τέρατος να δω αν είναι μεγάλες ή όχι. Και βαρέθηκα νε διαβάσω όλο το μπλα μπλα. Δεν με ενδιαφέρει η ιστορία ενός πιθηκόμορφου τέρατος, έχουμε μπόλικα ανθρωπόμορφα για την ύπαρξη των οποίων δεν υπάρχει καμία αμφιβολία.

Εδώ το τέρας σε νέες περιπέτειες
Κοίτα να δεις και γω είπα αύριο ο ελέφαντας θα πάρει τα όρη και τα βουνά να βρει τον μεγαλοποδαρο φυσικά με sms για μετακίνηση το έξι μην ξεχνιομαστε
 
Όμορφες λησταρχίνες




Για καιρό υπήρχε η φήμη ότι σε κάποια φανάρια γνωστή Αθηναϊκής λεωφόρου στήνανε καραούλι δύο πολύ όμορφες (και με προσόντα) κοπέλες. Αυτές λοιπόν με κάποιον τρόπο μπαίνανε στο αμάξι σου (κάτι σαν οτοστόπ) και αφού ξεκίναγαν να "παίζουν' μεταξύ τους, σου αποσπούσαν την προσοχή και σου κλέβανε το πορτοφόλι.
Aυτό νομίζω ήταν αστείο και σε επιθεώρηση, όπου έλεγε ο ηθοποιός την ιστορία και συμπλήρωνε " να προσέχετε γιατί εμένα με κλέψανε με αυτόν τον τρόπο την προηγούμενη... Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή..."
 
Θυμάμαι και τον χαμό που είχε γίνει με το blair witch project που λέγανε ότι όντως πρόκειται για αληθινή ιστορία και οι ήρωες είχαν εξαφανιστεί , κάτι είχε συμβεί τέλως παντων
 
Το φάντασμά που έγραψε ο Ξενοπουλος λέγεται ότι ήταν πραγματική ιστορία της Ζακυνθου , άλλοι δε λένε ότι ήταν ένας αστικός μύθος , who knows?
 
Θα σας διηγηθώ κάτι που μου συνέβη πάρα πολλά χρόνια πρίν κάποιο πρωινό Οκτωβρίου του '89. Αληθινό περιστατικό 100%. Φυσικά δεν έχω απαίτηση να με πιστέψουν τα μέλη του φόρουμ εδώ δεν με πίστεψε η ίδια μου η οικογένεια. Είχα πάρει το πρωινό λεωφορείο της γραμμής μου και ήμουν μόνος στο αστικό μαζί φυσικά με τον οδηγό. Σε μια από τις επόμενες στάσεις ανέβηκε μια πανέμορφη κοπέλα ντυμένη στα άσπρα, κάτασπρο φόρεμα, άσπρες γόβες, και άσπρη τσάντα. Κάθισε στο απέναντι κάθισμα. Με κοίταζε έντονα και συνέχεια. Ανταπέδωσα φυσικά το κοίταγμα. Πανέμορφη με γοήτευσε αμέσως. Ξαφνικά το βλέμμα της μεταμορφώθηκε σε κάτι το τελείως αλλόκοτο και απόκοσμο. Και η ομορφιά του προσώπου μετεβλήθη σε κάτι τοι ολότελα αποκρουστικό. Τρόμαξα και με έλουσε κρύος ιδρώτας. Πάω κοντά στον οδηγό. Του διηγούμαι βιαστικά αυτό που έβλεπα. Ο οδηγός σταματάει ξαφνικά. Κοιτάζει προς το βάθος του οχήματος και δεν βλέπει τίποτα. Ούτε και εγώ. Έφυγε ξαφνικά χωρίς να ανοίξει τις πίσω πόρτες ο οδηγός? Απίστευτο. Φυσικά δεν με πίστεψε κανείς ούτε ο οδηγός όυτε οποιοσδήποτε άλλος που το διηγήθηκα, ούτε περιμένω να με πιστέψει κάποιος από το φόρουμ. Εγώ όμως που το πιστεύω γιατί το βίωσα, για ένα ολόκληρο μήνα, ολόκληρο γαιδούρι 20 χρονών (τότε) κοιμόμουν με ανοιχτά τα φώτα.
 
α. Μήπως της έφυγε το μέηκ απ;
β. Μήπως δεν είχε εισιτήριο, φοβήθηκε μη μπει κανένας ελεγκτής και έφυγε από το παράθυρο;
:fafoutis:
 
Ειλικρινά με έκανες και γέλασα αδερφέ. Τόσα χρόνια χρόνια που το σκέφτομαι από τεράστια χρονική απόσταση μου βγαίνει η όποια χιουμοριστική πλευρά του σκηνικού και με την αμέριστη βοήθεια σου βεβαίως. Σίγουρα και μένα να μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα με την καμμία. Μόνο ένας λίγο ψαγμένος μου είπε (δεν ξέρω αν με τρόλαρε) , ότι πιθανόν να ήταν μια νεκρή γυναίκα που πέθανε εκεί κοντά γεωγραφικά με την στάση που ανέβηκε. Τι να πει κανείς.
 
Πάντως δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση την εμπειρία σου, αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι όλα έχουν μία εξήγηση.
 
Έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά ΡΤ8, και δεν μπορεί όλοι που τα αφηγούνται να είναι μυθομανείς, τρολ, εν δυνάμει τρελοί ή οτιδήποτε άλλο, για αυτό συγκλίνω στην άποψη σου ότι όλα έχουν την εξήγηση τους, ακόμα και αν αυτή η εξήγηση είναι έξω από την λογική μας διάσταση ή την γήινη μας υπόσταση. Είναι σαν να λέμε πως μόνο στην γη υπάρχει ζωή ενώ υπάρχουν δισεκατοομμύρια πλανήτες. Πέρα από το εγωιστικό ότι μόνο εμείς υπάρχουμε, αντιβαίνει αυτή η μονοδιάστατη άποψη και την στοιχειώδη λογική του σύμπαντος.
 
Ούτε εγώ αμφισβητώ την εμπειρία σου Sebastian, γιατί βίωσα κι εγώ πέρισυ κάτι αλλά είναι για άλλο thread.
Θα ήθελα πάρα πολύ marysuz73 να γράψεις την εμπειρία σου έστω και σε άλλο thread, γιατί θα ήθελα πάρα πολύ να κάνω παραλληλισμό με την δική μου και δεν είναι φυσικά απλή περιέργεια, γιατί πραγματικά πιστεύω όπως πολύ σωστά είπε και ο ΡΤ8 όλα έχουν μια εξήγηση.
 
Θα σας διηγηθώ κάτι που μου συνέβη πάρα πολλά χρόνια πρίν κάποιο πρωινό Οκτωβρίου του '89. Αληθινό περιστατικό 100%. Φυσικά δεν έχω απαίτηση να με πιστέψουν τα μέλη του φόρουμ εδώ δεν με πίστεψε η ίδια μου η οικογένεια. Είχα πάρει το πρωινό λεωφορείο της γραμμής μου και ήμουν μόνος στο αστικό μαζί φυσικά με τον οδηγό. Σε μια από τις επόμενες στάσεις ανέβηκε μια πανέμορφη κοπέλα ντυμένη στα άσπρα, κάτασπρο φόρεμα, άσπρες γόβες, και άσπρη τσάντα. Κάθισε στο απέναντι κάθισμα. Με κοίταζε έντονα και συνέχεια. Ανταπέδωσα φυσικά το κοίταγμα. Πανέμορφη με γοήτευσε αμέσως. Ξαφνικά το βλέμμα της μεταμορφώθηκε σε κάτι το τελείως αλλόκοτο και απόκοσμο. Και η ομορφιά του προσώπου μετεβλήθη σε κάτι τοι ολότελα αποκρουστικό. Τρόμαξα και με έλουσε κρύος ιδρώτας. Πάω κοντά στον οδηγό. Του διηγούμαι βιαστικά αυτό που έβλεπα. Ο οδηγός σταματάει ξαφνικά. Κοιτάζει προς το βάθος του οχήματος και δεν βλέπει τίποτα. Ούτε και εγώ. Έφυγε ξαφνικά χωρίς να ανοίξει τις πίσω πόρτες ο οδηγός? Απίστευτο. Φυσικά δεν με πίστεψε κανείς ούτε ο οδηγός όυτε οποιοσδήποτε άλλος που το διηγήθηκα, ούτε περιμένω να με πιστέψει κάποιος από το φόρουμ. Εγώ όμως που το πιστεύω γιατί το βίωσα, για ένα ολόκληρο μήνα, ολόκληρο γαιδούρι 20 χρονών (τότε) κοιμόμουν με ανοιχτά τα φώτα.
Επειδή πρόκειται για προσωπική εμπειρία γιατί δεν το μεταφέρεις εδώ;

Πάντως εγώ σε πιστεύω.
 
Πίσω
Μπλουζα