Ρετρό αυτοκινητάκια 80s

Δεν έχω πολλά ...μόνο καμιά 60αριά ! Τα έχω στο πατρικό μου και με αυτά παίζουν τα παιδιά μου όταν πάνε στους παππούδες !

Από τα '70s συνεχίζουν το έργο τους...προσφορά χαράς στα παιδιά !!
 
OK! Για ανέβασε καμία φωτογραφία, έστω και από κινητό!!!!

Αυτά τα αυτοκινητάκια είναι κειμήλια και πανσπάνια για να τα προσπεράσει κανείς!!!!!!!!!!!
 
Καλώς σας βρήκα παιδιά.

Πραγματικά με συγκίνησαν πολλές από τις φωτογραφίες που είδα. Με γύρισαν πάρα πολλά χρόνια πίσω, σίγουρα τουλάχιστον 20.

Είναι ένα μόνιμο παράπονο που έχω εδώ και μερικά χρόνια που δεν έχω ούτε ένα ενθύμιο από όλα αυτά. Κάποτε ειχα μια σακούλα σκουπιδιών γεμάτη με αυτοκινητάκια matchbox και playmobil.

Κι'όμως, εν μέσω μετακόμισης η μάνα μου βρήκε την ευκαιρία να τα ξεφορτωθεί "αφού μεγάλωσα πια" όπως μου είπε αργότερα, χωρίς φυσικά να γνωρίζω κάτι. Το τί στεναχώρια το πέρασα δε λέγεται. αι πάλι το σκέφτομαι και πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν έχω κάτι στα χέρια μου από τα παιδικά μου παιχνίδια.

Θυμάμαι συγκεκριμένα ένα ασημί Porsche το οποίο μου κράτησε συντροφιά για τρεις ημέρες που ήμουν στο κρεβάτι του πόνου πολύ άρρωστος και δε μπορούσα να βγω από το σπίτι. Σα να το έχω μπροστά μου...



Μια υπόδειξη, παράκληση, όπως θέλετε πείτε το: ποτέ να μην πετάτε τα παιχνίδια του παιδιού σας όσο άχρηστα και αν σας φαίνονται γιατί "μεγάλωσε". Είναι κομμάτι μιας τρυφερής ηλικίας του που δεν είναι ωράιο να χάνεται. Έχω και εγώ παιδί πλέον και δε θα ήθελα να αισθάνεται ένα κενό μέσα του που μπορεί τώρα να ακούγεται ανόητο αλλά είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τον καθένα.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με την πολυλογία μου. Καλώς σας βρήκα και συνεχίστε να δείχνετε φωτογραφίες από ότι έχετε. Σίγουρα κάποιο θα το είχαμε..."διπλό", όπως θα λέγαμε τότε!

Porche.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joy-toy είπε:
Καὶ νὰ ἡ μπετονιέρα Bedford! Ἐξαιρετικὴ δουλειὰ μὲ ποιότητα ἀπὸ τὴν Joy-Toy. Ἡ κόκκινη βαρέλα περιστρέφεται ἄψογα. Χαρεῖτε την!

Την είχα και εγώ αυτήν!!! :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Μου την είχε αγοράσει η γιαγιά μου από τον εμποράκο της γειτονιάς... (όπως τον έλεγε και η γιαγιά της Κριός)

Σ΄ευχαριστούμε Joy Toy!!!

Cookakos είπε:
Καλώς σας βρήκα παιδιά.Πραγματικά με συγκίνησαν πολλές από τις φωτογραφίες που είδα. Με γύρισαν πάρα πολλά χρόνια πίσω, σίγουρα τουλάχιστον 20.

Είναι ένα μόνιμο παράπονο που έχω εδώ και μερικά χρόνια που δεν έχω ούτε ένα ενθύμιο από όλα αυτά. Κάποτε ειχα μια σακούλα σκουπιδιών γεμάτη με αυτοκινητάκια matchbox και playmobil.

Κι'όμως, εν μέσω μετακόμισης η μάνα μου βρήκε την ευκαιρία να τα ξεφορτωθεί "αφού μεγάλωσα πια" όπως μου είπε αργότερα, χωρίς φυσικά να γνωρίζω κάτι. Το τί στεναχώρια το πέρασα δε λέγεται. αι πάλι το σκέφτομαι και πραγματικά με στεναχωρεί πάρα πολύ που δεν έχω κάτι στα χέρια μου από τα παιδικά μου παιχνίδια.

Θυμάμαι συγκεκριμένα ένα ασημί Porsche το οποίο μου κράτησε συντροφιά για τρεις ημέρες που ήμουν στο κρεβάτι του πόνου πολύ άρρωστος και δε μπορούσα να βγω από το σπίτι. Σα να το έχω μπροστά μου...

Μια υπόδειξη, παράκληση, όπως θέλετε πείτε το: ποτέ να μην πετάτε τα παιχνίδια του παιδιού σας όσο άχρηστα και αν σας φαίνονται γιατί "μεγάλωσε". Είναι κομμάτι μιας τρυφερής ηλικίας του που δεν είναι ωράιο να χάνεται. Έχω και εγώ παιδί πλέον και δε θα ήθελα να αισθάνεται ένα κενό μέσα του που μπορεί τώρα να ακούγεται ανόητο αλλά είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τον καθένα.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με την πολυλογία μου. Καλώς σας βρήκα και συνεχίστε να δείχνετε φωτογραφίες από ότι έχετε. Σίγουρα κάποιο θα το είχαμε..."διπλό", όπως θα λέγαμε τότε!
Καλώς ήρθες Cookako... Είμαστε πολλοί οι... μανακαμμένοι εδώ μέσα... :( :( :(

Σου εύχομαι πέρα από τις αναμνήσεις που θα ανασύρεις να μπορέσεις να ξαναβρείς και κάποια από τα παιχνίδια που έχασες... :flower:
 
@ Juanita

Xα Xα Εμποράκης όχι εμποράκος (λόγω της τσιγκουνιάς του. Πως λέμε γερολαδάς) χαχαχαχα :p :p:p
 
H δική μου συλλογή που γλύτωσε μέσα στα χρόνια:

attachment.php


Τα παλιότερα, 1976

attachment.php


1978

attachment.php


Να το γράφει και στην ούγια

attachment.php


Τρένα

attachment.php


Αεροπλάνα

attachment.php


Τα ποιό αγαπημένα :) :) :)

attachment.php


Δυστυχώς από την άσπρη νταλίκα έχει χαθεί ο υπέροχος τράκτορας που κουβαλούσε :(

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Έκανα το λάθος και το έδωσα στον μικρό και ΜΟΝΟ τα παρακάτω γλύτωσαν :( :( :(

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Tα παρακάτω τα έχω παρει από τα παιδιά μου και τα έχω κρύψει έτσι ώστε να γίνουν κάποια στιγμή και αυτά retro :) :) :)

attachment.php



Και μιας και με έπιασε ο φωτογραφικός ίστρος απόψε άντε και ένα τελευταιό.... (πολύ σας κούρασα)

To παρακάτω μοντέλο δεν είναι retro αφού κατασκευάστηκε εν έτη 2008 αλλά το θέμα που πραγματεύεται είναι. ;)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Mεγάλη κλίμακα και τρομακτική λεπτομέρεια. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναί, είναι από την συγκεκριμένη σειρά...

Το σετ αυτό ήταν λειτουργικό και πλήρες όταν το πήρα από το πατρικό μου πριν λίγα χρόνια, με ΟΛΑ τα οχήματα που χρησιμοποιούσαν οι ήρωες στην σειρά.

Κάποια στιγμή όμως το πήρε ο μικρός και δεν έδωσα σημασία με αποτέλεσμα στο τέλος τα περισσότερα οχήματα που ήταν μικροσκοπικά να χαθούν. :(

Μεγάλη μου χαζομάρα.
 
dpol το μαύρο αυτοκινητάκι από που είναι; κάτι μου θυμίζει... ο ΚΙΤ δεν είναι πάντως...lol

το σαββατοκύριακο θα ποστάρω και γω τα δικά μου, τα κράτησε η γιαγιά μου με νύχια και με δόντια απ τη μάνα μου για να μην τα πετάξει....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα τρελαθω με αυτα που βλεπω

μονο εγω δεν τα εχω κρατησει και εχουν πεταχθει?

αντε γυριστε το χρονο πισω να διορθωσω το λαθος που εκανα τοτε!!!
 
Ας αρχίσω κι εγώ σιγά σιγά να ανεβάζω τα δικά μου ;-)

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Χαίρομαι που έχουν επιβιώσει πολλά μεταλλικά αυτοκινητάκια και η φθορά τους δεν σας έκανε να τα πετάξετε. Πιστεύω πως και πολλοί από εμάς που τα χαζεύουμε , έχουμε κάπου ένα κρυμμένο. Η φθορά τους εξάλλου πρέπει να χαροποιεί το κάτοχο και όχι να του προκαλεί θλίψη για δύο λόγους. Τα παίξαμε πάρρραααα πολύ και άντεξαν στο παιχνίδι. Πόρτες και καπό που ανοίγουν , αναρτήσεις (majorette) είναι πράγματα που δεν τα βλέπεις εύκολα σήμερα . Αυτά που δυστυχώς δεν άντεξαν είναι τα πλαστικά. Ήταν μεγαλύτερα σε μέγεθος .Θυμάμαι ένα VW Transporter T2 που έβγαινε σε 2-3 εκδόσεις πυροσβεστικής ,νοσοκομειακό και μία πολιτική έκδοση νομίζω μπλε χρώματος με πορτοκαλί τη πλαϊνή πόρτα (την είχα).Ένα στρατιωτικό φορτηγό με άσπρους στρατιώτες στην καρότσα και ανάμεσά τους σε φορέα ένας κόκκινος πύραυλος και τα κλασικά ανατρεπόμενα και μπουλντόζες .
 
ζηλεύω το έσκορτ μκ2...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδου 2 πλαστικες μοτοσυκλετες του 1980 με την αναλογη σχεδιαση...

DSC01257.jpg

DSC01359.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θελουμε και αλλα!!!!

Πρεπει να αρχισω φωτογραφισεις και εγω αν και τα δικα μου τα περισσοτερα ειναι 15ετιας περιπου..
 
Θυμάμαι να είχα ένα μικρό κίτρινο μεταλλικό, το οποίο πρέπει να ήταν σκαραβαίος, και τον οποίο κοπάνησα στο κεφάλι της γιαγιάς μου επάνω στα νεύρα μου. Μετά φύτρωσε ένα καρούμπαλο.

Εκτός όμως απο τον σκαραβαίο είχα και το λευκό με την καρότσα και τον γερανό που εμφανίζεται στην πρώτη-πρώτη φωτογραφία.

Δυστυχώς δεν έχει σωθεί τίποτα απο δαυτα σήμερα.
 
Εγώ πάντως παίδες επειδή τα περισσότερα απο αυτά που είχα δεκαετίας 70-80 χαθήκανε στη πορεία έκανα (και κάνω) το εξής: Αγοράζω απο το ebay όλα τα αυτοκινητάκια που είχα μικρός και τα βλέπω και συγκινούμαι και μάλιστα με το γνήσιο κουτί τους!!! Θα ποστάρω φωτό κάποια στιγμή έτσι για να δείτε τι εστί ρετροαγάπη...
 
Αυτο κανονικα επρεπε να παει στο "τι ζηλευετε απο τα σημερινα παιδια".

 





 
Πίσω
Μπλουζα