Ρετρό αφορμές για τσακωμούς σε "ουφάδικα"

Υπήρχε μπαρουτισμένη ατμόσφαιρα μέσα σε αυτά τα μαγαζιά. Θυμάμαι εγώ ένα που είχε ανοίξει στην Πλατεία Βαρνάβα στο Παγκράτι. Μικρό μαγαζί, το οποίο είχε τα χαμηλότερα arcades που μπορούσες να κάτσεις σε καρέκλα και όχι σκαμπό. Ως σημείο συνάντησης όλης της σχολικής αφρόκρεμας της εποχής, πηγαίναμε και εμεις συχνά πυκνά. Πολλοί έλυναν τις προσωπικές τους διαφορές λίγο έξω απο το μαγαζί.

Θυμάμαι επίσης, ότι για αρκετό καιρό ο ιδιοκτήτης δεν είχε μυριστεί το κόλπο με τις πετωνιές και πολλοί θαμώνες είχαν επιδοθεί μανιωδώς στο ψάρεμα!! hehe
 
Εγω θυμαμε ειχαμε τον Κυρ Παντελη η αλλιος το κρυφο σχολειο το λεγαμε ετσι γιατι καναμε κοπανες απο το σχολειο κ μαζεβομασταν ολοι εκει μια σταλια καφενεδακι με 3 ηλεκτρονικα μεσα υπαρχει ακομα αλλα δυστιχος χωρις ηλεκτρονικα μεσα περναω τακτικα απο κει κ οποτε περασω αναπολω τις μεγαλες εκεινες στιγμες!!ΛΕΥΤΕΡΙΑ στα coin op's Επιτελους...
 
divined είπε:
Θυμάμαι εγώ ένα που είχε ανοίξει στην Πλατεία Βαρνάβα στο Παγκράτι. Μικρό μαγαζί, το οποίο είχε τα χαμηλότερα arcades που μπορούσες να κάτσεις σε καρέκλα και όχι σκαμπό. Ως σημείο συνάντησης όλης της σχολικής αφρόκρεμας της εποχής, πηγαίναμε και εμεις συχνά πυκνά. Πολλοί έλυναν τις προσωπικές τους διαφορές λίγο έξω απο το μαγαζί.

Τον Τζανάκο λες;
 
"Να στο βγάλω εγώ;" :) )
 
Εγώ παιδιά θυμάμαι μια φάση που την καταευχαριστήθηκα πάντως...

Στύρα Ευβοίας παίζω Wonder Boy In Monsterland με πετονιά και σκάει ένας νταής και μου λέει

Εσύ έχεις πετονιά ρε φυσφυρή; (Ρετρίλα έκφραση εντέλως όμως)

Του λέω όχι

και μου λέει έλα αφού σε είδα φέρε να παίξω και γω

Σιγά μη στη δώσω του λέω (στην αρχή νόμιζα οτι ήταν ο ιδιοκτήτης)

και μου σκάει μια σφαλιάρα που είδα κοτόπουλα απ το New Zealand Story (LOL)

του τη δίνω και κάθεται στο Wonderboy

Έλα που μας είδε ο ιδιοκτήτης και έρχεται και μου λέει τι έγινε;

και του λέω αυτός εδώ μου πήρε τη σειρά και μου σκασε και σφαλιάρα κιόλας ΧΑΧΑΧΑ

και πάει και τον πιάνει και με την πετονιά και του σκασε 3 σφαλιάρες και τον έδιωξε

ΠΩ ΠΩ πως το ευχαριστήθηκα!!!

κάτσε μου λέει να παίξεις παιδί μου και φεύγει!!

(Φυσικά είχα κι άλλη πετονιά! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)
 
cutlaroc είπε:
Εγώ παιδιά θυμάμαι μια φάση που την καταευχαριστήθηκα πάντως...
Στύρα Ευβοίας παίζω Wonder Boy In Monsterland με πετονιά και σκάει ένας νταής και μου λέει

Εσύ έχεις πετονιά ρε φυσφυρή; (Ρετρίλα έκφραση εντέλως όμως)

Του λέω όχι

και μου λέει έλα αφού σε είδα φέρε να παίξω και γω

Σιγά μη στη δώσω του λέω (στην αρχή νόμιζα οτι ήταν ο ιδιοκτήτης)

και μου σκάει μια σφαλιάρα που είδα κοτόπουλα απ το New Zealand Story (LOL)

του τη δίνω και κάθεται στο Wonderboy

Έλα που μας είδε ο ιδιοκτήτης και έρχεται και μου λέει τι έγινε;

και του λέω αυτός εδώ μου πήρε τη σειρά και μου σκασε και σφαλιάρα κιόλας ΧΑΧΑΧΑ

και πάει και τον πιάνει και με την πετονιά και του σκασε 3 σφαλιάρες και τον έδιωξε

ΠΩ ΠΩ πως το ευχαριστήθηκα!!!

κάτσε μου λέει να παίξεις παιδί μου και φεύγει!!

(Φυσικά είχα κι άλλη πετονιά! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)
Tελικα ειπάρχει Θεία δίκη!
 
Φάση σε ουφάδικο... Ατομάκι χάνει την τελευταία του ζωή στο Golden Axe στο επίπεδο που βρίσκεται επάνω στο βουνό και φυσάει και βγαίνουν οι νεκροκεφαλές, οπότε και τραβάει κουτουλίδι (τσαμπουκάς) στην οθόνη και μπάινει μέσα το κεφάλι σπάζοντας το π΄ρωτο γυαλί πρίν το CRT :p . Το κορυφαίο είναι το άρπαγμα του μαγαζάτορα απ' ευθείας, ούτε λόγος εάν το παιδί είναι καλά ή έχει κανένα κομμάτι γυαλί στη μάπα :) )))
 
Wonderboy for ever.

Με τα κρυφά μηνύματα.

Ακόμη το παίζω και το τερματίζω στο mame.

Παίρνω πίσω το αίμα μου για τα χρήματα που έχω δώσει... :D
 
Φίλε μου, στο στενό μέσα στην αγορά λες, ναι?

Τρία ήτανε τότε, το Σαπφώ, ο κυρ Παντελής κι ο Βαγγέλης ο τσατσός στην επάνω σκάλα.

Πάντως του κυρ Βαγγέλη ήτανε μεγάλο χάλι.
 
Ξεθάβω το thread για να γράψω και γω κάποια σκηνικά. Εγώ ευτυχώς δεν έτυχε να πλακωθώ με κανένα καθώς όποτε μυριζόμουν μπαρούτι την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια. Θυμάμαι πάντως ότι σχεδόν όλο το καλοκαίρι της δευτέρας προς τρίτη λυκείου τα μεσημέρια την έβγαζα σε συγκεκριμένο μαγαζί ηλεκτρονικών. Δεν έπαιζα πάντα αλλά χάζευα κιόλας. Είχε έρθει και το Mortal Kombat 3, φρέσκο πράμα, το οποίο το είχα παίξει πολύ τότε. Να είμαι ειλικρινής μετά φόβου πήγαινα καθώς ο πατέρας μου ήταν αστυνομικός και απαγόρευε τέτοιου είδους ψυχαγωγία. Λόγω ηλικίας πιο πολύ δηλαδή.

Ένα σκηνικό πάντως που μου είχε περιγράψει ο τότε κολλητός μου και γέιτονας. Έπαιζε αμέριμνος σε άλλο ουφάδικο της πόλης όταν έκαναν ντου αστυνομικοί μέσα σε αυτούς και ο father μου όπως είπα παραπάνω και έδιωχναν τους κάτω των 17. Χωρίς να πάρει ο φίλος μου μυρωδιά τη συμβαίνει μόλις τον βλέπει πάει όλο χαρά να του μιλήσει. "Γεια σας κύριε ... τι κάνετε;". Σίγουρα η απάντηση που έλαβε δεν θα ήταν και η καλύτερη. "Φύγε έξω αμέσως μην σε πιάσουμε κι εσένα". Ε, καταλαβαίνετε ότι από την τρομάρα του δεν έκατσε ούτε δευτερόλεπτο μέσα.

Θυμίζει λίγο από το Καμικάζι Αγάπη Μου που ο Ψάλτης πάει να πιάσει δουλειά στο ξενοδοχείο
 
cutlaroc είπε:
Εγώ παιδιά θυμάμαι μια φάση που την καταευχαριστήθηκα πάντως...
Στύρα Ευβοίας παίζω Wonder Boy In Monsterland με πετονιά και σκάει ένας νταής και μου λέει

Εσύ έχεις πετονιά ρε φυσφυρή; (Ρετρίλα έκφραση εντέλως όμως)

Του λέω όχι

και μου λέει έλα αφού σε είδα φέρε να παίξω και γω

Σιγά μη στη δώσω του λέω (στην αρχή νόμιζα οτι ήταν ο ιδιοκτήτης)

και μου σκάει μια σφαλιάρα που είδα κοτόπουλα απ το New Zealand Story (LOL)

του τη δίνω και κάθεται στο Wonderboy

Έλα που μας είδε ο ιδιοκτήτης και έρχεται και μου λέει τι έγινε;

και του λέω αυτός εδώ μου πήρε τη σειρά και μου σκασε και σφαλιάρα κιόλας ΧΑΧΑΧΑ

και πάει και τον πιάνει και με την πετονιά και του σκασε 3 σφαλιάρες και τον έδιωξε

ΠΩ ΠΩ πως το ευχαριστήθηκα!!!

κάτσε μου λέει να παίξεις παιδί μου και φεύγει!!

(Φυσικά είχα κι άλλη πετονιά! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)

Πω πω, τι μου τα θύμησες τα Στύρα ρε συ. Πω πω, μικρός θυμάμαι κάθε καλοκαίρι τα 20άρικα που χάλαγα σε όλα τα ουφάδικά εκεί στο Double Dragon, στο Bubble Bobble στο Xain'd Sleena, ω ρε εποχές, λίγο πριν το σινεμαδάκι δίπλα ακριβώς το ουφάδικο για τρελά παιχνίδια.
 
Tρομερο τοπικ!

Λοιπον, ουτε εγω εχω εμπλακει σε τσακωμο - συνηθως δεν προκαλουσα, ουτε με ενοχλουσε κανεις (ειμαι στα 2.00 μετρα, και παντα ο ψηλοτερος στην ηλικια μου - αλλα και απο μεγαλυτερους).

Θυμαμαι, ομως αλλη μια αιτια τσακωμου!

Μεσημερι, ηλιος - κοντρα στην οθονη, ο παικτης προσπαθει να δει μετα βιας γιατι γυαλιζει, οπως και οι 2-3 απο πισω/πλαι που, προσπαθωντας να δουν, χωνουν το κεφαλι τους στο πεδιο ορασης του παικτη!!!!

Ο παικτης χανει, νευριαζει με τους γυρω που τον εμποδιζουν και αρχιζει απο βρισιδι μεχρι και κλωτσομπουνιδι!!!

Τρομερο θεαμα, μεχρι να ερθει ο ιδιοκτητης του μαγαζιου και να τους πεταξει εξω!!!
 
Eγω μαλωνα σχεδον καθε φορα που πηγαινα στα ηλεκτρονικα και της περισσοτερες φορες με τους ιδιοκτητες των μαγαζιων που με ηξεραν κιολας παρα με αλλα ατομα που ηταν εκει.Ποτε δεν ημουνα ησυχος και ποτε δεν καθομουνα ηρεμα και απλα να παιξω το παιχνιδι γιατι παντα τραβουσα κατι ξεγυρισμενα κλωτσιδια της καμπινες,μπουνιες τα τζαμια και μαλιστα πρεπει να εχω και ρεκορ σπασμενων τζαμιων απο καμπινες (τα μπροστα τα προστατευτικα πριν την οθονη) μεχρι και ροχαλες στην οθονη και sorry αν σας ακουγεται καπως αυτο αλλα αφου γεινοταν δεν γεινεται να μην το αναφερω :D Φυσικα δεν κατηγορω τους ιδιοκτητες γιαυτο γιατι εννοοιται πως θα μαλωναν με αυτον που θα κλωτσουσε την περισουσια του και θα τους εσπαζε τα τζαμια απο της καμπινες αλλα εκει που με γυρνουσαν τα μυαλα ηταν οταν καποιοι χρονομετρουσαν ποση ωρα επαιζα και ερχοταν μετα και εβγαζαν την καμπινα απο την πριζα για να μην παιζω αλλα και σε οποια καμπινα καθομουνα ερχοταν και το ξαναεκαναν.Δεν μπορουσαν να ανεχτουν με τιποτα οποιον ηξερε καλα καποιο παιχνιδι και επαιζε με της ωρες και στο συγκεκριμενο μαγαζι ειχε μεσα τα Pacman,shinobi,cabal,wonder boy,wonder boy in monsterland,new zealand story,The punisher,Ghost's n Goblins,Rainbow island,Bubble Bobble και Χain'd sleena.Εγω τα τερματιζα ολα και αν τυχον και καθομουν να παιξω πχ pacman,Ghost's n Goblins,Bubble Bobble και Wonder boy Που το καθε ενα διαρκουσε αρκετη ωρα θα ετρωγα πανω κατω 6 με 7 ωρες με μολις 4 κερματα οποτε τον τυπο που ειχε το μαγαζι του γυριζε το ματι και εβγαζε καπνους απο τα αυτια και την μυτη απο τα νευρα.Αλλες φορες που μαλωναμε χοντρα και δεν με εβγαζε απο την πριζα την καμπινα εκανε κατι πιο υπουλο και φωναζε αυτον που εφερνε τα ηλεκτρονικα και τα εβαζε ολα στην μεγαλητερη δυσκολια με αποτελεσμα με αποτελεσμα μολις το επαιζα και το επερνα χαμπαρι να πεφτουν παλι τα μπινελικα της αλεπους.Ενας αλλος παλι που ειχε μαγαζι σε κομωπολη διπλα στο χωριο μου ειχε αλλο συστημα και σε οποιον δεν φεροταν καλα μεσα στο μαγαζι λειτουργουσε με κανονες ποδοσφαιρου και εβγαζε κιτρινες και κοκκινες καρτες.Οταν επερνες δυο κιτρινες δεν σε αφηνε να μπεις στο μαγαζι για 2 μερες και οταν ετρωγες δευτερη κιτρινη οποτε κοκκινη για μια βδομαδα.Εγω ημουνα αυτος με της περισσοτερες απευθειας κοκκινες που ισοδυναμουσε σε δυο βδομαδες μακρια απο το μαγαζι κατι που δεν υπηρχε περιπτωση να κανω γιατι αυτος ειχε ηλεκτρονικα που δεν τα ειχαμε στο χωριο οποτε εμπαινα στα κρυφα οταν ηταν η γυναικα του μια αξιαγαπητη και ησυχη κυρια και οταν ερχοταν ο αλλος και με εβλεπε με κυνηγουσε μεσα στο μαγαζι και γυρω γυρω απο το μπιλιαρδο για να με βγαλει εξω κατι που ποτε δεν το καταφερε βεβαια μεχρι που αγανακτησε και αφου καταλαβε οτι οσες κοκκινες και να με βγαλει εγω εκει θα ημουνα σταματησε να ασχολειται και γω σταματησα να κοπαναω της καμπινες :p Το καλο ηταν οτι εσπαγα τα τζαμια απο της καμπινες μετα δεν τα αλαζαν της περισσοτερες φορες και γω εχωνα το χερι μου μεσα επιανα την βελονα και εβαζα δεκαδες παιχνιδια.Τυφλα να χει η πετονια :p

Οπως ειπα δεν μαλωνα μονο με τους ιδιοκτητες αλλα και καποιες φορες με αλλα ατομα και συγκεκριμενα με εναν που με εκνευριζε αφανταστα παρα πολυ.Ο συγκεκριμενος τυπος καθοταν σε διπλανη αποσταση απο το μαγαζι και το μπαλκονι τους ηταν ειχε φατσα καρτα το μαγαζι με τα ηλεκτρονικα οποτε εβλεπε με την ανεση του ποιος εμπαινε και ποιος εβγαινε.Ετσι λοιπον βαρουσε σκοπια και μολις με εβλεπε να μπαινω ερχοταν και αυτος μεχρι και της ωρες που πηγαινα ηξερε.Απο την στιγμη που θα καθομουνα σε μια καμπινα για να παιξω καθοταν απο πισω μου και λιγο στα πλαγια για να βλεπει εβγαζε ενα στιλο και ενα μπλοκακι και σημειωνε συνεχως σε ολη την διαρκεια που εγω επαιζα και μολις το τερματιζα και πηγαινα σε αλλο δεν εχανε ουτε λεπτο και ερχοταν και αυτος.Μιλαμε για απιστευτο σπασιμο νευρων γιατι δεν φτανει που εγραφε αλλα με ρωτουσε συνεχεια για το πως κανω το ενα πως κανω το αλλο κλπ μεχρι που μια μερα τον αρπαξα τον κολησα στον τοιχο τον τρομοκρατησα και μετα για λιγο καιρο ησυχασα μεχρι να ξαναεμφανιστη.Η πλακα ειναι πως πολλα χρονια μετα του ειχε ανοιξη καφετερια ο μπαμπας του που ειχαν πολλα λεφτα σαν οικογενεια και ειχε μεσα και 4 καμπινες με τα πολλα παιχνιδια και μολις μπηκα τυχαια μεσα και τον ειδα επαθα την πλακα μου.Μολις τον καταλαβα και πηγα να κανω πενηνταλεπτα να παιξω του λεω ασε το τεφτερι τωρα και παρε το λαπτοπ και ελα κατσε διπλα μου να γραφεις σαυτο και μετα γελωντας ηρθε διπλα μου καθως επαιζα και μιλουσαμε.Δευτερη πλακα επαθα οταν με ειπε πως ειχε μαζι στο μαγαζι ενα χαρτινο κουτι με ολα τα μπλοκακια που εγραφε πιτσιρικας οταν με παρακολουθουσε να παιζω και μιλαμε οταν τα ειδα δεν πιστευα στα ματια μου με ποσες λεπτομερειες και ποσο αναλυτικα εγραφε τα παντα μεσα.Μιλαμε για απιστευτα πραγματα.

Μια αλλη περιπτωση που επεσε χοντρο ξυλο ηταν με εναν που το επαιζε μαγκας και καλα και σε οποιον ηταν του χεριου του η νομιζε πως ηταν πηγαινε εφτυνε στα κουμπια της καμπινας και αυτος που επαιζε συχαινοταν να συνεχισει να παιζει οποτε ο καθοταν και επαιζε ο τυπος που τα ειχε φτυσει.Σε μια φαση εκανε το ιιο στον κολητο μου που ο ανθρωπος ηταν κοντος και πολυ αδυνατος και τοτε αλλα και τωρα ειναι λες και δεν μεγαλωσε αυτος ο ανθρωπος :D και ετυχε να μπω εγω στο μαγαζι και να του ζητησω τον λογο που το εκανε.Αρχισε λοιπον να με βριζει και να το παιζει τσαμπουκας και μαλιστα πηγε να με χτυπησει στα υπουλα και το ψιλοκαταφερε και στη συνεχεια εγειναι μυλος και τον εκανα μαυρο στο ξυλο και ξεθαρεψε και ο κολητος μου και κοπανουσε κιαυτος.Μολις της εφαγε καλα και ξεκινησε τρεχοντας για να φυγει πηγε εξω και πηρε μια πετρα χωρις να το ξερουμε εμεις και εκει που ειχαμε γυρισμενη πλατη μπηκε μεσα στο μαγαζι και την πεταξε.Το αποτελεσμα ηταν να αστοχυσει εντελως και να σπασει το τζαμι απο ενα φλιπερακι που ηταν διπλα απο μας και συγκεκριμενα ηταν το Addams Family Που το ειχε σαν τα ματια του ο ιδιοκτητης.Μετα απο κι εγειναι χαμος τον κυνηγησαμε και τον πιασαμε και μεχρι και την αστυνομια φωναξε ο ιδιοκτητης.Μιλαμε για πολυ χοντρο σκηνικο.
 
Τις προάλλες άκουσα μια ενδιαφέρουσα μαρτυρία για έναν «ιδιαίτερο» θαμώνα ουφάδικου, πού έσκαγε με δύο ΑΛΕΝΟΚΛΕΙΔΑ στην τσέπη και με τα οποία άνοιγε το μπροστινό μέρος της εκάστοτε καμπίνας, «χτύπαγε» τον «αισθητήρα» κερμάτων λίγες φορές προσθέτοντας credits, και άφηνε τους έκθαμβους μάρτυρες της δράσης του να παίζουν δωρεάν!

Άγνωστο το εάν συνελήφθη ποτέ, ώστε αυτό να αποτελέσει «Ρετρό αφορμή για τσακωμό» όπως είναι και ο τίτλος του παρόντος ξεκαρδιστικού νηματίου…
 
Eγω μαλωνα σχεδον καθε φορα που πηγαινα στα ηλεκτρονικα και της περισσοτερες φορες με τους ιδιοκτητες των μαγαζιων που με ηξεραν κιολας παρα με αλλα ατομα που ηταν εκει.Ποτε δεν ημουνα ησυχος και ποτε δεν καθομουνα ηρεμα και απλα να παιξω το παιχνιδι γιατι παντα τραβουσα κατι ξεγυρισμενα κλωτσιδια της καμπινες,μπουνιες τα τζαμια και μαλιστα πρεπει να εχω και ρεκορ σπασμενων τζαμιων απο καμπινες (τα μπροστα τα προστατευτικα πριν την οθονη) μεχρι και ροχαλες στην οθονη και sorry αν σας ακουγεται καπως αυτο αλλα αφου γεινοταν δεν γεινεται να μην το αναφερω :D Φυσικα δεν κατηγορω τους ιδιοκτητες γιαυτο γιατι εννοοιται πως θα μαλωναν με αυτον που θα κλωτσουσε την περισουσια του και θα τους εσπαζε τα τζαμια απο της καμπινες αλλα εκει που με γυρνουσαν τα μυαλα ηταν οταν καποιοι χρονομετρουσαν ποση ωρα επαιζα και ερχοταν μετα και εβγαζαν την καμπινα απο την πριζα για να μην παιζω αλλα και σε οποια καμπινα καθομουνα ερχοταν και το ξαναεκαναν.Δεν μπορουσαν να ανεχτουν με τιποτα οποιον ηξερε καλα καποιο παιχνιδι και επαιζε με της ωρες και στο συγκεκριμενο μαγαζι ειχε μεσα τα Pacman,shinobi,cabal,wonder boy,wonder boy in monsterland,new zealand story,The punisher,Ghost's n Goblins,Rainbow island,Bubble Bobble και Χain'd sleena.Εγω τα τερματιζα ολα και αν τυχον και καθομουν να παιξω πχ pacman,Ghost's n Goblins,Bubble Bobble και Wonder boy Που το καθε ενα διαρκουσε αρκετη ωρα θα ετρωγα πανω κατω 6 με 7 ωρες με μολις 4 κερματα οποτε τον τυπο που ειχε το μαγαζι του γυριζε το ματι και εβγαζε καπνους απο τα αυτια και την μυτη απο τα νευρα.Αλλες φορες που μαλωναμε χοντρα και δεν με εβγαζε απο την πριζα την καμπινα εκανε κατι πιο υπουλο και φωναζε αυτον που εφερνε τα ηλεκτρονικα και τα εβαζε ολα στην μεγαλητερη δυσκολια με αποτελεσμα με αποτελεσμα μολις το επαιζα και το επερνα χαμπαρι να πεφτουν παλι τα μπινελικα της αλεπους.Ενας αλλος παλι που ειχε μαγαζι σε κομωπολη διπλα στο χωριο μου ειχε αλλο συστημα και σε οποιον δεν φεροταν καλα μεσα στο μαγαζι λειτουργουσε με κανονες ποδοσφαιρου και εβγαζε κιτρινες και κοκκινες καρτες.Οταν επερνες δυο κιτρινες δεν σε αφηνε να μπεις στο μαγαζι για 2 μερες και οταν ετρωγες δευτερη κιτρινη οποτε κοκκινη για μια βδομαδα.Εγω ημουνα αυτος με της περισσοτερες απευθειας κοκκινες που ισοδυναμουσε σε δυο βδομαδες μακρια απο το μαγαζι κατι που δεν υπηρχε περιπτωση να κανω γιατι αυτος ειχε ηλεκτρονικα που δεν τα ειχαμε στο χωριο οποτε εμπαινα στα κρυφα οταν ηταν η γυναικα του μια αξιαγαπητη και ησυχη κυρια και οταν ερχοταν ο αλλος και με εβλεπε με κυνηγουσε μεσα στο μαγαζι και γυρω γυρω απο το μπιλιαρδο για να με βγαλει εξω κατι που ποτε δεν το καταφερε βεβαια μεχρι που αγανακτησε και αφου καταλαβε οτι οσες κοκκινες και να με βγαλει εγω εκει θα ημουνα σταματησε να ασχολειται και γω σταματησα να κοπαναω της καμπινες :p Το καλο ηταν οτι εσπαγα τα τζαμια απο της καμπινες μετα δεν τα αλαζαν της περισσοτερες φορες και γω εχωνα το χερι μου μεσα επιανα την βελονα και εβαζα δεκαδες παιχνιδια.Τυφλα να χει η πετονια :p

Οπως ειπα δεν μαλωνα μονο με τους ιδιοκτητες αλλα και καποιες φορες με αλλα ατομα και συγκεκριμενα με εναν που με εκνευριζε αφανταστα παρα πολυ.Ο συγκεκριμενος τυπος καθοταν σε διπλανη αποσταση απο το μαγαζι και το μπαλκονι τους ηταν ειχε φατσα καρτα το μαγαζι με τα ηλεκτρονικα οποτε εβλεπε με την ανεση του ποιος εμπαινε και ποιος εβγαινε.Ετσι λοιπον βαρουσε σκοπια και μολις με εβλεπε να μπαινω ερχοταν και αυτος μεχρι και της ωρες που πηγαινα ηξερε.Απο την στιγμη που θα καθομουνα σε μια καμπινα για να παιξω καθοταν απο πισω μου και λιγο στα πλαγια για να βλεπει εβγαζε ενα στιλο και ενα μπλοκακι και σημειωνε συνεχως σε ολη την διαρκεια που εγω επαιζα και μολις το τερματιζα και πηγαινα σε αλλο δεν εχανε ουτε λεπτο και ερχοταν και αυτος.Μιλαμε για απιστευτο σπασιμο νευρων γιατι δεν φτανει που εγραφε αλλα με ρωτουσε συνεχεια για το πως κανω το ενα πως κανω το αλλο κλπ μεχρι που μια μερα τον αρπαξα τον κολησα στον τοιχο τον τρομοκρατησα και μετα για λιγο καιρο ησυχασα μεχρι να ξαναεμφανιστη.Η πλακα ειναι πως πολλα χρονια μετα του ειχε ανοιξη καφετερια ο μπαμπας του που ειχαν πολλα λεφτα σαν οικογενεια και ειχε μεσα και 4 καμπινες με τα πολλα παιχνιδια και μολις μπηκα τυχαια μεσα και τον ειδα επαθα την πλακα μου.Μολις τον καταλαβα και πηγα να κανω πενηνταλεπτα να παιξω του λεω ασε το τεφτερι τωρα και παρε το λαπτοπ και ελα κατσε διπλα μου να γραφεις σαυτο και μετα γελωντας ηρθε διπλα μου καθως επαιζα και μιλουσαμε.Δευτερη πλακα επαθα οταν με ειπε πως ειχε μαζι στο μαγαζι ενα χαρτινο κουτι με ολα τα μπλοκακια που εγραφε πιτσιρικας οταν με παρακολουθουσε να παιζω και μιλαμε οταν τα ειδα δεν πιστευα στα ματια μου με ποσες λεπτομερειες και ποσο αναλυτικα εγραφε τα παντα μεσα.Μιλαμε για απιστευτα πραγματα.

Μια αλλη περιπτωση που επεσε χοντρο ξυλο ηταν με εναν που το επαιζε μαγκας και καλα και σε οποιον ηταν του χεριου του η νομιζε πως ηταν πηγαινε εφτυνε στα κουμπια της καμπινας και αυτος που επαιζε συχαινοταν να συνεχισει να παιζει οποτε ο καθοταν και επαιζε ο τυπος που τα ειχε φτυσει.Σε μια φαση εκανε το ιιο στον κολητο μου που ο ανθρωπος ηταν κοντος και πολυ αδυνατος και τοτε αλλα και τωρα ειναι λες και δεν μεγαλωσε αυτος ο ανθρωπος :D και ετυχε να μπω εγω στο μαγαζι και να του ζητησω τον λογο που το εκανε.Αρχισε λοιπον να με βριζει και να το παιζει τσαμπουκας και μαλιστα πηγε να με χτυπησει στα υπουλα και το ψιλοκαταφερε και στη συνεχεια εγειναι μυλος και τον εκανα μαυρο στο ξυλο και ξεθαρεψε και ο κολητος μου και κοπανουσε κιαυτος.Μολις της εφαγε καλα και ξεκινησε τρεχοντας για να φυγει πηγε εξω και πηρε μια πετρα χωρις να το ξερουμε εμεις και εκει που ειχαμε γυρισμενη πλατη μπηκε μεσα στο μαγαζι και την πεταξε.Το αποτελεσμα ηταν να αστοχυσει εντελως και να σπασει το τζαμι απο ενα φλιπερακι που ηταν διπλα απο μας και συγκεκριμενα ηταν το Addams Family Που το ειχε σαν τα ματια του ο ιδιοκτητης.Μετα απο κι εγειναι χαμος τον κυνηγησαμε και τον πιασαμε και μεχρι και την αστυνομια φωναξε ο ιδιοκτητης.Μιλαμε για πολυ χοντρο σκηνικο.
Γουσταρω και σε παω με 1000! Στο δικο μου ΟΥΦΑδικο θαχες ελευθερας, με τηνπρουποθεση πως θα διαφημιζαμε οτι μονο τα δικα μου, μηχανηματα βγαζουν τετοιους παιχταραδες
 
Σε λέσχη που εργαζόμουν έχει τύχει παίκτης στα φρούτα να έχει ξοδέψει ένα πεντοχίλιαρο σε 50άρικα, το μηχάνημα να έχει μουλαρώσει να μην δίνει τίποτα, και μόλις έκατσε ο επόμενος να πάρει τρίμπαρα στην πρώτη στροφή. Έγινε κακός χαμός γιατί ο πρώτος παίκτης (είχε κατεβάσει και 1-2 ουισκάκια και ήταν φτιαγμένος) απαίτησε μερίδιο από τον δεύτερο παίχτη στην φάση ότι εγώ το τάισα και ήρθες εσύ να μας τα πάρεις. Πανικός.
 
Είναι πολλές οι ιστορίες που έχω, άλλη μία θα βάλω που την θυμάμαι έντονα.

Σε μια λέσχη, Χριστούγεννα, γιορτινή ατμόσφαιρα, φασαρία, ποτά, μουσική, ηλεκτρονικά, μπιλιάρδα, γενικά ένα αλαλούμ. Πιωμένοι παίχτες κλοτσάγανε τα φλίπερ και τα είχαν κάνει κουτσά, άλλοι έριχναν πάνω στα τζάμια των φλίπερ το ποτό τους. Η κατάσταση είχε παρεκτραπεί. Ένας όμως είχε παραξεφύγει και όταν μπήκε στην τουαλέτα, βάλαμε ένα φλίπερ (με εντολή του ιδιοκτήτη παρακαλώ) πίσω από την πόρτα. Η πόρτα δεν άνοιγε με τίποτα. Άρχισε να φωνάζει εμείς γελάγαμε, έβριζε, κλότσαγε την πόρτα, απειλούσε Θεούς και Δαίμονες. Όταν βγήκε έξω βρισκόταν σε παράνοια αναποδογύρισε το φλίπερ και το έσπασε, το διέλυσε εντελώς. Πανικός.
 
Πολύ γέλιο όλες οι ιστορίες. Εγώ δεν έχει τύχει να τσακωθώ ή να μπλέξω γενικώς στα ηλεκτρονικά. Σε όσα πήγαινα ήταν κουλαριστές οι καταστάσεις. Μόνο μια φορά πριν το 85 σε ένα στην 3ης Σεπτεμβρίου όταν βράδιασε πλάκωσαν οι άγριοι κι εκεί που έπαιζα Ms. Pacman ήταν από πίσω ένας ξανθός μαλλιάς κι έλεγε άντε έχασες, θα χάσεις και κάτι τέτοια. Εγώ του έλεγα δεν χάνω! Τελικά έχασα :)
 
Ρε παιδιά, συγγνώμην δηλαδή αλλά διαβάζω αυτά που γράφονται και απορώ, το διασκεδάζατε δηλαδή μ' αυτές τις συνθήκες? Δεν υπήρχαν ουφάδικα όταν ήμουν σε ουφική ηλικία κι έτσι δεν έχω πάει ποτέ σε τέτοια, αλλά αν ήμουν σε ένα μαγαζί με καυγάδες και αγριάδες και όλα αυτά που διαβάζω εδώ θα έφευγα από την πρώτη στιγμή και δεν θα ξαναπατούσα.
 
Ώπα, έφαγα φλασιά χάρις στον Blue και τα εσπεριδοειδή (φρουτάκια) του:

Λίγο πριν το κλείσιμο του ηρωικού ουφάδικου των παιδικών μου χρόνων, ο σεβάσμιος υπέργηρος ιδιοκτήτης του αποφάσισε να δοκιμάσει να μάς προσφέρει και ένα πρώιμο φρουτομηχάνημα. Όταν έφερνε νικηφόρο συνδυασμό, το εκάστοτε πελατάκι τόν φώναζε ώστε ο ηλικιωμένος κύριος να έρθει και να τού ακουμπήσει στο χέρι τους αντίστοιχους οβολούς.

ΈΛΑ ΟΜΩΣ που ένας περιβόητος θαμώνας απαιτούσε πληρωμή για κάποιον συνδυασμό που ο «Γέρος του Φρουτιά» δεν θεωρούσε νικηφόρο! Έτσι άρχισαν ΜΑΓΙΚΑ μπινελίκια με τον θαμώνα να λέει την ανεξίτηλα χαραγμένη στην παιδική ψυχή μου φράση «Ρε π… θα φέρω τον πατέρα μου και θα στο κάψουμε το μπ… !». Ο σκληροτράχηλος ιδιοκτήτης, απτόητος, γέλαγε σαρκαστικά ειρωνευόμενος τον πωρωμένο θαμώνα που συνέχιζε να τού κατεβάζει μανουάλια και εξαπτέρυγα.

Αξία; Ανεκτίμητη.

(Κατά τη διάρκεια του περιστατικού, εγώ συνέχισα να παίζω Mortal Kombat, κοιτώντας τη δουλειά μου αλλά έχοντας και τον νου μου μήπως το περιστατικό λάβει έκταση.)


Πολύ γέλιο όλες οι ιστορίες. Εγώ δεν έχει τύχει να τσακωθώ ή να μπλέξω γενικώς στα ηλεκτρονικά. Σε όσα πήγαινα ήταν κουλαριστές οι καταστάσεις. Μόνο μια φορά πριν το 85 σε ένα στην 3ης Σεπτεμβρίου όταν βράδιασε πλάκωσαν οι άγριοι κι εκεί που έπαιζα Ms. Pacman ήταν από πίσω ένας ξανθός μαλλιάς κι έλεγε άντε έχασες, θα χάσεις και κάτι τέτοια. Εγώ του έλεγα δεν χάνω! Τελικά έχασα :)


Εν τω μεταξύ, ακόμα να περάσω την 9η πίστα ώστε να δω το τρίτο cutscene... :(
 
Πίσω
Μπλουζα