Ρετρό γάλατα

γαλα ΑΓΝΟ μακρας διαρκειας

attachment.php
η φωτο ειναι απ το

του ρετρομανιαξagno.JPG
 
attachment.php


μου θύμισε το παλιό carnation:)
 
Μία αξιόλογη προσπάθεια ψηφιοποίησης αρχείου είναι αυτή από το ΑΠΘ και αφορά την Εφημερίς των Κυριών που εκδίδοταν από το 1887 έως το 1917. Στο τέλος σε κάποια τεύχη υπάρχει έντυπη διαφήμιση για το γαλακτούχον άλευρον Νεστλέ, τέλεια τροφή δια τα βρέφη, αναρρονύας και γέροντας. :D
 
Mου αρέσει που η ΑΓΝΟ αντέγραψε τη χάρτινη πυραμίδα από το "Γάλα Αυστρίας", το οποίο σημειώνω ότι κυκλοφορεί ακόμα στην Ελλάδα, σε tetrapack.
 
Αν δεν προχωρήσει ο Σαββίδης, δυστηχώς την βλέπω την ΑΓΝΟ μια ρετρό ανάμνηση :(
 
Koproskylo είπε:
Η παλιά καλή συσκευασία από το θρυλικό στη Θράκη Ροδοπάκι, πρωτού εξαγοραστεί η ξανθιώτικη γαλακτοβιομηχανία από τον Όλυμπο και αλλάξουν το κουτί του με το τωρινό αδιάφορο, άχρωμο, απομίμηση των υπόλοιπων κουτιών σοκολατούχου γάλακτος.
Προβολή συνημμένου 27179
το προλαβα το 2007 που ημουν φανταρος Αλεξανδρουπολη καλο ηταν
 
Aρχες δεκαετιας '80 επινα Νουνου με κακαο σε μεταλλικο κουτι.

Θεσπεσιο γαλα, το καλυτερο σοκολατουχο που δοκιμασα μεχρι στιγμης. Δυστυχως η κυκλοφορια του σταματησε πολυ γρηγορα και ποτε δεν καταλαβα γιατι.
 
Πολύ ωραίο και δυσεύρετο εκείνα τα χρόνια, τώρα υπάρχει το ''τσοκ'' (από τον ήχο του ανοίγματος).

83574712.jpg
83574712.jpg

Προσωπικά όλα τα τιμούσα αλλά το carnation ήταν ΓΌber alles._
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PT8 είπε:
Tώρα υπάρχει το ''τσοκ'' (από τον ήχο του ανοίγματος).
Ναι, αυτο προτιμω τωρα. Δεν εχει καμια σχεση με εκεινη την υψηλοτατη ποιοτητα του παλιου Νουνου, αλλα για τα δικα μου γουστα ειναι το καλυτερο σοκολατουχο στην ελληνικη αγορα σημερα.
 
και δύο διαφημίσεις για το γάλα σε σκόνη REGILAIT που αναφέρθηκε

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
" Γάλα regilait όχι θερμίδες όχι λιπαρά σε όλα τα άλλα ναι " ... χαρακτηριστική 80ς διαφήμιση , αλλά με ότι να 'ναι στοίχους... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Carnation και Dolca αγαπημένα σοκολατούχα γάλατα πριν το Milko.
 
Κριμα που εκλεισε η Αγνο, ειχε τελειο σοκολατουχο γαλα. Απο τα νοστιμοτερα κατα την γνωμη μου.
 
γαλα Α+D ΕΒΓΑ στο πακετάκι διαφημίσεων (3.32-4.04)

από τη δεκαετία του 90

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

αν έχει αναφερθεί, να διαγραφεί το μήνυμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Penny είπε:
"Αγροκτήματα ΑΡΟΖΑ!!" έτσι λεγόταν, και ήταν αυτό που είχε 2 παιδάκια στο κουτί...Ήταν το καθιερωμένο γάλα που πίναμε με τον αδερφό μου στο σπίτι της γιαγιάς.

BETTY BOOP είπε:
Η μεταλλική συσκευασία στo γάλα Arosa είχε δύο παιδάκια που έπιναν το γάλα τους...(κίνητρο για παιδάκια που δεν ήθελαν να πίνουν γάλα).
διαφήμιση γάλα ''Αγροκτήματα AROZA''

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γάλα ΝΟΥΝΟΥ

1986

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα