Ρετρό γάλατα

Εγώ ως παιδί έπινα κυρίως γάλα φάγε ( το καλύτερο γάλα που έχω πιεί αν και πανάκριβο) και δωδώνη. Έπινα και σοκολατούχα δωδώνη θυμάμαι μάλιστα η συσκευασία των 330ml δεν είχε καπάκι τρυπούσες τη συσευασία με το καλαμάκι (πλέον κυκλοφορεί μόνο στην συσκευασία των 500 ml), n'joy (το καλύτερο αν και πανάκριβο σοκολατούχο γάλα που έχω πιεί) και σπάνια milko αν καί είχε και συνεχίζει να έχει ωραία γεύση. Στεναχωρήθηκα όταν η φάγε αποσύρθηκε από την παραγωγή γάλακτος αλλά τουλάχιστον η εταιρία κατάλαβε τα λάθη της. Εβαπορέ και ζαχαρούχο δεν έχω πιεί ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γάλα 4 αγελάδων? Ή οι κονσερβίτσες στη φωτογραφία ήταν στην πραγματικότητα δεξαμενές, ή η συμπύκνωση ήταν μέχρι πυκνότητας αστέρα νετρονίων, ή άρμεγαν λαγούς και όχι αγελάδες.

(Θα μου πείτε και θα έχετε δίκιο, καλύτερος τίτλος ήταν από το "Μικρή Ολλανδέζα" διότι τουλάχιστον αναφερόταν στο σωστό ζώο)
 
Aν και δεν πολυασχολουμαι με αλλα θεματα εκτος του gaming στο retromaniax γιατι γινεται ενας χαμος απο ποστς και θες αρκετο χρονο για να δεις τι παιζει οποτε 1 ακομη ποστ εκτος του gaming μετα απο καιρο.

Ειναι πολλα τα ποστς στο θεμα και δεν εχω ορεξη να τα διαβασω οποτε δεν ξερω αν ειναι και σε αλλη σελιδα το βιντεο μιας και αναφερεται στα γαλατα.

Μιας και το 1997 ημουν 17 χρονων μου εκανε εντυπωση πως περασαν 23 χρονια απο την παρακατω διαφημιση με τα ημισκουμπρια για το γαλα milko.Μου φαινεται σαν να ηταν χθες.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πραγματικά ρετρό γάλατα στο ποστ 161. Η πλάκα είναι πως η μητέρα μου μου λεγε πως λόγω δυσανεξίας ο παιδίατρος της είχε συστήσει να μου δίνει το γάλα cow & gate το 1972 παρακαλώ. Επειδή δεν έχω εμπιστοσύνη στα αγγλικά της τη διόρθωνα και της έλεγα οτι πρέπει να είναι cow & goat μου κόλλαγε πιο πολύ παρόλο που επέμενε ότι ηταν cow & gate.
Πόσο δίκιο έχει η μανούλα! Χαχαχα!
 
Υπήρχε και το coco milk της ΑΓΝΟ που έβγαλε και διαφήμιση ο Χάρρυ Κλυνν.
Επίσης έχω μία ανάμνηση σε σχέση με το γάλα που αν και το έχω ξανααναφέρει σε άλλο thread αξίζει νομίζω να αναφερθεί και εδώ ως σχετικό.
Θυμάμαι μια αφίσα στη γειτονιά μου (Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης τότε, 1980 ή 1981 αρχές) που έδειχνε ένα χέρι με ένα ρολόι και ένα ποτήρι (ή μπουκάλι) γάλα και έγραφε:

"Έχεις χρόνο. Πιες ένα ποτήρι γάλα"

Κοντά στο ποτήρι κάποιος είχε γράψει με μαρκαδόρο (17 δρχ).

Και ένα σύνθημα που είχε βγει με αφορμή αυτήν την αφίσα:

"Για να πιεις ένα ποτήρι γάλα πρέπει να 'χεις γκόμενα την αγελάδα"

Στην υγειά σας.

 
Champion λεγότανε το γάλα και η διαφήμιση είχε το τραγούδι "wake up little Suzy, wake up".

[edited] Greeklish. Επόμενο ποστ σε greeklish θα διαγραφεί ανεξερτήτου περιεχομένου [edited]
 
Καλησπέρα,

Ζητώ συγγνώμη για το ελαφρώς εκτός θέματος σχόλιο, αλλά έχω φάει τον κόσμο να βρω κάτι συγκεκριμένο και αυτό το νήμα είναι η καλύτερη ευκαιρία μου. Δεν θυμάμαι το έτος ακριβώς, (πρέπει να ήταν μετά το 2005 και λογικά πριν το 2009) αλλά μαζί με τις συσκευασίες νουνού που είχαν 6 μεταλλικά κουτάκια γάλα είχε δοθεί δώρο ένα διαδραστικό cd-rom που νομίζω είχε ως χορηγό τη νουνού. Το cd ήταν εκπαιδευτικού περιεχομένου, με κάθε είδους θέματα (μηχανική, αστρονομία, φυτά κ.λ.π.). Είχε τουλάχιστον 3 γλώσσες διαθέσιμες, δύο εκ των οποίων ήταν τα Αγγλικά και τα Ελληνικά. Στην κεντρική ''σελίδα'' υπήρχε στο κέντρο ένας μεγάλος κύκλος, από τον οποίον ξεκινούσαν γραμμές ακτινωτά που οδηγούσαν σε μικρότερα κυκλάκια με τις επιμέρους κατηγορίες-θέματα. Πατώντας ένα από αυτά το έφερνε στο κέντρο και γύρω του εμφανίζονταν κυκλάκια με υποθέματα (π.χ. το κυκλάκι Τρόφιμα οδηγούσε σε άλλα όπως Λαχανικά, Μπαχαρικά και έτσι). Οι πληροφορίες του καθενός ήταν σε μορφή διαφανειών με λεπτομερή σκίτσα και τίτλους δίπλα, τους οποίους μπορούσες και να ακούσεις.
Υπάρχει περίπτωση κάποιος να το είχε και να θυμάται τον τίτλο ή τη χρονιά που είχε βγει;
 
Καλησπέρα,

Ζητώ συγγνώμη για το ελαφρώς εκτός θέματος σχόλιο, αλλά έχω φάει τον κόσμο να βρω κάτι συγκεκριμένο και αυτό το νήμα είναι η καλύτερη ευκαιρία μου. Δεν θυμάμαι το έτος ακριβώς, (πρέπει να ήταν μετά το 2005 και λογικά πριν το 2009) αλλά μαζί με τις συσκευασίες νουνού που είχαν 6 μεταλλικά κουτάκια γάλα είχε δοθεί δώρο ένα διαδραστικό cd-rom που νομίζω είχε ως χορηγό τη νουνού. Το cd ήταν εκπαιδευτικού περιεχομένου, με κάθε είδους θέματα (μηχανική, αστρονομία, φυτά κ.λ.π.). Είχε τουλάχιστον 3 γλώσσες διαθέσιμες, δύο εκ των οποίων ήταν τα Αγγλικά και τα Ελληνικά. Στην κεντρική ''σελίδα'' υπήρχε στο κέντρο ένας μεγάλος κύκλος, από τον οποίον ξεκινούσαν γραμμές ακτινωτά που οδηγούσαν σε μικρότερα κυκλάκια με τις επιμέρους κατηγορίες-θέματα. Πατώντας ένα από αυτά το έφερνε στο κέντρο και γύρω του εμφανίζονταν κυκλάκια με υποθέματα (π.χ. το κυκλάκι Τρόφιμα οδηγούσε σε άλλα όπως Λαχανικά, Μπαχαρικά και έτσι). Οι πληροφορίες του καθενός ήταν σε μορφή διαφανειών με λεπτομερή σκίτσα και τίτλους δίπλα, τους οποίους μπορούσες και να ακούσεις.
Υπάρχει περίπτωση κάποιος να το είχε και να θυμάται τον τίτλο ή τη χρονιά που είχε βγει;
Πρόκειται για το :

Μοναδικό 6γλωσσο (ελληνικά, αγγλικά, γερμανικά, γαλλικά, ιταλικά και ισπανικά) οπτικοακουστικό λεξικό dvd rom για pc/mac, από εκδόσεις Κάφκας, 2005.
 
Πρόκειται για το :

Μοναδικό 6γλωσσο (ελληνικά, αγγλικά, γερμανικά, γαλλικά, ιταλικά και ισπανικά) οπτικοακουστικό λεξικό dvd rom για pc/mac, από εκδόσεις Κάφκας, 2005.
Άχου, να'σαι καλά! Μου είχε βγει η πίστη να το ψάχνω!
 
Δεν ειμαι σιγουρος που να το βαλω αυτο, οποτε αν υπαρχει καλυτερη θεση μετακομίστε το αγαπητοι administrators.

Μετα απο προσφατη αρχαιολογικη ανασκαφη, η σκαπανη εφερε στο φως (no pun intended) τον φακο μου carnation. Δεν ειμαι σιγουρος πως τον απεκτησα αρχικα, νομιζω οτι ηταν δωρακι απο καποιο διαγωνισμο...

Αφαιρειται το πανω μερος και μπαινουν δυο μπαταριες ΑΑΑ.

P3097560.JPGP3097561.JPGP3097562.JPG

Οι μπαταριες που ειχε μεσα εχουν ημερομηνια απο Μαρτιο 2000.

P3097564.JPG

Του εκανα ενα αρκετα καλο καθαρισμα, αλλα δεν φωταει. Απ' οσο θυμαμαι δεν φωταγε πολυ ετσι κι αλλιως.

P3097563.JPG
 
Η παλιά καλή συσκευασία από το θρυλικό στη Θράκη Ροδοπάκι, πρωτού εξαγοραστεί η ξανθιώτικη γαλακτοβιομηχανία από τον Όλυμπο και αλλάξουν το κουτί του με το τωρινό αδιάφορο, άχρωμο, απομίμηση των υπόλοιπων κουτιών σοκολατούχου γάλακτος.

Προβολή συνημμένου 86172

Η παλιά καλή συσκευασία από το θρυλικό στη Θράκη Ροδοπάκι, πρωτού εξαγοραστεί η ξανθιώτικη γαλακτοβιομηχανία από τον Όλυμπο και αλλάξουν το κουτί του με το τωρινό αδιάφορο, άχρωμο, απομίμηση των υπόλοιπων κουτιών σοκολατούχου γάλακτος.

Προβολή συνημμένου 86172
Καλησπεραααα. Υπάρχει περιπτωση να βρεθει η φωτο σε μεγαλητερη έκδοση ???
 

Οι εγκαταστάσεις και τα σήματα της ιστορικής γαλακτοβιομηχανίας της Βορείου Ελλάδας βγαίνουν στο σφυρί στις 31 Μαρτίου, οκτώ χρόνια μετά το ηχηρό λουκέτο - Η άνοδος και η πτώση της εταιρείας.




Θεωρώ ότι είναι πολύ λίγα τα χρήματα και για το σήμα αλλα και για τις εγκαταστάσεις και ότι υπάρχει μέσα στους χώρους δηλαδή τα μηχανήματα για την παραγωγή και εμφιάλωση των προϊόντων.. μακάρι όμως να σωθεί αυτή η ιστορική εταιρεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι εγκαταστάσεις και τα σήματα της ιστορικής γαλακτοβιομηχανίας της Βορείου Ελλάδας βγαίνουν στο σφυρί στις 31 Μαρτίου, οκτώ χρόνια μετά το ηχηρό λουκέτο - Η άνοδος και η πτώση της εταιρείας.




Θεωρώ ότι είναι πολύ λίγα τα χρήματα και για το σήμα αλλα και για τις εγκαταστάσεις και ότι υπάρχει μέσα στους χώρους δηλαδή τα μηχανήματα για την παραγωγή και εμφιάλωση των προϊόντων.. μακάρι όμως να σωθεί αυτή η ιστορική εταιρεία.

Το πρώτιστο μέλημα είναι να διατηρηθούν οι θέσεις εργασίας και οι εργαζόμενοι να μην οδηγηθούν στην ανεργία.
 
Τα Coco pops που γράφει πάνω η κασετίνα. Είναι κάτι στρογγυλά σοκολατένια δημητριακά απο σιτάρι.
 
Πίσω
Μπλουζα