Ρετρό γάλατα

stakovios είπε:
To Carnation "συνελήφθη" σε ένα προσωπικό μου βιντεάκι, από την Κρήτη, το 2005 (άρα τη χρονιά εκείνη κυκλοφορούσε). Ιδού το σκρίνσοτ, όχι πολύ καλή ποιότητα, ανάμεσα σε σαλάτες, σούπες και λοιπά φαγητά.
Stakovios αυτό που λες για τοι carnation ότι σίγουρα έβγαινε και μεχρι το 2005 είναι σημαντικό για μένα γιατι τα ίχνη του τα εχασα φετος που το πεθυμησα, γυρισα όοολλαα τα σουπερ μαρκετ και πουθενα το γαλατακι μου...!!! Και δεν ηξερα μεχρι πότε εβγαινε!!!

Ασε σου λεω μεχρι και σε ρετρο-ψιλικατζιδικα εψαξα μηπως και έχουν κανεναν ακομη, έστω και λιγμενο..!!! Πολυ λυπηθηκα που αποσυρθηκε αυτο το γαλα..!!!

Σκεψου ότι στο facebook είχα φτιάξει μέχρι και γκρουπάκι με τίτλο

"Ζητάμε να ξαναβγεί το CARNATION !Δεν θα ψοφίσω αν δεν το ξαναπιώ" :D :D:cool: :p :D:D:cool: :p

Πλέον έχουμε μόνο την διαφήμιση για να το θυμόμαστε νοσταλγικά....! :(

Carnation gala

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω θυμαμαι απο το ντολκα ενα τραγουδακι που ειχαμε βγαλει γι'αυτο στο σχολειο

ντολκα γαλα με κακαο

ολο δυναμη και ολο νοστιμια

με την πρωτη αρρωστενεις

με την δευτερη πεθαινεις

με την τριτη σε κηδευουν με χαρα

ηταν φυσικα παραφραση του τραγουδιου της διαφιμησης μετα που το ειχαν αποσυρει γιατι εστειλε παιδακια στο νοσοκομειο
 
metal kristi είπε:
εγω θυμαμαι απο το ντολκα ενα τραγουδακι που ειχαμε βγαλει γι'αυτο στο σχολειοντολκα γαλα με κακαο

ολο δυναμη και ολο νοστιμια

με την πρωτη αρρωστενεις

με την δευτερη πεθαινεις

με την τριτη σε κηδευουν με χαρα

ηταν φυσικα παραφραση του τραγουδιου της διαφιμησης μετα που το ειχαν αποσυρει γιατι εστειλε παιδακια στο νοσοκομειο
θυμαμαι απο το ντολκα το βιβλιο με τα μαγικα που δινανε δωρο καποτε νομιζω καπου πρεπει να υπαρχει κρυμμενο πρεπει να το ψαξω
 
Πρώτη φορά ακούω ότι το Dolca έστειλε παιδιά στο νοσοκομείο. Πότε έγινε αυτό;
 
Η παλιά καλή συσκευασία από το θρυλικό στη Θράκη Ροδοπάκι, πρωτού εξαγοραστεί η ξανθιώτικη γαλακτοβιομηχανία από τον Όλυμπο και αλλάξουν το κουτί του με το τωρινό αδιάφορο, άχρωμο, απομίμηση των υπόλοιπων κουτιών σοκολατούχου γάλακτος.

50506_24063064575_2830226_n.jpg
 
dr_slump είπε:
Πρώτη φορά ακούω ότι το Dolca έστειλε παιδιά στο νοσοκομείο. Πότε έγινε αυτό;
μετα απο κανενα μηνα πριν σταματησει η κυκλοφορια του για παντα
 
Υπηρχε νομιζω κ 1 εβαπορε που λεγοταν "γιατι μαμα?"
 
Αγαπημένο Ροδαπάκι για όσους έχουν καταγωγή από Β.Ελλάδα ή σπούδασαν εκεί!
 
stakovios είπε:
Και μία με το Yoco Choco, χρονολογία 1987. Γάλα με κακάο.
Ευχαριστώ για την φώτο έψαχνα καιρό να βρώ κάτι σχετικό με γιοκο τσοκο.

Αυτή πρέπει να είναι αρκετά παλιά συσκευασία ή κάνω λάθος?

Εγώ θυμάμαι μία που ήταν κίτρινη και μακρόστενη πιο πολυ και είχε μπροστά την κοπέλα σαν να κρατάει το καλαμάκι που είχε απ'έξω.

Το θυμάται κάποιος άλλος ή εγώ θυμάμαι λάθος?

Μου θυμήσατε και το τρίγωνικό το γάλα....δεν το έπινα βέβαια πολύ χαχα αλλα το είχε διαγραφεί απο την μνήμη.

Θυμάται κανείς πως λεγότανε-εταιρεία ή φώτο υπάρχει πουθενά?

Θενκς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Το "τριγωνο" μου φαινεται πως ηταν Ολλανδικο γαλα μακρας διαρκειας.
To πολυσυζητημενο τριγωνο σε μια εμφανιση μετα απο 30 χρονια αποκλειστικα για το Retromaniax.

 




attachment.php
 
stakovios είπε:
Και μία με το Yoco Choco, χρονολογία 1987. Γάλα με κακάο.
σ ευχαριστω πολυ για τη φωτογραφια!ηταν το δευτερο αγαπημενο μου γαλα(κυριως το επαιρνα οταν πηγαιναμε διακοπες στο χωριο γιατι ηταν μεγαλης διαρκειας) και εψαχνα στο ιντερνετ για φωτογραφια αλλα δε βρηκα τιποτα αφου δε θυμομουν πως λεγοταν..

Επισης επινα ακομα πιο συχνα(ηταν το πρωτο γαλα σοκολατουχο που δοκιμασα για ευνοητους λογους) και σοκολατούχο γάλα Trico από την ΤΡΙΚΚΗtrico.jpg ,για μενα ειναι το καλυτερο απο ολα τα σοκολατουχα που εχω δοκιμασει και το κυριοτερο ειναι γαλα φρεσκο. Παλιοτερα οταν ημουν μικρη ειχε διαφορετικη συσκευασια και ονομασια,θυμαμαι που μας το εφερνε το γαλα ο γαλατας στο σπιτι με το φορτηγακι,εκανε διανομη κατ οικον κι επειτα μενουμε κοντα στο εργοστασιο γαλακτος Τρικαλων..

καλο μηνα σε ολους!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία με τον Βέγγο "Τα Δίδυμα" (1964) στη σκηνή που ο Γαβριηλίδης βρίσκει το εγκαταλελειμμένο μωρό, διαβάζει το σημείωμα που καταλήγει: "Τρώει γάλα ΖΗΣΗ, να σας ζήσει!". Άραγε υπήρχε όντως γάλα με τέτοια ονομασία την εποχή εκείνη;
 
stakovios είπε:
"Τρώει γάλα ΖΗΣΗ, να σας ζήσει!". Άραγε υπήρχε όντως γάλα με τέτοια ονομασία την εποχή εκείνη;
Δεν το θυμάμαι καθόλου (μιλάω φυσικά για μετά, το 1964 παραήμουν μικρός). Αλλά μπορεί να ήταν τοπική / Αθηναϊκή μάρκα που να μην έφτανε στην επαρχία όπου ζούσαμε τότε. Τότε υπήρχαν δύο μόνο μάρκες εβαπορέ, το ΝΟΥΝΟΥ και το ΒΛΑΧΑΣ. Η Μικρή Ολλανδέζα ήρθε αργότερα. Αλλά κανένα από αυτά δεν ήταν συμπυκνωμένο ζαχαρούχο, αυτό ήταν άλλη μάρκα (Carnation ίσως? Δεν θυμάμαι. Πάντως μόνο ζαχαρούχο παίρναμε από αυτή τη μάρκα). Εμείς πίναμε Νουνού, και - παρόλο που δεν μου έπεφτε λόγος διότι τις μάρκες τις αποφάσιζαν οι εξουσίες του σπιτιού - το προτιμούσα από το ΒΛΑΧΑΣ, καθότι η χωριάτα του κουτιού ήταν Ολλανδέζα άρα πιο σικ από την βλάχα του Βλάχας. Βλαχαδερό γάλα θα έπινα, εγώ, ένας Αθηναίος που απλώς έτυχε να μένω επαρχία? Αααααχχχ, πόσο χαζοί καταναλωτές είναι τα παιδιά...

Διότι βεβαίως υπήρχαν και τα γαλακτοπωλεία που είχαν τοπικό γάλα, πρόβειο και υπέροχο. Όπως και γιαούρτι. Αλλά είχα τόσο συνηθίσει την καμένη (καραμελωμένη?) γεύση του εβαπορέ που δεν μου άρεσε καθόλου το γνήσιο γάλα. Εκεί που ήταν η απόλυτη φρίκη ήταν όταν πήγαινα σε κάτι συγγενείς στο πατρικό χωρό, που έιχαν γίδες! Και τις άρμεγαν! Τι σιχασιά ήταν αυτή? Μπλιαχ! Το πραγματικό γάλα βγαίνει από κονσέρβες!

Αργότερα εμφανίστηκαν τα τετράεδρα μακράς διαρκείας, της Παρμαλατ πρέπει να ήταν, αλλά μια που ήταν "απλώς" υπερπαστεριωμένα η γεύση τους θύμιζε περισσότερο κανονικό γάλα παρά εβαπορέ, κι έτσι δεν μου άρεσαν.

Το ρεζιλέ Regilait όταν εφανίστηκε διαφημίστηκε ως γάλα διαίτης, αφού ήταν αποβουτυρωμένο. Διότι έπασχε από γεύση, ειδικά όταν είχαμε συνηθίσει τα πλήρη. Έπινε η μητέρα μου αλλά όχι εμείς.

Το αστείο είναι ότι από τότε που ήρθα Αμερική πάω κατά κάποιον τρόπο ανάποδα. Στην αρχή για μαγείρεμα έπαιρνα γάλα σκόνη ή εβαπορέ. Αργότερα άρχισα να παίρνω μακράς διαρκείας, αργότερα κανονικό (και στάνταρ γιαούρτι, με ένα κάρο σκατοϋλικά μέσα), τώρα παίρνω βιολογικό γάλα και ή "greek yogurt" (έτσι λένε εδώ το στραγγισμένο, που είναι πολύ της μόδας) ή φτιάχνω μόνος μου από το βιολογικό γάλα όταν πλησιάζει να λήξει. Πάντως γιδούλες και προβατάκια δεν με βλέπω να παίρνω. :)
 
Δεν είναι δική μου η «ανακάλυψη», ωστόσο την μεταφέρω γιατί έχει ρετρό ενδιαφέρον. Λοιπόν, η ΝΟΥΝΟΥ για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, άλλαξε την εικόνα της συσκευασίας της.

Εκεί που εικονιζόταν η καλοσυνάτη κοπέλα στην εξοχή να κρατάει στην αγκαλιά της το μωρό της το οποίο την βύζαινε, ξαφνικά το μωρό εξαφανίστηκε, η -πάντα καλοσυνάτη- κοπέλα πλέον κρατάει στην αγκαλιά της λουλούδια, ενώ το αριστερό της στήθος κουμπώθηκε κάτω απ' το πουκάμισο!

Γιατί άραγε;

attachment.php


Το βρήκα σ' αυτό το site (με τον πολύ εύστοχο τίτλο του συντάκτη «Γάλατα υπάρχουν πολλά, Νουνού όμως δύο»): http://www.plats.gr/2010/12/11/γάλατα-υπάρχουν-πολλά-νουνού-όμως-δύο/
 
Το πουκάμισο κουμπώθηκε για λόγους σεμνοτυφίας, υποθέτω. Ε, μετά το μωρο την κοπάνησε διότι τι να καθήσει να κάνει εκεί?
 
Γιατί κανείς δεν κάνει πλέον παιδία (τα έκοψε και αυτά η οικονομική κρίση) ίσως?
 
thanos80 είπε:
μπραβο σου stan που εψαξες,βρηκες και αναρτησες την ιστοσελιδα της εταιριας :)
Και γω το θυμαμαι αυτο, σε πυραμιδα συσκευασια...

Οταν πηγαιναμε εκδρομες, οι γονεις μου το παιρνανε για να πινουμε το πρωϊ..

Ειναι γαλα μακρας διαρκειας....ο ΑΒ ειχε, αλλα δεν ξερω αν εχει ακομα...

Το 2001-2002 επαιρνα και γω οταν πηγαινα για camping....σε συσκευασια παρομοια με του κλασσικου pummaro...

Αν βρω φωτο θα ανεβασω .....

Stanfromgreece είπε:
Προσοχή... όταν ένα προιόν, είναι "ληγμένο", αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και χαλασμένο - αλλοιωμένο. Ειδικά στις περιπτώσεις των γαλάτων, η ημερομηνία λήξης που μπαίνει, μπαίνει ακριβώς με τον γνώμονα ότι, το γάλα όταν "λήξει" από φρέσκο, θα πρέπει να επιστραφεί στην εταιρεία, για να μετατραπεί σε εβαπορέ, γιαούρτι, παγωτό, τυρί ή σοκολατούχο γάλα... και γενικά σε ότι άλλο μπορεί να παραχθεί από γάλα. Και στο σπίτι αν το δείτε, αν κρατήσετε ένα σφραγγισμένο (όχι ανοιγμένο) μπουκάλι, και το ανοίξετε 5-6 ημέρες μετά από την λήξη του, θα δείτε ότι στην πραγματικότητα είναι μία χαρα. Έτσι δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό που κάνουν οι εταιρείες. Διαφορετικά η παραγωγή γάλακτος, δεν θα μπορούσε με τίποτα να καλύψει τις ανάγκες της ζήτησης της αγοράς.(σόρρυυυυυ... τέλος το off topic)
Κακο ειναι, μεχρι να φτασει απο το καθε μαρκετ στην εταιρια εχουν περασει μερες εκτος ψυγειου....και μονο η μυρωδια ειναι το κατι αλλο...

Μιλαω εκ πειρας...

Στο σπιτι και 2-3 μερες μετα την ημερ/νια πινεται, αλλα ΖΕΣΤΑΜΕΝΟ!!! Αν βεβαια και μετα το ζεσταμα εχει παλι μυρωδια και περιεργη γευση ειναι για πεταμα...

Sorry for the spam...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια, το πηγα ενα βημα παραπερα το θεμα....

Περασανε πανω απο 20 μερες απο τοτε που εστειλα e-mail στην Ennstal ρωτωντας για παλιες φωτογραφιες.

Σημερα ηρθε η απαντηση!!! Enjoy!!!

A thousand thanks to Ewald Gallob and Lisa Zeiselberger of Ennstal Milch company!

70er.jpg

SERVICE_EMI-Contr_0626_007.jpg

SERVICE_EMI-Contr_0643_003.jpg
 
Mπραβο ,πολυ ομορφες,αντε και το Carnation.
 
Πίσω
Μπλουζα