Ρετρό διαφημίσεις οι οποίες σας τρόμαζαν/φόβιζαν

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tsimisde
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Θυμάμαι με τον Παπανικολάου (περίπου 2000) και τον Παπαλουκά (πάλι κάπου το 2000).
Επίσης τρόμο προκαλούσαν και οι ειδήσεις στις αρχικές εποχές τών μνημονίων. Θυμάμαι κάτι καλόπαιδα (ας μην πω ονόματα) που μας κοίταζαν αυστηρά από την οθόνη λες και είχαμε κλέψει εμείς τα φράγκα...
Απλά ο σχολιασμός σου είναι άπαιχτος! κάτσε να κάνω μια γρήγορη αναζήτηση στο youtube για του milko...

edit: δεν βρήκα κάτι...
 
telonio η διαφήμιση του axe σήμερα είναι για γέλια! Και οι άλλες για τη σημερινή εποχή δεν πιστεύω ότι είναι πολύ τρομακτικές.... ψιλο-παρακμιακές θα τις έλεγα απλά. Αυτή της Kenwood όμως, ακόμα με σκιάζει! :(
Δεν τρομάζουν όλοι οι άνθρωποι με τα ίδια πράγματα. Επιπλέον, αν όντως γεννήθηκες το 1998 είσαι πολύ μικρότερος από τους περισσότερους από εδώ μέσα (και ειδικά από εμένα).
 
Απλά ο σχολιασμός σου είναι άπαιχτος! κάτσε να κάνω μια γρήγορη αναζήτηση στο youtube για του milko...

edit: δεν βρήκα κάτι...
Έψαξα κι εγώ αλλά δεν βρήκα τίποτα. Βλέπεις, τρόμαζε ο κόσμος και τις βγάλανε! Μουχαχαχαχαχα
 
Έψαξα κι εγώ αλλά δεν βρήκα τίποτα. Βλέπεις, τρόμαζε ο κόσμος και τις βγάλανε! Μουχαχαχαχαχα
Ε, βέβαια, άμα λες ότι έμοιαζαν λες και έπιναν λάδια αυτοκινήτου (που κάτι τέτοιο είναι το milko λολ), ε, από εκεί και πέρα τι να πεις... :biglaugh:
 
Θυμάμαι κάτι καλόπαιδα (ας μην πω ονόματα) που μας κοίταζαν αυστηρά από την οθόνη λες και είχαμε κλέψει εμείς τα φράγκα...
Αυτοί και το κοριτσάκι του ROL... :p
 
Μια τραγική ξένη διαφήμιση του 1985 που βρήκα στο youtube για σούπες Knorr. Πραγματικά δεν θα ήθελα όπως ο κυριούλης να φύγω από το σπίτι μου, να γυρίσω και να δω αυτό το περίεργο πράγμα να κάθεται στο τραπέζι.
 
Εγώ είχα δει στο youtube μικρός μια διαφήμιση για τα ραδιόφωνα της Kenwood που με είχε τρομάξει πάρα πολύ! Η διαφήμιση ήταν νομίζω του 2000 και δεν έχει παιχτεί στην Ελλάδα. Παρακολουθείτε με δική σας ευθύνη :p
Πωωωω, καλά την είχα θάψει βαθιά στη μνήμη μου τη συγκεκριμένη, πραγματικά είχα σκιαχτεί υπερβολικά πολύ, WHAT WERE THEY THINKING
Ότι έχετε βάλει καμία δεν με είχε τρομάξει στο παραμικρό. Μάλλον είμαι πολύ μεγάλος ή δεν τα πάω και τόσο καλά στα μυαλά σύμφωνα με μερικούς εδώ μέσα.
Για να είμαστε ειλικρινείς, νομίζω ότι οι πραγματικά τρομακτικές διαφημίσεις, είναι όσες είναι τα λεγόμενα PSAs, οι διαφημίσεις από φορείς υγείας, για κοινωνικά ζητήματα, δύσκολα ένα εμπορικό προϊόν θα επιστρατεύσει τον τρόμο καθώς, μια διαφήμιση η οποία γεννά αρνητικά συναισθήματα, απωθεί τον θεατή και δεν θα θέλει να έχει σχέση με το προϊόν. Ενώ διαφημίσεις που μιλάνε για θέματα υγείας, τροχαία ατυχήματα κτλ, θαρρώ ότι δικαιούνται να είναι τρομακτικές, για να περάσουν το μήνυμα τους. Και προς Θεού, δεν θίγουμε κάτι σχετικό με καλή η κακή σκέψη, το αν τα μυαλά στέκουν καλά η όχι, αλίμονο και ζητώ συγγνώμη αν πλανηθηκε κάτι τέτοιο στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Από μόνος μου το ανέφερα στο πρώτο ποστ, όσες ανέφερα ως τρομακτικές, ήταν κυρίως όταν τις έβλεπα μικρός ηλικιακά, πλέον δεν με συγκινούν ιδιαίτερα, αναγνωρίζω ότι με έχουν στιγματίσει, μέχρι εκεί επομένως, μάλλον έχω μεγαλώσει κι εγώ για να μην με πτοούν και ιδιαίτερα.

Σκέρυ διαφημίσεις ήταν όλες του MILKO με Έλληνες μπασκετμπολίστες. Νόμιζες ότι τρώνε ώμο κρέας και πίνουν λάδια αυτοκινήτου. Απαίσιες όπως και το MILKO!
Δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι σχετικό, ίσως δεν υπάρχει κάτι σχετικό η δεν ψάχνω κάτι σωστά. Γιατί όμως ήταν τρομακτικές, μπορείς λίγο να μας βάλεις στο μουντ, να περιγράψεις ας πούμε τι απεικόνιζαν;
 
Πωωωω, καλά την είχα θάψει βαθιά στη μνήμη μου τη συγκεκριμένη, πραγματικά είχα σκιαχτεί υπερβολικά πολύ, WHAT WERE THEY THINKING
Άσε... όταν την είχα πετύχει για πρώτη φορά στο youtube όταν ήμουν μικρός είχα εφιάλτες για μέρες... πολύ τρομακτική και αποκρουστική από το να αγοράσεις το διαφημιζόμενο προιόν διαφήμιση... Είχε παιχτεί στην Ελλάδα? Δεν την έχω προλάβει στην τηλεόραση (αν είχε παιχτεί)

Θα συμφωνήσω με το what were they thinking. Είπαν να κάνουν μία διαφήμιση με την οποία θα πουν στον κόσμο ''η ποιότητα του ήχου στα στερεοφωνικά μας ξυπνάει και τους νεκρούς'' και με αυτή την ιδέα πέτυχαν να τρομοκρατήσουν τον κόσμο με αυτή την φρικαλέα φάτσα που βρίσκεται αυτόματα στο πίσω κάθισμα του αμαξιού της κοπελιάς (πως άνοιξε το πορτ-μπαγκάζ, πως άνοιξε την κάσα, πως κατέβηκε από κινούμενο αμάξι, πως μπήκε στο αμάξι της τύπισσας και αυτή δεν κατάλαβε τίποτα πριν γυρίσει το κεφάλι ένας θεός το ξέρει...) και όλα αυτά ενώ θα μπορούσαν να είχαν σκεφτεί κάτι πολύ πιο φυσιολογικό και όχι παραφυσικό που θα δεν θα ήταν και τρομακτικό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύσκολα να προβλήθηκε στην Ελλάδα και νομίζω ότι γενικά είχε απαγορευτεί ως διαφήμιση. Είδες πως αντιδράσαμε που τη θυμηθηκαμε, σκέψου τι θα γινόταν αν προβαλλόταν στην τηλεόραση, υστερία που θα έπεφτε....

Μια άλλη διαφήμιση η οποία είχε αναφερθεί σε ένα άλλο topic, τη θυμήθηκα τώρα, δεν έχω όμως καταφέρει να τη βρω, την αναφέρω εδώ μήπως και.

Ήταν διαφήμιση χριστουγεννιάτικη, διαφήμιση κάποιου παρόχου τηλεφωνίας. Δείχνει μια κοπέλα η οποία βολταρει μέσα στη νύχτα, τοπίο χιονισμένο με τον ανάλογο εποχιακό διάκοσμο. Ενώ περπατάει, βλέπει να στάζει κάτι σε ένα κάγκελο, πάει να το γλύψει και εφόσον ήταν χιονισμένο το κάγκελο, κολλάει η γλώσσα της. Καλεί τη φίλη της για βοήθεια, πώς να μιλήσει όμως εφόσον είχε κολλήσει η γλώσσα της. Γενικά, με είχε τρομάξει καθώς με το σκηνικό αυτό, είχε πανικοβληθεί κι εκείνη και αντίστοιχα, είχε φοβίσει κι εμένα. Δεν πρέπει να είχε προβληθεί για αρκετό καιρό, πιθανόν και να αποσύρθηκε, για ευνόητους θα έλεγα λόγους....
 
Δύσκολα να προβλήθηκε στην Ελλάδα και νομίζω ότι γενικά είχε απαγορευτεί ως διαφήμιση. Είδες πως αντιδράσαμε που τη θυμηθηκαμε, σκέψου τι θα γινόταν αν προβαλλόταν στην τηλεόραση, υστερία που θα έπεφτε....

Μια άλλη διαφήμιση η οποία είχε αναφερθεί σε ένα άλλο topic, τη θυμήθηκα τώρα, δεν έχω όμως καταφέρει να τη βρω, την αναφέρω εδώ μήπως και.

Ήταν διαφήμιση χριστουγεννιάτικη, διαφήμιση κάποιου παρόχου τηλεφωνίας. Δείχνει μια κοπέλα η οποία βολταρει μέσα στη νύχτα, τοπίο χιονισμένο με τον ανάλογο εποχιακό διάκοσμο. Ενώ περπατάει, βλέπει να στάζει κάτι σε ένα κάγκελο, πάει να το γλύψει και εφόσον ήταν χιονισμένο το κάγκελο, κολλάει η γλώσσα της. Καλεί τη φίλη της για βοήθεια, πώς να μιλήσει όμως εφόσον είχε κολλήσει η γλώσσα της. Γενικά, με είχε τρομάξει καθώς με το σκηνικό αυτό, είχε πανικοβληθεί κι εκείνη και αντίστοιχα, είχε φοβίσει κι εμένα. Δεν πρέπει να είχε προβληθεί για αρκετό καιρό, πιθανόν και να αποσύρθηκε, για ευνόητους θα έλεγα λόγους....
Πω πω, δεν έχω προλάβει αυτή την διαφήμιση πάντως την είχα διαβάσει παλαιότερα στο topic ''Ρετρό Βλακώδεις Διαφημίσεις'' και φρίκαρα και μόνο που διάβαζα την πλοκή της! κάτι πιο γελοίο δεν μπορώ να σκεφτώ! Δεν θα την έλεγα πολύ τρομακτική έτσι όπως την περιγράφεις άλλα έχει και αυτή το ίχνος του τρομακτικού και του αποκρουστικού... Επίσης όπως είχα διαβάσει εδώ δίπλα από την κοπέλα που της κόλλησε η γλώσσα ήταν ένας ντυμένος Άγιος Βασίλης που έτριβε τα χέρια του πλησιάζοντας περίεργα την κοπέλα... Νομίζω είναι κάτι για OTE/COSMOTE συμβόλαια, κάπου στο 2003 αν είχα διαβάσει σωστά. Προφανώς κόπηκε από τις μηνύσεις που έφαγε...

Ήταν και η άλλη διαφήμιση στην ίδια σειρά διαφημίσεων με την προαναφερθείσα διαφήμιση όπου μια κοπέλα ανέβαινε με το ασανσέρ και μόλις έβγαινε στον όροφο που ήθελε κολλούσε το τακούνι της στη χαραμάδα ορόφου-ασανσέρ και μετά την έπαιρναν με φορείο... και αυτή μου είχε φανεί αρκετά τρομακτική όταν τη διάβασα εδώ στο retromaniax και θα φαινόταν ακόμα πιο τρομακτική αν την βλέπαμε και σε βίντεο...

Γενικώς ήταν 2 πολύ κακές ιδέες που ειδικά η πρώτη κόπηκε στο άψε-σβήσε μετά από τόσες μηνύσεις...

Και εγώ την είχα ψάξει αρκετές φορές πάντως στο youtube και δεν βρήκα τίποτα.
 
Δύσκολα να προβλήθηκε στην Ελλάδα και νομίζω ότι γενικά είχε απαγορευτεί ως διαφήμιση. Είδες πως αντιδράσαμε που τη θυμηθηκαμε, σκέψου τι θα γινόταν αν προβαλλόταν στην τηλεόραση, υστερία που θα έπεφτε....
Αν αυτό το πράγμα προβαλλόταν σήμερα από την πρώτη φορά που θα παιζόταν θα κοβόταν... και τότε απαγορεύτηκε επειδή ο κόσμος στις χώρες που παίχτηκε είχε φάει μεγάλη τρομάρα...
 
Αυτές είναι οι πρώτες σκιαχτικές διαφημίσεις που μου ήρθανε στο μυαλό, ψάχνω μια άλλη διαφήμιση την οποία δεν έχω καταφέρει να τη βρω κάπου, ίσως δεν την θυμάμαι και σωστά. Είναι διαφήμιση αυτοκινήτου και συγκεκριμένα, διαφήμιση της Renault αν δεν με απατά η μνήμη μου. Εκεί, δείχνει ένα καγκουρό μποξέρ και ξαφνικα, ενώ μιλάει το σποτ για κυβικά, σκάει με δύναμη ένα ζευγάρι γάντια του μποξ σε ένα καπό και θυμάμαι με τρόμαζε κάθε φορά που την έβλεπα και δεν πρέπει να προβαλλόταν για πολύ. Εκεί γύρω στο 1999-2000 πρέπει να ήταν....
Την έψαξα στο youtube και δεν βρήκα τίποτα....
 
Ότι έχετε βάλει καμία δεν με είχε τρομάξει στο παραμικρό. Μάλλον είμαι πολύ μεγάλος ή δεν τα πάω και τόσο καλά στα μυαλά σύμφωνα με μερικούς εδώ μέσα.
Τελώνιο όνομα και χάρη λολ ποιός να σκιάξει ποιόν…πλάκα μας κάνεις?
 
Δεν τρομάζουν όλοι οι άνθρωποι με τα ίδια πράγματα. Επιπλέον, αν όντως γεννήθηκες το 1998 είσαι πολύ μικρότερος από τους περισσότερους από εδώ μέσα (και ειδικά από εμένα).
Μεταξύ μας ούτε κι εμένα με τρόμαζε ή φόβιζε κάτι. Αλλά κάποιες κούκλες puppets όπως του βίντεο με τεράγωνα τσαούλια, κέρινο εφέ στο δέρμα, κλπ. τις βρίσκω αισθητικά γλοιώδεις και ψιλοσιχαμένες…λολ
 
Μεταξύ μας ούτε κι εμένα με τρόμαζε ή φόβιζε κάτι. Αλλά κάποιες κούκλες puppets όπως του βίντεο με τεράγωνα τσαούλια κλπ. τις βρίσκω αισθητικά γλοιώδεις και ψιλοσιχαμένες…λολ
Όντως οι κούκλες αυτές είναι χάλια..
 
Πω πω, δεν έχω προλάβει αυτή την διαφήμιση πάντως την είχα διαβάσει παλαιότερα στο topic ''Ρετρό Βλακώδεις Διαφημίσεις'' και φρίκαρα και μόνο που διάβαζα την πλοκή της! κάτι πιο γελοίο δεν μπορώ να σκεφτώ! Δεν θα την έλεγα πολύ τρομακτική έτσι όπως την περιγράφεις άλλα έχει και αυτή το ίχνος του τρομακτικού και του αποκρουστικού... Επίσης όπως είχα διαβάσει εδώ δίπλα από την κοπέλα που της κόλλησε η γλώσσα ήταν ένας ντυμένος Άγιος Βασίλης που έτριβε τα χέρια του πλησιάζοντας περίεργα την κοπέλα... Νομίζω είναι κάτι για OTE/COSMOTE συμβόλαια, κάπου στο 2003 αν είχα διαβάσει σωστά. Προφανώς κόπηκε από τις μηνύσεις που έφαγε...

Ήταν και η άλλη διαφήμιση στην ίδια σειρά διαφημίσεων με την προαναφερθείσα διαφήμιση όπου μια κοπέλα ανέβαινε με το ασανσέρ και μόλις έβγαινε στον όροφο που ήθελε κολλούσε το τακούνι της στη χαραμάδα ορόφου-ασανσέρ και μετά την έπαιρναν με φορείο... και αυτή μου είχε φανεί αρκετά τρομακτική όταν τη διάβασα εδώ στο retromaniax και θα φαινόταν ακόμα πιο τρομακτική αν την βλέπαμε και σε βίντεο...

Γενικώς ήταν 2 πολύ κακές ιδέες που ειδικά η πρώτη κόπηκε στο άψε-σβήσε μετά από τόσες μηνύσεις...

Και εγώ την είχα ψάξει αρκετές φορές πάντως στο youtube και δεν βρήκα τίποτα.
Κατά σύμπτωση εγώ τις είχα αναφέρει σε εκείνο το τοπικ. Η πρώτη διαφήμιση, είχε το τρομακτικό επειδή έβλεπες την πρωταγωνίστρια να είναι ανήμπορη μετά από αυτό που της συνέβη, συν το κερασάκι στην τούρτα με τον Αη Βασίλη το οποίο, ομολογώ ότι δεν το θυμάμαι.

Όσον αφορά την άλλη διαφήμιση, δεν θα την έλεγα σε καμία περίπτωση τρομακτική. Ήταν για πληροφορίες καταλόγου, στην ουσία αυτό με το τακούνι ήταν ένα ατύχημα και εκεί κολλούσε στο ότι στις πληροφορίες καταλόγου, βρίσκεις τα πάντα και σε οποιαδήποτε ανάγκη. Το φορείο, ήταν επειδή η κοπέλα από την ταραχή της, πρέπει να λιποθύμησε η να ζαλίστηκε επομένως, την πήρανε με φορείο. Ούτε αυτή η διαφήμιση πρέπει να μακροημέρευσε...

Πραγματικά, εκείνη τη φάση απορώ τι έπαιρναν στον ΟΤΕ και έβγαλαν τέτοια σποτ, δεν θα έλεγα ότι είναι τρομακτικά, όσο αγχωτικά, η αγωνία χτυπούσε κόκκινο.

Τέλος πάντων, χρονολογικά έχουμε ξεφύγει από το χρονολογικό όριο, ας μείνουμε στην περίοδο προ του 2000.
 
Πίσω
Μπλουζα