Ρετρό διαφημίσεις οι οποίες σας τρόμαζαν/φόβιζαν

Πιθανόν επέδρασε το Milko στον οργανισμό τους και έψαχναν τον πλησιέστερο "θρόνο"
Αχαχαχα! Αυτοί φαίνεται δεν πίνουν Milko, πίνουν Ροδοπάκι, είναι ανταγωνιστές. Τέλος πάντων όποιο γάλα και να πίνουν μάλλον επέλεξαν το σύντομο δρόμο για τον θρόνο και ας έσπασαν το κεφάλι τους. :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Πολύ καρτουνίστικο μου φαίνεται και δεν με χαλάει. Πριν τη μετατροπή σε Carrefour, θυμάμαι τον ΠιΜι στις σακούλες του Μαρινόπουλου.
Όντως αρκετά καρτουνίστικη αλλά και σπάνια διαφήμιση. Και εγώ έχω αρκετές σακούλες με τον ΠΙ-ΜΙ που έχω βρει από εκείνη την περίοδο.
 
Πάντως, βλέποντας τη συγκεκριμένη, δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι πρόκειται για μια ιδιοφυή σύλληψη η παρακάτω διαφήμιση, μπορώ να φανταστώ όμως πόσος κόσμος μπορεί να φρίκαρε τότε, κυρίως επειδή σου πάγωνε το αίμα η σχετική διαπίστωση, εξάλλου, είπαμε, τα μηνύματα από δημόσιους φορείς, μπορούν να είναι σοκαριστικά για να αφυπνίζουν....
Πω πω σκέτη κατάψυξη αίματος αυτό το σποτάκι για τα ναρκωτικά με τη σχολική καρέκλα που πέφτει... Εγώ πιστεύω ήταν αρκετά έξυπνη ιδέα ή τουλάχιστον αρκετή για να ''ταρακουνήσει'' τους νέους να μείνουν μακριά από τα ναρκωτικά. Αν έπαιζε τώρα, θα ήταν αδιάφορη με αυτά που γίνονται, όπως και η γυναίκα-αρκούδα αν παιζόταν τώρα θα ήταν αδιάφορη. Όμως για τότε ήταν πολύ σοκαριστική φαντάζομαι.
 
Έχω διαβάσει κάπου εδώ στο φόρουμ για ένα διαφημιστικό σχετικό με την παιδική παχυσαρκία, με σλόγκαν αν θυμάμαι καλά "Το πάχος μικραίνει τη ζωή". Και απ'όσο θυμάμαι απο την περιγραφή του βίντεο, δείχνει ένα παιδί το οποίο συνεχώς παχαίνει και η μητέρα του συνεχώς του δίνει να φάει, ενώ εμφανώς το παιδί φαίνεται ότι δυσκολεύεται και δυσφορεί πλέον λόγω της κατάστασης, η μητέρα όμως δεν πτοείται, μέχρι που απ'όσο κατάλαβα, το παιδί κατέληξε. Σκληρή διαφήμιση και δεν έχω καταφέρει να τη δω κάπου....
Και εγώ την είχα διαβάσει σε κάποιο thread αυτή τη διαφήμιση.... Όντως πολύ σκληρό να βλέπεις ένα παιδί να χάνεται μπροστά στα μάτια σου την ώρα που παρακολουθείς τηλεόραση. Πάντως ικανή να πετύχει το στόχο της αυτή η διαφήμιση, αλλά από ότι βλέπω δεν τα κατάφερε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η διαφήμιση του B-free με τον Μπόνατσο και την Κανέλλη. Όχι ότι δεν ήταν ωραία, απλά αυτή η ένταση και ο χαμός που γίνεται σε αυτή τη διαφήμιση πάντα με άγχωνε όταν έβλεπα τη συγκεκριμένη ψάχνοντας παλιές διαφημίσεις στο youtube.
 
Η διαφήμιση του B-free με τον Μπόνατσο και την Κανέλλη. Όχι ότι δεν ήταν ωραία, απλά αυτή η ένταση και ο χαμός που γίνεται σε αυτή τη διαφήμιση πάντα με άγχωνε όταν έβλεπα τη συγκεκριμένη ψάχνοντας παλιές διαφημίσεις στο youtube.
Τον Μπιρσίμ είχαν σκηνοθέτη;
 
Μια διαφήμιση η οποία εφόσον πρόβαλλε δυστοπικό σκηνικό, φαντάζομαι ότι στην τότε εποχή, θα στιγμάτισε αρκετό νεαρό κόσμο. Προσωπικά, την είχα ανακαλύψει όταν είχε κυκλοφορήσει ως παρωδία για ένα προεκλογικό σποτ της Hilary Clinton, παραθέτω όμως την αρχική διαφήμιση η οποία έχει στοιχεία σκιαχτικά.

 
Μια διαφήμιση η οποία εφόσον πρόβαλλε δυστοπικό σκηνικό, φαντάζομαι ότι στην τότε εποχή, θα στιγμάτισε αρκετό νεαρό κόσμο. Προσωπικά, την είχα ανακαλύψει όταν είχε κυκλοφορήσει ως παρωδία για ένα προεκλογικό σποτ της Hilary Clinton, παραθέτω όμως την αρχική διαφήμιση η οποία έχει στοιχεία σκιαχτικά.

Λίγο τρομακτικό το ότι παρακολουθούν σαν υπνωτισμένοι τον κυριούλη με τα γυαλιά να τους κάνει κήρυγμα μέσω κινηματογραφικής οθόνης (άγνωστο το γιατί) και μια τύπισσα από πίσω να πετάει ένα σφυρί και να καταστρέφει την οθόνη. Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι δεν έχει καμία σχέση με το διαφημιζόμενο προιόν και στο τέλος υπάρχει ένας ''ασπρόμαυρος'' βαρετός, ρομποτικός μονόλογος που λέει ότι η APPLE θα κυκλοφορήσει το Macintosh. Ψιλο-σκιαχτική αλλά κυρίως άκυρη διαφήμιση.
 
Μια διαφήμιση η οποία εφόσον πρόβαλλε δυστοπικό σκηνικό, φαντάζομαι ότι στην τότε εποχή, θα στιγμάτισε αρκετό νεαρό κόσμο. Προσωπικά, την είχα ανακαλύψει όταν είχε κυκλοφορήσει ως παρωδία για ένα προεκλογικό σποτ της Hilary Clinton, παραθέτω όμως την αρχική διαφήμιση η οποία έχει στοιχεία σκιαχτικά.

μας το λέει και στα μούτρα πέρα από το ότι μας το δείχνει .. 1984 κλπ.
 
Λίγο τρομακτικό το ότι παρακολουθούν σαν υπνωτισμένοι τον κυριούλη με τα γυαλιά να τους κάνει κήρυγμα μέσω κινηματογραφικής οθόνης (άγνωστο το γιατί) και μια τύπισσα από πίσω να πετάει ένα σφυρί και να καταστρέφει την οθόνη. Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι δεν έχει καμία σχέση με το διαφημιζόμενο προιόν και στο τέλος υπάρχει ένας ''ασπρόμαυρος'' βαρετός, ρομποτικός μονόλογος που λέει ότι η APPLE θα κυκλοφορήσει το Macintosh. Τελείως σκιαχτική αλλά κυρίως άκυρη διαφήμιση.
Καθόλου άκυρη ίσα ίσα…κατάσταση Big brother, και George Orwell 1984 Η φάρμα των ζώων
Μια χαρά τα χαν κανονισμένα..
 
Είπα ότι είναι άκυρη επειδή δεν έχει σχέση με το διαφημιζόμενο προιόν αλλιώς είναι όπως λες αρκετά εύστοχη...
Μα μέσω του διαφημιζόμενου προιόντος γίνεται η ρομποτοποίηση κλπ
Τεσπα, όσο και στιγματισμένο να ναι το Μηλαράκι (βλέπε Εύα και σία) τόσο το ευγνωμονώ, καλή ώρα..
 
Α οκ, δεν το κατάλαβα έτσι... :)
Δε φταίς εσύ αν δεν κατάλαβες με τη μία…εγώ φταίω που γράφω αφαιρετικά και πιο ρομποτικά κ απ τον επίλογο του βίντεο λολ
Να, σε κάτι τέτοιες φάσεις θα θελα τσατ ή face time audio γιατί έχουμε και ρευματικά λολ πόσο ταχύτητα ν αντέξουν κ αυτά τα χέρια λολ
 
Διαφήμιση του milko από το 1991. Λίγο αγχωτικό το όλο concept που κυνηγιούνται, σκαρφαλώνουν μάντρες, πέφτουν από ποδήλατα κλπ.
μόνο και μόνο για να κυνηγήσουν έναν άγνωστο τυπάκο που βρήκαν και στο τέλος πέφτουν και οι 3 από την ταράτσα.
σε σκηνοθεσία Νίκου Νικολαίδη (Γλυκιά Συμμορία,Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμη κ.α.) η συγκεκριμένη
 
την έχω αναφέρει και σε άλλο thread στο τι μας φόβιζε μικρούς,αλλά το βάζω και εδώ μιας και πάει καιρός. Η διαφήμιση του 1987 (αν δεν κανω λάθος) για το κάπνισμα και την εγκυμοσύνη.

 
Ω Θεοί, μάλλον βρήκαμε την πραγματική έμπνευση για το διαφημιστικό του Ρολ στο εργοστάσιο....

Πιθανόν επέδρασε το Milko στον οργανισμό τους και έψαχναν τον πλησιέστερο "θρόνο"

Πολύ καρτουνίστικο μου φαίνεται και δεν με χαλάει. Πριν τη μετατροπή σε Carrefour, θυμάμαι τον ΠιΜι στις σακούλες του Μαρινόπουλου.

Πάντως, βλέποντας τη συγκεκριμένη, δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι πρόκειται για μια ιδιοφυή σύλληψη η παρακάτω διαφήμιση, μπορώ να φανταστώ όμως πόσος κόσμος μπορεί να φρίκαρε τότε, κυρίως επειδή σου πάγωνε το αίμα η σχετική διαπίστωση, εξάλλου, είπαμε, τα μηνύματα από δημόσιους φορείς, μπορούν να είναι σοκαριστικά για να αφυπνίζουν....


Έχω διαβάσει κάπου εδώ στο φόρουμ για ένα διαφημιστικό σχετικό με την παιδική παχυσαρκία, με σλόγκαν αν θυμάμαι καλά "Το πάχος μικραίνει τη ζωή". Και απ'όσο θυμάμαι απο την περιγραφή του βίντεο, δείχνει ένα παιδί το οποίο συνεχώς παχαίνει και η μητέρα του συνεχώς του δίνει να φάει, ενώ εμφανώς το παιδί φαίνεται ότι δυσκολεύεται και δυσφορεί πλέον λόγω της κατάστασης, η μητέρα όμως δεν πτοείται, μέχρι που απ'όσο κατάλαβα, το παιδί κατέληξε. Σκληρή διαφήμιση και δεν έχω καταφέρει να τη δω κάπου....
την συγκεκριμένη διαφήμιση με το παιδάκι που το ταίζουν αν και μικρός την θυμάμαι ,ήταν πολύ τρομακτική ίσως η πιο τρομακτική της εποχής. Είχε και μια παράξενη μουσική απ' το λίγο που θυμάμαι. Αυτές με τα κοινωνικά μηνύματα ήταν όλες μια και μία.
 
Πίσω
Μπλουζα