Ρετρό διαφημίσεις οι οποίες σας τρόμαζαν/φόβιζαν

επίσης σε thread για πράγματα που μας τρόμαζαν (νομίζω εκεί ήταν) κάποια/ος συμφορουμίτης ανέφερε για μια αινιγματική διαφήμιση που παίζονταν ένα διάστημα έδειχνε ένα ζευγάρι να κοιμάται και να ξυπνά από κάτι θορύβους ,η γυναίκα πηγαίνει στο σαλόνι και βλέπει κάτι με τρομακτικό βλέμμα ,αλλά πουθενά να πεί τι διαφήμιζε, κάπως έτσι το περιέγραψε o φίλος/η
 
την έχω αναφέρει και σε άλλο thread στο τι μας φόβιζε μικρούς,αλλά το βάζω και εδώ μιας και πάει καιρός. Η διαφήμιση του 1987 (αν δεν κανω λάθος) για το κάπνισμα και την εγκυμοσύνη.

Χρειάζονται διαφημίσεις που μπορεί να σοκάρουν κάποιους για να ενδιαφερθεί πραγματικά το συγκεκριμένο κοινό. Για παράδειγμα το να γράψεις απλα με τα γράμματα το κάπνισμα είναι βλαβερό κάνεις δεν θα ενδιαφερθεί. Βέβαια θέματα όπως το κάπνισμα θα έπρεπε να ενημερώνουν τα παιδιά από μικρή ηλικία σχετικά. Τώρα θα μου πει κάποιος ποτέ ήμασταν σοβαρή χώρα...
 
επίσης σε thread για πράγματα που μας τρόμαζαν (νομίζω εκεί ήταν) κάποια/ος συμφορουμίτης ανέφερε για μια αινιγματική διαφήμιση που παίζονταν ένα διάστημα έδειχνε ένα ζευγάρι να κοιμάται και να ξυπνά από κάτι θορύβους ,η γυναίκα πηγαίνει στο σαλόνι και βλέπει κάτι με τρομακτικό βλέμμα ,αλλά πουθενά να πεί τι διαφήμιζε, κάπως έτσι το περιέγραψε o φίλος/η
Επειδή έχω διαβάσει τη σχετική περιγραφή κάπου στο φόρουμ, θαρρώ ότι αυτή είναι πιο πρόσφατη χρονολογία, αν δεν απατώμαι κάπου στο 2008 έπαιζε, με βάση το τι έλεγε ο εκεί συμφορουμίτης.

αει να ξαναφάς kinder μετά απ' την θέαση αυτής της διαφήμισης (ευτυχώς δεν προβλήθηκε σε μας)

Κάποτε το θεωρούσα τρομακτικό, τώρα απλά απορώ τι καπνισανε και θεώρησαν οκ το να βγει αυτό το πράγμα στον αέρα. Πέρα από τη μορφή του πρωταγωνιστή, γενικά είναι άκυρη διαφήμιση αλλά, σκεφτείτε τι χαμός θα γινόταν τότε....
την έχω αναφέρει και σε άλλο thread στο τι μας φόβιζε μικρούς,αλλά το βάζω και εδώ μιας και πάει καιρός. Η διαφήμιση του 1987 (αν δεν κανω λάθος) για το κάπνισμα και την εγκυμοσύνη.

Υποβλητική μουσική, η εικόνα εξίσου καθηλωτική, ένα σποτ το οποίο ξεκάθαρα πετυχαίνει το σκοπό του, κυρίως αφυπνίζει.
 
επίσης σε thread για πράγματα που μας τρόμαζαν (νομίζω εκεί ήταν) κάποια/ος συμφορουμίτης ανέφερε για μια αινιγματική διαφήμιση που παίζονταν ένα διάστημα έδειχνε ένα ζευγάρι να κοιμάται και να ξυπνά από κάτι θορύβους ,η γυναίκα πηγαίνει στο σαλόνι και βλέπει κάτι με τρομακτικό βλέμμα ,αλλά πουθενά να πεί τι διαφήμιζε, κάπως έτσι το περιέγραψε o φίλος/η
Μήπως για προγράμματα κινητής/σταθερής paulochelao24? Συνήθως τέτοια προιόντα έχουν τέτοιες ''κουλές'' διαφημίσεις. Εγώ πάντως δεν την θυμάμαι. Θυμάσαι ποια περίοδο παιζόταν?
 
αει να ξαναφάς kinder μετά απ' την θέαση αυτής της διαφήμισης (ευτυχώς δεν προβλήθηκε σε μας)

Και εγώ ήθελα να την ανεβάσω αυτή την διαφήμιση στο θρεντ. Πολύ φρικιαστικό και όπως είπες άντε να ξαναφάς kinder μετά... :p
 
την έχω αναφέρει και σε άλλο thread στο τι μας φόβιζε μικρούς,αλλά το βάζω και εδώ μιας και πάει καιρός. Η διαφήμιση του 1987 (αν δεν κανω λάθος) για το κάπνισμα και την εγκυμοσύνη.

Την είχα αναφέρει πρόσφατα σε αυτό το thread. Λίγο πρόχειρη διαφήμιση και όχι τόσο καλοφτιαγμένη, αλλά μάλλον τον στόχο της τον πέτυχε ώστε να πείσει έστω και ένα μικροσκοπικό ποσοστό καπνιστών να κόψει το κάπνισμα. Νομίζω πως έχει φτιαχτεί και γυριστεί από 2 φοιτητές (κάπου το είχα διαβάσει)
 
Τελευταία επεξεργασία:
την συγκεκριμένη διαφήμιση με το παιδάκι που το ταίζουν αν και μικρός την θυμάμαι ,ήταν πολύ τρομακτική ίσως η πιο τρομακτική της εποχής. Είχε και μια παράξενη μουσική απ' το λίγο που θυμάμαι. Αυτές με τα κοινωνικά μηνύματα ήταν όλες μια και μία.
Άντε να το καταλάβω ότι στις διαφημίσεις με τα κοινωνικά μηνύματα πρέπει να σε βάλει λίγο στο ''mood'' οπότε βάζουν και αντίστοιχη μουσική. Στην διαφήμιση του Rol τι λόγος υπάρχει να έχει θριλερική μουσική? Απορρυπαντικό διαφημίζει....
 
Άλλη μία διαφήμιση που με ψιλο-τρόμαξε όταν την πρωτοείδα στο yt. Η διαφήμιση των Goody's από το 1987 με ένα καρτούν με περίεργη φωνή και διαβολικό γέλιο στο τέλος να αναρωτιέται που τρώνε όσοι άκυροι περνάνε από δίπλα του. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση και τώρα με κάνει να ξεκαρδίζομαι είναι ότι σε κάποια φάση βλέπουμε μια οικογένεια που κρατάει ένα καροτσάκι μωρού και όταν ο τύπος ρωτάει που τρώνε το μωρό πετάγεται μέσα από το καρότσι και κρατώντας την πιπίλα του λέει με φωνή νταλικέρη ''Goody's''. Μπορεί όταν την πρωτοείδα να με τρόμαξε, αλλά τώρα πια μου φαίνεται εντελώς σουρεάλ σκηνικό (το μωρό-νταλικέρης, οι κινέζες και άλλα τρελά) και κάθε φορά που την βλέπω ξεκαρδίζομαι.

 
Άντε να το καταλάβω ότι στις διαφημίσεις με τα κοινωνικά μηνύματα πρέπει να σε βάλει λίγο στο ''mood'' οπότε βάζουν και αντίστοιχη μουσική. Στην διαφήμιση του Rol τι λόγος υπάρχει να έχει θριλερική μουσική? Απορρυπαντικό διαφημίζει....
Και πως θα τρομάξει τους λεκέδες για να ενεργήσουν άμεσα στο γάριασμα των ρούχων; Λολ
 
Άλλη μία διαφήμιση που με ψιλο-τρόμαξε όταν την πρωτοείδα στο yt. Η διαφήμιση των Goody's από το 1987 με ένα καρτούν με περίεργη φωνή και διαβολικό γέλιο στο τέλος να αναρωτιέται που τρώνε όσοι άκυροι περνάνε από δίπλα του. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση και τώρα με κάνει να ξεκαρδίζομαι είναι ότι σε κάποια φάση βλέπουμε μια οικογένεια που κρατάει ένα καροτσάκι μωρού και όταν ο τύπος ρωτάει που τρώνε το μωρό πετάγεται μέσα από το καρότσι και κρατώντας την πιπίλα του λέει με φωνή νταλικέρη ''Goody's''. Μπορεί όταν την πρωτοείδα να με τρόμαξε, αλλά τώρα πια μου φαίνεται εντελώς σουρεάλ σκηνικό (το μωρό-νταλικέρης, οι κινέζες και άλλα τρελά) και κάθε φορά που την βλέπω ξεκαρδίζομαι.

Λολ, δεν είχαν budget για σπικάζ, οπότε «βρήκαμε παπά ας θάψουμε 2-3»
 
Λολ, δεν είχαν budget για σπικάζ, οπότε «βρήκαμε παπά ας θάψουμε 2-3»
Φυσικά και δεν είχαν budget για σπικάζ και γενικά για διαφήμιση αν κρίνω από το όλο σουρεάλ και πρόχειρο αποτέλεσμα! Πολύ creepy το διαβολικό γέλιο του τύπου με την περίεργη μύτη στο τέλος... Όσο για το concept με το μωρό που έχει φωνή νταλικέρη, τι είχαν στο κεφάλι τους και το έκαναν αυτό? Δεν έβρισκαν κάποιο παιδάκι ή κάποιον που μπορεί να κάνει ένα σπικάζ με ψιλή φωνή και να μην θέλει πάνω από 100 δρχ. και φωνάξανε τον νταλικέρη που τους φέρνει τα κατεψυγμένα στο στούντιο και του είπαν ''Πες την μάρκα μας με την πιο βαριά φωνή που μπορείς για να κάνεις το μωρό στην διαφήμιση μας'' :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φυσικά και δεν είχαν budget για σπικάζ και γενικά για διαφήμιση αν κρίνω από το όλο σουρεάλ και πρόχειρο αποτέλεσμα! Πολύ creepy το διαβολικό γέλιο του τύπου με την περίεργη μύτη στο τέλος...
Έλα μωρέ δεν είναι και τόσο δα διαβολικό..πιο πολύ μου θυμίζει πνιχτό χλιμίντρισμα από φάτσα κουκλακίου IMG_8269.jpegτύπου «Πατάτες» της El Greco
 
Έλα μωρέ δεν είναι και τόσο δα διαβολικό..πιο πολύ μου θυμίζει πνιχτό χλιμίντρισμα από φάτσα κουκλακίου Προβολή συνημμένου 282204τύπου «Πατάτες» της El Greco
Απλά πήραν ένα Μου-σου-του της elgreco σαν αυτό της φωτογραφίας και το έκαναν ψηλόλιγνο βάζοντας του και 2 τρίχες στο κεφάλι...
 
Επειδή έχω διαβάσει τη σχετική περιγραφή κάπου στο φόρουμ, θαρρώ ότι αυτή είναι πιο πρόσφατη χρονολογία, αν δεν απατώμαι κάπου στο 2008 έπαιζε, με βάση το τι έλεγε ο εκεί συμφορουμίτης.
Σε ποιο θρεντ ήταν αυτό tsimisde?
 
Απλά πήραν ένα Μου-σου-του της elgreco σαν αυτό της φωτογραφίας και το έκαναν ψηλόλιγνο βάζοντας του και 2 τρίχες στο κεφάλι...
Το μωρό είναι στη φάση « γίνεσαι τίγρης -δε θυμάμαι ακριβώς- όταν πεινάς, φάε 1 sneakers» και έχει την νταβατζοφωνή, ενώ μόλις φάει Goodys επανέρχεται στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις «άτα, μαμ, αγκού»
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα