Ρετρό δολοφονίες που συγκλόνισαν το πανελλήνιο

Τι ελαφρυντικά μπορούν να αναγνωριστούν σε μια μητέρα που δηλητηριάζει την κόρη της? "Εν βρασμώ ψυχής" ας πούμε μπορείς να πυροβολήσεις κάποιον, πάνω στη φούρια ενός καυγά κι αν έχεις ένα κουμπούρι εύκαιρο. Η δηλητηρίαση απαιτεί προετοιμασία, ακόμη και να έχεις ποντικοφάρμακο εύκαιρο στην αποθήκη πρέπει να σκεφτείς τρόπο να το δώσεις στο θύμα. Και μπορεί η μάνα φόνισσα κακούργα δολοφόνισσα (ΤΜ Μποστ) να έχει ενταχθεί στην κοινωνία (ίσως και κάποιοι συγχωριανοί να θεώρησαν δικαιολογημένο τό έγκλημα αφού έγινε "για λόγους τιμής" - μήπως αυτό ήταν το ελαφρυντικό?!!?) αλλά εγώ αν με κέρναγε γλυκό, ακόμη και νερατζάκι πράσινο που μ' αρέσει πολύ, θα το έριχνα με τρόπο στη γλάστρα με τον φύκο. ΕΙΔΙΚΑ νερατζάκι πράσινο που πικρίζει οπότε μπορεί να καλύψει ύποπτες γεύσεις. Πας γυρεύοντας?

Αλλά γιατί Μήδεια ρε παιδιά, έστω και σε εισαγωγικά? Άντε άντε όποιος σκοτώνει ένα παιδί του γίνεται Μήδεια ή Μήδειος? Μα η Μήδεια αγαπούσε τα παιδιά της (που ήταν αγόρια) και δεν τα σκότωσε γιατί κάνανε κάτι κακό (μιλάμε για τη Μήδεια την αρχαία, όχι του Μποστ) αλλά για να εκδικηθεί το κάθαρμα τον μπαμπά τους (οι αρχαίοι ήρωες ήταν όλοι καθήκια ολκής στα οικογενειακά τους, αλλά ο Τζέισον ήταν χειρότερος από τους άλλους). Εδώ έχουμε μια "γραία μύτηρ" (πάλι Μποστ) που σκοτώνει την κόρη της για "τιμωρία". Τελείως διαφορετική ιστορία. Η μόνη πραγματική σύγχρονη "Μήδεια" που ξέρω ήταν η Αμερικάνα στη Γλυφάδα της οποίας η ιστορία ήταν στη βάση της "Κραυγής Γυναικών" του Ντασσέν (καταπληκτική η Ellen Burstyn στον ρόλο).
 
Τι ελαφρυντικά μπορούν να αναγνωριστούν σε μια μητέρα που δηλητηριάζει την κόρη της? "Εν βρασμώ ψυχής" ας πούμε μπορείς να πυροβολήσεις κάποιον, πάνω στη φούρια ενός καυγά κι αν έχεις ένα κουμπούρι εύκαιρο. Η δηλητηρίαση απαιτεί προετοιμασία, ακόμη και να έχεις ποντικοφάρμακο εύκαιρο στην αποθήκη πρέπει να σκεφτείς τρόπο να το δώσεις στο θύμα. Και μπορεί η μάνα φόνισσα κακούργα δολοφόνισσα (ΤΜ Μποστ) να έχει ενταχθεί στην κοινωνία (ίσως και κάποιοι συγχωριανοί να θεώρησαν δικαιολογημένο τό έγκλημα αφού έγινε "για λόγους τιμής" - μήπως αυτό ήταν το ελαφρυντικό?!!?) αλλά εγώ αν με κέρναγε γλυκό, ακόμη και νερατζάκι πράσινο που μ' αρέσει πολύ, θα το έριχνα με τρόπο στη γλάστρα με τον φύκο. ΕΙΔΙΚΑ νερατζάκι πράσινο που πικρίζει οπότε μπορεί να καλύψει ύποπτες γεύσεις. Πας γυρεύοντας?

Αλλά γιατί Μήδεια ρε παιδιά, έστω και σε εισαγωγικά? Άντε άντε όποιος σκοτώνει ένα παιδί του γίνεται Μήδεια ή Μήδειος? Μα η Μήδεια αγαπούσε τα παιδιά της (που ήταν αγόρια) και δεν τα σκότωσε γιατί κάνανε κάτι κακό (μιλάμε για τη Μήδεια την αρχαία, όχι του Μποστ) αλλά για να εκδικηθεί το κάθαρμα τον μπαμπά τους (οι αρχαίοι ήρωες ήταν όλοι καθήκια ολκής στα οικογενειακά τους, αλλά ο Τζέισον ήταν χειρότερος από τους άλλους). Εδώ έχουμε μια "γραία μύτηρ" (πάλι Μποστ) που σκοτώνει την κόρη της για "τιμωρία". Τελείως διαφορετική ιστορία. Η μόνη πραγματική σύγχρονη "Μήδεια" που ξέρω ήταν η Αμερικάνα στη Γλυφάδα της οποίας η ιστορία ήταν στη βάση της "Κραυγής Γυναικών" του Ντασσέν (καταπληκτική η Ellen Burstyn στον ρόλο).
Κανενα ελαφρυντικό δεν δίνεται σε γονέα που σκοτώνει το παιδί του.
 
Δίνεται, πώς δεν δίνεται? Ή τουλάχιστον δινόταν τότε. ("η μητέρα της 21χρονης καταδικάστηκε σε κάθειρξη 10 ετών και 6 μηνών, με το δικαστήριο να της αναγνωρίζει ελαφρυντικά.")
 
Δίνεται, πώς δεν δίνεται? Ή τουλάχιστον δινόταν τότε. ("η μητέρα της 21χρονης καταδικάστηκε σε κάθειρξη 10 ετών και 6 μηνών, με το δικαστήριο να της αναγνωρίζει ελαφρυντικά.")
Τώρα τι ψάχνεις να βρεις αυτή είναι η Ελλάδα και οι ποινές της....
 
Υπήρχε Αμερικανίδα μητέρα στην Θεσσαλονίκη που είχε προσπαθήσει να σκοτώσει και τα τρία παιδιά της και ευτυχώς είχαν γλιτώσει το τρίτο.
 
Ελληνίδα ήταν τελικά; Ξέρει κανείς; Πω πω τα ίδια της τα παιδιά. Πρέπει να είχε γίνει χαμός την εποχή εκείνη με αυτό το έγκλημα. Δεν έχω μνήμες.
 
Πρώτη φορά μαθαίνω για αυτές τις δολοφονιες από Γερμανούς τουρίστες
20230621_182236.png
 
Ποιός δε θυμάται την υπόθεση Φραντζή;

Ο Παναγιώτης Φραντζής το βράδυ της 24ης Ιουνίου 1987, μετά από έντονη λογομαχία με τη σύζυγό του Ζωή Γαρμάνη την έσπρωξε με αποτέλεσμα να τραυματιστεί θανάσιμα στο κεφάλι.

Για τρεισίμισι ώρες τεμάχιζε τη γυναίκα του σε 16 κομμάτια. Έβαλε τα κομμάτια σε διαφορετικές σακούλες και τα πέταξε στους γύρω κάδους.

Αργότερα, κάποιος συλλέκτης γραμματοσήμων ψάχνοντας τους κάδους για φακέλους αλληλογραφίας, βρήκε μια από αυτές τις σακούλες και ειδοποίησε την Αστυνομία.

Το κεφάλι της γυναίκας ήταν τόσο κακοποιημένο που δε μπορούσε να γίνει αναγνώριση.

Όμως μέσα σε μια από τις σακούλες βρέθηκε μια απόδειξη από κρεοπωλείο. Ο κρεοπώλης θυμήθηκε τον Παναγιώτη Φραντζή ανάμεσα στους υπόλοιπους πελάτες του, ο οποίος την ίδια μέρα παραδόθηκε στις αρχές.

Κάποιοι από σας θα θυμούνται και τη μεγάλη φωτογραφία που δημοσίευσε το "Έθνος" τότε, με το τεμαχισμένο πτώμα στο νεκροτομείο...
Εγώ το θυμάμαι. Ήμουν 16 χρόνων. Σε όλες τις εφημερίδες πάντως δέσποζε η φωτογραφία-πορτρέτο του θύματος (Ζωής Γαρμάνη-Φραντζή) με την ξανθή χαίτη και το ανύποπτο χαμόγελο
 
Το έγκλημα είναι ότι το Μινιόν δεν ανέβασε τις τιμές των αυτοκινήτων του;
Κάπου σε χάνω βρε Αντώνη....
Αυτά γίνονται γιατί η ανάρτηση έγινε μέσω κινητού σε λάθος θέμα. Ήθελα να την ανεβάσω στις διαφημίσεις σε περιοδικά.
 
Πρώτη φορά μαθαίνω για αυτές τις δολοφονιες από Γερμανούς τουρίστες
Προβολή συνημμένου 263755
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά το βιβλίο του Γιάννη Ραγκού "μυρίζει αίμα" από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Πληροφορίες εδώ :
 
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά το βιβλίο του Γιάννη Ραγκού "μυρίζει αίμα" από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Πληροφορίες εδώ :
Έχει γράφτει και βιβλίο
Κοίτα να δεις οι πιο επικίνδυνοι σίριαλ κιλλερς του 70' στην Ελλάδα δεν ήταν καν Έλληνες...
 
Και να μου το χαριζανε το σπίτι δεν ξέρω αν θα δεχομουν ποτέ να μείνω σε μια οικεία διάσημου συγγραφέα με τέτοιο αγριο φονικό που έγινε εκεί μέσα. Εσεις θα μένατε;
Όχι βέβαια!
 
Πιστεύω πως η παρέα των σατανιστών και τα εγκλήματα που διέπραξαν όπως επίσης και του Κυριάκου Παπαχρόνη αποτελούν κατά την προσωπική μου άποψη τα πιο σημαντικά από πλευράς δημοσιότητας, αντιμετώπισης από το κοινό, σημειολογίας καθώς και αντιδράσεων από το γυναικείο φύλο που αγγίζουν τα όρια της ακραίας υπερβολής και είμαι πολύ προσεκτικός στην διατύπωση και εξηγούμαι.
Δεν μπορώ να διανοηθώ, ούτε να μπω στην λογική της γυναικείας σκέψης και ερωτικής έλξης με αφετηρία τον γοητεία του Παπαχρόνη όντας καρδιοκατακτητής λαμβάνοντας χιλιάδες γράμματα θαυμασμού από γυναίκες θαυμάστριες του. Ας απαντήσουν οι κυρίες της παρέας για αυτό.
Επίσης οι σατανιστές Κατσούλας και Δημητροκάλλης είχαν το δικό του fan club θαυμαστριών, γιατί όπως είχε γραφτεί κατά την διάρκεια της ακροαματικής διαδικασίας αρκετά ευπαρουσίαστες κοπέλες καθόντουσαν σε ευκρινή απόσταση από τους δύο σατανιστές μα καυτά μίνι και προσπαθούσαν με σαγνηνευτικό σταυροπόδι και με τα φυσικά τους κάλλη να προκαλέσουν το ερωτικό ενδιαφέρον των δύο νέων.
Τι να πω ο ερωτισμός δεν έχει όρια μπορεί και λογική, και κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα και να ερωτευτεί, αλλά και να σαγηνεύσει έναν άλλον άνθρωπο ερωτικά.
Εδώ στέλνουν ερωτικές επιστολές στον Αναγνωστόπουλο, σύζυγο και καθ΄ ομολογία δολοφόνο της άτυχης Καρολάιν, παρουσία του ανήλικου βρέφους. Έχουμε παραφρονήσει εντελώς.
 
Πίστευα ότι απλά τις "ανάβουν" τρόπος του λέγειν τα κακα αγόρια. Η γυναίκα για να ερωτευτεί έναν άνδρα πρέπει πρώτον να νιώσει ασφάλεια και δεύτερο αυτόν τον άνδρα να τον σέβεται, έτσι νομίζω πως λειτουργούν οι πιο πολλές γυναίκες. Εδώ τι είδους ασφάλεια νιώθεις;
Προφανώς υπάρχει πρόβλημα ψυχολογικό.
 
Δηλ.εσυ κάθε μέρα περνούσες από την βίλα χρυσαφιδη χωρίς να ξέρεις την ιστορία της
Το ότι την είχε αγοράσει ο Τράγκας και έμενε μετά της νεότατης συζύγου του, δεν το ήξερε κανείς, για να το πεί;
 
Eιδατε το περιστατικό με τον πνιγμό του 50 χρόνου στην Φθιώτιδα, που πήγε να βοηθήσει την γυναίκα είχε διαπράξει έγκλημα στα νιάτα του την δεκαετία του 90' , απιστευτη ιστορία. Δεν την θυμομουνα καθόλου ενώ την είχαν οι εφημερίδες της εποχής
 
Πίσω
Μπλουζα