Ρετρό δολοφονίες που συγκλόνισαν το πανελλήνιο

παντως πολυ περιεργη υποθεση ειναι αυτη με τον ταιλανδο μπατλερ.ποιο ηταν το κινητρο ξεκληρισματος μιας οικογενειας..κι ενα tip για τον κατσουλα.ο τυπος ηταν ΠΑΟΚ και ψιλοτραβιοταν σε ματς στην αθηνα οπου ηταν γνωστη φατσα.just for the record
 
Τα Βριλήσσια έγιναν απόκοσμα από τότε.

Όλο λέω να παω αλλά δεν έχω πάει ποτέ.

Για τον Κατσούλα ακούγονται πολλά.
 
manowar-4 είπε:
κι ενα tip για τον κατσουλα.ο τυπος ηταν ΠΑΟΚ και ψιλοτραβιοταν σε ματς στην αθηνα οπου ηταν γνωστη φατσα.just for the record
paok_tom_hanks.jpg

Μα αφου υπαρχουν και φωτογραφιες που καθοταν διπλα,διπλα με τον Τομ Χανκς στα ματς.

*(αστειευομαι φυσικα)*

Τωρα λιγο ποιο σοβαρα υπαρχει καποιο δημοσιευμα -link -καταγεγγραμενο αυτου που να επιβεβαιωνει τον παραπανω ισχυρισμο ?????
 
zmith7 είπε:
Για τον Κατσούλα ακούγονται πολλά.
Για λέγε... έχουν ενδιαφέρον κάτι τέτοια και είναι και στην επικαιρότητα... ;)
 
RIO είπε:
Για λέγε... έχουν ενδιαφέρον κάτι τέτοια και είναι και στην επικαιρότητα... ;)
Στην επικαιρότητα πώς είναι; :eek:

Τεσπά, ο τύπος πρέπει να ήταν the real deal.

Η Μαργιέτη μετανόησε ή το 'παιξε θεούσα με συνδρομή κούγια, ο δημητροκάλης δεν ακούγεται ιδιαίτερα, αλλά ο κατσούλας, μου έχει πει άτομο που έχει φίλο δεσμοφύλακα, ότι όντως επικοινωνούσε ( επικοινωνεί ;) . Μακάρι για την ψυχή του να το σώσει, αλλά λέει κάποτε, περνάει δίπλα από δεσμομπάτσους, σκέφτεται ενας από αυτούς, ρε το [edit], οπότε γυρνάει ο κατσούλας και του λέει γιατί με βρίζεις;

Who knows...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zmith7 είπε:
Στην επικαιρότητα πώς είναι; :eek:
Ε, μια και ακούγονται διάφορα για αποφυλάκιση κλπ... θυμάμαι που κυκλοφορούσαν τέτοιες ιστορίες. Μάλλον ο τύπος πουλάει τρέλα, για να μην το ενοχλούν. Αλλά όπως είπες και εσύ, ποιος ξέρει...
 
Φεύγουμε off topic (τα οποία θα καθαριστούν) όμως. Εκτός αυτού καλά όλα τα παραπάνω αλλά δεν υπάρχουν στοιχεία πέρα από το "γνωστός, του γνωστού που μου πε και άκουσε" που δεν μπορούν να τα επιβεβαιώσουν :)
 
H φαση των σατανιστων της Παλληνης ποτε δε με συγκλονησε...φυσικα μια δολοφονια ποτε δεν παυει να ειναι ενα ασχημο γεγονος, αλλα την ιδια εποχη σατανιστες στη Νορβηγια εκανα ΤΑ οργια για οσους ξερουν...

Το περιστατικο που με αφησε αφωνο ηταν αυτο με το Μονσελα.Εβλεπες φυσιογνωμια και ελεγες ''Μα ειναι δυνατον;''.....
 
Snoopitsa είπε:
Πάνω στην Θεσσαλονίκη είχαμε και τον "Δράκο του Σειχ Σου" δεν ξέρω τι απέγινε..Λένε πως κατηγορήθηκε κάποιος που όμως ήταν αθώος, μόνο και μόνο για να κλείσει το θέμα.
O Aριστείδης Παγκρατίδης συνελήφθη και καταδικάστηκε με την κατηγορία ότι ήταν ο "Δράκος του Σειχ Σου", που είχε κάνει βιασμούς και φόνους στην περιοχή αυτή. Τον συνέλαβαν ενώ μεθυσμένος πήγαινε να μπει στο ορφανοτροφείο "Μέγας Αλέξανδρος". Το γεγονός ότι ήταν και ομοφυλόφιλος επιβάρυνε περισσότερο τη θέση του τότε. Είχε ομολογήσει την ενοχή του, αλλά μετά έλεγε ότι είναι αθώος. Αυτές ήταν και οι τελευταίες του λέξεις όταν το 1968 εκτελέστηκε στο μέρος όπου είχε συνδεθεί με τα εγκλήματα αυτά, το Σειχ Σου. Είναι όντως ανατριχιαστικό να ήταν αθώος κι ένας αποδιοπομπαίος τράγος τελικά, κανείς δεν θα μάθει ποτέ. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι δύσκολο να εξαναγκαστούν μερικοί άνθρωποι να παραδεχτούν ένα έγκλημα που δεν έχουν κάνει, όπως και το ότι υπάρχουν διαταραγμένοι άνθρωποι που τους αρέσει να ομολογούν εγκληματικές πράξεις που δεν έκαναν ποτέ.

Επίσης, παρόμοια με την ιστορία της "Φαρμακούλας" Μαρίας Σαμπανιώτη, είναι κι αυτή της "Δηλητηριάστριας της Μάνης" Αικατερίνης Δημητρέα, η οποία σκότωσε μητέρα, θεία, αδερφό και μικρό ανιψιό, δηλητηριάζοντάς τους με παραθείο. Υποστήριζε ότι ο λόγος ήταν το ότι της φέρονταν πολύ άσχημα. Εκτελέστηκε το 1965.
 
Deathshadow είπε:
H φαση των σατανιστων της Παλληνης ποτε δε με συγκλονησε...φυσικα μια δολοφονια ποτε δεν παυει να ειναι ενα ασχημο γεγονος, αλλα την ιδια εποχη σατανιστες στη Νορβηγια εκανα ΤΑ οργια για οσους ξερουν...
Το περιστατικο που με αφησε αφωνο ηταν αυτο με το Μονσελα.Εβλεπες φυσιογνωμια και ελεγες ''Μα ειναι δυνατον;''.....
το θέμα είναι ότι τότε δεν υπήρχε ίντερνετ ως μέσο ενημέρωσης οπότε ο κόσμος δεν ήξερε για την έκταση του θέματος στο εξωτερικό. Η υπόθεση των σατανιστών της Παλλήνης συγκλόνισε ακριβώς επειδή ήταν η πρώτη καταγραφή αλλά και επειδή η ύπαρξη των ιδιωτικών καναλιών επέτρεψε την μεγιστοποίηση και δραματοποίηση του γεγονότος σε πρωτόγνωρα για τους Έλληνες επίπεδα!
 
Ο δράκος της παραλιακής, που έχει αναφερθεί πιο πίσω, μήπως ήταν ο Σωτήρης Μπέσκος, "Δράκος του Καλαμακίου"; Κάποιο τέτοιο όνομα θυμάμαι...

Συγκλονιστική πολιτική δολοφονία ήταν και αυτή του Παύλου Μπακογιάννη, η οποία, σε σχέση με όλες τις προηγούμενες της συγκεκριμένης οργάνωσης, πρώτη φορά είχε στόχο εν ενεργεία μέλος του Κοινοβουλίου, θυμίζοντας τις εποχές Λαμπράκη. Είχε προηγηθεί και απόπειρα εναντίον του βουλευτή Γιώργου Πέτσου.

Επίσης -και δεν είναι πλάκα από το τραγούδι του Καρβέλα- υπήρξε και "ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι", Αντώνης Δαγλής, με ειδικότητα σε τεμαχισμούς και "διανομή" πτωμάτων...Τη δεκαετία του 90 αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Ο δράκος της παραλιακής, που έχει αναφερθεί πιο πίσω, μήπως ήταν ο Σωτήρης Μπέσκος, "Δράκος του Καλαμακίου"; Κάποιο τέτοιο όνομα θυμάμαι...
Nαι, αυτός είναι, απλά τον λένε Σπύρο Μπέσκο και ήταν φυσιοθεραπευτής. Σε εκείνες τις περιοχές αναζητούσε το βράδυ τα θύματά του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Δράκος του Έβρου ή της Θράκης, όπως ονομάστηκε. Δολοφόνησε πολλά άτομα, κυρίως ζευγάρια σε ερημικές τοποθεσίες, το διάστημα 1989-90. Το πιο ανατριχιαστικό είναι ότι δεν συνελήφθη ποτέ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι όντως ανατριχιαστικό όταν μένει ένα πέπλο μυστηρίου και δεν συλλαμβάνονται ποτέ τέτοιοι άνθρωποι. Αλλά και να συλληφθούν είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι έπιασες τον σωστό και όχι έναν αποδιοπομπαίο τράγο, για να ηρεμήσει η κοινή γνώμη. Και σίγουρα έχουν γίνει και τέτοια και ταράζομαι μόνο που σκέφτομαι την πιθανότητα να έχει καταδικαστεί ένας αθώος. Βγαίνω λίγο μόνο εκτός ορίων του ρετρό, για να αναφέρω τον Τζακ τον Αντεροβγάλτη, που δεν συνελλήφθη ποτέ. Υπάρχει μία θεωρία, που λέει ότι δεν υπήρχε ποτέ αυτός ο μανιακός που σκότωνε ιερόδουλες, αλλά ότι ήταν τρείς έμπιστοι του βασιλιά που σκότωσαν τις συγκεκριμένες γυναίκες, για να μην αποκαλύψουν ότι είχαν πάει με τον βασιλιά και απειλήσουν το γάμο του. Δεν θα μάθει ποτέ κανείς την αλήθεια, πάντως αν σκεφτούμε τα πόσα γίνονται, καθώς και το ότι αυτός ο "μανιακός" πολύ απότομα σίγησε και δεν ξανακούστηκε πια, είναι μία πιθανή θεωρία.
 
Θυμάται κανείς το ζευγάρι που το έκαψαν στο αυτοκίνητό του (κάποιος ηδονοβλεψίας νομίζω ήταν) στην παραλιακή, τώρα Βούλα ήταν Βάρκιζα, Καβούρι δεν θυμάμαι τέλη δεκαετίας ΄80. Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν υπάρχουν πληροφορίες. Ήμουν περίπου 14 χρονών όταν το έβλεπα στις ειδήσεις και από τότε ορκίστηκα ότι δεν θα πήγαινα ποτέ με το αγόρι μου σε ερημικά μέρη...
 
Νομίζω μία δολοφονία που συγκλόνισε σίγουρα το πανελλήνιο όταν έγινε ήταν η δολοφονία του Παύλου Μπακογιάννη από τη 17Ν τον Σεπτέμβριο του 1989.

Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο thread με έκπληξη είδα να μην την έχει αναφέρει κανείς. Ο Μπακογιάννης εκείνη την εποχή ήταν στο κέντρο της επικαιρότητας λόγω του ρόλου που έπαιζε στην περιβόητη σύγκλιση δεξιάς-αριστεράς. Αποτελούσε πολλά υποσχόμενο πολιτικό, νεοαφιχθείς στην πολιτική σκηνή με προδιαγραφόμενο λαμπρό μέλλον. Νομίζω ήταν και σε ευρεία στρώματα αγαπητός λόγω της αντιδικτατορικής του δράσης και όχι μόνο στους χώρους της δεξιάς με την οποία πολιτευόταν τότε. Λόγω της γενικότερης παρουσίας του ήταν αρκετά δημοφιλής κι ας ήταν για κάποιος αρνητικό ότι είχε παντρευτεί την κόρη του Μητσοτάκη. Από τη δίκη της 17Ν νομίζω επιβεβαιώθηκε ότι δολοφόνος ήταν ο Δ.Κουφοντίνας.

Ήταν η πρώτη φορά που δολοφονήθηκε ένας πολιτικός πρώτης γραμμής μετά τον Λαμπράκη και το έγκλημα αυτό καταδικάστηκε συνολικά από την ελληνική κοινωνία. Ίσως αυτή η δολοφονία μαζί με του άτυχου Αξαρλιάν ήταν αυτές που εξάλειψαν κάθε είδος λανθάνουσας συμπάθειας μπορεί να υπήρχε ακόμα στην ελληνική κοινωνία απέναντι στη 17Ν.
 
Μόλις πριν από 4-5 posts αναφέρω για τον Μπακογιάννη, αλλά είναι καλό που παραθέτεις παραπάνω στοιχεία.

Γενικά, όλες οι δολοφονίες της 17Ν έγιναν με συγκλονιστικό τρόπο -μην ξεχνάμε και τις εποχές, χωρίς πολλά πολλά μέσα δημοσίευσης-, και φυσικά διέπονταν από αντιδεοντολογικούς, με βάση το σήμερα, κανόνες, όσον αφορά φωτογραφικό υλικό κλπ.

Ας πούμε, σε άλλες περιπτώσεις, το πτώμα του Τσουτσουβή ή του Μιχάλη Καλτεζά, στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων (ο πρώτος και με ανοιχτά μάτια !), ήταν σίγουρα συγκλονιστικά στοιχεία του παρελθόντος, από τα οποία ευτυχώς σήμερα έχουμε γλυτώσει...

Τέλος, στην πόλη της Σπάρτης, την ώρα των εισαγωγικών εξετάσεων του 1978, ο 19χρονος μαθητής τότε Παναγιώτης Κακαλέτρης εισήλθε στο χώρο του Λυκείου και πυροβόλησε το Λυκειάρχη του κι έναν αστυνομικό, από αυτούς που στέλνονταν τότε στα σχολεία τις μέρες των εξετάσεων, αφαιρώντας τους τη ζωή... Η προφανής αιτία, χωρίς να επιβεβαιωθεί ποτέ, λέγεται ότι ήταν κάποιες προστριβές με το Λυκειάρχη, ο δε άτυχος αστυνομικός βρέθηκε τυχαία στο δρόμο του δολοφόνου...

Τα χρόνια πέρασαν, και κατά πληροφορίες, ο άνθρωπος αυτός, που εξέτισε την ποινή που του είχε επιβληθεί, κυκλοφορεί και πάλι ελεύθερος στη Σπάρτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
butch_cassidy είπε:
Νομίζω μία δολοφονία που συγκλόνισε σίγουρα το πανελλήνιο όταν έγινε ήταν η δολοφονία του Παύλου Μπακογιάννη από τη 17Ν τον Σεπτέμβριο του 1989.Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο thread με έκπληξη είδα να μην την έχει αναφέρει κανείς. Ο Μπακογιάννης εκείνη την εποχή ήταν στο κέντρο της επικαιρότητας λόγω του ρόλου που έπαιζε στην περιβόητη σύγκλιση δεξιάς-αριστεράς. Αποτελούσε πολλά υποσχόμενο πολιτικό, νεοαφιχθείς στην πολιτική σκηνή με προδιαγραφόμενο λαμπρό μέλλον. Νομίζω ήταν και σε ευρεία στρώματα αγαπητός λόγω της αντιδικτατορικής του δράσης και όχι μόνο στους χώρους της δεξιάς με την οποία πολιτευόταν τότε. Λόγω της γενικότερης παρουσίας του ήταν αρκετά δημοφιλής κι ας ήταν για κάποιος αρνητικό ότι είχε παντρευτεί την κόρη του Μητσοτάκη. Από τη δίκη της 17Ν νομίζω επιβεβαιώθηκε ότι δολοφόνος ήταν ο Δ.Κουφοντίνας.

Ήταν η πρώτη φορά που δολοφονήθηκε ένας πολιτικός πρώτης γραμμής μετά τον Λαμπράκη και το έγκλημα αυτό καταδικάστηκε συνολικά από την ελληνική κοινωνία. Ίσως αυτή η δολοφονία μαζί με του άτυχου Αξαρλιάν ήταν αυτές που εξάλειψαν κάθε είδος λανθάνουσας συμπάθειας μπορεί να υπήρχε ακόμα στην ελληνική κοινωνία απέναντι στη 17Ν.
Και η δολοφονία του Βρανόπουλου, το 1994... Θυμάμαι τον τότε πρωθυπουργό να εμφανίζεται στη Βουλή και στην ομιλία του να λέει: "Λυπούμαι που έχω το θλιβερό προνόμιο να αναγγείλω το θάνατο του Μιχάλη Βρανόπουλου...".
 
Πίσω
Μπλουζα