Ρετρό δολοφονίες που συγκλόνισαν το πανελλήνιο

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας exetlaios
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Ετυχε οι γονείς μου και τα αδέλφια μου να είναι στο ίδιο δωμάτιο στο νοσοκομείο με αυτήν και μάλιστα είχαν εντυπωσιαστεί με την αφοσίωσή της στο παιδί της. Λίγο αργότερα και αφού ήμασταν σε κάμπινγκ, πήγε ο πατέρας μου για ψώνια και είδε τους τίτλους στις εφημερίδες έκπληκτος.
 
Τις 17 κλωστές τις βλέπει κανείς στην κοσμοτε ; πως είναι; μιλάμε για τον μεγαλύτερο Έλληνα σήριαλ κιλλλερ και τον πιον άγνωστο παράλληλα
 
Τυχαίνει να έχω διαβάσει το σχετικό βιβλίο του Σόμπολου. Παρόλο που ήταν φρικιαστικό στο περιεχόμενο του, ήταν αρκετά καθηλωτικος ο τρόπος γραφής και με τράβηξε, το διάβασα σχεδόν μονορούφι.

Τα όσα εγκλήματα τα οποία διάβασα και ακόμα θυμάμαι επειδή με τάραξαν, είναι με διαφορά η υπόθεση Φραντζή, απίστευτα φρικιαστικό το περιβόητο εξώφυλλο, από περιέργεια το έψαξα και πραγματικά είναι εικόνα η οποία δεν φεύγει από το νου και πραγματικά σοκαριστική ήταν η κυνική δήλωση του δραστη, ο οποίος είχε δηλώσει λεπτομερώς το πώς διαμέλισε το πτώμα και είπε το κυνικό "το βασικό είναι να σημαδεύεις τις αρθρώσεις" :oops:.

Εξίσου βάρβαρη η υπόθεση του Ταϊλανδέζου μπάτλερ, θυμάμαι μια υπόθεση με ένα σούπερ μοντελ (δεν θυμάμαι καθόλου όνομα), θυμάμαι όμως ότι ήταν διεθνούς φήμης και είχε απασχολήσει και παγκοσμίως η υπόθεση τότε, σοκαριστική η υπόθεση Δουρή, θυμάμαι μας την είχε αναφέρει πολύ επιγραμματικά μια καθηγήτρια στο λύκειο αλλά η υπόθεση η οποία πραγματικά φαντάζομαι ποσό θα είχε ταράξει το πανελλήνιο, όχι επειδή την έζησα αλλά επειδή όσο να 'ναι, γνωρίζω την ιδιοσυγκρασία του λαού μας, ήταν 1000% η υπόθεση της Παλλήνης. Επειδή έχω δει και κάποια πράγματα από τότε, η τηλεόραση τότε τα έδωσε όλα στην τρομοκρατία του λαού, πραγματικά τα μετέφεραν όλα πολύ ζοφερά. Και φυσικά, όλα αυτά, ήρθαν να ταράξουν και με το παραπάνω την άκρως συντηρητική κοινωνία μας, οι μεγάλοι τα έβαλαν με τους νέους, με όσους ακούγανε ροκ και μέταλ, λες και ακούγοντας αυτά τα είδη διαπραττεις αισχη, αλλιώς δε συμβαίνει....

Για να επανέλθουμε όμως και στο σήμερα, νομίζω ότι οι δολοφονίες γενικά σοκάρουν καθώς, ερχόμαστε στη διαπίστωση ότι τελικά ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος και το βασικότερο, ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας πολλές φορές είναι που κρύβει μια σκοτεινή πλευρά, μπορεί επομένως να είναι ο καθένας, δεν είναι μόνο στις ταινίες η κάπου μακριά από εμάς, αυτό νομίζω είναι το πιο τρομακτικό....
 
Για να επανέλθουμε όμως και στο σήμερα, νομίζω ότι οι δολοφονίες γενικά σοκάρουν καθώς, ερχόμαστε στη διαπίστωση ότι τελικά ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος και το βασικότερο, ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας πολλές φορές είναι που κρύβει μια σκοτεινή πλευρά, μπορεί επομένως να είναι ο καθένας, δεν είναι μόνο στις ταινίες η κάπου μακριά από εμάς, αυτό νομίζω είναι το πιο τρομακτικό....
Όποιος πιστεύει πως ο κόσμος είναι "αγγελικά πλασμένος" έχει ανάγκη από ψυχιατρική θεραπεία με όλα αυτά που γίνονται γύρω του. Γιατί δεν γίνεται να ζεί κάποιος μέσα σε μια γυάλα όταν ο κόσμος με την γενικότερη έννοια καίγεται δίπλα του καθημερινά. Προσωπικά τουλάχιστον, δεν βρίσκω καθόλου τρομακτικό το τι μπορεί να κρύβει ο καθένας μέσα του. Το αναγνωρίζω ως μια πραγματικότητα και σαν δεδομένο. Είναι να μην ξεπεράσεις το όριο ορισμένων ανθρώπων για να αρχίσουν το χάος. Σεβασμός στην καθημερινότητά μας χρειάζεται και αυτοί που θέλουν και είναι ικανοί να αφαιρέσουν μια ζωή θα το κάνουν έτσι κα αλλιώς κάποια χρονική στιγμή.
 
Πίσω
Μπλουζα