Ρετρό ελληνικές διασκευές ξένων τραγουδιών

Thanks, Teo214

Τι εφιάλτη άραγε να έβλεπαν οι γερόλυκοι, όταν έπαιρνε σάρκα και οστά αυτό το "πράγμα";;;;

(Δέχομαι συγχαρητήρια, κατάφερα να το ακούσω μέχρι τέλους! :headbang: )
 
6-8

6-8

2-5-7

λα λα λαλα λαλα λαλα

...

το τηλεφωνο δε χτυπα

...

(διασκευη τραγουδιου της Ραφαελα Καρα, το τραγουδαγανε τα κοριτσια στην 1η Δημοτικου και που θυμηθηκα αυτους τους στιχους ειναι αθλος)
 
Είναι όντας ιεροσυλία όταν διασκευάζουν τέτοια all time classic τραγούδια.
 
teo214 είπε:
θα την σφαξω- Χρηστος Γιαννοπουλος
μια χαρά διασκευή είναι.. κι επιτέλους δικαιώνεται το αυτί πολλών από εμάς που άκουγε "θα την σφάξω!" :headbangdude:
 
Ξέρει κανείς αν το τραγούδι του Joe Dassin (et si tu n'existais pas) έχει βγει στα ελληνικά?
 
Δύο ξένες τραγουδίστριες, οι οποίες τροφοδότησαν πολλές διασκευές σε ελληνικά τραγούδια, έφυγαν σε νέα σχετικά ηλικία σαν σήμερα 3 Μαΐου. Η πρώτη, η Ινδή Ναργκίς, το 1981

η οποία έδωσε το περίφημο "Καρδιά μου καημένη" (εδώ το τραγουδά η Αρβανιτάκη).

Η δεύτερη, η Δαλιδά, αυτοκτόνησε στις 3 Μαΐου 1987. Τα τραγούδια της παρακάτω είναι τα μετέπειτα ελληνικά :

"Πάλι μπερδεύτηκα" (Μαρινέλλα)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
- Salma ya salama


[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
- Μαρινέλλακαι

το ξαναβλέπουμε στον Δάκη, σε κάποιο τραγούδι με αραβικό και γεωγραφικό θέμα.

Η Δαλιδά έδωσε και το μετέπειτα "Το τρένο φεύγει στις 8"

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
- της Δαλιδά

το ελληνικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks

Μήπως το έχεις, γιατί το ψάχνω απεγνωσμένα?

Αν ναι, με pm please:)
 
To τραγούδι "Φιλάκια" του Λευτέρη Πανταζή

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
είναι διασκευή του τραγουδιού Şımarık του διάσημου Τούρκου τραγουδιστή Tarkan (1997)


τραγουδήθηκε κατά το β΄μισό της δεκαετίας του ' 80 από την Αλίκη Καγιαλόγλου

με τίτλο "Άντρες"

Το ρεφρέν έλεγε: "Μα δίχως άντρα είσαι ένα μηδενικό/ άντρες, τι μας δίνουν, και μας παίρνουν τα μυαλά".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit by paspartoo]

Rena76 - δεν επιτρεπουμε εδω τη ζητηση copyrighted υλικου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayin'alive-bee gees

ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ- ΜΠΕΣΣΥ ΑΡΓΥΡΑΚΗ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μα να μην έχει αναφερθεί αυτό ;;;

Πρωτότυπο

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

και η Ελληνική διασκευή...

Pasxalis-Sto mparaki

[video=youtube;73E9-7GYFck]

και κόβετε φλέβες ελεύθερα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μα καλα αμα δε μπω στο θρεντ δεν ανεβαινει το επιπεδο;;

σειμ ον γιου ωλλ!

μη γελατε,αυτο το κομματι το χα γραψει εγω πριν πολλα πολλα χρονια,για

μουσικη επενδυση της ταινιας μου(που δεν κυκλοφορησε ποτε)

"ο μπουζουκτζης στη στεγη",τελικα με προλαβε αλλος

και το δωσα στο Φιλιππα μην παει χαμενη η ιδεα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποιο link στο youtube ή σε παρόμοια σελίδα εννοούσα... Ή έστω τον τραγουδιστή. Δεν νομίζω ότι ήταν απαραίτητο να σβήσετε όλο το μήνυμα. Λυπάμαι αν δεν ήμουν κατανοητή.
 
don dokken είπε:
μα καλα αμα δε μπω στο θρεντ δεν ανεβαινει το επιπεδο;;σειμ ον γιου ωλλ!
E, ναι, τώρα ντρέπομαι που δεν είχα ακούσει αυτό το Μογγολικό έπος. Έχω κάνει νέο συκώτι (στομάχι, έντερο; ποιο όργανό πέψης λένε δε θυμάμαι) από τα γέλια!!! Δεν υπάρχουν οι στίχοι μιλάμε! Σε ποια παρέα ερχόταν ακριβώς κάθε βράδυ και τι ήθελε εκεί; Το δε βίζουαλ ... Ασύλληπτο! Όλα τα τραγούδια είναι cult που έχουμε βάλει εδώ, αλλά αυτό είναι ο Μογγόλος βασιλιάς!!!
 
nasos o είπε:
Πρωτότυπο
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

και η Ελληνική διασκευή...

[video=youtube;73E9-]http://www.youtube.com/watch?v=73E9-...eature=related

και κόβετε φλέβες ελεύθερα !
Και όμως έχει ειπωθεί ποιο πάνω απλά δεν έβαλα το Video.

Θυμάμαι όταν είχε βγει το μπαράκι από τον μετρ τον διασκευών Πασχάλη λίγους μήνες μετά παίζοντας Dj σε ένα καφέ βρήκα στην δισκοθήκη του μαγαζιού την πρώτη εκτέλεση από τον Demi Rouso και ζήτησα να τον αγοράσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
teo214 είπε:
Και όμως έχει ειπωθεί ποιο πάνω απλά δεν έβαλα το Video.
Θυμάμαι όταν είχε βγει το μπαράκι από τον μετρ τον διασκευών “Πασχάλη” λίγους μήνες μετά παίζοντας Dj σε ένα καφέ βρήκα στην δισκοθήκη του μαγαζιού την πρώτη εκτέλεση από τον Demi Rouso και ζήτησα να τον αγοράσω.
Mες στη ζαλάδα μου χτες από τα πολλά που διάβαζα, δεν είδα και σχετικό βίντεο και υπέθεσα ότι δεν θα το είχατε αναφέρει.
 
Ας ξαναζητήσω λοιπόν κάτι... έχει κάποιος ακούσει την ελληνική έκδοση του "Oh mon amour" του Christophe? Δεν θυμάμαι τον τραγουδιστή αλλά οι στίχοι είναι κάπως έτσι: Άσε με πλάϊ σου να ζω,να σου γλυκαίνω τον καημό,άσε με πλάι σου να ζω,ό,τι αγαπάς να τ'αγαπώ. Αν ναι, θα ήμουν υπόχρεη αν μου λέγατε τουλάχιστον τον τραγουδιστή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
Playmolover είπε:
Πασχάλης - Τζένκνις Χανς (δεν θυμάμαι το originan)
[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Eurovision Germany contest song 1979 - Dschingis Khan - Dschingis Khan
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεχάσατε τον Τέρρυ Χρυσσό!

Όνειρα-το ομότιτλο του Joe Dassin

(Αυτό δεν το θυμάμαι καλά αλλά έλλεγε) Ισως να 'ναι κάποια λύση, το δικαίωμα να φύγεις δεν μπορώ να στ' αρνηθώ...-Fernando Abba
 
Πίσω
Μπλουζα