Ρετρό εμμονές με πορνογραφικό υλικό !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Από όσο θυμάμαι, την δεκαετία του 80' ήταν "must" για κάθε νεαρό που σεβόταν τον εαυτό του,

να έχει αφίσες με γυμνόστηθες στο δωμάτιό του.

( αν και η ηλικία μου εκείνη την εποχή, δε μου επέτρεπε να ακολουθήσω τη μόδα ! :D )

Απόδειξη των παραπάνω, είναι οι ταινίες που γυρίστηκαν εκείνη την εποχή.

Σχεδόν σε κάθε σκηνή που δείχνει άγριους/προβληματισμένους/μοδάτους/ανεξάρτητους νέους,

πάνω από το κρεββάτι τους έχουν αφίσες με γυμνόστηθες κοπέλες.

Μάλιστα αν (κατά την ταινία) ο νεαρός έμενε μόνος του στο σπίτι, οι αφίσες ήταν πολλαπλάσιες.

Προφανώς αυτή η μόδα διατηρήθηκε και στις αρχές τις δεκαετίας του 90',

τουλάχιστον αν κρίνω από το (δημοφιλές τότε) σήριαλ ΤΟ ΡΕΤΙΡΕ.

Καθώς ξανάβλεπα το συγκεκριμένο σήριαλ πρόσφατα, μου έκαναν εντύπωση ορισμένα πράγματα.

Συγκεκριμένα, ο "Ιάσωνας" έχει φωτογραφίες με γυμνόστηθες στον κυρίως χώρο του μαγαζιού του ! :animeek:

Και το σήριαλ δείχνει διάφορα άτομα (ανάμεσά τους και μεγάλες κυρίες) να μπαινοβγαίνουν στο μαγαζί,

δίχως να τρέχει κάστανο και φυσικά ακομπλεξάριστα.

Τη σήμερον ημέρα, δεν είμαι σίγουρος τι θα γινόταν αν κάποιος αποφάσιζε να βάλει

στον τοίχο του μαγαζιού του φόρα-παρτίδα φωτογραφίες από γυμνόστηθες νεαρές !

Μάλλον δε θα ήταν ότι καλύτερο για την πελατεία του.

Τη μαγική δεκαετία όμως, ήταν κάτι σύνηθες, προφανώς !

Επίσης σε άλλο επεισόδιο του ΡΕΤΙΡΕ, ο "Αλέξης" πάει για πρώτη φορά τη "Χαρούλα" στο σπίτι του.

Στο σαλόνι του, αντί να έχει κάδρα, κορνίζες, πίνακες κλπ, εχει ... αφίσες με γυμνόστηθες γυναίκες ! :eek:

Η "Χαρούλα" μάλιστα κάθεται από κάτω τους και όυτε καν τις παρατηρεί.

Αν στην εποχή μας φέρουμε μια κοπέλα πρώτη φορά σπίτι μας και το σαλόνι έχει αφίσες με "ξώβυζες",

δεν είμαι σίγουρος αν η κοπέλα θα το βρει τόσο φυσιολογικό και αν θα είναι τόσο ανεκτικιά.

Το πιθανότερο θα είναι να την κάνει με ελαφρά, να μην ξαναπατήσει,

και να σε κάνει και ρόμπα σε όλον τον κόσμο.

Και όμως στα 80's, οι γυμνές αφίσες στο σαλόνι, ήταν μέρος της καθημερινότητας !

ΧΡΥΣΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ...
 
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου exetlaios ;)

Θα αναφέρω πως τέτοιες φωτογραφίες υπήρχαν και σε χώρους αρκετών εργοστασίων, όπου όπως είναι φυσικό ανδροκρατούνταν.

Ίσως αποτελούσε "must" για κάθε χώρο όπου γινόντουσαν «ανδρικές δουλείες».

Πλέον δεν παρατηρώ κάτι ανάλογο.
 
τι το ψαχνετε τωρα

αφου η κοινωνια εν σημερον ημερα...εχει πουστεψει

φερριπην εαν τοτε στην δεκαετια των 80ς αλλα και στις αρχες των 90ς...εαν σας λεγανε οτι εκπομπες θα εχουν μονο οι "πισωγλεντιδες" και οι διαφορες κουτσομπολες, θα σας πιστευε κανενας?

κι ομως ζουμε σε αυτη την εποχη

θελω να ελπιζω οτι τα πραγματα εστω και στην τελικη δραματικη στιγμη που ζουμε, θα αλλαξουν

ειδαλλως ετοιμαστειτε για χειροτερα
 
Ρε Κωνσταντινε τι μου θυμησες...

Πραγματι αλλες εποχες. Νομιζω ομως οτι ο κοσμος τοτε, ηταν πιο αθωος. Το ξερω ειναι λιγο οξυμωρο...
 
27 Ιανουαρίου 1987, και εγώ στην τρυφερή :D ηλικία των 15 ετών, αγοράζω το αγαπημένο μου περιοδικό...

[edit] Dead picture [edit]

Αρχίζω να το διαβάζω με λαχτάρα, ώσπου φτάνω στη σελίδα 17 και βλέπω έκπληκτος ένα αφιέρωμα στη Samantha Fox, από το Γιάννη Κουτουβό, το οποίο συνοδευόταν και από μια γυμνόστηθη φωτογραφία της!!!!

[edit] Dead picture [edit]

(Έχω καλύψει την "ευαίσθητη" περιοχή, μη φάμε κανα bannάρισμα πίσω-πίσω)

Πραγματικά, ασύλληπτο σε τέτοιο περιοδικό, για την εποχή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα αυτά που λες (και εγώ το λέω χιουμοριστικά), πέρασε, ήταν τη δεκαετία του '90. Τώρα περάσαμε στους metrosexuals, είδος ανδρών που έχουν πολλά χαρακτηριστικά των gay, όπως το να ακολουθούν τη μόδα, να καλλωπίζονται, να βλέπουν ταινίες που προτιμούν οι γυναίκες, παρ' όλ' αυτά να είναι άντρες. Υποτίθεται ότι τους προτιμούν οι γυναίκες μάλιστα.

Εγώ από την άλλη, έμεινα στο '80...

Και παρεμπιπτόντως, αν τα πιστεύεις αυτά που λες, σημαίνει ότι θεωρείς ότι πολύς κόσμος εδώ μέσα (στατιστικά αν το πάρεις), είναι gay. Αν το πιστεύεις αυτό, γιατί τους θίγεις; :D

Πάντως συμφωνώ ότι η κοινωνία δεν πάει καλά, ιδίως η εικόνα της στην τηλεόραση.

Στο θέμα: Είχα τη Samantha Fox με σκισμένα ρούχα...
 
Φίλε DINO, κουφάθηκα ! :eek:

Δεν το θυμάμαι καθόλου αλλά μου φαίνεται απίστευτο !

Θυμάμαι επίσης ότι κοιτάγαμε σαν ξελιγωμένοι,

όταν έδειχνε το βιντεοκλίπ της Samantha Fox "Touch Me",

μήπως και δούμε καλύτερα το σκισμένο τζην σορτσάκι της.

Τώρα τα κανάλια κατακλύζονται από "πορνό" (εντώς ή εκτός εισαγωγικών)

αλλά ο κόσμος είναι τόσο κορεσμένος που δεν σταματάει καν να τα δει

και αλλάζει κανάλι !

Πως αλλάξανε οι εποχές !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα που το λέτε... ακόμα και πολιτικές εφημερίδες ταμπλόιντ φιλοξενούσαν στις σελίδες τους απαραιτήτως κάποια (ημι)γυμνά (έστω μια φωτογραφία) σε καθημερινή βάση κατά τη δεκαετία του 80 - 90. Ώσπου κάποια στιγμή, σαν από μια μυστική συμφωνία, έπαψαν όλες... Λέτε να έφταιγε το "political correct" κίνημα που γεννιόταν; :rolleyes:
 
Iaspis είπε:
... ακόμα και πολιτικές εφημερίδες ταμπλόιντ φιλοξενούσαν στις σελίδες τους απαραιτήτως κάποια (ημι)γυμνά (έστω μια φωτογραφία) σε καθημερινή βάση κατά τη δεκαετία του 80 - 90.
Σε αυτό που λες, πρωτοστατούσε η εφημερίδα STAR ("μόνο με 29 δραχμές").
 
Γύρω στο 1980κάτι τα αδέλφια μου ήταν ήδη γύρω στα 20 κάτι ενώ εγώ ήμουν πολύ μικρή. Μην το ψάχνετε με περνάνε πολλά χρόνια.

Είχαν φτιάξει λοιπόν κάτω από το σπίτι μας μία παλιά αποθήκη και την είχαν κάνει δικό τους δωμάτιο. Στους τοίχους υπήρχαν γυμνές κυρίες και διάφορες YAMAHA μηχανές.

Το ωραίο της υπόθεσης είναι πως από κάποια στιγμή και μετά άρχισαν να βάζουν και τις μηχανές μέσα εκεί για να μην τους τις κλέψουν και το πιο χαρακτηριστικό, ο μεγάλος μου αδελφός κάθε πρωί την έβαζε μπροστά μέσα στο δωμάτιο και ντουμάνιαζε τον άλλο που κοιμόταν ακόμα! :)

Οι αφίσες έμειναν εκεί μέσα πάρα πολλά χρόνια. Τα κρεβάτια έφυγαν, οι μηχανές έφυγαν, αλλάχτηκαν με σοβαρά αυτοκίνητα πλέον (αν και ο μεγάλος μου αδελφός έχει ακόμα μηχανή - δύσκολα φεύγουν οι παιδικές αρρώστιες) το μικρό δωμάτιο ξαναέγινε αποθήκη αλλά οι αφίσες παρέμεναν εκεί. Τις έβλεπα για πάρα πολλά χρόνια, μπαίναμε βγαίναμε και ήταν κάτι φυσιολογικό. Μέχρι που η μητέρα μου αποφάσισε να τις βγάλει και έτσι θα έλεγα πως έσβησε για πάντα από εκεί η ανάμνηση γιαυτό τον τόσο ρετρό χώρο.
 
Θα σταθώ σε κάτι που ειπώθηκε εδώ μέσα κι ας με συγχωρήσει ο exetlaios που βγαίνω λίγο εκτός θέματος...

Μάλλον κάποιοι είστε λίγο υπερβολικοί.Νομίζω κάπου χάθηκε η μπάλα κι αρχίζουν να ειπώνονται κουβέντες παχιές και μεγάλες...!

Το να περιποιείται ένας άντρας την εμφάνιση του -έστω και κάπως υπερβολικά πλέον,δε διαφωνώ σ' αυτό- ασφαλώς και δεν τον κάνει λιγότερο άντρα απο τον οποιοδήποτε απεριποίητο,βρωμιάρη λέχρο που ζέχνει και μυρίζει ιδρωτίλα,γιατί......"είναι άντρας".....

Ούτε ο άντρας που θα βάλει άρωμα είναι αμφιβόλου αρρενωπότητος,ούτε ο "σκουλαρικάς",ούτε ο μακρυμάλλης,ούτε ο κυριλλέ ντυμένος,ούτε κι εγώ δε ξέρω ποιος άλλος...

Αν τον άντρα τον κάνανε όλα τα παραπάνω,ζήτω που καήκαμε...!!!

Αυτά όλα κατ' εμέ ανήκουν στα αρνητικά πρότυπα και χαρακτηριστικά των παλαιότερων εποχών και καλά θα κάνουν να παραμείνουν εκεί...

Μάλλον έχουμε αρχίσει σε κάποια θέματα να "ρετρίζουμε" επικίνδυνα και μέσα σ' αυτά τα πλαίσια υιοθετούμε και κάποιες στερεότυπες μπούρδες σαν τις παραπάνω,που δυστυχώς μας μάθανε οι πατεράδες μας συζητώντας τες κυρίως με τους φίλους τους και γελώντας......

Οι καιροί αλλάζουν,μαζί τους και οι άντρες βεβαίως,οι οποίοι καλώς γίνονται πιο μοντέρνοι,πιο όμορφοι και πιο προσεκτικοί με τους εαυτούς τους.Αυτό μόνο δείγμα έλλειψης αρρενωπότητας δεν είναι...

Και το ότι οι γυναίκες στην τελική γουστάρουν (και) τους περιποιημένους άντρες,φυσιολογικότατο είναι....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Το να περιποιείται ένας άντρας την εμφάνιση του -έστω και κάπως υπερβολικά πλέον,δε διαφωνώ σ' αυτό- ασφαλώς και δεν τον κάνει λιγότερο άντρα απο τον οποιοδήποτε απεριποίητο,βρωμιάρη λέχρο που ζέχνει και μυρίζει ιδρωτίλα,γιατί......"είναι άντρας".....
:widesmile: :widesmile: :widesmile:

Μάνο, μου έδωσες ιδέα για thread :

"Ρετρό πρώτυπα σωματικής υγιεινής" ! :rolleyes:
 
Θυμάμαι όλα τα τα εργαστήρια service αυτοκινήτων είχαν και μερικές αφίσες...κλασσικά Samantha fox θεά με τις μπαλκονάρες τις!!!!Γεια σου βρε exetlaios με τα ωραία σου!!!!
 
Αν και δεν ειμαι ακριβως εντος θεματος ( δεν αναφερομαι και πορνογραφικο υλικο,απλως λιγο τολμηρο για την εποχη του) , ισως θα επρεπε να γινει αναφορα επισης

- στις διαφημισεις της FA ,

- στον ελευθερο τυπο που εχω ακουσει οτι απαγορευοτανε σε καποιες χριστιανικες κατσκηνωσεις γιατι δεν αφηνε ευκαιρια να δημοσιευσει τολμηρες φωτογραφιες !!!!

....
 
έλεος!

πορνογραφικό υλικό η γυμνόστηθη (κοντή) Samantha Fox?

όσο για τους gay και την προβολή τους... έτσι είναι το βρωμοκύκλωμα των

showbusiness :mad:

κανένας 100% άντρας δεν θα μπορούσε να δουλευει σε ένα κανάλι ή οίκο μόδας κλπ τίγκα μέσα σε πρόθυμες μοντελες...
 
χαχαχαχα συμφωνω...........exetlaios και akmakas και προβλεπω κλειδωμα του post για μερικα μπαλονια.Αλλωστε party χωρις μπαλονια δεν γινεται.Γινεται?
 
manos426f είπε:
Kαταρχήν να υπενθυμίσω σε όλους τους φίλους οτι γλώσσσα σαν κι αυτή που χρησιμοποιεί ο giorgos_1,δεν έχει θέση εδώ μέσα....Θα σε παρακαλέσω λοιπόν φίλε μου,να διορθώσεις το post σου...
βρε μανο θα με τρελανεις

κατι για το οποιο βοα ολος ο τοπος και ο κοσμακης, γιατι εσυ το θεωρεις ταμπου?

ετσι δεν λενε την κοινωνια, οι γονεις σου? οι φιλοι σου? οι συγγενεις σου?

η οντως δεν εχεις θεση στο κοινωνικο συνολο που τα βλεπει και τα βιωνει ολα αυτα? και νομιζεις οτι ολα βαινουν καλως?

η λεξη που ειπα δεχεσαι η δεν δεχεσαι, δυστυχως αντικατροπτιζει την σημερινη κοινωνια μας

η εσυ εγγρινεις τα οσα γινονται στην tv και στην κοινωνια μας?
 
Μιλαμε για καποιες εμμονες των 80ς σχετικες με πορνογραφικο υλικο - ουτε για κοινωνιες ουτε για τηλεοραση ουτε θα λυσουμε εδω το προβλημα της showbiz - και καλο θα ηταν να προσεχουμε λιγο τις εκφρασεις μας. Δεν ειμαστε στο καφενειο της γειτονιας μας.
 
δυστυχως καφενειο της γειτονιας μας καταντησε η κοινωνια μας, την οποια οπως φανηκε φοβομαστε να καταδικασουμε, και ποσο μαλλον να αλλαξουμε

για αυτο γυρναμε δυστυχως με νοσταλγια πισω στην δεκαετια του 80ς και ολιγων 90ς

φταιμε ολοι μας για την καταντια μας
 
Πίσω
Μπλουζα