Ρετρό εξαφανισεις

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.881
Αντιδράσεις
15.013
Μιας και είμαστε καραντίνα ανοίγω αυτό το θέμα με πολύ περίεργες ρετρό εξαφανίσεις που δεν έχουν λογική και εξήγηση και θα ήθελα την γνώμη σας τι νομίζετε εσείς πως συνεβη τελικά. Σενάρια κάνουμε βέβαια , απαντήσεις δεν πρόκειται να βρεθούν.
Δεν γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά και ίσως να μην τα μεταφέρω και τόσο καλά.
1968 και το καράβι el fausto ξεκινά από τους καναριους νήσους την 20 ή Ιουλιου να πάει στο νησί de palma για να φέρει πράγματα το επόμενο πρωι ενόψει μιας τοπικής εορτής της Παναγιας.
Πλήρωμα τρία άτομα , όλοι έμπειροι ναυτικοί που κάνουν πολύ συχνά το ταξίδι αυτό και γνωρίζουν τα νερά από έφηβοι, ή θάλασσα λαδι. Μαζί τους θα παρουν και έναν ανήσυχο νεαρό άνδρα που έχει μάθει πώς ή κόρη του είναι άρρωστη στο νησί και πρέπει να φύγει επειγόντως για να βρεθεί στην οικογένεια του.
Στο λιμάνι του Ντε Παλμα τους περιμένουν φίλοι και συγγενείς ομως το πλοίο δεν θα προσαραξει ποτέ εκείνο το πρωινο .
Στις 25 Ιουλιου το επιβατικό " Δούκισσα" θα βρει το el fausto πολλά χιλιόμετρα πέρα από την κανονική του πορεία αλλά και οι τέσσερις επιβάτες του θα βρεθούν γενικα καλά. Ήταν αφυδατωμενοι, νηστικοί, κουρασμένοι μα όσο και αν ο καπετάνιος της " δούκισσα" τους παρακαλεί να επιβιβαστούν στο πλοίο της Δούκισσας εκεινοι θα αρνηθούν ξανά και ξανά λεγωντας πως είναι περίφημα και πώς το λιγότερο από μία μέρα θα φτάσουν στον προορισμό τους. Ακόμα και ο πατέρας με το άρρωστο μωρό που επειγοτανε να επιστρέψει θα αρνηθεί να πάει με το επιβατικό πιο γρήγορα. Το επιβατικό θα δώσει σήμα στο νησί πως βρήκαν το el fausto και όλοι είναι καλά στην υγεία τους και επιστρέφουν στο ντε παλμα ενώ θα δώσουν στο πλήρωμα νερό και τρόφιμα.
Τελικά ποτέ δεν θα φτάσουν στο προορισμό τους, θα χαθούν για παντα. Θα τους θεωρήσουν χαμένους την 7 Αυγουστου του 68'! ένα μήνα μετά θα βρουν το el fausto στον τροπικό του καρκίνου , με μόνο έναν νεκρό μέσα , έναν ναύτη σε αποσύνθεση με ένα σημειωματάριο δίπλα του με σκισμένες σελίδες. Στην τελευταία σελίδα του ο ναύτης γράφει την διαθήκη του προς την γυναίκα του με όλα τα αποκτήματα του με επίλογο την εξής φράση " ότι ο γιος του ποτέ να μην μάθει τι του συνέβη και πώς αυτό ήταν το θέλημά του Θεού"! Το μυστήριο παραμένει ακόμα ανεξιχνίαστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάποιος απο τους 3 ήταν παλαβός και πότισε και τους άλλους κανα φάρμακο και ένιωθαν μετά όλοι μια χαρα... Αργότερα (μετά το περιστατικό με το επιβατικό) τους ξέκανε με την ησυχία του και έμεινε μόνος του και ξέκανε και τον εαυτό του στο τέλος αφήνοντας και ένα μήνυμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λίγο υπερβολικό always , λες ;

Όχι καθόλου! Πολλα μπορεί να έχουν συμβεί (απο μη λογικο ανθρωπινο μυαλό) άλλωστε παλαβός κόσμος υπάρχει απο αρχαιοτάτων χρόνων!
Απλα όπως έγραψες και εσυ στο αρχικό σου ποστ δεν υπάρχει λογική και εξήγηση γιατί πολύ απλα δεν ήταν υπάρχει κάνεις επιζών να πει τι ακριβώς έγινε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι καθόλου! Πολλα μπορεί να έχουν συμβεί (απο ένα μη λογικο ανθρωπινο μυαλό) άλλωστε παλαβός κόσμος υπάρχει απο αρχαιοτάτων χρόνων!
Απλα όπως έγραψες και εσυ στο αρχικό σου ποστ δεν υπάρχει λογική και εξήγηση γιατί πολύ απλα δεν ήταν κάνεις μπροστά να δει τι ακριβώς έγινε.
Ποτέ δεν θα απαντηθεί το μυστηριο γιατί κανείς δεν ήταν κοντά να δει! Τι όμως τους έδωσε καναβη; Ήταν στον κοσμο τους; Ο πατέρας με το άρρωστο μωρό έπεσε στα πόδια τους να τον πάρουν μαζί τους γιατί δεν είχε άλλο πλοίο για το ντε Παλμα, ήταν διατεθειμένος να τους πληρώσει όσο όσο και μετά που εμφανίζεται το επιβατικό απλα αρνείται να αφήσει το el fausto, κουφό.
Ή θάλασσα ήταν λάδι μεταξύ 20 και 25 Ιουλιου που τους βρήκε ή Δουκισσα. Μετά βρίσκεται ένα σημειωματάριο με σκιασμένες σελίδες δίπλα σε ένα πτώμα και οι άλλοι τρεις που πάνε; Εννοείται πως απαντήσεις ποτέ δεν θα υπάρξουν. Το μυστικό το πήραν μαζί τους.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201107_180611.png
    IMG_20201107_180611.png
    916 KB · Προβολές: 5
Έχει πολύ ενδιαφέρον πάντως..


και άλλο ένα link :

 
Τελευταία επεξεργασία:
Tο πρώτο άρθρο είναι εξαιρετικό πολύ διαφωτιστικό και λέει πως όταν το αγγλικό πλοίο τους βρήκε είπαν πως ήταν καλά και θέλανε βεντζινη μόνο και προμήθειες αλλά στα πρόσωπα τους φαινόντουσαν αναστατωμενοι .
Ευτυχώς που τα ανεβασες να μην λέει και ο ελέφαντας πως δεν έχουμε ισχυρές αποδείξεις.
Το δε πλοίο βρέθηκε άθικτο χωρίς καμία γρατζουνια πάνω του. Ο νεκρός ναυτικός ήξερε πώς θα πεθάνει και έκανε την διαθήκη του.
 
Ποιος ελέφαντας καλέ εγώ το έλεγα παραπάνω :fafoutis:

Διαβάζοντας όμως όλο το αναλυτικό ιστορικό των συμβάντων στο link βγαίνουν πάνω/κάτω και κάποιες απαντήσεις τι μάλλον έγινε. Και πάλι υποθέσεις είναι.. Είναι μυστήριο αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα.

Αριάδνη άμα βρεις και αλλα τέτοια ρετρό μυστήρια βάλε γιατί εχει ενδιαφέρον.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ποιος ελέφαντας καλέ εγώ το έλεγα παραπάνω :fafoutis:

Διαβάζοντας όμως όλο το αναλυτικό ιστορικό των συμβάντων στο link βγαίνουν πάνω/κάτω και κάποιες απαντήσεις τι μάλλον έγινε. Και πάλι υποθέσεις είναι.. Είναι μυστήριο αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα.

Αριάδνη άμα βρεις και αλλα τέτοια ρετρό μυστήρια βάλε γιατί εχει ενδιαφέρον.
Βεβαίως έχω και άλλα , το επόμενο θα είναι ή μυστηρια εξαφάνιση τριών φαροφυλακων στα νησιά Φλανναν Χριστούγεννα του 1900.
Πάλι θρίλερ , φοβερό. Χωρίς λύση θα μου πεις αν υπήρξε λύση τι μυστήριο θα ήτανε.
Ο γνωστός ελέφαντας μου αρέσει να τον πειραζω γιατί δεν πιστεύει στα μυστήρια. Έτσι δεν είναι; Είναι της τετράγωνης λογικής και τον τρολαρω και αυτός το ίδιο.

Ναι είδα κάποιες απαντήσεις αλλά καμιά δεν μου φαίνεται σωστή. Αν είχαν λαθραία πράγματα να πουλήσουν και δεν θέλαν να επιβιβαστούν στην Δουκισσα δεν θα δεχοντουσαν εξαρχης έναν ξενο αφιλοκερδως στο πλοίο τους που θα τα ανακυπτε όλα. Αν φευγανε για Βενεζουελα να αρχίσουν νέα ζωή θα παίρνανε περισσότερες προμήθειες, δεν βγαίνει άκρη.
 
Στα μυστήρια πιστεύω, αν είναι τεκμηριωμένα. Είναι απλώς συμβάντα που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Τις μεταφυσικές εξηγήσεις χωρ΄΄ις καμμία ισχυρή απόδειξη δεν δέχομαι.

Επίσης πιστεύω στα UFO. Για μένα όλα τα πουλιά εκτός από κοτόπουλα και παγώνια (αρσενικά - τις παγώνες δεν τις γνωρίζω) είναι ούφο
 
Στα μυστήρια πιστεύω, αν είναι τεκμηριωμένα. Είναι απλώς συμβάντα που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Τις μεταφυσικές εξηγήσεις χωρ΄΄ις καμμία ισχυρή απόδειξη δεν δέχομαι.

Επίσης πιστεύω στα UFO. Για μένα όλα τα πουλιά εκτός από κοτόπουλα και παγώνια (αρσενικά - τις παγώνες δεν τις γνωρίζω) είναι ούφο
Eχεις όμως μία στατικότητα αδερφακι μου άλλο πράγμα πχ.σε άλλο δικό μου θρεντ ειπες πως δεν θες να μαθεις τι συνέβη στην Αιμιλια Εκχαρτ, μπορεί να έπεσε απλά στον ωκεανο και όμως αν έπεσε σε κείνο το νησί με τους καβουρες γίγαντες είναι συναρπαστικό. Ο δε always ενδιαφέρεται πολύ , ευγεεε always για την πολύτιμη βοήθειά σου. Όσο για σένα ελέφαντας θα κάνω υπομονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου αρέσουν τα ανεξήγητα μυστήρια σαν το Τρίγωνο των Βερμούδων, το πείραμα της Φιλαδέλφειας και μυστήρια σαν αυτά της σειράς X-Files αλλα και σαν αυτά που βάζει η Αριάδνη.

Αλλα μέχρι ένα σημείο με αυτά γιατί μετά πιάνουμε τα άκρα.. τις συνωμοσίες με τα ντιβάνι, τους καναπέδες, τις καρέκλες και το 'Όποιος έπιασε έπιασε' που έλεγε και κάποιος.. :biglaugh:

Επειδή πολλές φορες αυτά τα περίεργα γεγονότα εξιτάρουν το μυαλό (λόγω του ανεξήγητου) και οι απόψεις ή τα συμπεράσματα μπορεί να είναι πολλά ώστε να δημιουργήσουν και πολλές ασυμφωνίες, αντιπαράθεσεις όπως και χλευασμοι πάνω σε διαφορες συζητήσεις εγώ εκεί αρχίζω να αποφεύγω συμμετοχή και παύει το οποιο ενδιαφέρον μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εύγε always και βοηθά να δούμε το μυστήριο των νησιών flannan τωρα.Να πούμε πως πολύ πριν το συμβάν με τους φαροφυλακες τα νησιά αυτά θεωρούνταν στοιχειωμένα από τους κατοίκους και δεν πολύ πήγαιναν εκεί.
Έτσι φθάνουμε στις 26 Δεκεμβρη που ένα πλοίο το hesperus προσαραζει στο νησί. Ήταν να φτάσει στις 20 αλλά έφτασε στις 26 τελικά.
Όμως κάτι δεν πάει καλά, κανένα σήμα δεν έρχεται από τον φάρο , ή σημαία είναι κατεβασμενη , κανεις δεν έρχεται να τους υποδεκτει, σκορπισμένα κουτιά είναι τριγύρω. Μέσα στον φάρο επικρατεί σιωπή , υπάρχει το τραπέζι στρωμένο με φαγητό, τα αδιάβροχα των τριών φαροφυλακων είναι κρεμασμένα ενώ τα ρολόγια σταματημένα μία ώρα την προηγούμενη βδομάδα. Συνεχιζεται διοτι δεν ξέρω πολύ καλά αγγλικά αλλά προσπαθώ γιατί υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες σχετικά με την μορφολογία του εδάφους. Σίγουρα στους τρεις αυτούς ανθρώπους κάτι συνέβη μεταξύ 15 - 17 δεκεμβρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αριάδνη, ίσως είναι λίγο εκτός θεματολογίας του φόρουμ αυτές οι παλιές ανεξήγητες υποθέσεις μυστηρίου.

Είναι ιδιαίτερα και πολλές φορές μακάβρια αυτά τα συμβάντα και ίσως να μην ενδιαφέρουν εδώ πολλούς (παρόλο που είναι ρετρό υποθέσεις με πολύ μυστήριο και ανεξήγητους γρίφους).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αριάδνη, ίσως είναι λίγο εκτός θεματολογίας του φόρουμ αυτές οι παλιές ανεξήγητες υποθέσεις μυστηρίου.

Είναι λίγο ιδιαίτερα και πολλές φορές και μακάβρια αυτά τα συμβάντα και ίσως να μην ενδιαφέρουν εδώ πολλούς (παρόλο που είναι ρετρό υποθέσεις με πολύ μυστήριο και ανεξήγητους γρίφους).
Λες να το αφήσω ότι πουν οι διαχειριστές!
 
Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται και θα σου πω το σκεπτικό μου..

Ο κόσμος έχει κουραστεί με όλα αυτά τα μυστήρια πράγματα (μη το γελάς καθόλου...ανεξήγητα είναι και αυτά που ζούμε) που βιώνουμε στην εποχή μας και θέλει όταν έχει λίγο χρόνο στο ίντερνετ να ξεφύγει απο αυτά.

Οσοι λοιπόν έχουν μείνει ακόμα νοσταλγοί μπαίνουν στο φόρουμ να δουν χαλαρα πράγματα και κάνουν κάποιο χαλαρό ποστ ή να θυμηθούν τις ωραίες εποχές.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται και θα σου πω το σκεπτικό μου..

Ο κόσμος έχει κουραστεί με όλα αυτά τα μυστήρια πράγματα (μη το γελάς καθόλου...ανεξήγητα είναι και αυτά που ζούμε) που βιώνουμε στην εποχή μας και θέλει όταν έχει λίγο χρόνο στο ίντερνετ να ξεφύγει απο αυτά.

Οσοι λοιπόν έχουν μείνει ακόμα νοσταλγοί μπαίνουν στο φόρουμ να δουν χαλαρα πράγματα και κάνουν κάποιο χαλαρό ποστ ή να θυμηθούν τις ωραίες εποχές.
Ok το σταματω εδώ ! Ας το κλειδώσουν οι διαχειριστές.
 
Δεν νομίζω να χρειάζεται να ενοχλησουμε κάποιο διαχείριση σε αυτή την περίπτωση, ούτε υπάρχει κάποιος λογος για να κλειδωθεί το thread. (Βέβαια δεν είμαι διαχειριστής και δεν αποφασίζω εγώ )

Άλλωστε κάνουμε ανταλλαγή απόψεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να τελειώσω τα νησιά Φλανναν να πω πως ότι συνέβη έγινε γύρω στις 15 δεκεμβρη καθώς άλλο ένα πλοίο είχε περάσει τότε αλλά δεν έλαβε σήμα από τον φάρο, δεν ασχολήθηκε όμως και περαιτέρω.
Το hesperus έφερνε τον αντικαταστάτη ενός φαροφύλακα από τους τρειε που θα έμπαινε σε σύνταξη γι αυτό και προσαραξε εκεί. Κάτι περίεργο έγινε την ώρα που δειπνουσαν και τους ανάγκασε να πεταχτούν από το φαγητό τους.
 
Ιδιαίτερο θέμα. Τωρα το ανακάλυψα. Απλά ο τίτλος με μπερδεύει λίγο. Εξαφανίσεις πάσης φύσεως (όχι μόνο προσωπων) σαν ανεξήγητα -ίσως κι μεταφυσικά- μυστήρια/φαινόμενα/γρίφοι;;;
Ή αστυνομικές υποθέσεις εξαφανίσεων που συντάραξαν την κοινωνία κι καταγράφηκαν στον Τύπο στα 60-70s-80s;;;
 
Πίσω
Μπλουζα