Ρετρό επαγγέλματα που χάθηκαν

johnny19818 είπε:
Στον τσαγκάρη θυμάμαι να έχω πάει αρκετά παπούτσια στο παρελθόν πάντως.
Ε, όχι και να εκλείψει ο τσαγκάρης! Μάλιστα έχουν ανοίξει πολλοί, αλλά δεν κάνουν και τόσο καλή δουλειά, όπως οι παλιοί.

Επίσης ο παπλωματάς που ανέφερε κάποιος, θα μου ήταν πολύ χρήσιμος, γιατί έχω κάτι μαξιλάρια με βαμβάκι που θέλουν επισκευή και δεν ξέρω πού να τα πάω :(
 
domniki είπε:
Ε, όχι και να εκλείψει ο τσαγκάρης! Μάλιστα έχουν ανοίξει πολλοί, αλλά δεν κάνουν και τόσο καλή δουλειά, όπως οι παλιοί.
Ε αυτο ειναι και λιγο περιπτωση garbage in, garbage out. Τα παπουτσια σημερα δεν ειναι φτιαγμενα για να κρατανε, ετσι δεν "πιανουν" οι επισκευες.
 
ευτυχως που χαθηκε δεν ειναι επαγγελμα αυτο και τα ζωα δεν φταινε σε τιποτα να κακοποιουνται
Αρκουριάρηδες στη Θεσσαλονίκη αρχές 80ς - Σίγουρα χαιρόμαστε που εξαφανίστηκε αυτό το «επάγγελμα».
Θλιβερό θέαμα (ακόμη με στοιχειώνει σε φάσεις)
Πηγή φωτο: apotis4stis5.com


IMG_7836.jpeg
 
@Mygdala Είχα δει κι εγώ στην Ερμού (ΑΘήνα) έναν (μην πω καλύτερα τη φυλή) με μια αρκούδα που χόρευε και είχα καταστεναχωρηθεί. Πόσο ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιος για να απολαμβάνει τέτοιο θέαμα; Για τον εκπαιδευτή δεν έχω λόγια. Βέβαια κάτι τέτοιοι άφησαν τις αρκούδες και έβγαλαν στη πιάτσα τα παιδιά για επαιτεία και ληστείες. Σπουδαία χώρα!
 
@Mygdala Είχα δει κι εγώ στην Ερμού (ΑΘήνα) έναν (μην πω καλύτερα τη φυλή) με μια αρκούδα που χόρευε και είχα καταστεναχωρηθεί. Πόσο ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιος για να απολαμβάνει τέτοιο θέαμα; Για τον εκπαιδευτή δεν έχω λόγια. Βέβαια κάτι τέτοιοι άφησαν τις αρκούδες και έβγαλαν στη πιάτσα τα παιδιά για επαιτεία και ληστείες. Σπουδαία χώρα!
Εμετική κατάσταση για να το πω κομψά
 
Πίσω
Μπλουζα