Ρετρό ηθοποιοί που αυτοκτόνησαν

hivthess είπε:
δεν ειναι ο γιατρος που εφταιγε ειναι το τεστ που ειναι πολυ ευαισθητο και πολλες φορες βγαινει θετικο... ετσι εγινε και με τον βουρνα και πριν παει να κανει το επιβεβαιοτικο τεστ ειχε αυτοκτονησει κριμα γιατι ηταν πολυ καλος ηθοποιος ....
Mήπως είναι καλύτερα, όταν δεν ξέρουμε ακριβώς, να μην κάνουμε τέτοιου είδους εικασίες; Με όλο το σεβασμό...
 
Σε αυτό το αφιέρωμα πέραν κάποιων από τους προαναφερθέντες, γίνεται μνεία επίσης στον Δημήτρη Βογιατζή (1970-2012) και τον Μάριο Μαλούχο, γιο του Βασίλη Μαλούχου που έφυγε το 2000.
 
Frieda είπε:
Τραγικός θάνατος. Πρώτα έκοψε τις φλέβες του και μετά έπεσε από το μπαλκόνι του σπιτιού του. Επίσης ο θάνατος του Βάσου Αδριανού (Ο Αλέξης του Μεθοριακού Σταθμού). 'Επεσε από το μπαλκόνι του σπιτιού του. Αντιμετώπιζε σοβαρά οικονομικά προβλήματα...
Επίσης η Ελευθερία Βιδάκη αυτοκτόνησε από επιλόχειο κατάθλιψη. 'Επεσε από το μπαλκόνι του σπιτιού της. 'Επαιξε στις Αέρινες Σιωπές, Λάμψη και στο Κάτι τρέχει με τους Δίπλα. 'Ηταν μόνο 37 ετών.
πραγματικα η αποπειρα της ελευθριας ξαφνιαζει γιατι φαινοτανε να τα χει όλα, καριερα, ομορφια, αναγνωρισιμοτητα και οικογενεια
 
Ή μαριον σιβα αυτοκτόνησε λοιπόν και την θυμαμαι στο "εξω φτωχεια και καλή καρδιά" , ομορφη με αγγελική φωνή-. Πίσω από πολλές αυτοκτονίες κρύβεται ή κατάθλιψη δυστυχως ειδικά αν έχει αφεθεί στο χρόνο. Κρίμα για την Μαριον. Πολύ νέα ηταν
 
Και ο Δημητρης Βογιατζης αυτοκτόνησε έπαιζε σε ένα πολύ γνωστό σήριαλ λόγω μάλλον ανεργιας το έκανε. Είχε μείνει 2 χρόνια άνεργος. Έπαιζε στις αέρινες σιωπες, είχε αποφητησει από το θέατρο τέχνης δεύτερος σε βαθμολογία , κατά σύμπτωση είχε παίξει μαζί με την Βιδακη.

 Θυμάστε και τον Μαικλ Χατσενς που αυτοκτόνησε το 97'.  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επαναφέρω το θέμα να προσθέσω κάποιες πληροφορίες.

Η Σίβα όντως αυτοκτόνησε πέφτοντας από το μπαλκόνι του σπιτιού της. Αυτό που αμφισβητώ είναι το πότε γιατί βρήκα την είδηση σε εφημερίδα του Οκτώβρη οπότε θέλει λίγο ψάξιμο για το αν έγινε 15αύγουστο.

Μια άλλη αυτοκτονία ηθοποιού που δεν γνώριζα είναι αυτή του Γιώργου Ολύμπιου το 1970. Το βρήκα σε εφημερίδα, δεν το έχω δει πουθενά αλλού αλλά δεν έγραφε άλλες λεπτομέρειες. Ένας γλυκύτατος ηθοποιός που ποτέ δεν φαντάστηκα πως τερμάτισε μόνος του τη ζωή του.

Όσο γι αυτά που γράφτηκαν πιο πάνω για τον Βουρνά σχετικά με το αν ήταν φορέας, φυσικά δε μπορούμε να το διασταυρώσουμε πάντως οι πληροφορίες και οι μαρτυρίες λένε πως ο Βουρνάς έπασχε από ψυχική νόσο κι όχι από HIV. Δε θέλω να γράψω περισσότερα, αλλά αυτά τα περί τεστ και τα λοιπά που γράφτηκαν τα θεωρώ εικασίες και αναξιόπιστα. Έχει μιλήσει κάπου κι η αδερφή του απ ότι θυμάμαι. Αν το βρω θα το ανεβάσω.
 
Όσον αφορά τον Γιώργο Ολύμπιο (ο πατέρας της Φιφίκας στο "της Κακομοίρας") θυμάμαι τον πατέρα μου που έλεγε ότι αυτοκτόνησε γιατί είχε την επάρατη νόσο και δεν ήθελε να χρεωθεί η οικογένειά του (που τη λάτρευε ήταν πολύ δεμένος με τον γιο του) για την πανάκριβη θεραπεία που απαιτούνταν.
 
Έχουμε μήπως άλλα στοιχεία γι΄αυτόν;


Ζει από ό,τι ξέρω. Αυτή η Νίτσα που σίγουρα πέθανε και μάλιστα 100 χρονών, είναι η Νίτσα Τσαγανέα. Η Μαρούδα κατάγεται από την Πάτρα. Γεννήθηκε στη δεκαετία του 1930 (μάλλον 1938;). Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα ιστολόγιο με βιογραφικό της, αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρω. Την Μαρούδα την είχα δει σε μία εκπομπή στην ΕΤ-3 για τους ηθοποιούς που αγαπήσαμε και είχε παύλα μετά τη χρονολογία γέννησής της. Παρεμπιπτόντως, επειδή έχει χαθεί μάλλον από το προσκήνιο, πίστευα το ίδιο με σένα. Ευτυχώς, ισχύει το αντίθετο. :)
εχει γεννηθει το 1935
 
@tonytony
Υπάρχει κάποια συνέντευξη της γυναίκας του Βουρνα, Αθήνας Βουρνα στο Νίκο Νικολιζα του 2003 στο down town. Είμαι πολύ σίγουρη ότι την είχα διαβάσει τότε, δυστυχώς δεν την κράτησα. Υπάρχει καμιά περίπτωση να τη βρούμε;
 
@tonytony
Υπάρχει κάποια συνέντευξη της γυναίκας του Βουρνα, Αθήνας Βουρνα στο Νίκο Νικολιζα του 2003 στο down town. Είμαι πολύ σίγουρη ότι την είχα διαβάσει τότε, δυστυχώς δεν την κράτησα. Υπάρχει καμιά περίπτωση να τη βρούμε;
θα κοιτάξω αν το βρω...
 
Επίσης η Ελευθερία Βιδάκη αυτοκτόνησε από επιλόχειο κατάθλιψη. 'Επεσε από το μπαλκόνι του σπιτιού της. 'Επαιξε στις Αέρινες Σιωπές, Λάμψη και στο Κάτι τρέχει με τους Δίπλα. 'Ηταν μόνο 37 ετών.
Σαν χθες το θυμάμαι...πως πήγε έτσι αυτό το κορίτσι!Μόλις είχε κάνει το παιδάκι της...Με την ευκαιρία, θυμάμαι σαν όνειρο μια γλυκιά ταινιουλα που έπαιζε τέλη 80 με αρχές 90...κάπου εκεί!Την ψάχνω τόσα χρόνια και πουθενά...Τούνελ τη λένε,έχει κανείς ιδέα που να τη βρω?
 
@tonytony
Υπάρχει κάποια συνέντευξη της γυναίκας του Βουρνα, Αθήνας Βουρνα στο Νίκο Νικολιζα του 2003 στο down town. Είμαι πολύ σίγουρη ότι την είχα διαβάσει τότε, δυστυχώς δεν την κράτησα. Υπάρχει καμιά περίπτωση να τη βρούμε;

μηνυμα στο νικο
 
εξ οσων γνωριζω η οικογενεια του βασου ανδριανου δεν εχει δεχτει οτι ειναι αυτοκτονια αλλα οτι ζαληστηκε

ενω ο λευτερης βουρνας ειχε κανονησει να παιξει τενις με το νικο παπαναστασιου την ημερα που αυτοκτονησε και εκεινος τον περιμενε
 
Πίσω
Μπλουζα