Ρετρό καλλυντικά

Και η μαμα μου την ειχε!!! Αχ τι ομορφη που ηταν αυτη η κολωνια! Ηταν η οριτζιναλ κολωνια απο την πολη Κολωνια! Θυμηθηκα τα χρονια που ημουν μικρουλα, στο παλιο μας διαμερισμα!

Penny, αραγε υπαρχει ακομα αυτη η κολωνια! Θελω να την βρω!
Υπάρχει ακόμα κ πολύ καλή μου φίλη από την Κολωνία που δουλεύει στην εταιρεία 4711 πάντα μου φέρνει αρώματα από εκεί!
Πριν δύο χρόνια μου είχε πει οτι αυτή η εταιρεία παράγει κ τα προϊόντα cien που υπάρχουν σε μεγάλη εταιρεία σούπερ μάρκετ γερμανική.IMG_20200529_165415.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σήμερα που τακτοποιούσα κάποια συρτάρια που είχα πολύ καιρό να τα ανοίξω έπεσα πάνω σε κάποια vintage σαπούνια, από αυτά που βρίσκω σε παλιά μαγαζάκια στην επαρχία.
Για το σαπούνι Μαρουλιού (άκου όνομα!) είμαι σίγουρη ότι είναι από τη δεκαετία του 70, το διασταύρωσα με τη διαφήμιση (εκείνη με την καταπληκτική βυθισμένη μπανιέρα), τα άλλα δύο μάλλον είναι απ' τη δεκαετία του 80. Στο Μαρούλι (που μύριζε λεβάντα) τώρα πια ίσα που έχει μείνει μια πολύ ελαφριά μυρωδιά. Στο Καραβάκι η μυρωδιά είναι λεπτή και πολύ δροσερή, ενώ το Πάλμολιβ μυρίζει ακόμη πολύ έντονα και πολύ ρετρό! Στο σούπερ μάρκετ που είχα βρει το Palmolive υπήρχαν και κάμποσα μπουκάλια σαμπουάν Clairol Herbal (αυτά με την άνοιξη του Boticceli που λεει και η Bambi) αλλά δεν πήρα γιατί δεν έμπαιναν στο αεροπλάνο :( . Την επόμενη φορά ελπίζω να τα πετύχω στη θέση τους.

IMG_20201123_154625.jpg IMG_20201123_154937.jpg

Edit: Ξανακοίταξα τις διαφημίσεις του Παπουτσάνη για το Καραβάκι. Το 1982 είχε ήδη το γνωστό ορθογώνιο σχήμα που διατηρεί μέχρι και σήμερα, οπότε αυτό της φωτό είναι παλιότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα ελα, ντε! Σαπουνι μαρουλιου....Απο τη λαϊκη το αγοραζανε;
Αντε με το καλο να βγαλουν και σαπουνι σπανακιου και σαπουνι μαϊδανου. :D
 
Μα ελα, ντε! Σαπουνι μαρουλιου....Απο τη λαϊκη το αγοραζανε;
Αντε με το καλο να βγαλουν και σαπουνι σπανακιου και σαπουνι μαϊδανου. :D
Πάντως για να σου επιβεβαιώσω την "ευχή", όσοι κάνουν χειροποίητα σαπούνια χρησιμοποιούν χυμό μαϊδανού (και στη Μεσσηνία έτσι το λένε) και χυμό από σπανάκι σε εκείνα που προορίζονται για τα νεανικά δέρματα με ακμή! (Και μόλις έφυγα από το θέμα!)
 
Αχ αυτή η μπανιέρα! Από τα πιο ωραία πράγματα που έχω δει. Παιδικό όνειρο και ενήλικο επίσης.
 
Μπα, δεν σας έχουν έρθει εκεί σαπούνια με (υποτιθέμενο) χυμό αγγουριού, ροδιού, και όποιου άλλου superfood είναι της μόδας? Γιατί όχι μαϊντανό? Περιμένω και με άρωμα σκόρδου. Τουλάχιστον το παλιό Παπυτσάνης δεν μύριζε μαρουλίλα.

Μου άρεσε πολύ το παλιό γαλάζιο Παπουτσάνης Marine. Για χρόνια δεν το έβρισκα στην Ελλάδα εκτός από κάτι επαρχιακά μπακάλικα που ποιος ξέρει από πότε τα είχαν. Τώρα ξαναϋπάρχει με συσκευασία που δεν μου αρέσει και άρωμα παρόμοιο αλλά πιο ξεθυμασμένο. Κάθε χρόνο κάνω τις προμήθειες της χρονιάς.
 
Μπα, δεν σας έχουν έρθει εκεί σαπούνια με (υποτιθέμενο) χυμό αγγουριού, ροδιού, και όποιου άλλου superfood είναι της μόδας? Γιατί όχι μαϊντανό? Περιμένω και με άρωμα σκόρδου. Τουλάχιστον το παλιό Παπυτσάνης δεν μύριζε μαρουλίλα.

Μου άρεσε πολύ το παλιό γαλάζιο Παπουτσάνης Marine. Για χρόνια δεν το έβρισκα στην Ελλάδα εκτός από κάτι επαρχιακά μπακάλικα που ποιος ξέρει από πότε τα είχαν. Τώρα ξαναϋπάρχει με συσκευασία που δεν μου αρέσει και άρωμα παρόμοιο αλλά πιο ξεθυμασμένο. Κάθε χρόνο κάνω τις προμήθειες της χρονιάς.
Βεβαίως και ρόδια και αγγούρια και άλλα παρεμφερή μας έχουν έρθει, κυρίως από Ιταλία. Σαπούνι τζατζίκι όχι ακόμη! (κι ελπίζω να μην έρθει καθόλου).
Συμφωνώ για τον Παπουτσάνη και τη σειρά aromatics. Το Marine επανήλθε σχετικά πρόσφατα, γιατί ούτε κι εμείς το βρίσκαμε στην αγορά. Δυστυχώς αυτή η σειρά όσο αλλάζει συσκευασία τόσο πιο αδύναμο γίνεται το άρωμα (πάει αυτό το εκπληκτικό ρυζόχαρτο που είχε για εσωτερικό περιτύλιγμα και διατηρούσε καλύτερα τη μυρωδιά). Στο σπίτι παίρναμε το tabac στο σκούρο μπεζ (ή tanned όπως το λέτε εσείς εκεί) ανάγλυφο περιτύλιγμα και με το που το ανοίγαμε ευωδίαζε όλος ο χώρος και διατηρούνταν το άρωμα στο δέρμα για ώρες μετά το μπάνιο. Τώρα με το ζόρι να μείνει η μυρωδιά κανά πεντάλεπτο στο δέρμα. :mad:
 
Στο σούπερ μάρκετ που είχα βρει το Palmolive υπήρχαν και κάμποσα μπουκάλια σαμπουάν Clairol Herbal (αυτά με την άνοιξη του Boticceli που λεει και η Bambi) αλλά δεν πήρα γιατί δεν έμπαιναν στο αεροπλάνο :( . Την επόμενη φορά ελπίζω να τα πετύχω στη θέση τους.

Φίλες και φίλοι του παρόντος thread, με μεγάλη χαρά έρχομαι απόψε να σας ανακοινώσω ότι αυτή η "επόμενη φορά" για την οποία ευχήθηκα στο ποστ εκείνο είναι γεγονός (2 χρόνια μετά!). Και η χαρά πολλαπλασιάστηκε όταν διαπίστωσα ότι στο ταπεινό εκείνο μινι μάρκετ όχι μόνο υπήρχαν ακόμη τα σαμπουάν αλλά και κάποιοι θησαυροί επιπλέον από τα μακρινά 80s. Και βέβαια τα αγόρασα (ευτελές το συνολικό ποσό) και θα έρθουν μαζί μου στην πρωτεύουσα για να κάνουν παρέα στα υπόλοιπα κομμάτια της συλλογής. (Πόσο είπαμε ότι χρεώνεται το υπέρβαρο στο αεροδρόμιο; )
Έχουμε και λέμε:

"Η άνοιξη" του Μποτιτσέλι οπτικά και οσφρητικά! Ειλικρινά τέτοιο άρωμα σε σαμπουάν δεν έχει ξαναγίνει. Δίνω ότι ζητήσει στον αρωματοποιό που θα καταφέρει να αντιγράψει τη συγκεκριμένη μυρωδιά και να την κάνει Eau de toilette! (Μέχρι κι ο ταμίας με ρώτησε: "Για το άρωμα το αγοράζετε, έτσι; ")

IMG_20211102_191200.jpg

"Όλο μου το παίρνουν..." έλεγε το παιδάκι της διαφήμισης που οι γονείς του του αγόρασαν V82 γιατί είναι το πιο αγνό σαπούνι για παιδιά. Και το καημένο δεν προλάβαινε να το χαρεί γιατί οι γονείς ανακάλυψαν τα οφέλη του εν λόγω σαπουνιού και το κράτησαν για πάρτη τους. Άπληστοι γονείς....

Βρήκα και τα τρία αρώματα, Bouquet, Marine, Citron, αλλά αγόρασα το τρίτο λόγω αδυναμίας στα λεμόνια και στο πράσινο χρώμα.

IMG_20211102_191239.jpg

Το τελευταίο απόκτημα δεν θεωρείται προσωπικό καλλυντικό αλλά είναι ένα "καλλυντικό" για το μπάνιο (όπως το Ava για την κουζίνα). Συγκεκριμένα για την λεκάνη. Ξέρω ότι δεν έχει θέση στο θρεντ αυτό αλλά μια που δεν βρήκα θέμα "ρετρό καθαριστικά" το ανεβάζω εδώ. Περιττό να πω ότι ήδη η βαλίτσα μου μυρίζει πεύκο! (δεν ξεθυμαίνουν ποτέ αυτά; )

IMG_20211102_191148.jpg

Ελπίζω την επόμενη φορά να πετύχω και κανένα Villanova ή κανά Liliane "blue river" που το χω απωθημένο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Yπεροχα ευρηματα! Πως τα ανακαλυψες βρε θηριο; :)
Τι λες; Θα τα χρησιμοποιησεις για να τα χαρεις η θα τα κρατησεις για παντα; Επισης δεν ξερω εαν ειναι σωστο να χρησιμοποιηθουν στην λογικη περιπτωση που εχουν αλλοιωθει τα συστατικα τους.
Εντυπωση μου κανει επισης το γεγονος οτι δειχνουν και μυριζουν ολοφρεσκα!
 
Yπεροχα ευρηματα! Πως τα ανακαλυψες βρε θηριο; :)
Τι λες; Θα τα χρησιμοποιησεις για να τα χαρεις η θα τα κρατησεις για παντα; Επισης δεν ξερω εαν ειναι σωστο να χρησιμοποιηθουν στην λογικη περιπτωση που εχουν αλλοιωθει τα συστατικα τους.
Εντυπωση μου κανει επισης το γεγονος οτι δειχνουν και μυριζουν ολοφρεσκα!
Συνήθως τέτοιες ανακαλύψεις γίνονται τυχαία. Ξέρεις, μπαίνεις να πάρεις κάτι έκτακτο (μπαταρίες ας πούμε) και τα βλέπεις μπροστά σου. Δεν είναι σαν τα παλιά αρώματα που καταλαβαίνεις από το μαγαζί ότι υπάρχει πιθανότητα να βρεις κάποια.
Δεν ξέρω, Bambi μου, αν θα τα χρησιμοποιήσω. Για τα συστατικά του σαπουνιού και του σαμπουάν σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα, μια που η βάση και των δύο είναι σαπουνόμαζα που δεν παθαίνει κάτι με τα χρόνια. Το σαμπουάν βέβαια έχει εξαερωθεί αρκετά αλλά αυτό δεν επηρεάζει τη χρήση. Ίσως να δοκιμασω λίγο. Για το σαπούνι απλώς φοβάμαι μη χαλάσω το περιτύλιγμα αλλά θα το προσπαθήσω. Το μπλοκ μάλλον όχι, πιστεύω ότι θα γίνει σκόνη μόλις βγει από τη συσκευασία.
Πάντως ολόφρεσκα δεν μυρίζουν, το σαπούνι τουλάχιστον. Τα άλλα δυο έχουν κρατήσει τη μυρωδιά τους επειδή δεν έχουν επαφή με τον αέρα αφενός (το σαμπουάν) και επειδή τα αρώματα που χρησιμοποιούνταν τότε στα καθαριστικά ήταν πολύ πιο δυνατά από εκείνα των καλλυντικών. Τώρα ίσως έχουν αλλάξει οι συνθέσεις.
 
Εχεις απιθανα αποκτηματα παντως. Να τα χαρεις και να τα χαιρομαστε κι εμεις μαζι σου αφου μας δινεις την χαρα να τα βλεπουμε!
Περα απο αυτα που αγορασες προσφατως, εκεινο το σαπουνι Μαρουλιου που ανεβασες λιγο πιο πανω ειναι χαρμα οφθαλμων, αλλα και ρινος με εκεινη την ευωδια που ειχε!
 
Συνήθως τέτοιες ανακαλύψεις γίνονται τυχαία. Ξέρεις, μπαίνεις να πάρεις κάτι έκτακτο (μπαταρίες ας πούμε) και τα βλέπεις μπροστά σου. Δεν είναι σαν τα παλιά αρώματα που καταλαβαίνεις από το μαγαζί ότι υπάρχει πιθανότητα να βρεις κάποια.
Δεν ξέρω, Bambi μου, αν θα τα χρησιμοποιήσω. Για τα συστατικά του σαπουνιού και του σαμπουάν σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα, μια που η βάση και των δύο είναι σαπουνόμαζα που δεν παθαίνει κάτι με τα χρόνια. Το σαμπουάν βέβαια έχει εξαερωθεί αρκετά αλλά αυτό δεν επηρεάζει τη χρήση. Ίσως να δοκιμασω λίγο. Για το σαπούνι απλώς φοβάμαι μη χαλάσω το περιτύλιγμα αλλά θα το προσπαθήσω. Το μπλοκ μάλλον όχι, πιστεύω ότι θα γίνει σκόνη μόλις βγει από τη συσκευασία.
Πάντως ολόφρεσκα δεν μυρίζουν, το σαπούνι τουλάχιστον. Τα άλλα δυο έχουν κρατήσει τη μυρωδιά τους επειδή δεν έχουν επαφή με τον αέρα αφενός (το σαμπουάν) και επειδή τα αρώματα που χρησιμοποιούνταν τότε στα καθαριστικά ήταν πολύ πιο δυνατά από εκείνα των καλλυντικών. Τώρα ίσως έχουν αλλάξει οι συνθέσεις.
Βρε Bajar.. "Τι τυχαία" γίνονται? Μήπως έχει καμιά μηχανή του χρόνου και "πηγαινοέρχεσαι"? Πάντως αν βρεις τυχαία και γαριδάκια "Τι και Τι" με γεύση πάπρικα ή πίτσα, να τα αγοράσεις οπωσδήποτε. Και να μου τα 'στείλεις.Δεν με νοιάζει η ημερομηνία λήξης τους.Εγώ θα τα φάω!
 
Βρε Bajar.. "Τι τυχαία" γίνονται? Μήπως έχει καμιά μηχανή του χρόνου και "πηγαινοέρχεσαι"? Πάντως αν βρεις τυχαία και γαριδάκια "Τι και Τι" με γεύση πάπρικα ή πίτσα, να τα αγοράσεις οπωσδήποτε. Και να μου τα 'στείλεις.Δεν με νοιάζει η ημερομηνία λήξης τους.Εγώ θα τα φάω!

Πίστεψέ με, τυχαία γίνονται. Ή τέλος πάντων έχω έναν τρόπο να τα προσελκύω (μη ρωτάς πώς, δεν ξέρω ούτε εγώ πώς γίνεται αλλά γίνεται ). Μακάρι να είχα μηχανή του χρόνου, δε φαντάζεσαι πόσα καλούδια θα είχα φέρει μαζί μου στα "πήγαινε έλα".
Όσο για τα "τι και τι" που ξετρελαινόμουν να τσιμπολογάω (πίτσα κυρίως), φοβάμαι ότι δε θα ξαναβρούμε ούτε ληγμένα. Βλέπεις τα τρόφιμα δεν μπορούσαν να παραμένουν στα ράφια επ' αόριστον (με εξαίρεση τις κονσέρβες που στο τέλος τις ξεχνούσαν! ) Περνούσε και σχετικός έλεγχος που και που. Αντιθέτως τα καλλυντικά ανέκαθεν είχαν μια μεγάλη διάρκεια ζωής ειδικά αυτά που ήταν είτε σε στερεά μορφή (σαπούνια, σκιές ματιών σε σκόνη, ζελέ μαλλιών κλπ.) είτε η περιεκτικότητά τους σε λάδι ή αλκοόλ ήταν μεγαλύτερη από εκείνη σε νερό (κραγιόν, κρεμοσάπουνα, σαμπουάν, μαλακτικές μαλλιών, αρώματα), γι' αυτό και διατηρούνται (ξεχνιούνται) στις αποθήκες και κάποια στιγμή πωλούνται ως στοκ ή και όχι. Το ίδιο συμβαίνει και με τα απορρυπαντικά και τα καθαριστικά. Φτάνει μόνο να πρόκειται για μικρή επιχείρηση και παλιά και αυτές κατά κανόνα βρίσκονται στην επαρχία. Κάνε μια βόλτα στην πόλη σου και πού ξέρεις τι θα ανακαλύψεις. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βεβαιως. Το θυμαμαι το Μαλλορίν. Πρεπει να ηταν μια απο τις πρωτες διαφημισεις που ειχα δει ως παιδακι.
Το έχει διαφημίσει ραδιοφωνικά ο Σταθάρας στο ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ως "Μαλοπλίν"!

Επίσης υπήρχαν κάτι ελληνικά καλλυντικά με ονομασία ΛΑΔΑΣ. Θυμάμαι αμυδρά τη διαφήμιση. Νομίζω το σπικάζ ήταν του Φλέρτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επίσης υπήρχαν κάτι ελληνικά καλλυντικά με ονομασία ΛΑΔΑΣ. Θυμάμαι αμυδρά τη διαφήμιση. Νομίζω το σπικάζ ήταν του Φλέρτη.
Και κυκλοφορούν ακόμη! Είναι σε γκρι συσκευασία με διακόσμηση μερικές σειρές από σταγόνες. Ελπίζω μόνο αυτά που βρίσκω να μην είναι παλιό στοκ! :D

LadasHydratantCream.png
 
Και κυκλοφορούν ακόμη! Είναι σε γκρι συσκευασία με διακόσμηση μερικές σειρές από σταγόνες. Ελπίζω μόνο αυτά που βρίσκω να μην είναι παλιό στοκ!
Παλιο ειναι σιγουρα. Αφου ερχονται μονα τους και σε βρισκουν. :D
 
Πίσω
Μπλουζα