Ρετρό κασετίνες '80s

Κι εγώ δεν έχω δει κάτι παρόμοιο. Δε νομίζω να κυκλοφορούν πια.

Αν και κατά τη γνώμη μου δεν ήταν τόσο πρακτικές. Ήταν ογκώδεις και δεν είχαν πολύ χώρο για μολύβια κλπ απλώς ήταν εντυπωσιακές για μας τότε!
 
2.jpg

Θυμάμαι ότι είχα κι εγώ μια μαγνητική, σαν αυτή του JoyToy, σε μαύρο χρώμα (δε θυμάμαι το θέμα που είχε απ' έξω!... :( )

Επίσης θυμάμαι ότι στην πάνω, εσωτερική θήκη (όπως φαίνεται στη φωτό), νομίζω ότι είχε ένα κουμπάκι, που όταν το πατούσες, άνοιγε άλλη μια θήκη από την πίσω μεριά της κασετίνας, σα συρταράκι!... Το θυμάται άραγε κανείς?
 
Θυμάμαι όταν άρχισα το σχολείο είχα μαγνητική κασετίνα η οποία με είχε εντυπωσιάσει ακριβώς επειδή ήταν μαγνητική! Από κασετίνες αυτού του είδους θυμάμαι κάποιες να έχουν θηλάκια για τα μολύβια και κουμπάκια για να ανοίγουν οι επιμέρους θήκες (πιο εξελιγμένα μοντέλα!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Προβολή συνημμένου 43453
Θυμάμαι ότι είχα κι εγώ μια μαγνητική, σαν αυτή του JoyToy, σε μαύρο χρώμα (δε θυμάμαι το θέμα που είχε απ' έξω!... :( )

Επίσης θυμάμαι ότι στην πάνω, εσωτερική θήκη (όπως φαίνεται στη φωτό), νομίζω ότι είχε ένα κουμπάκι, που όταν το πατούσες, άνοιγε άλλη μια θήκη από την πίσω μεριά της κασετίνας, σα συρταράκι!... Το θυμάται άραγε κανείς?


Ναι, βέβαια με αυτό το κουμπάκι άνοιγε μια μικρή θήκη όπου συνήθως βάζαμε τις γόμες!

Μετά όντως βγήκαν κάποιες πιο εξελιγμένες με περισσότερες θήκες.
 
zouzou είπε:
Ναι, βέβαια με αυτό το κουμπάκι άνοιγε μια μικρή θήκη όπου συνήθως βάζαμε τις γόμες!Μετά όντως βγήκαν κάποιες πιο εξελιγμένες με περισσότερες θήκες.
ΑΑααααΑΑ! Ναι, δίκιο έχεις! :) Κάποιοι συμμαθητές μου είχαν τέτοια θήκη, ενώ εγώ και μερικοί άλλοι, είχαμε αυτήν που άνοιγε ένα συρώμενο κομμάτι, μεγάλο για να χωράνε έξτρα μολύβια ή μπογιές!... :)

Ευχαριστώ - φαίνεται ότι κι άλλοι το θυμούνται! Όταν το ποστάριζα, δεν το θυμόμουν πολύ καλά - περισσότερο σαν σε όνειρο!
 
και η δικιά μου...

attachment.php


η πρώτη μου κασετίνα είχε επάνω την μάγια μέλισσα... ήταν καφέ ανοικτο και είχε αναγλυφη την μαγια μελισσα..μεσα ειχε λαστιχακια όπου εμπαιναν με σειρά τα μολυβια η ξυστρα και η γόμα...

λυπάμαι που δεν την εχω πια!... αν ήμουν ζωγράφος θα την σχεδίαζα...την θυμαμαι ομως πολύ καθαρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη η κασετίνα-τσαντάκι! Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο.

Χαρά που μας δίνανε κάτι τέτοια απλά πραγματάκια...
 
sunglasses.jpg




Flomo Japan - Κοριτσίστικη καλοκαιρινή κασετίνα- 1980.

Flomo Dragon 1980.jpg
 
Ρε παιδιά που διάολο μπορώ να βρω μία τέτοια μαγνητική κοριτσίστικη κασετίνα με θηκούλες; έχω ρωτήσει μπόλικα παλιά βιβλιοπωλεία αλλά τπτ.

Για την ακρίβεια τη θέλω για τη γυναίκα μου γιατί όταν ήταν μικρή, της την έκλεψε ένα κοριτσάκι και θέλω να της πάρω μία καινούρια (μελώ ε; :Ρ )
 
Οριστε και η δικη μου.... :)

attachment.php


attachment.php
 
steliospal είπε:
Ρε παιδιά που διάολο μπορώ να βρω μία τέτοια μαγνητική κοριτσίστικη κασετίνα με θηκούλες; έχω ρωτήσει μπόλικα παλιά βιβλιοπωλεία αλλά τπτ.Για την ακρίβεια τη θέλω για τη γυναίκα μου γιατί όταν ήταν μικρή, της την έκλεψε ένα κοριτσάκι και θέλω να της πάρω μία καινούρια (μελώ ε; :Ρ )
Πολύ δυσκολο στις μέρες μας. Δεν έχω δει πουθενά να πουλάνε τέτοιες πια. Αν όμως δω, θα το έχω υπ' όψιν μου να ειδοποιήσω :)
 
Ναι ρε φίλε (-η ;) μου (και γενικά όποιος δει) ειδοποιήστε με . Έχω φάει τον τόπο :(
 
steliospal είπε:
Ναι ρε φίλε (-η ;) μου (και γενικά όποιος δει) ειδοποιήστε με . Έχω φάει τον τόπο :(

Σ' αυτόν τον τόπο δεν ξέρω αν θα βρεις... :p στο e-bay όμως σίγουρα...

 


Αν το ψάξεις, υπάρχουν αρκετές και ίσως βρεις και με το σχεδιάκι που είχε η κασετίνα της γυναίκας σου...
:)


 
Καλή ιδέα. Σε ευχαριστώ. Πως να το ψάξω όμως;;; (αγγλικό όνομα δηλ ;)
 
Αν γράψεις magnetic pencil case κάτι θα βγάλει.. ;)

 


Πρόσφατα, μου έκαναν μία δώρο με τα little twin stars.
:) Είχα τρέλα με αυτά όταν ήμουν μικρή...
 
Bρήκα κάτι όντως. 1000 Ευχαριστώ Juanita. Θα παραγγείλω απο αύριο . Ελπίζω να προλάβει να έρθει. Να είσαι καλά :)
 
Ειχα τις εξης μαγνητικες σε ολη τη σχολικη ζωη μου:1)Διαστημικο λεωφοριο Κολουμπια μονη, 2)Διαστημικο λεωφοριο Κολουμπια τριπλη-αναδιπλωμενη, 3)Star Wars:A New Hope και τεταρτη και καλυτερη μια σουπερ ντουμπερ Mobile Shuit Gundam με κουμπακια και πολλα γκατζετς.Ποιο κακο χερακι αραγε τα ''σουταρε'';;;:mad::mad::mad:
 
Juanita είπε:
Αν γράψεις magnetic pencil case κάτι θα βγάλει.. ;)  


Πρόσφατα, μου έκαναν μία δώρο με τα little twin stars.
:) Είχα τρέλα με αυτά όταν ήμουν μικρή...
Βάλε φωτογαφιούλα να δούμε! Έχω κι εγώ πάθος με αυτές τις κασετίνες, με γεια σου!!
 
Ας βάλω και τη δική μου (αξέχαστα χρόνια)

Kasetina.jpg
 
caprice είπε:
Ας βάλω και τη δική μου (αξέχαστα χρόνια)
πολυ ωραια η κασετινα σου caprice :) πρωτη φορα βλεπω κασετινα που να εχει φωτακι,μαλλον για να τη χρησιμοποιεις και τη νυχτα :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα