Ρετρό κασετίνες '80s

caprice, πολύ όμορφη!!!! Sarah Kay :wub:
 
Να σας δείξω κι εγώ με τη σειρά μου ποιές παρήγγειλα :

Πήρα αυτήν : $(KGrHqZHJEMFChWKQ8ZKBQt(InJJWQ~~60_57.JPG , Ελπίζω να της αρέσουν :) :[ :wub:

$T2eC16VHJHgE9n0yFjo+BQLmPd(Wu!~~60_57.jpg
 
αααχουυυ! Τέλειες!! Με γεια, με γεια! Με έβαλες σε πειρασμό, θα κάνω κι εγώ μια βόλτα απ το ebay #)
 
FarCry είπε:
η κασετινα που ειχα μικρος. ο τυπος οχι το χρωμα ετσι? :p
Oλοιδια στο σχημα και τα παρελκoμενα ηταν αυτη που ειχα με το ρομποτ του Gundam.

Kαλως ηρθες FarCry.
 
Μια απο τα ιδια και εγω.

Μου αρεσε και η μυρωδια που ειχαν. #)
 
Deathshadow είπε:
Oλοιδια στο σχημα και τα παρελκoμενα ηταν αυτη που ειχα με το ρομποτ του Gundam.
Kαλως ηρθες FarCry.


thanks. και εμενα με κατι ρομποτ ηταν σκουρο γκρι κατι τετοιο. αυτη εδω ηταν.

290091_10151353606485132_1825417699_o.jpg

μπορει να βοηθησει καποιος να βρουμε κατι? ξερεις τι ειναι αυτο που δειχνει απο πανω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joy-toy είπε:
Φίλε Κριέ ἀνέβασες ἀνεκτίμητα κειμήλια. Οἱ κασσετίνες ἐκείνου τοῦ τύπου ἦταν πολὺ ὅμορφες, ἂ ρὲ ἐγκράφα ἀθάνατη! Μὲ τὴν πρώτη εὐκαιρία θὰ ἀνεβάσω μερικές φωτογραφίες ἀπὸ 2-3 ποὺ ἔχω στὸ πατρικό μου.
Ἀνεβάζω γιὰ τὴν ὥρα μερικὲς φωτογραφίες μιᾶς κασσετίνας KUTSUWA ποὺ ἔχω ἀπὸ τὴν ἔκτη Δημοτικοῦ, τὸ 1987... Ἡ κασσετίνα αὐτὴ ἔβγαινε σὲ πολλὰ σχέδια, ἀγορίστικα ἢ κοριτσίστικα καὶ εἶχε κάνει θραύση ἐκείνη τὴν ἐποχή. Ἡ συγκεκριμένη μοῦ ἄρεσε γιατὶ εἶχε ὡραῖα χρώματα, τὰ ὁποῖα δυστυχῶς ψιλοξεβάψαν στὴν προσπάθειά μου νὰ τὴν καθαρίσω μὲ λάθος καθαριστικό. Τὸ οἰνόπνευμα ἀποδείχτηκε ἐπιζήμιο καὶ ἔκτοτε τὴν καθαρίζω μόνο μὲ βρεγμένο πανάκι. Κατὰ τ' ἄλλα, τὸ ἐργαλεῖο εἶναι σὲ ἐξαιρετικὴ κατάσταση.

Μὲ αὐτὴν τὴν κασσετίνα ἔβγαλα Δημοτικό, Γυμνάσιο καὶ Λύκειο άγνοῶντας τὰ εἰρωνικὰ σχόλια συμμαθητῶν, ὅταν πιὰ εἶχα γίνει μαντράχαλος! Στὸ βάθος βέβαια κι ἐκείνοι θὰ γούσταραν νὰ εἶχαν μιὰ τέτοια. Ἀργότερα, ὅπου καὶ νὰ πῆγα, Ἑλλάδα καὶ ἐξωτερικό, ἦταν ἕνας ἀχώριστος σύντροφος στὸ γραφεῖο μου. Μπορεῖ νὰ μὴν τὴν κουβαλοῦσα στὴν τσάντα μὲ βιβλία ἢ σημειώσεις στὸ πανεπιζήμιο (γιὰ νὰ μὴν τὴ φθείρω βασικά), ἀλλὰ ἦταν πάντα ἐκεῖ, στὸ γραφεῖο, ἕτοιμη γιὰ χρήση. Καὶ θὰ εἶναι πάντα ἐκεῖ, βεβαίως, βεβαίως!

Στὴν τελευταῖα φωτογραφία φαίνονται καὶ 3 μπαλίτσες Subbuteo στὸ χῶρο ποὺ προορίζεται γιὰ τὴ γόμα! Μοῦ ἄρεσε πάρα πολὺ αὐτὸ τὸ μικρὸ ντουλαπάκι γιὰ γόμες, καθὼς καὶ τὸ περιστρεφόμενο ἐσωτερικὸ συρταράκι γιὰ τὴν ξύστρα! Ἀπὸ ἐργονομία καὶ αἰσθητικὴ δὲν παιζόταν ἡ Kutsuwa! Γιὰ τοὺς λάτρεις τοῦ εἴδους θὰ ἀνεβάσω πέρα ἀπὸ τὶς δερμάτινες κασσετίνες μὲ τὴν ἐγκράφα καὶ ἄλλες 2 Kutsuwa προσεχῶς!

Ἀφιερωμένες σὲ ὅλες τὶς σειρὲς τῆς γενιᾶς τοῦ '70!
φοβερό κομμάτι. Δεν την θυμόμουν αυτή. Και μια από τις μπάλες που είναι μέσα έχει το σήμα της ραδιενέργειας! Κουφό; Μάλλον από το Chernobyl στα '80s...

Είχα φυλάξει και εγώ μια αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τώρα. Αν την βρω θα την ποστάρω. Ένα ευχαριστώ για όλους όσους έχουν ανεβάσει φωτογραφίες, πραγματικά το συγκεκριμένο είδος ήταν ανεξάντλητο σε ιδέες. Ότι ήθελες έβλεπες πάνω σε μια κασετίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω μια ολόκληρη ντουλάπα με παλιές κασσετίνες!!!!!!
 
Κασετίνα από 80s, από την Βiocal ελληνικής κατασκευής...

Στο σχολείο τέτοια παντα είχα, ηταν φθηνή σε σχεση με τις εισαγόμενες με τους αυτοματισμούς και τα κουμπιά...

Κυκλοφορούσαν σε διάφορα σχέδια και θέματα για αγόρια και κορίτσια...

Εγώ πάντα είχα προτίμηση με τα αυτοκίνητα όπως φαίνεται και τώρα...

IMG_7349.jpg

IMG_7343.jpg

IMG_7344.jpg

IMG_7346.jpg

IMG_7347.jpg
 
[edit] απαγορεύονται οι αγγελίες ζήτησης αγορών και πωλήσεων - σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τους κανονισμούς [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντα ζήλευα τις τεχνολογικά προηγμένες κασσετίνες που πατάς κουμπιά και ανοίγει η ξύστρα, το άλλο ανοίγει το συρτάρι για τη γόμα, το άλλο να σηκώνονται τα μολύβια. BTW πολύ ωραίες φωτογραφίες.
 
"Κασετίνα από 80s, από την Βiocal ελληνικής κατασκευής...

Στο σχολείο τέτοια παντα είχα, ηταν φθηνή σε σχεση με τις εισαγόμενες με τους αυτοματισμούς και τα κουμπιά...

Κυκλοφορούσαν σε διάφορα σχέδια και θέματα για αγόρια και κορίτσια...

Εγώ πάντα είχα προτίμηση με τα αυτοκίνητα όπως φαίνεται και τώρα...

"


Καλησπέρα!!Γνωρίζετε αν υπάρχουν σε μαγαζιά πρός πώληση ή online?
 
hhmaria είπε:
και η δικιά μου...
attachment.php


η πρώτη μου κασετίνα είχε επάνω την μάγια μέλισσα... ήταν καφέ ανοικτο και είχε αναγλυφη την μαγια μελισσα..μεσα ειχε λαστιχακια όπου εμπαιναν με σειρά τα μολυβια η ξυστρα και η γόμα...

λυπάμαι που δεν την εχω πια!... αν ήμουν ζωγράφος θα την σχεδίαζα...την θυμαμαι ομως πολύ καθαρα!
πολύ ωραιο κομματι:dribble:ειχα μια μαγνητικη με σχολικο και ζωάκια

https://www.flickr.com/groups/2193603@N21/

απιστευτο αυτή ειχα:


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα