Ρετρό καύσωνας

Όχι σιγά μην έβρασαν οι ράγιες. Πού τους έβρισκαν (και βρίσκουν ακόμη) αυτούς τους αμόρφωτους? Και μη μου πείτε ότι το έγραφε μεταφορικά εκείνο το έλιωσαν, διότι τότε θα ήταν σε εισαγωγικά.

να λιωσουν προφανως οχι ,ραγες ειναι αλλα μια παραμορφωση μπορει
 
Παραμόρφωση ναι - αυτό συνέβη, σύμφωνα με το περιεχόμενο του άρθρου. Αλλα ο τίτλος έλεγε "Έλιωσαν"
 
Παραμόρφωση ναι - αυτό συνέβη, σύμφωνα με το περιεχόμενο του άρθρου. Αλλα ο τίτλος έλεγε "Έλιωσαν"


ετσι ειναι και ηταν ο τυπος ,κατι να προκαλεσει το ματι να διαβασεις το αρθρο
 
Γενικά δεν καταλαβαίνω πολλά από ζέστη, ακόμη και στους καύσωνες είμαι μια χαρά. Θες γιατί είναι ο οργανισμός τέτοιος, θες γιατί οι Αγρινιώτες είμαστε εκπαιδευμένοι σε τέτοιες συνθήκες, δε ξέρω. Πάντα θεωρούσα ότι το Αγρίνιο και η Λάρισα κατείχαν τα πρωτεία στο θέμα αυτό (και σύμφωνα με τις μετρήσεις που γίνονταν από τους μετεωρολόγους) μέχρι που ήρθα Αθήνα για σπουδές και τότε κατάλαβα τι σημαίνει Αθηναϊκός καύσωνας (κι εννοώ τον δήμο Αθηναίων, όχι τόσο τα προάστια): Δεν είναι ποτέ η θερμοκρασία που σου λέει η ΕΜΥ. Είναι η θερμοκρασία που θα σου δώσουν τα μπετά που καίγονται για ώρες κάτω από τον ήλιο και δεν κρυώνουν πριν το Σεπτέμβρη, η έλλειψη πρασίνου, η θερμότητα που εκπέμπουν τα άπειρα κλιματιστικά, τα εκατοντάδες αυτοκίνητα στις κεντρικές οδούς, το ξηρό κλίμα. Έτσι, όταν πρωτοήρθα στην πόλη, τότε συνειδητοποίησα γιατί απέβη τόσο τραγικός ο καύσωνας του 1987.
Για την ιστορία και απ' όσο θυμάμαι και από αυτά που διάβαζα τότε και απ' όσα έζησα, ο καύσωνας του '87 έπληξε και περιοχές που μέχρι τότε είχαν μέσες καλοκαιρινές συνθήκες, όπως χωριά σε κάποιο σχετικό υψόμετρο, ευάερα παραθαλάσσια μέρη κλπ. το οποίο σήμαινε ότι οι κάτοικοι δε είχαν ποτέ σκεφθεί να αγοράσουν ούτε ανεμιστήρα. Κι αυτό τελικά κόστισε .
Πως λέμε εμείς στο Αγρινιο την ζεστη :p ζεστά. Ναι ήταν φονικός γιατί δεν υπήρχε ούτε ανεμιστήρας για δείγμα . Οι ίδιες θερμοκρασίες πρέπει να ναι πάνω κάτω με τότε. Καλά αν δεν έχεις πάει λουρο το 98 με 99' στις 1 και μισή το μεσημέρι , με 40 βαθμούς με τα τότε τα πούλμαν του 90' χωρίς κανονικό αιρκοντισιον και ένα κάρο όρθιους στον διάδρομο, δεν ξέρεις μπαχαρ μου τι εστί ζεστά και ασφυξια:fafoutis:
 

Συνημμένα

  • IMG_20210728_222113.png
    IMG_20210728_222113.png
    723,8 KB · Προβολές: 13
Καταραμενη αυτη η βρωμοεποχη.Τι να εκανε και ο ανεμηστηρας τοτε.Χωρις το air condition σε αρκετες πολεις της ελλαδας το καλοκαιρι ειναι εναι ενα ασταματητο βασανιστηριο.
 
Πως λέμε εμείς στο Αγρινιο την ζεστη :p ζεστά. Ναι ήταν φονικός γιατί δεν υπήρχε ούτε ανεμιστήρας για δείγμα . Οι ίδιες θερμοκρασίες πρέπει να ναι πάνω κάτω με τότε. Καλά αν δεν έχεις πάει λουρο το 98 με 99' στις 1 και μισή το μεσημέρι , με 40 βαθμούς με τα τότε τα πούλμαν του 90' χωρίς κανονικό αιρκοντισιον και ένα κάρο όρθιους στον διάδρομο, δεν ξέρεις μπαχαρ μου τι εστί ζεστά και ασφυξια:fafoutis:

Τελικά χθες βγήκαν και είπαν ότι θα είναι εξασθενημένος ο καύσωνας. Λάθος πρόβλεψη αλλα τον κόσμο τον τρομοκράτησαν ότι θα είναι σαν το 87!
 
Όχι σιγά μην έβρασαν οι ράγιες. Πού τους έβρισκαν (και βρίσκουν ακόμη) αυτούς τους αμόρφωτους? Και μη μου πείτε ότι το έγραφε μεταφορικά εκείνο το έλιωσαν, διότι τότε θα ήταν σε εισαγωγικά.
Λογικά εκεί που βρήκαν και αυτούς που αποκαλούν το ταξίδι ενός πλοίου με 1 αντί για 2 μηχανές, σε απόλυτη μπουνάτσα, οδύσσεια...
 
Δεν τον πολύ θυμάμαι εκείνον τον καύσωνα. Ήταν μου λέει ή μάνα μου τρέλα, ήμασταν στα καπνά στο χωριό, σκεφτείτε και αυτό.
 
Από το '87 που αναφέρετε στην πρώτη σελίδα θυμάμαι και εγώ τους θανάτους που έλεγαν στις ειδήσεις.

Φυσικά τα κλιματιστικά ήταν απλησίαστα εκείνη την εποχή...

Τη ζέστη την αντέχω όλες τις ώρες ΕΚΤΟΣ από την ώρα του ύπνου...




Έχω την αίσθηση οτι το Αγρίνιο σας "ρίχνει στο κεφάλι"! :D

Δεν είμαι από εκεί... Απλά έτσι έχω ακούσει...
Ο πατέρας μου λέει πως εριχνες νερό στον αέρα να δροσίσει και νερό δεν ερχόταν κάτω. Κατάσταση τρελή , Αγρινιο τότε είχε 47 υπό σκιάν και να χεις καπνά προσέξτε. Πρωί πρωί 9 το πρωί ειχε 33, 35 βαθμούς δηλ.δεν κατέβαινε καθόλου και το βράδυ. Μεσημέρι 47 έτσι. Δεν κουνιόταν φύλλο.
 
Το καλοκαιρι το απεχθανομαι. Καθε χρονο μετραω τις μερες για να φυγει και ανυπομονα περιμενω το γλυκο φθινοπωρο.
Αν ηταν ενα καλοκαιρι ηπιο οπως σε πολλες αλλες χωρες που να φτανει μεχρι 30 βαθμους το πολυ, μαλιστα. Δεν θα με ενοιαζε καθολου. Αλλα αυτο το καμινι που βασανιζει ανελεητα ανθρωπους και ζωακια ειναι κατι το εξωφρενικο.
Ενας μηνας ακομα. Που θα παει....
 
Ομοίως με την bambinella. Το καλοκαίρι το σι-χαί-νο-μαι!!

Δυστυχώς, η περιοχή στην οποία κατοικώ, λόγω της γεωμορφολογίας της (κάμπος που περιτριγυρίζεται από βουνά) είναι ουσιαστικά μια "γούβα" που μαζεύει και εγκλωβίζει τη ζέστη, αλλά και το κρύο τους χειμερινούς μήνες (αυτό δε μ' ενοχλεί, βέβαια). Έτσι, το καλοκαίρι φτάνουμε μέχρι και τους 45 με 46 βαθμούς, συν την υγρασία, η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική. Έξω δεν μπορείς να βγεις γιατί ρούχα και σώμα γίνονται ένα. Σπίτι δεν μπορείς να κάτσεις γιατί βράζει. Θάλασσα δεν μπορείς να πας αν έχεις δουλειές, που, έτσι και αλλιώς, έχεις γιατί είναι αγροτική περιοχή. Αλλά και αυτές πού τις πάω; Ακόμα και το απλούστερο πράγμα στον κόσμο να είναι, όπως το ρίξιμο φύλλων στα αμπέλια (οι επαρχιώτες συμφορουμίτες θα ξέρουν τι είναι αυτό και δεν το λέω κακοπροαίρετα :) ) γίνεται ΚΟΛΑΣΗ κάτω απ' το λιοπύρι...

Γενικότερα, για εμένα το καλοκαίρι είναι ένα τρίμηνο μαρτύριο. Δεν αντέχω τη ζέστη, ιδρώνω κατευθείαν, και, επίσης, χάνω τον "ρυθμό" που έχω τον υπόλοιπο χρόνο. Ελεύθερος νιώθω όταν μπαίνει το αγαπητό φθινόπωρο, και ακόμη περισσότερο όταν μπαίνει "για τα καλά" ο λατρεμένος χειμώνας, με τα κρύα, τις συννεφιές, τα χιόνια και τις βροχές... Αξίες ανεκτίμητες! Ίσως να είμαι λίγο μουντός και μούχλας, αλλά δεν μ' απασχολεί :fafoutis::fafoutis::fafoutis:


Υ.Γ.: Τώρα, σοβαρά, σε ποιον λογικό άνθρωπο του αρέσει η υπερβολική έως ανυπόφορη ζέστη του καλοκαιριού; Όπως και να τη δεις, δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ το θετικό!

Υ.Γ.2: Η γιαγιά μου έλεγε "το κρύο το παλεύεις, τη ζέστα όχι". Καταλαβαίνω πως είχε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καλοκαίρι το σι-χαί-νο-μαι!!


Γενικότερα, για εμένα το καλοκαίρι είναι ένα τρίμηνο μαρτύριο. Δεν αντέχω τη ζέστη, ιδρώνω κατευθείαν, και, επίσης, χάνω τον "ρυθμό" που έχω τον υπόλοιπο χρόνο. Ελεύθερος νιώθω όταν μπαίνει το αγαπητό φθινόπωρο, και ακόμη περισσότερο όταν μπαίνει "για τα καλά" ο λατρεμένος χειμώνας, με τα κρύα, τις συννεφιές, τα χιόνια και τις βροχές... Αξίες ανεκτίμητες!

Υ.Γ.: Τώρα, σοβαρά, σε ποιον λογικό άνθρωπο του αρέσει η υπερβολική έως ανυπόφορη ζέστη του καλοκαιριού; Όπως και να τη δεις, δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ το θετικό!
Aυτά ακριβώς και από μενα. :(

Υποφέρω πραγματικά το καλοκαίρι και χάνω ποτάμια από ιδρώτα με την παραμικρή κίνηση. :sleep: Πάντα μου άρεσε περισσότερο ο χειμώνας ( άλλωστε και σαν σινεφίλ είναι πιο ατμοσφαιρικά να βλέπεις ταινίες, ενώ έχει κρύο έξω)...
 
Πω πω εμένα δεν με πολύ πειράζει ή ζεστή . Που θα το περάσεις είναι το καλοκαίρι , δηλ.στο χωριό στα καπνά τον ένιωθα διπλό τον καυσωνα.
Ηταν ότι μεσημέρι αρμαθιαζες στην μηχανή , αφήστε τα εκεί να δείτε. Να κολλάει το καπνό όλο πάνω σου μες στην ζεστή.
 
Πάντα μου άρεσε περισσότερο ο χειμώνας ( άλλωστε και σαν σινεφίλ είναι πιο ατμοσφαιρικά να βλέπεις ταινίες, ενώ έχει κρύο έξω)...
Μα, γίνεται να απολαύσεις μια ταινία ή μια σειρά με...

α) ...ενοχλητικά ζουζούνια;
β) ...τον ιδρώτα να τρέχει από παντού και πάντα;
γ) ...να έχεις το μόνιμο (αλλά, δυστυχώς, απαραίτητο) "βββββββ" του ανεμιστήρα ή του κλιματιστικού δίπλα απ' τ' αυτί σου;

ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΧΕΙΜΩΝΑΣ, ΒΡΟΧΕΣ, ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΡΥΟ :headbangdude::headbangdude: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
εγώ διάβασα σε ένα άρθρο του Figaro ότι επειδή τα κλιματιστικά βγάζουν ζέστη έξω για να έχεις δροσιά μέσα, κάθε καύσωνας είναι χειρότερος από τον προηγούμενο, γιατί έχουν εγκατασταθεί κάποια κλιματιστικά επιπλέον, τα οποία όπως είπαμε, βγάζουν ζέστη έξω. Εμένα δε με πολυπειράζει ούτε ο καύσωνας αλλά εδώ που τα λέμε να δουλεύεις οικοδομή μέσα στην σκόνη και τα τσιμέντα και να κολλάνε τα ρούχα πάνω σου, να πίνεις 100 λίτρα νερό μπας και δροσερέψεις. Και εμένα μου αρέσει το φθινόπωρο και ο χειμώνας περισσότερο. Το άλλο άκρο η Σκωτία που κάνει το κρύο της αρκούδας συνέχεια και βρέχει τουλούμι και φυσάει πάλι δεν είναι ευχάριστο.
 
1300 επίσημα οι νεκροί τότε αλλά λένε πως ήτανε πολύ , πολύ παραπάνω.
 
Τελικά χθες βγήκαν και είπαν ότι θα είναι εξασθενημένος ο καύσωνας. Λάθος πρόβλεψη αλλα τον κόσμο τον τρομοκράτησαν ότι θα είναι σαν το 87!
Λένε πως θα ναι ο χειρότερος καύσωνας της 40 ετιας και τα χειρότερα έπονται. Παραπάνω από του 87' Σκέφτομαι αυτούς που θα δουλεύουν εξω τι θα τραβήξουν! Όντως εχουν πολλοί δύσπνοια σήμερα.
 
Πίσω
Μπλουζα