Ρετρό καύσωνας

Λένε πως θα ναι ο χειρότερος καύσωνας της 40 ετιας και τα χειρότερα έπονται. Παραπάνω από του 87' Σκέφτομαι αυτούς που θα δουλεύουν εξω τι θα τραβήξουν! Όντως εχουν πολλοί δύσπνοια σήμερα.
Είτε είναι του 1987 ο καύσωνας είτε του 2021 είτε οποιασδήποτε άλλης χρονιάς, η κατάσταση σε εμάς, Αριαδνούλα, είναι πάντα κάπως έτσι:

heat.jpg
 
Ο Αρκας δημοσιευσε σημερα ενα πολυ ωραιο σκιτσο για να σχολιασει τον καυσωνα: Ο Φεβρουαριος ντυμενος με γαντια και κασκολ λεει σε ολους εμας "Με νοσταλγειτε, ε;"
Δεδομενου οτι φετος στις 15 και 16 Φεβρουαριου ειδαμε χιονια ακομα και στην Αθηνα.
 
Εμείς έχουμε και τραγούδι " διακοπές στο Αγρινιο", ε μα τι
 
Τι σας θυμίζει!!!
 
Τι σας θυμίζει!!!
Τουλάχιστον αυτή τη φορά εκφράστηκαν κάπως πιο σωστά σε σχέση με το παλιότερο άρθρο :D

Λοιπόν παιδιά μου, σήμερα συνειδητοποίησα ότι στο σπίτι μου υπάρχει ένα "σουβενίρ" από εκείνον τον φονικό καύσωνα του '87 (τον οποίο βέβαια δεν τον έζησα στην Αθήνα αλλά στη Μεσσηνία, καθώς ως παιδί κι εγώ είχα πάει διακοπές στη γιαγιά).
Ο τότε ενοικιαστής μας λοιπόν δεν είχε πάρει ακόμη άδεια διακοπών και για να μην πεθάνει κι αυτός και η υπόλοιπη οικογένεια από τη ζέστη (η οποία στα ρετιρέ είναι κατά μερικούς βαθμούς πιο αφόρητη λόγω ταράτσας) έβαλε βαθιά το χέρι στην τσέπη κι εγκατέστησε αυτό:

vintage AC.jpg

Λειτουργεί ακόμη άψογα (βέβαια καίει κατιτίς παραπάνω), αν και εγώ δεν το βάζω σε λειτουργία, καθώς η σχέση μου με τα κλιματιστικά δεν είναι ιδιαίτερα καλή, προτιμώ τους ανεμιστήρες. Κι εννοείται ότι δεν έχει remote control!
 
Τελευταία επεξεργασία:
^^^
Kαλα, αυτο πρεπει να ειναι inverter τελευταιας τεχνολογιας. :D
Εμενα παλι, η σχεση μου με τα αιρ κοντισιον ειναι σχεση αγαπης. Τα θεωρω τη μεγαλυτερη εφευρεση μετα τον τροχο. :)
 
Bajar αυτό είναι ντοκουμέντο όχι ψέματα! Ντοκουμέντο από το 87'
Και ιδού και ή μπλούζα που θα φορεσουμε.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210730_020646.png
    IMG_20210730_020646.png
    992,1 KB · Προβολές: 9
Bajar έχει δίκιο ο Αρμαγεδων, 1 ή Λαρισσα σε θερμοκρασία, 2 ή Σπαρτη και 3 εμείς με το Αγγελοκαστρο στα 43,1. Καλά βλέπουμε το τρέιλερ ακομα , ή πραγματική ζεστή έρχεται από δεύτερα.
 
Bajar έχει δίκιο ο Αρμαγεδων, 1 ή Λαρισσα σε θερμοκρασία, 2 ή Σπαρτη και 3 εμείς με το Αγγελοκαστρο στα 43,1. Καλά βλέπουμε το τρέιλερ ακομα , ή πραγματική ζεστή έρχεται από δεύτερα.ηνες
Το '87 η Λαρισα ειχε φτασει 48 βαθμους. Δεν εβαζες το φαϊ στο φουρνο. Απλως το αφηνες εξω και σε λιγο ηταν ετοιμο. :)
Ουδεν κακον αμιγες καλου.
 
Το '87 η Λαρισα ειχε φτασει 48 βαθμους. Δεν εβαζες το φαϊ στο φουρνο. Απλως το αφηνες εξω και σε λιγο ηταν ετοιμο. :)
Ουδεν κακον αμιγες καλου.
Bambi , μας έφαγε ή Λαρισσα εμείς φτάσαμε στους 47 βαθμούς οκ ας παραδεχτούμε την ήττα μας επιτέλους . Στην Αθηνα αν είχατε κλίμα Λαρισσας ή Αγρινιου πιστεύω ότι θα περνάτε τα βουνά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το '87 η Λαρισα ειχε φτασει 48 βαθμους. Δεν εβαζες το φαϊ στο φουρνο. Απλως το αφηνες εξω και σε λιγο ηταν ετοιμο. :)
Ουδεν κακον αμιγες καλου.
Στη Λάρισα το '87, και πιο συγκεκριμένα στον Τύρναβο, την πόλη μου, είχαμε φτάσει τη φυσιολογικότατη θερμοκρασία των 49 βαθμών!! Το έλεγες και ελαφρά ζεστούλα :D

Η περιοχή μου φημίζεται για τις πολύ μεγάλες θερμοκρασιακές ακρότητες. Το καλοκαίρι του 2001 φτάσαμε τους 46 βαθμούς ενώ 6 μήνες μετά, τους -28 με 1.5 μέτρο χιόνι...
 
Τα τελευταία χρόνια στην Λάρισα η θερμοκρασία έχει πέσει αισθητά τα καλοκαίρια. Από το 2001 και μετά γιατί επανασυστάθηκε η λίμνη Κάρλα.
 
Τα τελευταία χρόνια στην Λάρισα η θερμοκρασία έχει πέσει αισθητά τα καλοκαίρια. Από το 2001 και μετά γιατί επανασυστάθηκε η λίμνη Κάρλα.

Δεν είμαι σίγουρη αν η ύπαρξη μιας λίμνης είναι αρκετή για να μειωθεί η θερμοκρασία μιας περιοχής. Το Αγρίνιο έχει γύρω του τρεις λίμνες (μία εκ των οποίων είναι και η μεγαλύτερη της χώρας) κι ένα ποτάμι επίσης το μεγαλύτερο της χώρας. Παρ' όλα αυτά οι θερμοκρασίες τα καλοκαίρια εδώ και άπειρα χρόνια είναι από τις υψηλότερες που καταγράφονται κάθε φορά. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν κι άλλοι σημαντικοί παράγοντες που επηρεάζουν τη θερμοκρασία ενός τόπου όπως το γεωφυσικό ανάγλυφο, το υψόμετρο, η απόσταση από τη θάλασσα κλπ.

@Αρμαγεδών Είναι πράγματι δύσκολες τέτοιες καταστάσεις αλλά ο Τύρναβος δεν παύει να είναι από τα πιο ενδιαφέροντα (από πολιτιστικής/αγροτικής/ ιστορικής απόψεως) μέρη της Ελλάδας :) .
 
Είναι πράγματι δύσκολες τέτοιες καταστάσεις αλλά ο Τύρναβος δεν παύει να είναι από τα πιο ενδιαφέροντα (από πολιτιστικής/αγροτικής/ ιστορικής απόψεως) μέρη της Ελλάδας :) .
Και αυτήν είναι η μαγεία του ;) Δυσκολίες μετά ιστορικής/πολιτιστικής/αγροτικής ζωής :)
 
Το Αγρινιο έχει κάμπο που περικυκλώνεται από βουνά ίσως γι αυτό κανει ζεστη. Είναι κλειστός τοπος, είναι γουπατο όπως το λέγανε παλια
Το 87' μόνο στην Αττική υπήρξαν νεκροί, αυτό τα λέει όλα.
 
Και όμως, μετά το 1998 και το 1999 που θυμάμαι φοβερό καύσωνα παρατεταμένο, τα επόμενα χρόνια τα καλοκαίρια ήταν ήπια, με εξαίρεση το 2007, 2016, 2017 και το φετινό...

Το Καλοκαίρι του 2004, Ιούλιο μήνα με βροχές κοιμόμουν με παπλωματάκι.
 
Πφφφφ... σιγά τις θερμοκρασίες. Εγώ στο σπίτι μου (το κανονικό, στις ΗΠΑ) όπου γύρισα χτες (δηλαδή σήμερα, αφού είχαν περάσει μεσάνυχτα) βρήκα 52 βαθμούς.

Ήταν βέβαια Φαρενάιτ. Δηλαδή 11 Κελσίου. Έπεσε στους 9 Κελσίου γύρω στις 6 το πρωί
 
Πίσω
Μπλουζα