Ρετρό καύσωνας

Μου φαίνεται κάποιους τους βάρεσε όχι ο ρετρό, αλλά ο νυν καύσωνας.

Έγινε ήδη ένα ban. Συνεχίστε έτσι @BlackFlag & @RIO και θα γίνετε και εσείς.

Έχω μεγάλη αλλεργία σε αυτούς που γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τους κανονισμούς του forum.
 
Μου φαίνεται κάποιους τους βάρεσε όχι ο ρετρό, αλλά ο νυν καύσωνας.

Έγινε ήδη ένα ban. Συνεχίστε έτσι @BlackFlag & @RIO και θα γίνεται και εσείς.

Έχω μεγάλη αλλεργία σε αυτούς που γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τους κανονισμούς του forum.
Μάλλον κάποιοι δεν έχουν αίσθηση του χιούμορ. Τα τελευταία χρόνια όλα τα φόρουμ έχουν ξεφύγει στο συγκεκριμένο θέμα. Άλλο η σάτιρα, άλλο τα πολιτικά. Που δεν νομίζω εγώ προσωπικά να έκανα πολιτική τοποθέτηση. Τέλος πάντων. Τι να πεις. Ας το αφήσουμε εδώ.
 
Ενταξει, ξερω πως οι περισσοτεροι που δεν αντεχουν το καλοκαιρι, επιζητουν τον χειμωνα και μαλιστα τον βαρυ. Προσωπικα δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια. Ναι μεν, το καλοκαιρι το απεχθανομαι, αλλα ουτε και το τσουχτερο κρυο μου αρεσει.
Βεβαια, αν ειναι να επιλεξω αναμεσα σε πολλη ζεστη και πολυ κρυο, θα επιλεξω σιγουρα το δευτερο. Το μη χειρον βελτιστον.
Οι εποχες που προτιμω ειναι η ανοιξη και κυριως το φθινοπωρο. Οι ντεμι σαιζον, οπως τις ελεγαν παλια.
Χωρις δυνατα κρυα και ζεστες, χωρις αναγκη για αιρ κοντισιον, χωρις ακραιες θερμοκρασιες.
Η μυρωδια της ανοιξης με τις νερατζιες που μολις ανθιζουν ειναι κατι το μαγευτικο. Το ιδιο και ακομα καλυτερο ειναι το γλυκο φθινοπωρο με τις δροσιες και τις συννεφιες του οταν η καψα του καλοκαιριου καταλαγιαζει κι ερχονται οι αναζωγονητικες βροχουλες.
Ευτυχως, ειναι πολυ κοντα ολα αυτα! :)
 
Βαρύ χειμώνα με σφοδρότατη χιονόπτωση.

Τον περιμένουμε.
 
και αναρωτιόμουν τόσο καιρό πως δεν θυμάμαι τον καύσωνα του '87. Λοιπόν το καλοκαίρι αυτό πήγα πρώτη φορά στη Γερμανία! Και μάλιστα με μια κοπέλα μεγαλύτερη μου και βρήκαμε την υπόλοιπη "παρέα" κοντά στην Χαϊδελβέργη αφού πήραμε το νυχτερινό τραίνο για εκεί. Και θυμάμαι που απογειωθήκαμε από το Ηράκλειο να σκάει ο τζίτζικας και μόλις προσγειωθήκαμε στην Φρανκφούρτη άρχισαν όλοι να φοράνε μπουφάν, αδιάβροχα κλπ. Τότε ήταν φυσικά πτήση της γραμμής Lufthansa μιας και θέση σε charter δεν έπαιζε και ο νονός μου είχε ούτως ή άλλως τζάμπα εισιτήρια λόγω της δουλειάς του. εννοείται στην Γερμανία τότε έκανε το κρύο της αρκούδας με τα δικά μου μέτρα ούτως ή άλλως στα γερμανικά σχολεία είναι "hitzefrei" από μια θερμοκρασία και πάνω.
 
Η μυρωδια της ανοιξης με τις νερατζιες που μολις ανθιζουν ειναι κατι το μαγευτικο. Το ιδιο και ακομα καλυτερο ειναι το γλυκο φθινοπωρο με τις δροσιες και τις συννεφιες του

Και μένα μου αρέσει η άνοιξη, αλλά όχι το φθινόπωρο, γλυκό ξεγλυκό. Διότι απεχθάνομαι αυτό το οποίο έρχεται μετά. Έχω όμως απορία, μετά από δεκαετίες πρώτα σε ένα μέρος όπου -40°C ήταν κάτι το αναμενόμενο κάποιες νύχτες του χειμώνα κι αργότερα κάπου λίιιιιγο καλύτερο, πώς θα μου φανεί να ζήσω έναν Αθηναϊκό χειμώνα. Πριν φύγω από Ελλάδα δεν μπορούσα καθόλου το κρύο, τώρα όμως δεν ξέρω αν θα το θεωρώ κρύο ή απλώς δροσούλα.
 
Ο χειμώνας του 87' ήτανε πολύ βαρυς,ε ιχε χιονόπτωση σφοδρή ακόμα και την άνοιξη .
 
Άρα κατά μέσον όρο το 1987 ήταν μια κανονική χρονιά :)
 
Άρα κατά μέσον όρο το 1987 ήταν μια κανονική χρονιά :)
Δεν ήταν μία καθόλου ομαλή άνοιξη, είχε έντονη , ανεξήγητη χιονοπτωση και μετά ήρθε αυτος ο καύσωνας με τους πολλούς νεκρούς. Σήμερα για μας όλα αυτά μπορεί να είναι πιο φυσιολογικά τότε όμως αυτά τα καιρικά φαινόμενα ίσως να ξενιζαν. Και με τους νεκρούς είχαν μεγάλο πρόβλημα να μην ξεσπάσει υγειονομική βόμβα στην Αθηνα και το καταφεραν ως ένα βαθμό.
 
Γι' αυτό είπα "κατά μέσον όρο". Μία ακόμη αποτυχημένη προσπάθεια χιούμορ (γελάτε γιατί χανόμαστε)
 
Ο χειμώνας του 87' ήτανε πολύ βαρυς,ε ιχε χιονόπτωση σφοδρή ακόμα και την άνοιξη .
Λαθος.Ο χειμωνας του 1987 ηταν απο τους ζεστους χειμωνες για την ελλαδα.

Μονο τον Μαρτιο του 1987 εγινε το απιστευτο και χιονισε ακομα και μεχρι την θαλασσα σε πολλες περιοχες της ελλαδας για καποιες μερες.
 
Λαθος.Ο χειμωνας του 1987 ηταν απο τους ζεστους χειμωνες για την ελλαδα.

Μονο τον Μαρτιο του 1987 εγινε το απιστευτο και χιονισε ακομα και μεχρι την θαλασσα σε πολλες περιοχες της ελλαδας για καποιες μερες.
Σωστός! Τότε ή Άνοιξη είχε αυτήν την δύσκολη χιονόπτωση, χίλια ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
 
Σωστός! Τότε ή Άνοιξη είχε αυτήν την δύσκολη χιονόπτωση, χίλια ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
Τιποτα Αριανδη.Εγραψα το σχολιο γιατι λατρευω το χιονι και εχω διαβασει απειρες φορες για τις χιονοπτωσεις της ελλαδας.
 
Τιποτα Αριανδη.Εγραψα το σχολιο γιατι λατρευω το χιονι και εχω διαβασει απειρες φορες για τις χιονοπτωσεις της ελλαδας.
Λένε πως όταν υπάρχει βαρύς χειμώνας ή με πλυμμηρες ερχεται βαρύς καύσωνας αλλά δεν θα χει και επιστημονική βάση . Και αυτό με τα ημερομηνία το πιστεύετε;
 
Λένε πως όταν υπάρχει βαρύς χειμώνας ή με πλυμμηρες ερχεται βαρύς καύσωνας αλλά δεν θα χει και επιστημονική βάση . Και αυτό με τα ημερομηνία το πιστεύετε;
Εγω δεν πιστευω στα ημερομηνια.Τον χειμωνα υπαρχουν μεγαλα διαστηματα κρυου και μεγαλα διαστηματα με πιο ηπιο καιρο.Στην προβλεψη ενος κρυου η πιο ζεστου καιρου οι μισοι εδω θα πεσουμε μεσα και οι αλλοι μισοι εξω.Το ιδιο υσχυει και με τις βροχες και αναλογως με το ρευμα κυκλοφοριας οπως πχ ποτε Ν.Δ ποτε Β.Α που επηρεαζονται και οι αντιστοιχες περιοχες της ελλαδας.

Πχ και απο τωρα να πουμε οτι θα εχουμε το πρωτο 15ημερο του δεκεμβρη που θα ερθει πολλες βροχες στα Γιαννενα και στο Αγρινιο με ηπιες θερμοκρασιες υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να πεσουμε μεσα μιας και ο δεκεμβρης συνηθως δινει αρκετες βροχες στην δυτικη ελλαδα με Ν.Δ ρευμα που συνηθως και οι θερμοκρασιες λογο Ν.Δ τις περισσοτερες φορες ειναι σε καλα επιπεδα.

Τωρα για προβλεψεις μιας περιοχης με mm βροχης η χιονοπτωσης και σε ποια υψομετρα συνηθως ειναι δυσκολο να προβλεφθουν ακομα και για τις επομενες μερες με ακριβεια.

Παντως για μενα θα ηταν οτι καλυτερο να ερθουν παλι οι επικες χιονοπτωσεις του Μαρτιου του 1987.Ειναι μαγεια να βλεπεις να στρωνεται το χιονι εξω.
 
Και ας επανέρθουμε στο θέμα.

Το σωτήριο έτος του 1987 ήμουν 10 ετών πιτσιρίκι και δεν μπορώ να πω πως θυμάμαι και πολλά από εκείνη την ζέστη. Πάντως σχεδόν κάθε καλοκαίρι, προσωπικά μου φένεται πως κάνει την ίδια ζέστη. Από μικρός γκρίνιαζα για την ζέστη, που ξεπερνούσα ακόμη και την 40αρα τότε γυναίκα του γείτονα απέναντι στην γκρίνια (αυτή για άλλους λόγους βέβαια). Πάντως και την τελευταία 10ετία δεν με νοιάζει και ας έχει όσους βαθμούς θέλει, απλά αδιαφορώ. Φαντάζομαι απογοητεύηκα και βαρέθηκα να γκρινιάζω. Φέτος γκρινιάζουν όλοι οι υπόλοιποι γύρω μου. Τι φάση..
Μίλησες μέσα μου
 
Ενταξει, ξερω πως οι περισσοτεροι που δεν αντεχουν το καλοκαιρι, επιζητουν τον χειμωνα και μαλιστα τον βαρυ. Προσωπικα δεν ανηκω σε αυτη την κατηγορια. Ναι μεν, το καλοκαιρι το απεχθανομαι, αλλα ουτε και το τσουχτερο κρυο μου αρεσει.
Βεβαια, αν ειναι να επιλεξω αναμεσα σε πολλη ζεστη και πολυ κρυο, θα επιλεξω σιγουρα το δευτερο. Το μη χειρον βελτιστον.
Οι εποχες που προτιμω ειναι η ανοιξη και κυριως το φθινοπωρο. Οι ντεμι σαιζον, οπως τις ελεγαν παλια.
Χωρις δυνατα κρυα και ζεστες, χωρις αναγκη για αιρ κοντισιον, χωρις ακραιες θερμοκρασιες.
Η μυρωδια της ανοιξης με τις νερατζιες που μολις ανθιζουν ειναι κατι το μαγευτικο. Το ιδιο και ακομα καλυτερο ειναι το γλυκο φθινοπωρο με τις δροσιες και τις συννεφιες του οταν η καψα του καλοκαιριου καταλαγιαζει κι ερχονται οι αναζωγονητικες βροχουλες.
Ευτυχως, ειναι πολυ κοντα ολα αυτα! :)
ΚΑΙ εσύ μίλησες μέσα μου.
Οι κοκκινομάλληδες δεν αντέχουμε τη ζέστη (λέτε γι'αυτό να μην αντέχω ούτε το ζεστό νερό; ) και κάνω κρα να φύγει το καλοκαίρι. Κι εγώ προτιμώ το κρύο αλλά αν με ρωτήσει κανείς ποια εποχή μ'αρέσει απαντώ χωρίς δεύτερη σκέψη την άνοιξη: εκείνα τα βράδια που μυρίζουν τα δέντρα δεν τα αλλάζω με τίποτα. Το φθινόπωρο μου κάνει σε μιζέρια, ιδίως στη Θεσσαλονίκη. Πολλή μιζέρια όμως.
 
Εκτός από τον Μάρτη του 1987 που έριξε τρελό χιόνι πολλών μέτρων παντού και ειδικά στην Λάρισα που μένω και ο Δεκέμβριος του 1987 είχε χιόνια και πολλά μάλιστα και στην Λάρισα.

Για μένα επικές χιονοπτώσεις του 2001, 2010, 2017, αλλά και 2019!
 
Ερώτηση τυπικής Αγρινιώτισσας: Τι είναι χιόνι;

Πάντως το έχω δηλώσει κι άλλες φορές, το καλοκαίρι είναι η εποχή μου. Δεν πα να κάνει 40άρια και 45άρια, η ιδέα και μόνο ότι η μέρα είναι μεγαλύτερη, το φεγγάρι μια μαγεία στον καθαρό ουρανό, τα ρούχα λιγότερα (οπότε δεν νοιώθεις σαν ντολμάς) και η θάλασσα πιο φιλόξενη από ποτέ μου φτάνει και μου περισσεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ερώτηση τυπικής Αγρινιώτισσας: Τι είναι χιόνι;
Χαχαχα!!!Ναι εκει οντως παραειναι δυσκολη περιοχη για χιονοστρωσεις.

Εκτός από τον Μάρτη του 1987 που έριξε τρελό χιόνι πολλών μέτρων παντού και ειδικά στην Λάρισα που μένω και ο Δεκέμβριος του 1987 είχε χιόνια και πολλά μάλιστα και στην Λάρισα.

Για μένα επικές χιονοπτώσεις του 2001, 2010, 2017, αλλά και 2019!

Αν και ειμαι απο Γιαννενα βλεπω και τις χιονοπτωσεις της Λαρισας και απο αλλες περιοχες τα τελευταια χρονια μιας και ειμαι μελος στο weather club gr.Εχει αναφορες για υψη χιονοπτωσης των τελευταιων χρονων στις πολεις οπως και για παλιοτερους χιονιαδες απο ολη την ελλαδα.Εχει καθημερινες αναφορες απο πολες περιοχες της ελλαδας.

Εχει και πολλα θεματα για τον καιρο της ελλαδας οπως και αναλυσεις για τον καιρο τις επομενες μερες.Πχ εδω για τους παλιοτερους χιονιαδες.Αν εχεις ορεξη για καιρικες αναφορες γινε μελος.

 
Πίσω
Μπλουζα