Ρετρό κεράσματα σε επισκέψεις

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.039
Θυμάστε που την δεκαετία του 80' , ήταν πολύ διαδεδομένο,

όταν έκανες μια επίσκεψη σε φιλικό σπίτι, να σε κερνάνε "ένα λικεράκι" ;

Δεν το θυμάμαι και τόσο πολύ, αλλά στις ταινίες πάντως, έδινε και έπαιρνε.

Στην υγειά σας !

01-11-06_170294_181.jpg


Επίσης "must" ήταν το κέρασμα με σοκολατάκια.

Είτε Joconda είτε κάποια άλλα πράσινα (ΙΟΝ νομίζω) με φουντούκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Επίσης "must" ήταν το κέρασμα με σοκολατάκια.Είτε Joconda είτε κάποια άλλα πράσινα (ΙΟΝ νομίζω) με φουντούκι.
Μάλλον στην θρυλική noisetta πρέπει να αναφέρεσαι.:hungry::hungry::hungry::hungry:

ionnoisettabagni5.jpg
 
Παιδιά αυτά τα κερνάνε ακόμα. Αυτό που εχω πολλά χρόνια να ακούσω είναι το Υποβρύχιο. Συνηθως βανίλια ή φυστίκι σε ένα κουταλάκι του γλυκού μέσα σε ποτήρι νερό, το οποίο αδυνατούσες να φας σαν άνθρωπος καθώς κόλλαγε ή στον ουρανίσκο σου ή στα δόντια σου, χώρια του ότι το νερό ποτέ δεν ήταν αρκετό. Ηθελες 2-3 ποτήρια για να το καταπιείς.
 
!!!!!

Ή ακόμα πιο χαρακτηριστικό όταν πήγαινες επίσκεψη σε ηλικιωμένους ανθρώπους που σου έδινα γλυκό του κουταλιού..νεράντζι, φυστίκι, σταφύλλι, τριαντάφυλλο...
 
Rygar είπε:
Παιδιά αυτά τα κερνάνε ακόμα. Αυτό που εχω πολλά χρόνια να ακούσω είναι το Υποβρύχιο. Συνηθως βανίλια ή φυστίκι σε ένα κουταλάκι του γλυκού μέσα σε ποτήρι νερό, το οποίο αδυνατούσες να φας σαν άνθρωπος καθώς κόλλαγε ή στον ουρανίσκο σου ή στα δόντια σου, χώρια του ότι το νερό ποτέ δεν ήταν αρκετό. Ηθελες 2-3 ποτήρια για να το καταπιείς.
Αυτο θα ποσταρα και εγω αλλα με προλαβε ο rygar ,θυμαμαι επισης το σερβιραν και στα καφενεια.

Την επομενη φορα στο starbucks αυτο θα παραγειλω , "τι δεν εχετε;" :D
 
Ρε τι μου κάνατε τώρα με το υποβρύχιο...
 
Με το υποβρύχιο κλείνεις όλες τις κουφάλες στα δόντια σου :D
 
Χε χε, εμένα οι συγγενείς μου με κερνάνε ακόμα σοκολατάκια noisetta και υποβρύχιο όταν τους επισκέπτομαι. :)

Κάνω σαν παλαβός για το υποβρύχιο :hungry:
 
Αν και δεν ήταν ακριβώς ο σκοπός μια απλή επίσκεψη, ας μην ξεχνάμε και το νεραντζάκι σε γυάλινο μικρό πιατάκι (κι άλλα γλυκά κουταλιού) που έπαιζαν πάντοτε σε όλα τα καλά συνοικέσια. :D

Συνήθως η πρώτη μπουκιά κατέβαινε απ' όλους λόγω αρχικής αμηχανίας με ντροπαλά βλέμματα και στη συνέχεια, συνειδητά και με όρεξη εφόσον είχε επέλθει η τελική συμφωνία του γάμου αλλά και της προίκας.

glika.jpg
 
Κάνεις πρόβες από τώρα; :D :D
 
Rygar είπε:
Κάνεις πρόβες από τώρα; :D :D
Μπααα ποια να με πάρει εμένα; Δεν έχω προίκα....

Ένα νεραντζάκι όμως αν θέλει, θα βρω να της προσφέρω. :)
 
Εκείνα τα απίστευτα γλυκά με το διάφανο περιτύλιγμα και μέσα κάτι κομποστοποιημένα(!) φρούτα τα θυμάστε; Τα πρόσφεραν γιαγιάδες άνω των 75 αυστηρά. :D

Alucard είπε:
Ένα νεραντζάκι όμως αν θέλει, θα βρω να της προσφέρω. :)
Νεραντζάκι το λέμε τώρα; :diablotin:
 
Ξεχάσαμε πως τα πρώτα γλυκά που προσφέρονταν σε μια επίσκεψη στα χωριά ήταν τα λουκούμια. Συνήθως φυλάσσονταν σε κουτί στον μπουφέ στο σπίτι του χωριού. Εκεί κάπου μαζί με τις τράπουλες. :)

Ακόμη θυμάμαι τη γεύση τους.

loukoumia_downframe_04.jpg


Omenforever είπε:
Νεραντζάκι το λέμε τώρα; :diablotin:
Πάντα λέω τα πράγματα με το όνομά τους. Για να μην καταλήγω να με περνούν για αναξιόπιστο μετά. :rolleyes:
 
Οι επισκέψεις δεν μου άρεσαν ποτέ όταν ήμουν μικρός!Αυτοί οι παλιοί είχαν το κακό συνήθειο του "τσιμπήματος " του μάγουλου! Μιλάμε για πόνο που μερικές φορές έφτανε μέχρι δακρύων! :mad:
 
  • Like
Reactions: Agi
Turrican είπε:
Οι επισκέψεις δεν μου άρεσαν ποτέ όταν ήμουν μικρός!Αυτοί οι παλιοί είχαν το κακό συνήθειο του "τσιμπήματος " του μάγουλου! Μιλάμε για πόνο που μερικές φορές έφτανε μέχρι δακρύων! :mad:
Είχαν το προαίσθημα οτι θα γινόσουν ATARIκός, γι' αυτό και σε δέρνανε από μικρό, αλλά εσύ που μυαλό..........Εκει !!!! ΑΤΑRI !!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Θυμάμαι που το σκάγαμε μικρά από την γιαγιά μας στα Γιάννενα,για να πάμε σε μια γειτόνισσα να μας κεράσει γλυκό νερατζάκι!!!Από τότε μου έχει μείνει η αδυναμία.:rolleyes:
 
Το νερατζακι, παει κι' ερχεται...

Το περγαμόντο ηταν το πρόβλημα...

και το φυστίκι...
 
Ο παππούς μου καλλιεργούσε φυστικιές (Αιγίνης) και θυμάμαι πόσο υπέροχη γεύση είχαν τα ωμά φυστίκια,καμία σχέση με τα αλατισμένα που τρώμε (κλαψ).Είναι αυτά τα πράσινα που τα κάνουν γλυκό.
 
teflon είπε:
Είχαν το προαίσθημα οτι θα γινόσουν ATARIκός, γι' αυτό και σε δέρνανε από μικρό, αλλά εσύ που μυαλό..........Εκει !!!! ΑΤΑRI !!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Τίίίίί;;;;; :eek: Α έτσι εξηγούνται όλα !!! Θα τους δείξω εγώ!!! :mad:
 
Πίσω
Μπλουζα