Ρετρό κεράσματα σε επισκέψεις

Επειδή κάποιος ανέφερε χαλβά με σιμιγδάλι να προσθέσω και γω οτι ήταν το must γλυκό όταν πήγαινα στη γιαγιά μου...Το σπίτι είχε πάντα χαλβά έτοιμο να κεράσει και ήταν ΘΕΙΚΟΣ!!!!

Επίσης η γιαγιά μου έβγαζε και πορτοκάλι γλυκό καθώς και λεμόνι , άάάάάχ εποχές! :)
 
Να αναφέρουμε επίσης και τις πολύ ωαραίες καρίοκες! Όσοι είναι από Β. Ελλάδα θα ξέρουν τις γνωστές καριόκες Ξάνθης`Παπαπαρεσκευά`kariokes.jpg
 
εμενα μου αρεσαν πολυ τα εκλερακια

assets_LARGE_t_23761_4980261_type11878.jpg
 
Η γιαγιά μου ειχε σχεδόν πάντα στο ψυγείο της γλυκό του κουταλιού σταφύλι ή κεράσι.

Το γλυκο κολοκύθι όμως που έκανε ήταν από τα αγαπημένα μου.
 
'Εκατσα και διαβάσα το θρεντ και μου ήρθε να βάλω τα κλάματα. :cry: Υποβρύχια, γλυκά του κουταλιού, σοκολατάκια παντός είδους μου ήρθαν όλα πίσω στην μνήμη. Το φοντανάκι το θυμάται κανείς?
 
Λικέρ, καφεδάκι και τα σχετικά βουτήματα, αναψυκτικό, γλυκό κουταλιού (νεράντζι ή κερασάκι κυρίως), σοκολατάκια noisetta (με το φουντούκι, σε πράσινο χαρτάκι), σιροπιαστά γλυκά (με προτίμηση στο γαλακτομπούρεκο), υποβρύχιο βανίλια για τα παιδιά (άλλη απόλαυση κι αυτή). Σε περίοδο Χριστουγέννων είχαν την τιμητική τους ως κεράσματα οι κουραμπιέδες, τα μελομακάρονα και οι δίπλες. Τρόπος σερβιρίσματος: στο ίδιο πιατάκι έβαζαν κουραμπιέ και μελομακάρονο.
 
Γλυκά γιαγιάδων...ενίοτε συνομήλικα !

Αλλά...σαν το πολυκαιρισμένο μπαγιάτικο παστέλι, που για να κοπεί ήθελε αλυσσοπρίονο, δεν έχει...

Ένα βαθμό πίσω σε σκληρότητα ήταν τα μπαγιάτικα λουκούμια, που με το "δούλεμα" στο στόμα ψιλοπαίρνανε μπροστά...

Επίσης μια ακόμα αποτυχία ήταν οι πολυκαιρισμένοι "μπεζέδες" (μην ξεχνάτε ότι αναφέρομαι συνεχώς σε γλυκά που δεν είχαν ανάγκη ψυγείου, που ενίοτε δεν υπήρχε κιόλας). Οι μπεζέδες είναι εκείνα τα δυο άσπρα ημισφαίρια από ζάχαρη άχνη, με ενδιάμεσο συγκολλητικό κάτι με σοκολάτα, αλλά ξέρετε, εκεινο το ρετρό ανοιχτό καφέ χρώμα σοκολάτας...μπλιαααχ !

Όταν λοιπόν το τεμάχιο ήταν μπαγιάτικο, τα άσπρα κομμάτια διαλύονταν στα χέρια σου σαν γύψος...

Τώρα φανταστείτε όλη την παραπάνω περιπέτεια να πρέπει να την καλύψεις με το μανδύα της ευγένειας...
 
Πω πω δεν το είχα διαβάσει αυτό το thread και τώρα το πήρα από την αρχή. Παρατηρώ ότι ελάχιστα είχαν αλλάξει τα πράγματα από την εποχή μου (το νωρίτερο που θυμάμαι είναι δεύτερο μισό δεκαετίας 60), μόνο που τότε τα γλυκά τα έφτιαχναν και οι μαμάδες, όχι μόνο οι γιαγιάδες.

Rygar είπε:
Με το υποβρύχιο κλείνεις όλες τις κουφάλες στα δόντια σου :D
Και ανοίγεις καινούριες!

Σ' ένα ντουλάπι της κουζίνας μου αναπαύεται βαζάκι υποβρύχιου με γεύση μαστίχα, αγορασμένο πρόσφατα από γειτονική πόλη που έχει μπακάλικο με (μεταξυ άλλων και) ελληνικά προϊόντα. Δεν το έχω ανοίξει ακόμη, έχω κάτι σοκολάτες ΙΟΝ αμυγδάλου (αυτές με το ανθισμένο κλαρί μυγδαλιάς στο περιτύλιγμα) να ξεπαστρέψω πρώτα

Alucard είπε:
Αν και δεν ήταν ακριβώς ο σκοπός μια απλή επίσκεψη, ας μην ξεχνάμε και το νεραντζάκι σε γυάλινο μικρό πιατάκι (κι άλλα γλυκά κουταλιού) που έπαιζαν πάντοτε σε όλα τα καλά συνοικέσια. :D
Φτιαγμένο βέβαια ΔΗΘΕΝ από την υποψήφια νύφη...

Omenforever είπε:
Εκείνα τα απίστευτα γλυκά με το διάφανο περιτύλιγμα και μέσα κάτι κομποστοποιημένα(!) φρούτα τα θυμάστε; Τα πρόσφεραν γιαγιάδες άνω των 75 αυστηρά. :D
Φρουΐ γκλασέ? Δεν μου πολυάρεσαν, αν και γενικά τρελλαίνομαι για γλυκά

exetlaios είπε:
Στην επόμενη συνάντηση, προτείνω να πιούμε όλοι ΚΟΥΜΚΟΥΑΤ !
Έχω πολλές φορές έρθει στον πειρασμό να ψάξω συνταγή για ποτό, μια που εύκολα βρίσκω κουμκουάτ. Αλλά βαριέμαι.

stelliana είπε:
Επίσης δεν ξέρω αν θυμάστε τα σοκολατάκια που τα παίρναμε χύμα απο το ζαχαροπλαστείο, που ήταν με μαύρη σοκολάτα και ήταν μαργαρίτες...
Μου άρεσαν αφάνταστα, πράγμα που θα πει ότι (στην εποχή μου) δεν ήταν μονο με μαύρη σοκολάτα που δεν μου άρεσε καθόλου, αλλά υπήρχαν και εκδοχές με σοκολάτα γάλακτος.

argy είπε:
Πως ειναι τα σοκολατακια-ελια??!!!! Δεν τα εχω ξανακουσει!!!!!!!!
Μα φέτος το καλοκαίρι που ήμουνα στην Ελλάδα είδα στο σούπερμάρκετ εκεί που είχε και τις άλλες σοκολάτες.

spirtoulis είπε:
'Εκατσα και διαβάσα το θρεντ και μου ήρθε να βάλω τα κλάματα. :cry: Υποβρύχια, γλυκά του κουταλιού, σοκολατάκια παντός είδους μου ήρθαν όλα πίσω στην μνήμη. Το φοντανάκι το θυμάται κανείς?
Αν τα θυμάμαι λέει! Τρελλαινόμουνα... ακόμη τρελλαίνομαι. Είχαμε μια γκρι σκούρα φοντανιέρα από ένα περίεργο κεραμικό, με λουλούδια ανάγλυφα στο καπάκι

panp είπε:
Οι μπεζέδες είναι εκείνα τα δυο άσπρα ημισφαίρια από ζάχαρη άχνη, με ενδιάμεσο συγκολλητικό κάτι με σοκολάτα,
Από μαρέγκα είναι καλέ, όχι από άχνη. Παλιότερα έφτιαχνα γλυκά και όταν η συνταγή ήθελε περισσότερους κρόκους από ασπράδια αυτά που περίσσευαν τα έκανα μπεζέδες. Πολύ μου άρεσαν, και δεν προλάβαιναν φυσικά να μπαγιατέψουν, αλλά δεν μου είχαν γίνει ποτέ πολύ καλοί γιατί το μέρος που έμενα είχε πολλή υγρασία πάντα, και η μαρέγκα δεν ξεραίνεται καλά αν έχει υγρασία.

Για κάποιο περίεργο λόγο όταν ήμασταν μικροί οι γονείς θεωρούσαν ότι το λικεράκι ήταν κατάλληλο ποτό να σερβίρουν σε παιδιά, ίσως επειδή ήταν γλυκό (το πόσο αλκοόλ έχει είναι άλλη ιστορία...). Πάντα όταν πηγαίναμε επισκέψεις σε γιορτές συμμαθητών μας μας σέρβιραν λικέρ, αγορασμένο χύμα από μπακάλη για φτηνότερο, φυσικά. Συνήθως κουαντρό ή τσέρρυ. Σπάνια πίπερμαν γιατί έκαιγε. Και φοντανάκι, όχι γλυκό κουταλιού (σιγά μην είχε όρεξη η μαμά του σπιτιού να πλένει πιάτα). Αλλά τα ποτηράκια του λικέρ που συνηθίζονταν τότε δεν ήταν όπως αυτά στο ποστ 36. Ήταν πιο ρηχά και με φαρδύτερο χείλος. Και πολύ συχνά είχαν περίτεχνα σκαλίσματα (ασσορτί με το μπουκάλι του σερβιρίσματος)

Στο σπίτι μας δεν σερβίραμε λικέρ στα παιδιά, αλλά υπήρχε πάντα γλυκό κουταλιού, φτιαγμένο από τη μητέρα μου, από φίλες της, ή αγορασμένο αλλά από σωστό μέρος και φτιαγμένο με το σωστό τρόπο. Εκατοντάδες είδη, ή έτσι μου φαινόταν. Τα αγαπημένα μου - πράσινο νεραντζάκι, καρύδι, μελιτζανάκι. Αλλά μου άρεσαν όλα. Στην Αμερική δεν τα ξέρουν αυτά, και μπορώ μεν να βρω σε ελληνικά μαγαζιά αλλά είναι βιομηχανικά και απαίσια. Έτσι παλιότερα που ασχολιόμουν με αυτά δοκίμασα να φτιάξω. Σταφύλι, κυδώνι και (μια φορα) καρπούζι φλούδα. Το κυδώνι βγήκε πολύ καλό, το σταφύλι έτσι κι έτσι. Αν δεν ξεκινάς από καλό σταφύλι... Τώρα έχω σταματήσει να φτιάχνω. Τα τελευταία χρόνια βρίσκω στην αγορα φράπα (το φρούτο), αλλά είναι πολύ μπελάς να το φτιάξεις γλυκό.

Φέτος το καλοκαίρι που βρέθηκα στην Ήπειρο λίγες μέρες έφαγα ένα που είχα να φάω καμιά 45αριά χρόνια :eek: και είχα ξεχάσει κι αυτή την ύπαρξή του: Νερατζολέμονο! Τρελλάθηκα... η γεύση μου ήρθε αμέσως πίσω, δεν είχε ξεχαστεί τόσες δεκαετίες.
 
Tα ποτηράκια του λικέρ είχαν την ίδια βάση όπως στο post 31, αλλά το επάνω μέρος ήταν κυλινδρικό, όχι κωνικό, με πολλές χαραγές από τροχό κρυστάλλων. Τέτοιες χαραγές είχαν και τα πιατάκια του γλυκού κουταλιού. Όσο για το κουτάλι, συνήθως το σερβίραν με εκείνα τα κουτάλια που είχαν μέταλλο που "χρύσιζε" με τα χρόνια, και ήθελε γυάλισμα (πως είναι κάποια που κυκλοφορούσαν με θυρεούς πόλεων στο πάνω μέρος).

Στο κωνικό σχήμα κάπως προσέγγιζε το φλυτζάνι του καφέ, που ήταν λεπτόφλουδο, με ζωγραφικές παραστάσεις τυπου Λουδοβίκου, και είχε ένα "χεράκι" που άφηνε τρύπα από το φλυτζάνι.

Μετά εφευρέθηκε το "χοντρό", με το χεράκι σαν αυτί, που ήταν για τους μερακλήδες που δε γούσταραν να καίνε τα χείλη τους από το βραστό καφέ.

Συνοδευτικά υπήρξαν τα - πάντα πολυκαιρισμένα - μπισκότα "Μιράντα", που είχαν μαλακώσει τόσο από την υγρασία που δεν κάναν ούτε "κρακ" στο δάγκωμα ! Επίσης συνοδευτικά τα μέχρι σήμερα διαζωζόμενα "βουτήματα", δηλαδή εκείνα τα δύο μπισκότα κολλημένα με μαρμελάδα, και η άκρη του όλου συστήματος βουτηγμένη σε σοκολάτα. Ε ρε τι έχουμε τραβήξει...

P.S. : Elephandas, ζαχαροπλάστης ήταν ο μπαμπάς σου;
 
Πωπω! εργολάβοι!!! Αξέχαστοι!

Επίσης μαρον γλασέ κάστανο και κάτι σαν ζαχαρωτά σε μικρογραφία φρούτων!

Επίσης οι καριόκες με σιρόπι από το Άνώτερο στις Σέρρες! Αλλά όπως ήταν κάποτε γιατί πλέον δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που θυμάμαι!!!

kata είπε:
Να αναφέρουμε επίσης και τις πολύ ωαραίες καρίοκες! Όσοι είναι από Β. Ελλάδα θα ξέρουν τις γνωστές καριόκες Ξάνθης`Παπαπαρεσκευά`Προβολή συνημμένου 31865
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά οι καριόκες, και δη του Παπαπαρασκευά, θεωρούνται σπεσιαλιτέ της Ξάνθης. Οι Σέρρες έχουν τον "ακανέ" (καταπληκτικό λουκούμι). η Νέα Καρβάλη τους κουραμπιέδες, η Σύρος τα λουκούμια του Λειβαδάρα (και άλλων) κ.ο.κ. Κάτι επίσης που δεν αναφέρθηκε ήταν τα περίφημα γλυκά "Καζινό" Λουτρακίου, Ταμπόση. Ξεμέναν από κάποιο ταξίδι και κερνιούνταν ολοχρονίς... Αντίστοιχο προϊόν και τα "Ανθός Κηφισιάς"...

Μεγάλο "μπλιαααχ" εδώ, μιλάμε για συνέργεια κατ'' εξακολούθηση σε σακχαροδιαβήτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπεζεδες αρεσουν πολυ στην μητερα μου σε μενα παλι καθολου θυμαμαι τα σοκολατακια εννοειται υπηρχαν και καποια αλλα της ιον που ειχαν διαφορετικα χρωματα στο περιτυλιγμα (μωβ πορτοκαλι,ροζ,καφε) και ειχαν διαφορες γευσεις αλλα δεν θυμαμαι ονομα το μωβ παντως ηταν το αγαπημενο μου δεν ξερω αν βγαινουν ακομα επισης σοκολατακια baci (αυτα με τα ερωτικα μυνηματα στο περιτυλιγμα) θυμμαι γλυκο κουταλιου πορτοκαλι που με κερναγαν συχνα ηταν λιγο ξυνο για να πω την αληθεια
 
H μητέρα μου ήταν πολύ παραδοσιακή σ'αυτά, και πάντα έφτιαχνε μόνη της διάφορα γλυκά του κουταλιού, λικέρ (κυρίως πορτοκάλι), και παλαιότερα κάτι πολύ νόστιμα χειροποίητα σοκολατάκια. Πράγματι, όπως αναφέρθηκε, ήταν αστείο το γεγονός ότι πολλοί προσέφεραν λικέρ στα παιδιά, ενώ είχε τόσο πολύ αλκοόλ. Από τα έτοιμα κρατούσαμε φυσικά ένα μπολάκι με σοκολατάκια που ήταν είτε Ίον Noisetta, ή Τζοκόντα ή εκείνα τα χρωματιστά Ίον με διάφορες γεύσεις. Επίσης, ανά καιρούς είχαμε αυτά τα μικρά, ατομικά μπακλαβαδάκια και κανταϊφάκια σε διάφανη συσκευασία ή ασημόχαρτο, και αργότερα παστάκια τυλιγμένα, όπως χιονούλες ή κάτι άλλα σοκολατένια ντυμένα με ξηρούς καρπούς. Το θέμα των κερασμάτων ήταν πάντα αιτία κατσαδιάσματος από τη μητέρα μου, γιατί αρκετές φορές τύχαινε να πάρω κρυφά. Τι να έκανα κι εγώ, μου άρεσαν τα γλυκά και ήταν πολύ προκλητικό να κρατάνε όλα αυτά στο σπίτι, μέχρι να έρθει κανένας καλεσμένος #)

Από επισκέψεις σε σπίτια, εκτός από αυτά που ήδη ανέφερα, θυμάμαι κι εγώ τα φρουϊ γκλασέ, που όπως σωστά ειπώθηκε, κυρίως κάτι γριούλες τα σέρβιραν, τα φοντανάκια, τα στρογγυλά κουλουράκια με την ινδική καρύδα, και το υποβρύχιο, που ομολογώ ότι το έβρισκα ξενέρωτο και δεν μου άρεσε, αν και τώρα ξυπνάει και αυτό αναμνήσεις. Μάλιστα την πρώτη φορά που μου το σέρβιραν, είχα απογοητευτεί τόσο πολύ που μου είχαν βγάλει αυτό αντί για κανένα άλλο γλύκισμα, που ευχόμουν να βυθίσω την οικοδέσποινα στο νερό αντί για τη βανίλια :)

Κρίμα πάντως που πάνε κι αυτές οι εποχές, που κρατούσαν κεράσματα ακριβώς γιατί οι επισκέψεις σε σπίτια ήταν συχνό φαινόμενο, και μάλιστα αρκετές φορές έρχονταν και απροειδοποίητα. Πάει, χάλασε κι αυτό. :(
 
Νομίζω τελικά όλες οι μαμάδες κινόντουσαν στο ίδιο μοτίβο. Έτσι κι εμείς είχαμε ανελλιπώς σοκολατάκια ΙΟΝ Noisetta που η μητέρα μου προσπαθούσε (μάταια) να κρύψει καθώς ήμασταν με την αδερφή μου συχνοί επισκέπτες. Επίσης υπήρχε μια πιατέλα με χωρίσματα όπου στο κάθε χώρισμα βάζαμε και από ένα είδος ξηρού καρπού με συνηθέστερα τα φουντούκια, τα φυστίκια σαλέ, τον κολοκυθόσπορο και τα φυστίκια Αιγίνης όπου μαζί με τα σοκολατάκια έκαναν την εμφάνισή τους κυρίως συνοδεία από ουίσκι. Μπακλαβαδάκια και καταϊφάκια δεν θυμάμαι σπίτι μας αλλά τα θυμάμαι ως κεράσματα σε άλλα σπίτια και μου άρεσαν πολύ.

Τώρα βέβαια σε μακροχρόνια επίσκεψη η μάνα μου έβγαζε το βαρύ πυροβολικό όπως να τηγανίσει πατάτες, τυροπιτάκια, κεφτεδάκια κοκ.

Πολλές φορές όμως οι ξηροί καρποί που ανέφερα παραπάνω έμεναν για αρκετό καιρό στην πιατέλα εκτεθιμένοι και φυλαγμένοι στο μπαρ και τραβούσαν υγρασία με αποτέλεσμα σε επικείμενη επίσκεψη και παρουσίαση απλά να μην τρώγονται :p .

Αλησμόνητες όμως θα μου μείνουν όμως οι επισκέψεις σε μία γειτόνισσα-ξαδέρφη του πατέρα μου όπου κάθε φορά έβγαζαν ζαμπονάκι ZWAN μαζί με τυρί και μπουκιές παξιμαδιού συνοδεία ρακής και ήταν η τρέλα μου το ZWAN με το τυρί. Επίσης ο συγχωρεμένος αυτός θείος θυμάμαι πριν από κάθε τσούγκρισμα και γουλιά της ρακής έλεγε "Πάμε παρακάτω" και δώστου η ρακή να ρέει.

Πάντως παρατηρείτε κι εσείς ότι οι επισκέψεις στα σπίτια έχουν μειωθεί...
 
johnny19818 είπε:
... Επίσης υπήρχε μια πιατέλα με χωρίσματα όπου στο κάθε χώρισμα βάζαμε και από ένα είδος ξηρού καρπού με συνηθέστερα τα φουντούκια, τα φυστίκια σαλέ, τον κολοκυθόσπορο και τα φυστίκια Αιγίνης όπου μαζί με τα σοκολατάκια έκαναν την εμφάνισή τους κυρίως συνοδεία από ουίσκι. ...Πάντως παρατηρείτε κι εσείς ότι οι επισκέψεις στα σπίτια έχουν μειωθεί...
Κι εμείς είχαμε τέτοιους ξηρούς καρπούς με την πιατέλα με τα χωρίσματα, και μου άρεσε πολύ αυτό το κέρασμα.

Πράγματι, οι επισκέψεις έχουν μειωθεί σε βαθμό που τείνουν να εξαφανιστούν. Οι εποχές αλλάζουν και εννοείται ότι η τεχνολογία συνέβαλλε πολύ σ'αυτό. Τότε το σταθερό τηλέφωνο ήταν ο μόνος τρόπος να επικοινωνήσεις με κάποιον χωρίς να τον δεις από κοντά, άντε και κανένα γράμμα, αλλά τώρα, το να τον βλέπεις σε οθόνες δυστυχώς σβήνει την επιθυμία να τον δεις από κοντά. Επίσης, όπως ανέφερα πιο πριν, πολλές φορές οι επισκέπτες δεν ειδοποιούσαν για τον ερχομό τους, και μπορεί ξαφνικά να τους έβλεπες στην πόρτα σου. Γι'αυτό και τα κεράσματα έπρεπε να υπάρχουν στα σπίτια για ώρα ανάγκης. Τώρα νομίζω ότι θεωρείται τουλάχιστον περίεργο το να πας σε κάποιον χωρίς προειδοποίηση.

Τέλος, μου αρέσει πολύ να παρατηρώ τις πολιτισμικές διαφορές από τόπο σε τόπο, οπότε απ'ότι έχω παρατηρήσει τα κεράσματα στο σπίτι είναι περισσότερο συνήθεια των νοτίων Ευρωπαϊκών χωρών, καθώς και της Ανατολής. Όλα αυτά τα μέρη το θεωρούν υποχρέωση να κεράσουν τον καλεσμένο δείχνοντας έτσι τη φιλοξενία τους. (Τόσο πολύ που αρκετοί όπως η μητέρα μου, το θεωρούσαν ντροπή να κεράσεις τον καλεσμένο με κάτι που σου έχει φέρει ο ίδιος, αλλά έπρεπε να δείξεις ότι έχεις τα δικά σου κεράσματα.) Στις βόρειες Ευρωπαϊκές χώρες όμως δεν είναι έτσι, οι οικοδεσπότες είναι πολύ ψυχροί με τους καλεσμένους. Και όχι μόνο μπορεί να μην σε κεράσουν τίποτα αρκετές φορές, αλλά συνηθίζεται επίσης να πληρώσεις μόνος σου αν θέλεις να παραγγείλεις κάτι για να φας ή να πιείς την ώρα που είσαι σπίτι τους, όπως συνηθίζεται και το να φέρνει ο καθένας τα δικά του ποτά στα πάρτυ. Κι αυτά τα φαινόμενα βέβαια εξηγούνται κατά κάποιον τρόπο και μία πολύ λογική εξήγηση είναι το ότι πρώτον, οι βόρειοι δεν είναι τόσο νοικοκύρηδες και δεν νοιάζονται για λιχουδιές, και δεύτερον το ότι πίνουν τόσο πολύ που αναγκάζονται για λόγους οικονομίας να φέρνει ο καθένας τα δικά του ποτά :)
 
Σε όσα σπίτια είχα πάει μικρή (μετά το 2002 για κάποιο λόγο σταμμάτησαν οι κλασσικές αυτές επισκέψεις) έδιναν τυλιχτά κεράσματα ζαχαροπλαστείου-που ήταν αρκετά τρομακτικά και άγευστα καθώς μπορεί να τα είχαν και για μήνες στο ψυγείο, σοκολατάκια με λικέρ, κουλουράκια με πορτοκάλι και ξυρούς καρπούς σε μεγάλη πικοιλία. Εννοείται ότι όλα αυτά τα έπαιρνες μαζί σου αν δεν τα έτρωγες στην ανάγκη και στο αλουμινόχαρτο! Αν ήταν προγραμματισμένη επίσκεψη, τότε σίγουρα υπήρχαν και παστάκια ή σιροπιαστά και πίτες. Και φυσικά λικέρ και αναψυκτικό. Με έκανε να νιώθω περίφανη που η μητέρα μου μου έδινε να πιώ το λικέρ της ή ζητούσε να μου δόσουν κι εμένα, αν και συχνά τα άκουγε από την οικοδέσποινα ότι τάχα δεν κάνει και θ' αρρωστήσω-πάθω δηλιτηρίαση-γίνω αλκοολικιά-κτλ. Φαντάζομαι θάψιμο που θα έπεφτε αφού φεύγαμε...


Τώρα πια βγάζουν κανένα μπισκότο το πολύ. Έχει να κάνει και με το οικονομικό...Εμένα πάντως μου άρεσε αυτή η πικοιλία και οσο μπορώ φροντίζω να έχω κάτι από τα παραπάνω όταν έρχονται οι φίλοι μου.



Θεωρώ ότι είναι όμορφο να προσφέρεις σε φίλους ή συγγενείς που έρχονται σπίτι σου
κάτι ωραίο που θα το έτρωγες κι εσύ. Και το τονίζω γιατί είχα προσέξει ότι συχνά τα γλυκά,τα κουλουράκια και τα σοκολατάκια ήταν πολύ παλιά και είχαν αρχίσει να γίνονται σαν πέτρες, να μυρίζουν...ύποπτα..., και φαινόταν γενικά άσχημα. Μου δημιουργούσαν μια άσχημη εντύπωση για το άτομο που τα πρόσφερε.
 
Πίσω
Μπλουζα