Ρετρό κινηματογράφοι.

Πραγματικά είναι πολύ καλός κινηματογράφος η ΑΡΚΑΔΙΑ. Πάντα προσεγμένος και η θέα από εκεί είναι εκπληκτική. Η Αθήνα στο πιάτο. Πατάτα να είναι η ταινία, έχεις κάπου να χαζεύεις!
 
ναι και αποδεικνυει οτι αν υπαρχει καλη θεληση ολα γινονται.και εκμεταλλευση αλλα και συνεχιση της λειτουργιας του κινηματογραφου
 
Αν και το θέμα είναι παλιό, αλλά πριν λίγες μέρες ανακάλυψα το retromania.gr.

Πολλές πληροφορίες και πλούσιο υλικό, για όλους τους κινηματογράφους παλιούς και καινούργιους, αν δεν έχει ήδη αναφερθεί, θα βρείτε εδώ:

http://cinemahellas.blogspot.com/2008/04/blog-post.html

:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Σαλαμίνα

 


ΑΝΕΣΙΣ: ΧΘ Σαλαμίνα - Πλ. Φουρίκη 20, έκλεισε.


ΣΙΝΕ ΣΕΛΗΝΗ:
Θ Σαλαμίνα - Σελήνια Αγ. Νικολάου 17 & Πανθέας, δημοτικός, λειτουργεί ως σήμερα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Στα Πατήσια δεν ξέρω ποιόν να πρωτοθυμηθώ:
Από χειμερινούς:

To Select κατέληξε σούπερ μάρκετ

το Ράδιο Σίτυ με τα καλύτερα συστήματα ήχου το ίδιο (μάλιστα

ήταν και το θέατρο Άννα Μαρία Καλουτά, έμεινε μόνο η στάση του λεωφορείου να το θυμίζει και μιά αναμνηστική πλακέτα).

η Αλόη έκλεισε

η Άντζελα για χρόνια φτιάχνεται χωρίς κανείς να ξέρει τι θα γίνει

το Πιγκάλ (ο μεγαλύτερος σε χωρητικότητα κινηματογράφος στην

Αθήνα) έγινε αρχικά αίθουσα μποουλινγκ και μετά ηλεκτραγορά
Ακριβως τα ιδια ηθελα να πω, αλλα με προλαβε η γειτονισσα :Ρ
 
Θυμαμαι τον παλιο κινηματογραφο που πλεον στεγαζει τα goody's.

Τον ειχαν κατι παππουδες.. και ολα ηταν αρχαιας εποχης εκει μεσα. Ακομη και τα τροφιμα.

Μπαγιατικα σπορια, μπαγιατικοι χυμοι και σαντουιτς..

Καλυτερα που εκλεισε :p

Ο δευτερος κατα σειρα αρχαιοτητας που λειτουργει ακομη, διατηρει μια ρετρο λαμψη και ειναι προσεγμενος στο μετρο του δυνατου.

(τα ποπ-κορν ομως αν δεν δω να τα φτιαχνουν εκεινη την στιγμη.. δεν τα παιρνω ::) )
 
Λορένα είπε:
Θυμαμαι τον παλιο κινηματογραφο που πλεον στεγαζει τα goody's.
Τον ειχαν κατι παππουδες.. και ολα ηταν αρχαιας εποχης εκει μεσα. Ακομη και τα τροφιμα.

Μπαγιατικα σπορια, μπαγιατικοι χυμοι και σαντουιτς..

Καλυτερα που εκλεισε :p

Ο δευτερος κατα σειρα αρχαιοτητας που λειτουργει ακομη, διατηρει μια ρετρο λαμψη και ειναι προσεγμενος στο μετρο του δυνατου.

(τα ποπ-κορν ομως αν δεν δω να τα φτιαχνουν εκεινη την στιγμη.. δεν τα παιρνω ::) )
Ξέχασες να πεις πως αυτοί οι κινηματογράφοι ήταν στα Τρίκαλα! :p

Λίγο πιο δεξιά από τα goody's εκεί που είναι τα Marks and Spencer, ήταν ακόμα ένας κινηματογράφος (δεν μπορώ να θυμηθώ πως τον λέγαν...).

Θυμάμαι που είχαμε δει την αρκούδα όταν ήμουν πρώτη δημοτικού (το 1989!),και αρκετές παιδικές παραστάσεις μέχρι την 5 Δημοτικού.

Για τον δεύτερο κινηματογράφο που αναφέρεις, μήπως λες για τον Κόσμο?

Έχω να δω πολλά χρόνια κάποια ταινία σε αυτή την αίθουσα!
 
theoritikos είπε:
Ξέχασες να πεις πως αυτοί οι κινηματογράφοι ήταν στα Τρίκαλα! :p
Τρικαλα... :D

theoritikos είπε:
εκεί που είναι τα Marks and Spencer, ήταν ακόμα ένας κινηματογράφος (δεν μπορώ να θυμηθώ πως τον λέγαν...).
Είχε και εκει κινηματογράφο? :eek: . Εκεινον με τους παππουδες, θυμασαι πως τον λεγαν?

theoritikos είπε:
Για τον δεύτερο κινηματογράφο που αναφέρεις, μήπως λες για τον Κόσμο?Έχω να δω πολλά χρόνια κάποια ταινία σε αυτή την αίθουσα!
Ναι για τον Κοσμο λεω. Εχει γινει καλη συντηρηση, και σημερα δεν προβαλει τις μεγαλες επιτυχιες κτλ παρα πιο.. δευτερες (νομιζω πως ειναι και πιο φθηνος)
 
Λορένα είπε:
Είχε και εκει κινηματογράφο? :eek: . Εκεινον με τους παππουδες, θυμασαι πως τον λεγαν?
Ο δεύτερος κινηματογράφος, από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να παίζει ταινίες, (νομίζω το 1993) και τον χρησιμοποιούσαν σαν θέατρο ή για άλλες παραστάσεις προορισμένες για σχολεία. Ίσως για αυτό να μην τον θυμάσαι.

Την τελευταία φορά που πήγα σε αυτόν (πριν γίνει Marks and Spencer), είχαν κάνει μια παρουσίαση slides σχετική με το διάστημα. Πρέπει να ήμουν Β Γυμνασίου τότε.

Τον άλλον με τους παππούδες δεν μπορώ να θυμηθώ πως τον λέγαν.... Νομίζω Απόλλων..

Λορένα είπε:
Ναι για τον Κοσμο λεω. Εχει γινει καλη συντηρηση, και σημερα δεν προβαλει τις μεγαλες επιτυχιες κτλ παρα πιο.. δευτερες (νομιζω πως ειναι και πιο φθηνος)
Με βάζεις στον πειρασμό να τον επισκεφτώ όταν έρθω πάνω! :)

Είχα σταματήσει να πάω σε αυτόν λόγω της παλαιότητας του!
 
Rakeesh είπε:
Ακριβως τα ιδια ηθελα να πω, αλλα με προλαβε η γειτονισσα :Ρ
Πω πώ ρε παιδιά τι μου θυμίσατε! Στο ΠΙΓΚΑΛ είχα δεί σε ηλικία 15 χρονών το 1981, την τρίτη συνέχεια της ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ, το ΤΗΕ FINAL CONFLICT και είχα...χεστεί απ το φόβο μου! 10 μερόνυχτα έκανα να κοιμηθώ! Στο ΡΑΔΙΟ ΣΙΤΥ, τρείς ταινιάρες σε CINERAMA (η οθόνη για όσους δεν ξέρουν ή δεν θυμούνται, ήταν τεράστια και κοίλη), το ΕΞΠΡΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ, τον ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ και τον ΓΚΑΝΤΙ! Στο ΑΛΟΗ που ήταν κι απέναντι απ τη φοιτητική εστία (το δικό μου διαμέρισμα μαλιστα έβλεπε και φάτσα κάρτα το σινεμά) έχω περάσει τις καλύτερες καλοκαιρινές σινεμαδοβραδιές - εν καιρώ εξεταστικών! Και στο ΑΝΤΖΕΛΑ πρωτοείδα την αριστουργηματική κωμωδία του Μποτιτσέλι ΟΙ ΕΝΤΙΜΟΤΑΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ... Ε, ρε, τι χρόνια...
 
Σινεμά στην Καλλιθέα

Γράφω εδώ ό,τι θυμάμαι και ό,τι μου θύμισαν και βάλτε κι εσείς ένα χεράκι για ό,τι ξέχασα…

Χειμερινοί

Καλλιθέα: Θησέως απέναντι από τους Αγ. Πάντες

Νεράιδα : Φιλαρέτου ανάμεσα Γρυπάρη και Πλάτωνος

Μαργαρίτα: Αραπάκη ανάμεσα Φιλαρέτου και Σιβιτανίδου

Τροπικάλ: Μεταμορφώσεως απέναντι από το Κ.Ε.Α.Τ.

Άλφα: Ξενοφώντος απέναντι από το σουβλατζίδικο του κυρ- Λευτέρη στις Τζιτζιφιές (με ηλεκτρική οροφή)

Σινάν: Ηλέκτρας και Ανδανείας

(Δε θυμάμαι το όνομα): Χαροκόπου δίπλα στο Λιντλ (έπαιζε τσόντες)

(Οι Αλεξάνδρα, Αφαία, Ετουάλ, Καλυψώ παίζουν ακόμα)



Θερινοί:

Άλβα: Δημοσθένους απέναντι από τον ΟΤΕ

Μυρτώ: Δοϊράνης και Δημητρακοπούλου

Μιραμάρε: Θησέως και Ισμήνης

Φοίνικας: Ανδρομάχης και Ταγματάρχου Πλέσσα

(Οι Διονύσια, Φλερύ παίζουν ακόμα)
 
Aπό : http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=133735&cid=13

"

Δυναμικά επιστρέφει ο θερινός κινηματογράφος "Λαΐς"

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 11 Μαΐου 2010, 19:09

Το πρώτο του καλοκαίρι «εγκαινιάζει» σε δύο ημέρες ο ανακαινισμένος και υπερσύγχρονος θερινός κινηματογράφος «Λαΐς», στην ταράτσα της Ταινιοθήκης της Ελλάδας στον Κεραμεικό.

Τα «κινηματογραφικά ταξίδια» ξεκινούν την Πέμπτη, 13 Μαΐου, με τη νέα ταινία του Ρίντλεϊ Σκοτ, «Ρομπέν των Δασών» και τον Ράσελ Κρόου στον πρωταγωνιστικό ρόλο.

Η «Λαΐς» μπαίνει δυναμικά στην παράδοση των θερινών σινεμά της Αθήνας, με ένα πρόγραμμα που χαρακτηρίζεται από ποικιλία, καθώς περιλαμβάνει μεγάλες παραγωγές σε πρώτη προβολή, αφιερώματα αλλά και επανεκδόσεις κλασικών ταινιών.

Έτσι, έχει προγραμματιστεί αφιέρωμα, από τις 27 Μαΐου έως τις 2 Ιουνίου, με σκοπό να συστήσει για πρώτη φορά στην Ελλάδα τέσσερις Ιταλίδες δημιουργούς, τις Christina και Francesca Comencini, Francesca Archibudgi, αλλά και τη νεότερη Susanna Nicchiarelli.

Αμέσως μετά, από τις 3 έως τις 5 Ιουνίου, προγραμματίζεται ένα τριήμερο αφιέρωμα στο σύγχρονο τσεχικό κινηματογράφο της πρώτης δεκαετίας του 21ου αιώνα, με τέσσερις ταινίες μεγάλου μήκους των καταξιωμένων νεότερων σκηνοθετών, Jan Hrebejk, Petr Zelenka, Alice Nellis και Ondrej Trojan, με ταινίες που επίσης δεν έχουν ως τώρα προβληθεί στις ελληνικές αίθουσες.

Από τις 6 έως τις 8 Ιουνίου, ακολουθεί ένα διήμερο αφιέρωμα στον ελληνικό κινηματογράφο της δεκαετίας του 1980, με αφορμή την έκδοση του βιβλίου «Η Ελλάδα στη δεκαετία του '80: κοινωνικό, πολιτικό και πολιτισμικό λεξικό», σε επιμέλεια των Βασίλη Βαμβακά και Παναγή Παναγιωτόπουλου.

Το αφιέρωμα γίνεται σε συνεργασία με το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, το Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών και τις εκδόσεις «Το Πέρασμα». Θα προβληθούν ταινίες των Θόδωρου Αγγελόπουλου, Παντελή Βούλγαρη, Νίκου Νικολαΐδη, Νίκου Βεργίτση, Νίκου Περράκη και Παύλου Τάσιου.

Στο άμεσο μέλλον, το πρόγραμμα του θερινού κινηματογράφου περιλαμβάνει, επίσης, και την επανέκδοση του μεταπολεμικού αριστουργήματος του Μαρσέλ Καρνέ, «Τα παιδιά του παραδείσου». "
 
Τέλος να αναφέρω κι ένα μικρό θερινό, όχι στους Καλογύρους αλλά λίγο παραπάνω, στον Υμηττό. Τον παλέμαχο θερινό σινεμά ΑΜΥΝΤΑ... με το γιασεμί του και όλο το feeling του παλιού θερινού...

Στον ΑΜΥΝΤΑ ειχα δει παμπολλες ταινιες σαν πιτσιρικας που με πηγαινε ο

πατερας μου η καποιος θειος.Ειχα δει εκει απο ελληνικες,

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΥΘΟΥΝΙ,Ο ΠΑΡΘΕΝΟΚΥΝΗΓΟΣ με ΜΟΥΣΤΑΚΑ.

χαραγμενα στο μυαλο μου εχουν μεινει τα τρειλερ απο τις ταινιες ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ και THE WARRIORS (1979).Απο ξενες ταινιες ειχα δει καποια τζεημς

μποντ με σων κονερυ και ροτζερ μουρ,κανα δυο μπρους λη και τσακι τσαν,αλλα η ταινια που μου εμεινε χαραγμενη γιατι ημουν πολυ μικρος

και τρομαξα ηταν Η ΛΑΜΨΗ με τον Τζακ νικολσον.Μιλαμε εκανα να κοιμηθω κανα 2 βδομαδες.Αλλη ταινια που ειχα δει εκει ηταν μια περιπετεια με τιτλο

Η ΘΥΕΛΛΑ ΤΩΝ 5 (FORCE FIVE).Επισης και το CLASH OF THE TITANS to '81.

MamaMyrto είπε:
Να θυμίσω και μερικούς που υπήρχαν από την εποχή που ήταν ο μπαμπας μου παιδί στην Λεωφ. Βουλιαγμένης (στην Δάφνη- Πλατεία Καλογύρων). . .
Ατλαντίς - Ανακαινίστηκε πριν 2 χρόνια κι άνοιξαν 2 αίθουσες , αντί μίας. Εκεί πηγαίναμε μικροί τις Κυριακές και για παιδικές παραστάσεις...(πάααααρα πολλές προβολές με φίλους και παιδιά απ'το σχολείο εκεί, με best of ανάμνηση την Λίστα του Σίντλερ , που πήγαμε να την δούμε Σάββατο απόγευμα με μια καθηγήτρια μας, όλο το τμήμα μου στην δευτέρα γυμνασίου κι ενώ πήγαμε όλοι με την προοπτική του χαβαλέ, βγήκαμε από το σινεμά όλοι δακρυσμένοι... :cool: )

Μετροπόλιταν - Δεν άντεξε τον ανταγωνισμό κι έκλεισε πριν 3 χρόνια...(η πρώτη ταινία που είδα εκεί ήταν το Κάπταιν Χουκ , το 1992 νομίζω... και τελευταία ήταν Η Πολίτικη Κουζίνα...)

ABC - Αυτό ήταν αρκετά μεγάλο σινεμά... Λουκέτο κι αυτό προ πενταετίας... Τώρα πια...DIA Discount Super Market!!!

ΝΑΝΑ - Πάλεψε και το ΝΑΝΑ με νύχια και με δόντια να επιβιώσει... Μεταφέρθηκε λίγο παραδίπλα κι αναπτύχθηκε από μια μικρούλα , σε 7 μικρούλες αίθουσες... Ελπίζω να αντέξει, αν και δεν με συγκινεί τόσο όσο οι παλιές εκείνες αίθουσες...

Τέλος να αναφέρω κι ένα μικρό θερινό, όχι στους Καλογύρους αλλά λίγο παραπάνω, στον Υμηττό. Τον παλέμαχο θερινό σινεμά ΑΜΥΝΤΑ... με το γιασεμί του και όλο το feeling του παλιού θερινού... να μάχεται με τον χρόνο έως και το περσινό καλοκαίρι(2007) !!! Ας ελπίσουμε να τον δούμε ανοιχτό κι αυτό το καλοκαίρι (2008) !!!
Στο ΑΤΛΑΝΤΙΣ ειχα δει το CYBORG με τον ΖΑΝ ΚΛΩΝΤ ΒΑΝ ΝΤΑΜ,στην παλια ΝΑΝΑ το A VIEW TO A KILL και το ΙΝΤΙΑΝΑ το 2 με τιγκα κοσμο ακομα και ορθιους στους διαδρομους.Στο ΑBC ειχα δει τα 2 ΑΛΑΝ ΚΟΥΩΤΕΡΜΑΝ με Ριτσαρντ Τσαμπερλεν,την ταινια ΑRC OF THE SUN GOD(Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΗΛΙΟΥ)του ANTHONY DAWSON,η οποια τοτε σαν πιτσιρικας που ημουν μου αρεσε περισοτερο και απο τον ΙΝΤΙΑΝΑ,αν και μικροτερη παραγωγη.Επισης το Nightmare on elm street 5,τα 2 ΚΟΝΑΝ κ.α
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ABC: Κατεδαφίστηκε λόγω των σεισμών στην Αθήνα. Στην θέση του υπάρχει ανοιχτό parking. Στην αρκετά μεγάλη αίθουσα ανέβαινες πάνω σε όροφο με σκάλες.

ΓΑΡΔΕΝΙΑ: Μάλλον εννοείς, που έγινε Supermarket Champion αν δεν κάνω λάθος και όχι DIA. Δίπλα ακριβώς υπήρχε σουβλατζίδικο ψητοπωλείο που είχε και μια ταμπέλα που έγραφε "Στο Βάθος Κήπος".

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης ενα σινεμα που θυμαμαι απο τα παιδικα μου χρονια ειναι το ΣΙΝΕ ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΤΗ

στο Λαγονησι.Εκει ειχα δει το ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑ,ΤΟ STRIKER (Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ)

με τον FRANK ZAGARINO,και το ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ το 3.Κλασικο θερινο με χαλικι στρωμενο κατω και αρκετα μικρο,υπαρχει ακομη αλλα εχει σταματησει να λειτουργει

εδω και αρκετα χρονια,με λιγα λογια εχει ρημαξει :(
 
Θεσσαλονίκη...

Sofologiotatos είπε:
Μερικοί ρετρό κινηματογράφοι της Θεσσαλονίκης που δεν υπάρχουν πια:
Γαλαξίας, στη λεωφόρο Στρατού

Λάουρα, στη Βασιλέως Γεωργίου (ανάμεσα στη στάση Ευζώνων και στα Goody's)

Μαξίμ, αν θυμάμαι καλά στην Κρήτης, στο "πάρκο της Κρήτης" (πλατεία Μηνά Πατρικίου)

Αθηνά, στη Βασιλίσσης Όλγας, στάση Ανάληψη

Θυμάται κανείς πώς λεγόταν το σινεμά στη γωνία Βασ. Όλγας και Μπότσαρη;

λίγο γεύση από Θεσσαλονίκη.. 'οπως είπε ο φίλος Sofologiotatos...

Είχα λυπηθεί πολύ όταν είδα τον Γαλαξία (άπειρες αναμνήσεις) να μεταμορφώνεται σε supermarket, κ το Λάουρα να γίνεται ενα σωρο 'αλλα μαγαζιά' όσο περνουσε ο καιρός... :cry: ... τουλάχιστον υπάρχει ακόμα στη γειτονιά το ΑΠΟΛΛΩΝ.. :)

ααχχ....

στη βασ όλγας κ μπότσαρη είχα δει το captain hook γμτ αλλα δς μπορώ να θυμηθώ πως λεγοταν!!! .. Παλλάς ίσως??
 
Ρετρο κινηματογράφοι που δεν υπάρχουν πια

Μια μεγάλη αγάπη ηταν οι παλιοι κινηματογράφοι θερινοί και μη. Με τον νυν σύζηγο οργώναμε τότε τα φεστιβάλ σε σινεφιλ μαραθώνιους σε ρετρό κινηματογράφους. Υπήρχαν μερικά υπέροχα μέρη. Μέσα σε διάστημα 5 ετών έκλεισαν σχεδόν όλα ή ακομα χειρότερα ανακαινίστηκαν ή έγιναν κάτι άλλο. Ξεκινώ να γράφω οτι θυμάμαι απο περιοχή Πατήσια και παρακαλώ διορθώστε και προσθέστε τις δικές σας μνήμες! Συγνώμη που δεν θυμάμαι σε όλα ονόματα και οδό ζητώ την βοήθεια σας και φυσικά ας θυμηθούμε και απο άλλες περιοχές. Κριμα δεν το ηξερα τότε να βγάλω φώτος... Νομιζα πως θα ειναι εκει για πάντα... Ας μας πει και οποιος ξέρει τις τωρινές τους χρήσεις.

1. Μπροντγουει μέσα στη στοά Μπροντγουει Αγίου Μελετίου και Πατησίων.

2. Αθηνά επί της Πατησίων.

3. Ράδιο Σίτυ

(ένα απο τα δύο νομιζω ειναι πλέον σουπερ μαρκετ)

4. Ο κινηματογράφος με τις δυο αίθουσες επί της πλατείας Αμερικής-δεν θυμάμαι ονομα

5. Art Studio στη Σταυροπούλου κατω από την Πατησιων.

6. Ο θερινός κοντά στην πλατεία Καραμανλάκη προς Αγιο Νικόλαο.

7. Ιλιον

8. Αναρωτιέμαι αν το ΄Νανά᾽ στη Νάξου υπάρχει ακόμα.
 
Domenica είπε:
1. Μπροντγουει μέσα στη στοά Μπροντγουει Αγίου Μελετίου και Πατησίων.

2. Αθηνά επί της Πατησίων.

3. Ράδιο Σίτυ

(ένα απο τα δύο νομιζω ειναι πλέον σουπερ μαρκετ)

4. Ο κινηματογράφος με τις δυο αίθουσες επί της πλατείας Αμερικής-δεν θυμάμαι ονομα

5. Art Studio στη Σταυροπούλου κατω από την Πατησιων.

6. Ο θερινός κοντά στην πλατεία Καραμανλάκη προς Αγιο Νικόλαο.

7. Ιλιον

8. Αναρωτιέμαι αν το ΄Νανά᾽ στη Νάξου υπάρχει ακόμα.
1. νομίζω δεν λειτουργεί, είχε πάντως ωραίο εσωτερικό διάκοσμο

2. κατάστημα ρούχων

3. σούπερ μάρκετ

4. περιφραγμένο αδόμητο οικόπεδο στη φάση των εκσκαφών υπογείου

7. λειτουργεί κανονικά

8. μάλλον πρέπει να εννοείς το "Lila" στη Νάξου το οποίο λειτουργεί κανονικά
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Πολύ χαιρομαι που το Ιλιον και το Λιλα (αντι για Νανά!) λειτουργούν κανονικά μήπως θυμάσαι και πως λέγοταν αυτός στην πλατεία Αμερικής και αυτός κοντά στην Καραμανλάκη; Το ποσο τους έκλαψα όλους αυτους που έκλεισαν δεν λέγεται! Το Μπροντγουει οντως ειχε φοβερή διακόσμηση. Το πρώην Art studio ένα φεγγαρι στέγαζε μια θρησκευτική οργάνωση και αυτός κοντά στην Καραμανλάκη επίσης ειναι περιφραγμένο οικοπεδο που πηγαινε για πολυκατοικια αλλά τωρα με την κριση δεν ξέρω αν τελικά έγινε. Ηταν θερινος και ειχα δει εκει την ᾽Ωραια πεθερά᾽ με την Κατριν Ντενεβ, χάλια ταινία το σινεμά ομως ποιημα μετά απο λίγο έκλεισε.

Αυτός ο ρετρο κινηματογράφος που επαιζε τσοντες στην Ομονοια υπάρχει ακόμα; Με την τεραστια αφισα κομικ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο παλλάς στο πασσαλιμάνι ειδα το χαιλαντερ 1 καλοκαίρι και μας ανέβαζαν με ασανσέρ στη ταράτσα και μετά επιστροφή στη κοκκινιά με τα πόδια όπου έμενα.Στη κονδύλη στη κοκκινιά ήταν το ΑΛΦΑ που άνειγε η οροφη του,εκει ειδα κομαντο σβαρντζενεγκερ κοναν κ.α.παρακατω ηταν ο ΟΡΦΕΑΣ τεραστιος με 3 πατωματα εξωστες,εκει τι να θυμιθω απο τις ταινιες του ψαλτη που γεινοταν χαμος υπηρχαν και ορθιοι εως εξω και ολες τις μεγαλες επιτυχιες της εποχης ελληνικες και ξενες.παρακατω το σινε ΚΕΝΤΡΙΚΟΝ β προβολης που επεζε μονο ταινιες που ειχαν κανει ειδη το κυκλο τους.χειμωνα καλοκαιρι δουλευε το καλοκαιρι ειχε ταρατσα αλλα εβλεπες το πρωτο μερος 6 η ωρα στο κλειστο και μετα ανεβενες στη ταρατσα για το υπολοιπο πολλες φορες ξεκινουσε με το β μερος και μετα εβλεπες το α.αυτο συνεβαινε γιατι μια κοπια την ειχαν 2 σινε.
 
Πίσω
Μπλουζα