Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Kαι αφου λιγο παραπανω μιλησα για γυνακεια αρωματα, ας πω και για ενα αντρικο. Vetiver του οικου Guerlain. Το ωραιοτερο αρωμα που εχω μυρισει πανω σε αντρα!

vetiver-guerlain-cologne-guerlain-eau-toilette-spray-tester-men529201.jpg
 
Αναστασια είπε:
Στο τελος, παιδια, τι ελεγε γιατι ειναι κομμενη;

"Σημαινει την δροσια..."

και μετα;

Εμμμ... τώρα το διάβασα... :p

"...Σημαίνει τη δροσιά της κάθε μέρας"
 
Αυτό κάπου το είχε πάρει το μάτι μου να αναφέρεται (μπορεί να κάνω και λάθος) αλλά σας παραθέτω μια παλιά μάρκα (Δεν ξέρω άμα κυκλοφορεί ακόμα). :p
 
sunset89 είπε:
Αυτό κάπου το είχε πάρει το μάτι μου να αναφέρεται (μπορεί να κάνω και λάθος) αλλά σας παραθέτω μια παλιά μάρκα (Δεν ξέρω άμα κυκλοφορεί ακόμα). :p
Δυστυχως οχι, δεν κυκλοφορει πια. Τα τελευταια χρονια της κυκλοφοριας του αλλαξε αρωματα και εμφανιση, σε μια προσπαθεια να ανακαμψει.

Η συγκεκριμενη φωτογραφια ειναι απο την τελικη και τελευταια εμφανιση του αποσμητικου, το οποιο εκτος απο την εξαιρετικη του ποιοτητα και ποικιλια αρωματων που διεθετε, υπηρξε και σημα κατατεθεν της δεκαετιας του '70...
 
georgeikos sorry αλλα αυτην την πληροφορια πως την ξερεις? "το αρωμα της αλικης βουγιουκλακη!! το φορουσε για πανω απο 30 χρονια και ειναι εντελως ρετρο!"
 
Ειναι πασιγνωστο οτι το Miss Dior ηταν το αρωμα που φορουσε μονιμα η Αλικη, οπως ειναι γνωστο οτι η Ζωζω Σαπουντζακη προτιμουσε το Ma Griffe, του οικου Carven. Δεν ξερω ομως αν το φοραει ακομη...

carven-ma-griffe-eau-de-parfum-spray-50ml.jpg
 
αντρικη ρετροκολωνια-after shave PROSAR.

εχω φυλαγμενο ενα μπουκαλακι tosca 4711.αν και αδειο μυριζει αρκετα αν και εχουν περασει 30και κατι χρονια απο τοτε
 
μα ειναι πασιγνωστο το αρωμα της αλικης βουγιουκλακη..αλλωστε το λεει και σε μια σκηνη στο "χτυποκαρδια στο θρανιο" και επισης οποιος την εχει δει απο κοντα στο θεατρο..εννοω πισω στο καμαρινι η αλικη μυριζε miss dior αλλα την ειχε και στα καλλυντικα της σε μια εκθεση που ειχε γινει γι αυτην στην αθηναιδα..
 
bambinella 100 είπε:
Ειναι πασιγνωστο οτι το Miss Dior ηταν το αρωμα που φορουσε μονιμα η Αλικη, οπως ειναι γνωστο οτι η Ζωζω Σαπουντζακη προτιμουσε το Ma Griffe, του οικου Carven. Δεν ξερω ομως αν το φοραει ακομη...
carven-ma-griffe-eau-de-parfum-spray-50ml.jpg
bambinella ειναι αυτο που το εριχνε ολοκληρο στην φοδρα του φορεματος της?? και οπως χορευε μυριζε παντου...
 
Aυτα ειναι τα πιο αγαπημενα μου αρωματα που φορουσα παλαιοτερα προτου μπει στη ζωη μου το Diorissimo!

Rive-Gauche-EDT-l.jpg


a20792912991ab174979c9_s.jpg


valentino-perfume-valentino-eau-toilette-spray-women608118.jpg


Tα δυο τελευταια δεν κυκλοφορουν πλεον στην Ελλαδα...
 
Και φυσικά η Old Spice και η Kouros.

Old_Spice.jpg


yves-saint-laurent-kouros-eau-toilette-spray5253.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgeikos είπε:
bambinella ειναι αυτο που το εριχνε ολοκληρο στην φοδρα του φορεματος της?? και οπως χορευε μυριζε παντου...
Ακριβως, georgeikos. Aυτο ηταν το αρωμα που φοραγε....με το κιλο η Ζωζω! Και η Αλικη απο οσο ξερω, ξοδευε μια Miss Dior των 100ml καθε εβδομαδα!
 
Αγαπημενα αρωματα των σταρ

Ας δουμε τις προτιμησεις των σταρ οσον αφορα τα αρωματα. Ιδου μερικες:

Brigitte Bardot - Jicky by Guerlain

Elvis Presley - Brut by Faberge

Gina Lollobrigida - Shalimar by Guerlain

Elizabeth Taylor - Femme by Rochas

Julianne Moore - Intuition by Estee Lauder

Lana Turner - L' Air du Temps by Nina Ricci

Kevin Costner - Cool Water by Davidoff

Michelle Pfeiffer - Aqua di Gio by Giorgio Armani

Lauren Bacall - Calandre by Paco Rabanne

Natalie Wood - Jasmal by Creed

Sophia Loren - Diva by Ungaro

Vivien Leigh - Joy by Jean Patou
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1975 η Catherine Deneuve διαφημιζεi το πιο διασημο αρωμα στον κοσμο.

Chanel No 5

 
bambinella 100 είπε:
Το 1975 η Catherine Deneuve διαφημιζεi το πιο διασημο αρωμα στον κοσμο.Chanel No 5

Τυχαία η επιλογή του προσώπου; Καθόλου!

Υπέροχη η Ντενέβ για ένα όμορφο άρωμα... :)
 
Πανταχού παρούσα και in η Drakkar στα τέλη των '80ς. Δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα.

Έγω έβαζα φανατικά το after shave Macassar της Rochas, και ψάχνοντας βρήκα ότι υπάρχει στο ebay ακόμα (αλμυρούτσικο βέβαια, όπως είναι επόμενο).

140.jpg
 
Ρετρο ξε-ρετρο, εγω ακομα Kouros χρησιμοποιω και αν κανουν κανα αστειο και την καταργησουν θα βουτηξω τους απογονους του YSL απο το λαρυγγι...
 
Eιναι ρετρο αυτη;

Eχω ενα μπουκαλι απο δωρο,πολυ βαρια ειναι.

YVS-Kouros.jpg
 
Kouros, all time classic και αξεπέραστη.

Οι αμέτρητες κατακτήσεις μου οφείλονται σε κάποιο βαθμό και στην Kouros :p

edit: Aardvark, καραρετρό - 1981
 
Πίσω
Μπλουζα