Ρετρό κολόνιες και αρώματα

Κάτι πρέπει να γίνεται με αυτές τις κολώνιες γιατί κι εγώ για αυτήν εδώ ήρθα να γράψω γιατί τη βρήκα στο εξοχικό και δεν την είχα ξαναδεί. Κανένας στην οικογένεια δεν ήταν κουρέας ή κομμώτρια, όποτε παρόλο το τεράστιο μέγεθός τους, πρέπει να ήταν διαθέσιμες στο κοινό. Έχω κι άλλες κολώνιες παλιες που ήταν σε μεγάλες συσκευασίες οπότε ίσως να μην ήταν και τόσο ασυνήθιστο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200810_115602.jpg
    IMG_20200810_115602.jpg
    1,7 MB · Προβολές: 14
  • IMG_20200810_115644.jpg
    IMG_20200810_115644.jpg
    883 KB · Προβολές: 14
O Μενουνος τις συνηθιζε τετοιες τεραστιες συσκευασιες. Θυμαμαι που ως παιδακι πηγαινα με τη μαμα στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας κι εβλεπα στα ραφια διαφορες παρομοιες.
 
Κάτι πρέπει να γίνεται με αυτές τις κολώνιες γιατί κι εγώ για αυτήν εδώ ήρθα να γράψω γιατί τη βρήκα στο εξοχικό και δεν την είχα ξαναδεί. Κανένας στην οικογένεια δεν ήταν κουρέας ή κομμώτρια, όποτε παρόλο το τεράστιο μέγεθός τους, πρέπει να ήταν διαθέσιμες στο κοινό. Έχω κι άλλες κολώνιες παλιες που ήταν σε μεγάλες συσκευασίες οπότε ίσως να μην ήταν και τόσο ασυνήθιστο.
Εκπληκτική! Και είναι του George απ' ότι βλέπω. Μπορείς να την περιγράψεις;
 
Εκπληκτική! Και είναι του George απ' ότι βλέπω. Μπορείς να την περιγράψεις;
Δεν την έχω ανοίξει. Έχει φύγει το πλαστικό βουλωμα που πρεπει να ήταν κολλημένο στο καπάκι κι έχει σφηνωθεί στο στόμιο οπότε θέλει μικρή λαβίδα ή πενσακι για να βγει χωρίς ζημιά. Εχω τα κατάλληλα εργαλεία γιατί φτιάχνω κοσμήματα από χόμπι, αλλά δεν έχω βρει χρόνο να το κάνω. Θα επανέλθω!
 
Κάποια στιγμή στη μέση αυτού του thread είχε αναφερθεί η κολώνια Αγιακάτσικα και ότι η αρωματοποιία ήταν στη Ρόδο. Επίσης σε ένα ποστ η Krios έκανε ένα σχόλιο για την Caresse. Το θυμήθηκα ξαφνικά όταν πρόσφατα στη συλλογή μου προστέθηκε αυτό εδώ:

Caresse.jpg


Άραγε να πρόκειται γι' αυτό; γιατί άλλη παλιά Caresse δεν γνωρίζω. Τούτη εδώ προέρχεται από την Αρωματοποιία Ρόδου, είναι καρα-vintage γιατί δεν έχει ούτε barcode (οπότε είναι πριν το 1989) ούτε το σηματάκι e (estimated) δίπλα από τα ml (οπότε είναι πριν το 1976, αν και δεν ξέρω αν οι ντόπιες αρωματοποιίες ήταν υποχρεωμένες να το τυπώνουν στα κουτιά τους), το σχέδιο στο κουτί είναι εντελώς ρετρό, δεν είναι spray και το καπάκι είναι παλιό σκληρό πλαστικό. Θεωρούνταν απο τα πιο ευπώλητα "σουβενίρ" στη Ρόδο, κυρίως γιατί η μυρωδιά φέρνει πολύ σε Chanel Νο. 5, και γιατί διαρκεί αρκετά πάνω στο δέρμα παρ' όλο που είναι κολώνια.
Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; Την έχει πετύχει ποτέ κάποιος σε κάποιο σπίτι; Έχει σχέση η αρωματοποιία Ρόδου με την κολώνια Αγιακάτσικα; Εμένα η συγκεκριμένη μου ήρθε από μια συνάδελφο που πηγαινοέρχεται Ρόδο και έχει επαφές με διάφορες ντόπιες ηλικιωμένες κυρίες.
 
Δεν είναι δική μου αλλά μιας φίλης μου, την είδα σπίτι της κι της ζήτησα να την φωτογραφίσω. Ήταν της γιαγιάς της (μάλλον 50s πρέπει να είναι). Ουσιαστικά το μπουκάλι έχει κρατήσει γιατί είναι παλιό. Το περιεχόμενο δεν είναι το δικό του.20210720_183616.jpg
 
@hannele Πολύ όμορφο μπουκάλι, θα μπορούσε να είναι 50s. Έψαξα για το ίδιο το άρωμα αλλά δεν βρήκα κάποια στοιχεία (ποιανού είναι, πότε κυκλοφορούσε, πώς μύριζε) . Αλλά δεν ξέρεις ποτέ. Δεν έχει κάποιο sticker από κάτω, έτσι;
 
@Bajar ενδεχομένως να είχε στίκερ στη βάση του αλλά με τα χρόνια έχει φύγει, δεν έχει τίποτα άλλο πάνω πλην της ετικέτας. Είναι μπουκάλι λίτρου. Ο παππούς της φίλης μου ήταν ναυτικός, λογικά αυτός θα είχε φέρει την κολώνια απο το εξωτερικό. Η φίλη μου τωρα έχει αδειάσει μέσα κολώνια απο πλασικό μπουκάλι που της έσπασε
 
@αριαδνη Το πήρες; Κυκλοφορεί εδώ στην Ελλάδα;
Πάντως δεν ξέρω αν θα άρεσε στη Marilyn ένα τέτοιο θαλασσινό άρωμα. Είναι μια τάση που ξεκίνησε στα μέσα της δεκαετίας του '90 με τον Davidoff και το Cool Water του και τον Armani και το Acqua di Gio, αφού πρώτα είχαν δημιουργηθεί τα αντίστοιχα αντρικά αρώματα. Η Marilyn, απ' όσο γνωρίζω, αγαπούσε εκτός από το Chanel Νο5 (για το κρεβάτι...) και το Floris Rose Geranium (για μετά το μπάνιο).

FLORIS-ROSE_GROUP-WEB-1-1-1024x1024.jpg

Δεν ξέρω αν είχαμε αναφερθεί ποτέ σε αυτή της την προτίμηση, όμως οφείλω να πω ότι είχε καλό γούστο. Το άρωμα είναι αυτό που δηλώνει στο μπουκάλι, ένα άρωμα για μετά το μπάνιο. Όμως ο οίκος Floris δεν είναι μια τυχαία εγγλέζικη αρωματοποιία. Είναι από τους παλαιότερους (αν όχι ο παλαιότερος, 1730) οίκος αρωμάτων στη Βρετανία και αυτός που έχει αναλάβει εδώ και αιώνες να φτιάχνει τα αρώματα της βασιλικής οικογένειας.
To Rose Geranium δημιουργήθηκε μάλλον το 1890 και πρόσφατα ξανακυκλοφόρησε (σε πολύ καλή τιμή) για καθαρά φιλανθρωπικούς σκοπούς. Εκτός από το άρωμα του γερανιού στη σύνθεσή του κάποιος μπορεί να ανακαλύψει απαλές κιτρώδεις νότες και κέδρο. Απ' όσα έχω διαβάσει για το συγκεριμένο άρωμα, πιστεύω πως πρόκειται για μια όμορφη νοσταλγική μυρωδιά που σίγουρα θα ταίριαζε τόσο στη Marilyn όσο και στην εποχή της.
Τώρα, για το αν θα της άρεσε το καινούργιο άρωμα που της αφιέρωσαν, ποιος ξέρει; Μπορεί τελικά να ήταν τόσο προχώ, αν ζούσε τώρα, που να το υιοθετούσε και να έβλεπε τις πωλήσεις να εκτοξεύονται. :)
 
@αριαδνη Το πήρες; Κυκλοφορεί εδώ στην Ελλάδα;
Πάντως δεν ξέρω αν θα άρεσε στη Marilyn ένα τέτοιο θαλασσινό άρωμα. Είναι μια τάση που ξεκίνησε στα μέσα της δεκαετίας του '90 με τον Davidoff και το Cool Water του και τον Armani και το Acqua di Gio, αφού πρώτα είχαν δημιουργηθεί τα αντίστοιχα αντρικά αρώματα. Η Marilyn, απ' όσο γνωρίζω, αγαπούσε εκτός από το Chanel Νο5 (για το κρεβάτι...) και το Floris Rose Geranium (για μετά το μπάνιο).

FLORIS-ROSE_GROUP-WEB-1-1-1024x1024.jpg

Δεν ξέρω αν είχαμε αναφερθεί ποτέ σε αυτή της την προτίμηση, όμως οφείλω να πω ότι είχε καλό γούστο. Το άρωμα είναι αυτό που δηλώνει στο μπουκάλι, ένα άρωμα για μετά το μπάνιο. Όμως ο οίκος Floris δεν είναι μια τυχαία εγγλέζικη αρωματοποιία. Είναι από τους παλαιότερους (αν όχι ο παλαιότερος, 1730) οίκος αρωμάτων στη Βρετανία και αυτός που έχει αναλάβει εδώ και αιώνες να φτιάχνει τα αρώματα της βασιλικής οικογένειας.
To Rose Geranium δημιουργήθηκε μάλλον το 1890 και πρόσφατα ξανακυκλοφόρησε (σε πολύ καλή τιμή) για καθαρά φιλανθρωπικούς σκοπούς. Εκτός από το άρωμα του γερανιού στη σύνθεσή του κάποιος μπορεί να ανακαλύψει απαλές κιτρώδεις νότες και κέδρο. Απ' όσα έχω διαβάσει για το συγκεριμένο άρωμα, πιστεύω πως πρόκειται για μια όμορφη νοσταλγική μυρωδιά που σίγουρα θα ταίριαζε τόσο στη Marilyn όσο και στην εποχή της.
Τώρα, για το αν θα της άρεσε το καινούργιο άρωμα που της αφιέρωσαν, ποιος ξέρει; Μπορεί τελικά να ήταν τόσο προχώ, αν ζούσε τώρα, που να το υιοθετούσε και να έβλεπε τις πωλήσεις να εκτοξεύονται. :)
Οχι δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα μόνο Αμερική , τώρα για τιμή δεν ξέρω
Εδώ τα συστατικά του.
 
Το μπουκαλάκι είναι από τα ρετρό αρωματα που υπήρχαν το 50 και το 60' στο Χόλιγουντ
Προβολή συνημμένου 245713
Όμορφο μπουκάλι! (έχω και μια ιδιαίτερη αγάπη στα γυαλικά). Μου άρεσαν όμως πολύ και εκείνα τα μπουκάλια με το πουάρ στην άκρη όπως αυτό εδώ το "απλό" Lalique "Fougeres" του 1923.

9004081_1_x.jpg


Α, μόλις είδα και την τιμή της δημοπρασίας. Γύρω στα 900 με 1000 δολλάρια εκτιμάται. Ντάξ, μια χαρά, θα χτυπήσω κανά - δυο να έχω απάν' στο μπουντουάρ. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
@αριαδνη Το πήρες; Κυκλοφορεί εδώ στην Ελλάδα;
Πάντως δεν ξέρω αν θα άρεσε στη Marilyn ένα τέτοιο θαλασσινό άρωμα. Είναι μια τάση που ξεκίνησε στα μέσα της δεκαετίας του '90 με τον Davidoff και το Cool Water του και τον Armani και το Acqua di Gio, αφού πρώτα είχαν δημιουργηθεί τα αντίστοιχα αντρικά αρώματα. Η Marilyn, απ' όσο γνωρίζω, αγαπούσε εκτός από το Chanel Νο5 (για το κρεβάτι...) και το Floris Rose Geranium (για μετά το μπάνιο).

FLORIS-ROSE_GROUP-WEB-1-1-1024x1024.jpg

Δεν ξέρω αν είχαμε αναφερθεί ποτέ σε αυτή της την προτίμηση, όμως οφείλω να πω ότι είχε καλό γούστο. Το άρωμα είναι αυτό που δηλώνει στο μπουκάλι, ένα άρωμα για μετά το μπάνιο. Όμως ο οίκος Floris δεν είναι μια τυχαία εγγλέζικη αρωματοποιία. Είναι από τους παλαιότερους (αν όχι ο παλαιότερος, 1730) οίκος αρωμάτων στη Βρετανία και αυτός που έχει αναλάβει εδώ και αιώνες να φτιάχνει τα αρώματα της βασιλικής οικογένειας.
To Rose Geranium δημιουργήθηκε μάλλον το 1890 και πρόσφατα ξανακυκλοφόρησε (σε πολύ καλή τιμή) για καθαρά φιλανθρωπικούς σκοπούς. Εκτός από το άρωμα του γερανιού στη σύνθεσή του κάποιος μπορεί να ανακαλύψει απαλές κιτρώδεις νότες και κέδρο. Απ' όσα έχω διαβάσει για το συγκεριμένο άρωμα, πιστεύω πως πρόκειται για μια όμορφη νοσταλγική μυρωδιά που σίγουρα θα ταίριαζε τόσο στη Marilyn όσο και στην εποχή της.
Τώρα, για το αν θα της άρεσε το καινούργιο άρωμα που της αφιέρωσαν, ποιος ξέρει; Μπορεί τελικά να ήταν τόσο προχώ, αν ζούσε τώρα, που να το υιοθετούσε και να έβλεπε τις πωλήσεις να εκτοξεύονται. :)

Και πολυ καλα σαπουνια ξυρισματος. Με αυτα ξυριζεται ο Καρολος και το σόι του :)
Εχω ενα. Λιγο ακριβα σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα αν θες by the appointment of her majesty, το πλερωνεις
 
Και πολυ καλα σαπουνια ξυρισματος. Με αυτα ξυριζεται ο Καρολος και το σόι του :)
Εχω ενα. Λιγο ακριβα σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα αν θες by the appointment of her majesty, το πλερωνεις
Όχι μόνο ξυρίσματος, γενικά τα σαπούνια του είναι πολύ καλά. Δυστυχώς τα καταστήματα που τα διαθέτουν εδώ στην Ελλάδα δεν έχουν όλη τη συλλογή και είναι και πολύ πιο ακριβά απ' ότι στο επίσημο ευρωπαϊκό site. :(
 
Όμορφο μπουκάλι! (έχω και μια ιδιαίτερη αγάπη στα γυαλικά). Μου άρεσαν όμως πολύ και εκείνα τα μπουκάλια με το πουάρ στην άκρη όπως αυτό εδώ το "απλό" Lalique "Fougeres" του 1923.

9004081_1_x.jpg


Α, μόλις είδα και την τιμή της δημοπρασίας. Γύρω στα 900 με 1000 δολλάρια εκτιμάται. Ντάξ, μια χαρά, θα χτυπήσω κανά - δυο να έχω απάν' στο μπουντουάρ. :D
Έλα καλέ 900 , 1000 ευρώ τι είναι για εμάς ; Δεν θέλω τσιγκουνιες :D μικροποσα
 
Όχι μόνο ξυρίσματος, γενικά τα σαπούνια του είναι πολύ καλά. Δυστυχώς τα καταστήματα που τα διαθέτουν εδώ στην Ελλάδα δεν έχουν όλη τη συλλογή και είναι και πολύ πιο ακριβά απ' ότι στο επίσημο ευρωπαϊκό site. :(
Επισης αξιζει καποιος να επισκεφθει το μαγαζι του Λονδινου αν τον φερει ο δρομος προς τα εκει. Ομορφη εμπειρια.
 
First απο την εταιρια Van Cleef - Arpels.
Το αρωμα κυκλοφορησε για πρωτη φορα το 1976 και το φορουσα πριν απο αρκετα χρονια. Μου θυμιζε σαπουνι και καθαριοτητα, ενω ταυτοχρονα ηταν θηλυκο και κλασικο.

1658912537857.png

 
Πίσω
Μπλουζα