Ρετρό κολόνιες και αρώματα

@QueenofHearts Μπορει εμενα να μου φανηκε βαρυ το Infini γιατι θεωρω πιθανο να εχω εγω προβλημα με καθε αρωμα που ειναι κατι παραπανω απο ελαφριουτσικο. Ποτε δεν κοιταξα ενταση και διαρκεια. Εμενα μου αρεσει το αρωμα να ειναι δροσερο και να ξαναβαζω. Να φευγει γρηγορα απο πανω μου, αλλιως με δεσμευει να το μυριζω ακομα και οταν πλεον δεν το θελω.
Καταλαβαινω πως ειναι σπανιο και παραξενο το σκεπτικο μου, αλλα ετσι εχουν τα πραγματα και οφειλω να το πω. :)

To Clochard το θυμαστε; Ωραια τα γαλλικα αρωματα, αλλα το συγκεκριμενο, αν και ελληνικο, θυμαμαι πως ηταν θαυμασιο. Το λατρευα και ξοδεψα πολλες μποτιλιες πανω μου απο το τελος της δεκαετιας του '80 μεχρι το 1995 περιπου που σταματησε η κυκλοφορια του. Και οπως ελεγε η τηλεοπτικη διαφημιση "Eau de toilette Clochard. Για ν' αρχισεις μαζι του..."
Ολες οι συσκευασιες που βλεπουμε ειναι απο τον πρωτο χρονο κυκλοφοριας του αρωματος, το 1980.

clochard-pour-femme-by-gr-sarantis-eau-de-toilette-spray-atomiseur-50-ml-1-7-fl-oz-full-90-312...png
clochard-pour-femme-by-gr-sarantis-eau-de-toilette-60-ml-2-fl-oz-265_2400x_cleanup.png
1980.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
@QueenofHearts Μπορει εμενα να μου φανηκε βαρυ το Infini γιατι θεωρω πιθανο να εχω εγω προβλημα με καθε αρωμα που ειναι κατι παραπανω απο ελαφριουτσικο. Ποτε δεν κοιταξα ενταση και διαρκεια. Εμενα μου αρεσει το αρωμα να ειναι δροσερο και να ξαναβαζω. Να φευγει γρηγορα απο πανω μου, αλλιως με δεσμευει να το μυριζω ακομα και οταν πλεον δεν το θελω.
Καταλαβαινω πως ειναι σπανιο και παραξενο το σκεπτικο μου, αλλα ετσι εχουν τα πραγματα και οφειλω να το πω. :)

To Clochard το θυμαστε; Ωραια τα γαλλικα αρωματα, αλλα το συγκεκριμενο, αν και ελληνικο, θυμαμαι πως ηταν θαυμασιο. Το λατρευα και ξοδεψα πολλες μποτιλιες πανω μου απο το τελος της δεκαετιας του '80 μεχρι το 1995 περιπου που σταματησε η κυκλοφορια του. Και οπως ελεγε η τηλεοπτικη διαφημιση "Eau de toilette Clochard. Για ν' αρχισεις μαζι του..."
Ολες οι συσκευασιες που βλεπουμε ειναι απο τον πρωτο χρονο κυκλοφοριας του αρωματος, το 1980.

Προβολή συνημμένου 263954
Προβολή συνημμένου 263957
Προβολή συνημμένου 263958
Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα ασυζητητί. Εμένα μ'αρέσει να εξελίσσονται στο δέρμα μου, να τα "πιάνω" εκεί που δεν το περιμένω στο τέλος της μέρας, αλλά όχι να τα μυρίσω όλη την ώρα ή να με μυρίζουν να έρχομαι από τη γωνία. Τα ελαφριά αρώματα στο δέρμα μου "πετούν" αμέσως, ενώ τα περισσότερα πιο βαριά μυρίζουν πιο ανάλαφρα. Πολλές φίλες που τους αρέσουν αυτά που φοράω, έχουν πάει να τα δοκιμάσουν και πάνω τους ήταν σαν βόμβες αρώματος. Τη μία φορά που το βαρύ παρέμεινε βαρύ πάνω μου, το προαναφερθέν Sacré, μου ήταν αφόρητο.

Το άρωμα Clochard δεν το θυμάμαι, θυμάμαι όμως πως οι πρώτες μου σκιές ήταν μια παλέτα με 3 σκιές της εταιρίας και μάλιστα στα χρώματα που προτιμώ ακόμα (ροδομαβί και μπορντό), αγορασμένες από Μαρινόπουλο ❤️. Τα διαφήμιζε θυμάμαι η κοπέλα που έκανε την Μπρουκ στην Τόλμη και Γοητεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα ασυζητητί. Εμένα μ'αρέσει να εξελίσσονται στο δέρμα μου, να τα "πιάνω" εκεί που δεν το περιμένω στο τέλος της μέρας, αλλά όχι να τα μυρίσω όλη την ώρα ή να με μυρίζουν να έρχομαι από τη γωνία. Τα ελαφριά αρώματα στο δέρμα μου "πετούν" αμέσως, ενώ τα περισσότερα πιο βαριά μυρίζουν πιο ανάλαφρα. Πολλές φίλες που τους αρέσουν αυτά που φοράω, έχουν πάει να τα δοκιμάσουν και πάνω τους ήταν σαν βόμβες αρώματος. Τη μία φορά που το βαρύ παρέμεινε βαρύ πάνω μου, το προαναφερθέν Sacré, μου ήταν αφόρητο.

Το άρωμα Clochard δεν το θυμάμαι, θυμάμαι όμως πως οι πρώτες μου σκιές ήταν μια παλέτα με 3 σκιές της εταιρίας και μάλιστα στα χρώματα που προτιμώ ακόμα (ροδομαβί και μπορντό), αγορασμένες από Μαρινόπουλο ❤️. Τα διαφήμιζε θυμάμαι η κοπέλα που έκανε την Μπρουκ στην Τόλμη και Γοητεία.

Ότι περίπου είπε η Queen στα περί εξέλιξης του αρώματος πάνω στο δέρμα. Το δικό μου πάλι δένει καλά με τα περισσότερα αρώματα αλλά έχει μια τάση να γλυκίζει κάποια "εδώδιμα" συστατικά, οπότε τα περισσότερα gourmand στη μία ώρα δεν τα αντέχω καν (αν κι εδώ που τα λέμε, δεν αντέχω γενικώς τα gourmand).
Είχα την τύχη να βρω ενα μπουκάλι Clochard πέρυσι και να το κάνω δώρο σε μια παλιά φίλη που το λάτρευε από τότε που είμαστε μαθήτριες και δεν το ξεπέρασε ποτέ. Το θυμόμουν ελάχιστα αλλά όντως όταν το ξαναμύρισα ήταν φανταστικό. Νομίζω το ζουμπούλι που έχει μέσα είναι η κυρίαρχη νότα (ή κάνω λάθος; ) Από την άλλη, όπως και η Queen, πήρα από την εταιρεία αυτή τις πρώτες μου σκιες, την τριπλή παλέτα με τα χρώματα της γης (σκούρο μπεζ, χακί και σοκολατί). Πολύ σταθερές και με ωραία απόδοση χρώματος.
 
Ιταλικο αρωμα για σημερα και Yendi του Roberto Capucci, μια αλδεϋδικη δημιουργια του 1974. Εμεις εδω βλεπουμε δυο διαφορετικες συσκευασιες του απο το 1981.

roberto-capucci-yendi-pour-femme-for-women-version-de-1974-original-eau-toilette-120-ml-4-fl-o...png
roberto-capucci-yendi-pour-femme-for-women-version-de-1974-original-eau-toilette-60-ml-2-fl-oz...pngroberto-capucci-yendi-pour-femme-for-women-version-de-1974-original-eau-toilette-atomizer-105-...png
 
Παντως αν ειχα λεφτα για χασιμο, θα τσιμπαγα μια Drakkar του 72 με το διαφανες μπουκαλι, μια Kouros του 81, μια Azzaro Pour Homme του 78, μια Paco Rabanne Pour Homme του 73 καθως και τις συγχρονες εκδοχες για να παρατηρησω τις διαφορες.
Θα ημουν γυρω στα 3 χιλιαρικα +++ μεσα βεβαιως βεβαιως
 
Ιταλικο αρωμα για σημερα και Yendi του Roberto Capucci, μια αλδεϋδικη δημιουργια του 1974. Εμεις εδω βλεπουμε δυο διαφορετικες συσκευασιες του απο το 1981.

Προβολή συνημμένου 263993
Προβολή συνημμένου 263994Προβολή συνημμένου 263995
To Yendi είναι από τα ελάχιστα αρώματα (μόνο 3) με έντονο το συνδυασμό αλδεΰδες/σανταλόξυλο που αγαπώ. Ίσως γιατί τα ξινά φρούτα στη σύνθεση (ειδικά το περγαμόντο) είναι εξίσου έντονα και καλύπτουν αυτή τη λιγωτική αίσθηση που μου αφήνει το σανταλόξυλο που από μόνο του δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα. Τα άλλα δύο που φοράω πολύ ευχάριστα είναι το Nocturnes του Caron και το Courreges in Blue.

Caron - Nocturnes (1981)

nocturnes.jpg


Courrèges - Courrèges In Blue (1983)

il_1588xN.4163912968_lstp.jpg


@Wally Όλες όσες ανέφερες (με εξαίρεση την Kouros αλλά αυτο είναι καθαρά θέμα γούστου) θα τις έψαχνα κι εγώ για συλλογή και σύγκριση. Τέτοια αρώματα δεν ξαναβγαίνουν! Πάντως έκανα ένα γρήγορο υπολογισμό με τα vintage μπουκάλια που υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα στο διαδίκτυο και νομίζω ότι δεν θα έδινες πάνω από 900€ μαζί με τις σύγχρονες εκδόσεις, το οποίο όμως βρίσκω τραγικό ούτως ή άλλως. Τι τιμές είναι αυτές! Μια δεκαπενταετία πριν (που υπήρχαν ακόμη κάποια παλιά καλλυντικάδικα) έβρισκες προηγούμενες εκδόσεις ή κατηργημένα για ελάχιστα ευρώ επειδή ο μαγαζάτορας ήθελε να τα ξεφορτωθεί για να φέρει τα καινούργια ή για να πάρει σύνταξη. Εδώ και καμια δεκαετία όμως που κάποια blogs και ιστοσελίδες αρωμάτων με τεράστια επισκεψιμότητα άρχισαν να αντιμετωπίζουν τα vintage ως ιερά δισκοπότηρα, η συλλογή τους από πραγματικούς εραστές του είδους έχει γίνει πλέον ένα πολύ ακριβό χόμπυ, το οποίο συν τοις άλλοις θέλει υπομονή και χρόνο για ψάξιμο.
(Πάλι γκρίνιαξα και βγήκα εκτός θέματος αλλά δεν αντέχω να μην τα πω κάπου).
 
Yendi και σε αποσμητικο σπρεϊ σε μια συσκευασια του 1977. Αυτο για τα κοριτσια του φορουμ.
Για σενα, Πανο, εχω Paco Rabanne pour homme σε Eau de toilette συσκευασμενο το 1988 και σε After shave συσκευασμενο το 1982.
Το 1975 η δημιουργια αυτη κερδισε το βραβειο για το καλυτερο αρωμα και την καλυτερη συσκευασια της χρονιας εκεινης και μαλιστα, ηταν το πρωτο αρωμα που εθεσε στην κυκλοφορια ο Οικος Paco Rabanne.

roberto-capucci-yendi-pour-femme-for-women-version-de-1974-original-deodorant-spray-105-ml-3-1...png
paco-rabanne-pour-homme-version-1973-original-eau-de-toilette-vaporisateur-natural-spray-100-m...png
paco-rabanne-pour-homme-version-1973-original-apres-rasageafter-shave-75-ml-2-5-fl-oz-905_2400...png
 
@Wally Όλες όσες ανέφερες (με εξαίρεση την Kouros αλλά αυτο είναι καθαρά θέμα γούστου) θα τις έψαχνα κι εγώ για συλλογή και σύγκριση. Τέτοια αρώματα δεν ξαναβγαίνουν! Πάντως έκανα ένα γρήγορο υπολογισμό με τα vintage μπουκάλια που υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα στο διαδίκτυο και νομίζω ότι δεν θα έδινες πάνω από 900€ μαζί με τις σύγχρονες εκδόσεις, το οποίο όμως βρίσκω τραγικό ούτως ή άλλως. Τι τιμές είναι αυτές! Μια δεκαπενταετία πριν (που υπήρχαν ακόμη κάποια παλιά καλλυντικάδικα) έβρισκες προηγούμενες εκδόσεις ή κατηργημένα για ελάχιστα ευρώ επειδή ο μαγαζάτορας ήθελε να τα ξεφορτωθεί για να φέρει τα καινούργια ή για να πάρει σύνταξη. Εδώ και καμια δεκαετία όμως που κάποια blogs και ιστοσελίδες αρωμάτων με τεράστια επισκεψιμότητα άρχισαν να αντιμετωπίζουν τα vintage ως ιερά δισκοπότηρα, η συλλογή τους από πραγματικούς εραστές του είδους έχει γίνει πλέον ένα πολύ ακριβό χόμπυ, το οποίο συν τοις άλλοις θέλει υπομονή και χρόνο για ψάξιμο.
(Πάλι γκρίνιαξα και βγήκα εκτός θέματος αλλά δεν αντέχω να μην τα πω κάπου).

Απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι αλλα δεν συναδει με τις (επιφανειακες) ψακτικες μου. Διοτι αν βρω μια Kouros του 81 στα 150, την τσιμπαω. Ετσι κι αλλιως, ενα συγχρονο καλο αρωμα παει απο 70 και πανω
 
Σήμερα που έχουμε μια υπέροχη λιακάδα έξω και είμαστε κοντά στην καρδιά του καλοκαιριού σκέφτηκα να ανεβάσω κάτι δροσερό, φρέσκο και λουλουδάτο με αρκετή δόση από λεμόνι. Ξέρω ότι η @Bambinella το λατρεύει γι' αυτό και θα αφήσω την κριτική όλη δική της. Από τους υπόλοιπους (κι από την Bambi βέβαια) θα ήθελα τις γνώμες σας για τη διαφήμιση του αρώματος στην Ελλάδα (η οποία είναι κόπια της αντίστοιχης γαλλικής) και την οποία βρήκα σε ένα ντοσιέ με σελίδες από το περιοδικό Γυναίκα που ξέθαψα στο πατρικό μου.

Molyneux - Quartz (1977)



il_fullxfull.3755681938_smm4.jpg



1688290321053.jpg
 
Σε ευχαριστω, Βajar! Μα δεν ειναι υπεροχο το Quartz σε ολα του; Οχι μονο στην ευωδια, αλλα και στο κουτι και στη μποτιλια του.
Το αρωμα αυτο ειναι ολοδροσο και συναμα πολυ θηλυκο, συνδυασμος συνηθως σπανιος. Η μυρωδια του μου θυμιζει καπως το Eau Fraiche του Christian Dior και μου θυμιζει επισης ενα αποσμητικο της εταιριας MUM που το αγαπουσα τρελα, το Mystery, ειδικα στο τελειωμα.
Αυτο το αρωμα ανετα κατατασσεται στα αριστουργηματα και πραγματικα εκπλησσομαι που ειναι τοσο παραγνωρισμενο και υποτιμημενο απο το ευρυ κοινο. Ισως να φταιει το γεγονος οτι δεν ανηκει στα πρωτα ονοματα του στυλ Dior, Chanel, κ.λ.π. Εχω μυρισει και δοκιμασει πολλα αρωματα αυτων των εταιριων και αλλων που ανηκουν στο ιδιο βεληνεκες, αλλα δεν επιαναν μια μπροστα στο Quartz.
To Quartz ειναι ενα αρωμα απεραντα θηλυκο και φινετσατο. Εχει δηλαδη τη γοητεια που εχουν τα αρωματα παλαιας κοπης χωρις ομως να ειναι ξεπερασμενο η, ακομα χειροτερα, γεροντιστικο. Καθε αλλο! Ταιριαζει σε γυναικες που εχουν περασει τα 30 γιατι μονο κοριτσιστικο δεν ειναι και μπορει να φορεθει απο νωρις το πρωι μεχρι το βραδυ γιατι δεν ειναι βαρυ και ενοχλητικο.
Αρωμα με εντονες νοτες εσπεριδοειδων που το κανουν ελαφρως πικρο. Η γλυκα στις νοτες βασης ειναι αυτη που του δινει ενα υπεροχο τελειωμα πανω στη γυναικεια επιδερμιδα και το καθιστα τοσο θηλυκο.
Ενα αρωμα με χαρακτηρα, ενα αρωμα πολυδιαστατο, ξεχωριστο και ολοκληρωμενο που ειναι αδυνατον να περασει απαρατηρητο.
 
@Bambinella Σου άφησα την περιγραφή κι έγραψες ύμνο! Κι όχι άδικα!

Αυτο το αρωμα ανετα κατατασσεται στα αριστουργηματα και πραγματικα εκπλησσομαι που ειναι τοσο παραγνωρισμενο και υποτιμημενο απο το ευρυ κοινο. Ισως να φταιει το γεγονος οτι δεν ανηκει στα πρωτα ονοματα του στυλ Dior, Chanel, κ.λ.π. Εχω μυρισει και δοκιμασει πολλα αρωματα αυτων των εταιριων και αλλων που ανηκουν στο ιδιο βεληνεκες, αλλα δεν επιαναν μια μπροστα στο Quartz.

Κι όμως ο Molyneux υπήρχε σαν οίκος πολύ πριν από τον Dior και σχεδόν συνομήλικος της Chanel, τα δε αρώματά του (ειδικά το Fete (1927) και το Numero Cinq (1925) ήταν από τα πιο αγαπητά της εποχής εκείνης). Προσωπικά έχω στην καρδιά μου τόσο τον οίκο όσο και τον ίδιο τον Edward Molyneux, γιατί οι δημιουργίες του δεν είχαν υπερβολή, ήθελαν πρωτίστως να αναδείξουν τη θηλυκότητα μέσα από μια φινετσάτη απλότητα. Θες γιατί ο ίδιος ήταν Βρετανός και είχε στο μυαλό του πάντα την βρετανική ανώτερη τάξη η οποία πάντα ήταν συμμαζεμένη εμφανισιακά, θες γιατί ως καπετάνιος στον 1ο Παγκόσμιο πόλεμο έχασε το μάτι του και έκτοτε τον εκνεύριζαν οι υπερβολικές διακοσμήσεις, όπως και να 'ναι έδωσε στον οίκο τη φήμη του "ουκ εν τω πολλώ το ευ" και είχε φανατικές πελάτισσες.
Τo Quartz το αγαπώ πολύ, γιατί είναι όλα αυτά που είπες αλλά το πιο αγαπημένο μου από τον οίκο είναι το πρώτο του για τη δεκαετία του 70 και έχει όλα αυτά που ζητώ σε ένα άρωμα: πράσινο πρωτίστως αλλά και γήινο, λουλουδάτο αλλά και φρέσκο, με ισορροπία λευκών και σκούρων λουλουδιών, με αρκετά ξύλα στη σύνθεση αλλά και μπαχαρικά, να είναι chypre αλλά να έχει και μια ιδέα δέρμα μέσα, να έχει αλδεΰδες αλλά όχι πολλές και μυρίζει σαν το Tide, να είναι θηλυκό αλλά να εκφράζει και μια δυναμικότητα, να .... Ωχ, παρασύρθηκα!
Εν πάση περιπτώσει το συγκεκριμένο το λατρεύω για όλα τα παραπάνω και γιατί φωνάζει αυτό που λέει το όνομά του: Το να τολμάς να ζεις!

Molyneux - Vivre (1971)

11450_5ae9225e26cf42b0849265745973b909.jpg
 
J'ai Οse, μια γαλλικη δημιουργια του 1978 απο τον Guy Laroche. Eδω βλεπουμε μια συσκευασια του 1980 η οποια ενα χρονο νωριτερα ειχε κερδισει το πρωτο βραβειο. Kαι για να μην ξεχνιομαστε, J'ai Οse σημαινει "τολμησα". :)

laroche 01.png
laroche 02.png
laroche 03.png
 
Drakkar του Guy Laroche. Μια δημιουργια για τους αντρες του 1972. Εδω βλεπουμε μια συσκευασια του 1982.
Ειναι για σενα @Wally που εγραψες οτι σου αρεσει αυτη η κολωνια. :)

laroche.png
guy.png
 
Ειχα τεραστια αγαπη στη Noir αλλα ΠΟΤΕ δεν εχει τυχει να μυρισω την σκετη και το εχω αχτι
 
Και επειδη δυστυχως το Basenotes ειναι κατω και δεν ξερω για ποσο θα ειναι ακομα κατω (και αν ποτε θα επανελθει με ολο τον ογκο πληροφοριας που ειχε)...κυκλοφορει (οχι Ελλαδα) η νεα Drakkar (Intense). Την εχει μυρισει κανεις? Ετοιμαζομαι για τυφλη αγορα.
 
Και επειδη δυστυχως το Basenotes ειναι κατω και δεν ξερω για ποσο θα ειναι ακομα κατω (και αν ποτε θα επανελθει με ολο τον ογκο πληροφοριας που ειχε)...κυκλοφορει (οχι Ελλαδα) η νεα Drakkar (Intense). Την εχει μυρισει κανεις? Ετοιμαζομαι για τυφλη αγορα.
Σε βλέπω να την κάνεις την τυφλή αγορά! :)
Τα μέλη του αντίπαλου φόρουμ απο το ΒΝ λένε ότι της μοιάζει. Ρίξε μια ματιά αν θες. Παρεμπιπτόντως οι νότες του είναι φανταστικές!

https://www.fragrantica.com/perfume/Guy-Laroche/Drakkar-19063.html
 
Calyx. Ενα τροπικο καλοκαιρινο και πολυ δροσερο αρωμα που οταν πρωτοκυκλοφορησε το 1987 ηταν για την εποχη του πρωτοποριακο. Η αρχικη εταιρια που το λανσαρε ηταν η Prescriptives, αλλα το 2013 επανακυκλοφορησε απο την θυγατρικη της, την Clinique, η οποια του αλλαξε ελαφρως την συνθεση και το εκανε λιγοτερο εντονο. Μια σωστη κινηση, κατα τη γνωμη μου, γιατι το εν λογω αρωμα παραειχε ενταση στην αρχικη μορφη του.
Οι νοτες του Calyx ειναι φρουτα του παθους, παπαγια, γκουαβα, γκρεϊπφρουτ, μανγκο, κρινακια της κοιλαδας, κ.α.
Μια δημιουργια πολυ αγαπημενη που δυστυχως εδω και λιγα χρονια επαψε να κυκλοφορει και μακαρι καποια στιγμη να επανελθει!

Calyx.png
 
Azzaro pour homme. Μια δημιουργια του 1978 απο τον διασημο γαλλικο Οικο Loris Azzaro.
Οι συσκευασιες που βλεπουμε ειναι ολες απο το 1989.

azzaro.png
azzar.png
 
Περασε απο τη μικρη μου συλλογη κι αυτη.

Καταφερα να μυρισω τη νεα Drakkar...I will pass :(

Το φθινοπωρο θα με βρει με τη Givenchy Gentleman Intense τελικα
 
Πίσω
Μπλουζα