Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Το σωστό είναι αγκαρειομάχος :fafoutis:
 
βασικα καλησπερα σας!σπαστο ποδηλατο παντως ειδα προσφατα στον ηλεκτρικο
 
"Κύριε χωροφύλακα, βοήθεια" !
 
Λάιζμαν (επόπτης βοηθός διαιτητή)

* Προφανώς προέρχεται από το lines man, εκτός και αν κάνω λάθος
 
μεταλάς, μαλιάς, μοϊκανα, φρικιό, ντισκο μπάλα.
 
κυτίον παραπόνων

κάτσε στ' αβγά σου

σβούρα, βόλοι, γιο-γιο

καρπαζιά

πατσαβούρα, καρακατσουλιό(!)

μυγοσκοτώστρα (τώρα δυστυχώς χρησιμοποιούμε μόνο spray)

γαϊδούρια (με την κυριολεκτική έννοια του όρου, γιατί μεταφορικά πάντα θα υπάρχουν...):indeed:
 
γαϊδούρια (με την κυριολεκτική έννοια του όρου, γιατί μεταφορικά πάντα θα υπάρχουν...):indeed:

Γιατί, είναι είδος προς εξαφάνιση; :D
 
δηλαδή τι θες να πεις; ότι δεν έχεις ντίσκο μπάλα κρεμασμένη στο δωμάτιο σου;
Ντισκο μπαλα δεν ετυχε! ειχα ενα στρομπο ομως! μου δωσες ιδεα παντως! :) και μην ξεχναμε τις ροκάνες που χαν συνηθως στα γηπεδα!
 
telonio είπε:
γαϊδούρια (με την κυριολεκτική έννοια του όρου, γιατί μεταφορικά πάντα θα υπάρχουν...):indeed:
Γιατί, είναι είδος προς εξαφάνιση; :D
Στην Ελλάδα ΝΑΙ, κάποια στιγμή πιθανόν να μπουν και στα προστατευόμενα είδη.

Είδος υπό εξαφάνιση ο γάιδαρος

Αν δεν γαϊδουροδέσουμε, θα... γαϊδουρογυρεύουμε
 
Εντελώς πληροφοριακά είδος υπό εξαφάνιση θεωρείτε το είδος το οποίο έχει μικρό αριθμό πλυθησμού σε όλο τον πλανήτη και όχι στην μικροσκοπική ελλαδίτσα μας. Πολύ σωστά λοιπόν ανέφερες στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες tallman. Πάντως δεν γνώριζα πως τρώγεται ο γάιδαρος.
 
Πινακίδα που "ξέχασε ο χρόνος".

Καλάβρυτα - οδοντοτός σιδηρόδρομος.

dsc00317dc9.jpg
 
Εκκρεμές (το γνωστό ρολόι, που έχει παραμείνει μεν σε αρκετές εκκλησίες κυρίως, όμως έχω χρόνια πολλά να την ακούσω)
 
Εχει εκκρεμές, ένας γείτονας στον κάτω όροφο από μένα. Τη νύχτα, με την ησυχία, το ακούω καθαρά . Κάνει ακριβώς τον ήχο του Colonel's Bequest :bigeyes:

Μάλιστα κάθε φορά που χτυπάει, προσπαθώ να καταλάβω σε ποιό ACT είμαι.........:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Rygar είπε:
Εκκρεμές (το γνωστό ρολόι, που έχει παραμείνει μεν σε αρκετές εκκλησίες κυρίως, όμως έχω χρόνια πολλά να την ακούσω)
και συ τέκνο Rygar; έχετε αρχίσει να τα παραλέτε.. το εκκρεμές είναι συγκεκριμένο πράγμα και ακόμη υπάρχει.. άσε που σύμφωνα με εσάς θα πρέπει τελικώς να αλλάξουμε και τον τίτλου του βιβλίου "Το Εκκρεμές του Φουκώ" διότι η λέξη είναι παλαιάς κοπής..

και να ρίξω κι εγώ τον οβολό μου: micro όπως απαντά στα παλιά Pixel..
 
'κουτσομπόλα' - Ειδικό έπιπλο για την συσκευή τηλεφώνου με ενσωματωμένο κάθισμα για ατελείωτες ώρες θαψίματος. Συνήθως το έβρισκες στην είσοδο από το σπίτι της γιαγιάς δίπλα στο πορτ-μαν-το :)
 
Τάκος (Αναφερόμενος στον στρατό)

Σκοπιά

Θαλαμοφύλακας

Περίπολο..

Πάει πάει πάαααααααααει!!!!!!!! :D
 
ε τότε και καλλιόπη! :D
 
Πίσω
Μπλουζα