Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Starbuck είπε:
το λέγαμε "τζαμί".. μερικές φορές και με τενεκεδάκια..
Πωωωωωπω ρε παιδιά, τί αναμνήσεις :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

kyriazisv είπε:
Έχω στο συρτάρι μου καμιά διακοσιαριά από δαύτους...Άλλοι οροι για τα παιχνίδια με βόλους? λακάκια,...
Σε ένα παιχνίδι λέγαμε και τη φράση Τσορ Τσορ :D

Α θυμήθηκα και ένα παιχνίδι. Το λέγαμε Ντούτ κατά το οποίο, όσο θυμάμαι, κάναμε έναν οβάλ κύκλο και μέσα είχαμε 3 κέτσες, και με κάποιο τρόπο προσπαθούσαμε να τις βγάλουμε από εκεί μέσα ο καθένας με τη δική του κέτσα. Τζόγος δηλαδή, αφου οι κέτσες στον κύκλο ήταν του καθενός μας.

Αυτά εν έτει 1981-85
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σκρίνιο...και (άσχετο με το σκρίνιο)..πάρε το 131..επίσης, παίζουμε "μήλα"?? (Που ήταν κάποιος στην μέση και προσπαθούσαν να τον χτυπήσουν με την μπάλα)
 
Snoopitsa είπε:
Ο τάδε τραγουδιστής έβγαλε καινούριο δίσκο!!! (Και το πιο σουρρεαλιστικό)..Τον ΑΓΟΡΑΣΕΣ????Σήμερα φυσικά δεν υπάρχουν δίσκοι κι όλοι κατεβάζουν τα πάντα απο το ίντερνετ!!!(όχι οτι το επικροτούμε...)
Πάντως σε όποιον αρέσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάποιο άλμπουμ/συγκρότημα,

θα αγοράσει το αυθεντικό, ακόμα και αν μπορούσε να βρει δωρεάν mp3 στο Ιντερνετ.

Προσωπικά το έχω κάνει αρκετές φορές και δε νομίζω να είμαι ο μόνος.

Rygar είπε:
What is Κέτσες ; :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δίνω respect στον συνφορουμίτη Rygar...!!!

Πραγματικά τα περισσότερα από όσα αναφέρεις τα έχω προλάβει στο στακ που λένε...

Κυρίως θυμάμαι τους μεγαλύτερους να πέζουν στις αλλάνες και εμάς πιτσιρικάδες 6-7 χρονών από κοντά με ένα μεγαλύτερο ξάδερφο να παρακολουθούμε τις Ομηρικές μονομαχίες των μεγαλων με δέος!
 
kyriazisv είπε:
Έχω στο συρτάρι μου καμιά διακοσιαριά από δαύτους...Άλλοι οροι για τα παιχνίδια με βόλους? λακάκια,...
Εδώ στην Πάτρα, τα λέγαμε γυαλένια...

Όροι παιχνιδιού :

Μπαζ, παράμπαζο, κλμπαζο κλπ.
 
exetlaios είπε:
Πάντως σε όποιον αρέσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάποιο άλμπουμ/συγκρότημα, θα αγοράσει το αυθεντικό, ακόμα και αν μπορούσε να βρει δωρεάν mp3 στο Ιντερνετ.

Προσωπικά το έχω κάνει αρκετές φορές και δε νομίζω να είμαι ο μόνος.
Σωστός ο Κωσταντίνος. Κι εγώ αγοράζω ακόμα κανονικότατα τα CD που μου αρέσουν ;)

( ... άσε που η ποιότητα των mp3 τις περισσότερες φορές είναι και χάλια )

Starbuck είπε:
επίσης Μικυμάου εννοώντας κόμιξ γενικότερα...- Έλα ρε συ ν' αλλάξουμε Μικυμάου..
Εγώ το Μικυμάου το χρησιμοποιώ ακόμη πάντως, ακόμη κι αν πρόκειται για καρτούν (για retrospec λόγους προφανώς :p ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:


Rygar είπε:
Κέτσες (οι μικροί πολύχρωμοι βόλοι, με τις οποίες παίζαμε πιτσιρικάδες. Εάν θυμάστε επίσης τις μονόχρωμες, μπλεδέλες, ασπρέλες, τις πρασινέλες κλπ κλπ που ήταν και πιο σπάνιες)
Κωνσταντίνε ισως να μην είχες παίξει με δαύτες. Μιλάμε για πολύωρα παιχνίδια, μέχρι να νυχτώσει. Ορισμένες φορές διαλέγαμε και μέρη που είχε στύλους ΔΕΗ για να έχουμε φως. Σε καμια συνάντηση θα κάνω την τσίχλα μου μπίλια και σου εξηγήσω πώς παίζαμε :D
 
keeper7k είπε:
Εγώ το Μικυμάου το χρησιμοποιώ ακόμη πάντως, ακόμη κι αν πρόκειται για καρτούν (για retrospec λόγους προφανώς :p ).
κι εγώ άλλωστε.. ιδιαιτέρως σε αυτό το φόρουμ με χαρά χρησιμοποιώ άνετα όλη την αργκό του '80.. :D
 
Καντραν(Τηλεφωνου)

Τσαμπουκας(το βραχιολι με τα καρφια)

Rygar είπε:
Εισπράκτορας (αυτός που ήταν στα λεωφορεία)
Εδω υπαρχουν ακομα εισπρακτορες στα λεωφορεια και κοβουν εισιτηρια!

audiodee είπε:
- Μια πορτοκαλάδα μπλε!
(το λέμε ακόμα; )
Πιασε μια ΜΑΠΟΛΕ!(Πορτοκαλαδα Ροδιτικη που εχει καταργηθει εδω και χρονια).

Anestis είπε:
'κουτσομπόλα' - Ειδικό έπιπλο για την συσκευή τηλεφώνου με ενσωματωμένο κάθισμα για ατελείωτες ώρες θαψίματος. Συνήθως το έβρισκες στην είσοδο από το σπίτι της γιαγιάς δίπλα στο πορτ-μαν-το :)
Εχουμε ακομα "κουτσομπολα"στο σαλονι μας!Ηταν της γιαγιας μου και την κρατησαμε σαν ενθυμιο.

ΥΕΝΕΔ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εισπρακτορες υπαρχουν ακομα εδω στη Ροδο.
 
asikamin είπε:
τα λέγαμε και "σλόου"!!!
Το σημαντικό ήταν ότι χαμήλωναν τα φώτα και οι όποιες ντροπές φεύγαν αμέσως!
Από άλλο θρεντ.... Αι σημεριναί γυναίκαι ξενερώνουν μ'αυτά. Θέλουν Ατακα κι επιτόπου που λέει και το λαϊκό ασθμα....
 
Ποίος πέθανε/ποίος ήρθε; Φράση που σήμαινε ότι ο άλλος είπε κάτι κουλό ή κάτι τέτοιο

Τα πήρα στο κρανίο/στην κράνα! Τσαντίστηκα

Χτύπισα μπιέλα (ή μπιελά) Τσαντίστηκα

Τα λε α σχο . Τα λέμε αύριο στο σχολείο (δεν ξέρω αν το χρησημοποιούσαν άλλοι ή μόνο εμείς...)

Αέρα πατέρα/αέρα μάνα (ή μανά)

Τα μαλλία σου είναι σαν ...... καπέλο (από γνωστό ανέκδοτο της εποχής, όσοι το ξέρουν θα καταλάβουν)

Και ένα άλλο θυμήθηκα προχθές, αλλά τώρα δεν μου έρχεται με τίποτα...
 
Κάποτε οποιοδήποτε βαζάκι με σαπούνι για τα χέρια βλέπαμε να έχει αντλία λέγαμε:

- Έχει βιλανόβα!
 
μπομπονελα?φυσοκαλαμο?

amstrad?

spectrum? :)
 
brake dance(αν και ποτε δεν καταφερα να το χορεψω) :)
 
Καλως σας βρηκα. Με πορωσατε. Αν και εχω σχολη αυριο, φευγω για Εξαρχεια, εχουν αναψει φωτιτσα και καθονται τριγυρο. Και ενα ρετρο: Οξω ρε γκαομπιο!!

Το λεγανε για τους δηθεν οικολογους αυτο ή όχι;
 
Πίσω
Μπλουζα