Ρετρό μυρωδιές

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.187
Έκανα search, αυτόματα και χειροκίνητα και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο...

Εδώ προτείνω να βάλουμε τις μυρωδιές που μας γυρνάνε χρόνια πίσω, καθώς πιστεύω (και είναι νομίζω αλήθεια), ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να ξυπνήσει η μνήμη κάποιου...

Top Retro-μυρωδιά : Βάλτε μια βιντεοκασσέτα να παίξει στο βίντεο κανά τεταρτάκι, μετά βγάλτε την και μυρίστε την!

Επίσης ανοίξτε τις θήκες των κασσετών software και audio που έχετε και μυρίστε άφοβα! (Ειδικά οι κασσέτες maxell, στην ασημένια - πράσινη συσκευασία, μυρίζουν σαν νοσοκομείο - φαρμακείο)...

Παλιά περιοδικά για υπολογιστές, είναι και αυτά στο μενού της ημέρας!
 
Ας προσθέσουμε λοιπόν την κολώνια Μυρτώ (συνήθως λεμόνι μύριζε)...
 
Η μυρωδιά της παλιάς πλακέττας δε παλεύεται ...αααχχχχχχ......

Θυμάμαι την αντίδραση του akmaka όταν με πρωτοεπισκέφτηκε...άρχισε να σνιφάρει τα παλιά cartridges και home micros !!!:biglaugh::biglaugh:
 
Το μόνιτορ του 6128 μετά από 5-10 λεπτά λειτουργίας. Φσσσσσσσσσσσσ ααααααααχχχ. Τι Μυρτώ και πράσινάλογα :D
 
Και στο drive, SIR LANCELOT φαντάζομαι! :)
 
geoanas είπε:
Η μυρωδιά της παλιάς πλακέττας δε παλεύεται ...αααχχχχχχ......Θυμάμαι την αντίδραση του akmaka όταν με πρωτοεπισκέφτηκε...άρχισε να σνιφάρει τα παλιά cartridges και home micros !!!:biglaugh::biglaugh:
Αυτό θα πει εξάρτηση!!!:biglaugh:
 
geoanas είπε:
Η μυρωδιά της παλιάς πλακέττας δε παλεύεται ...αααχχχχχχ......Θυμάμαι την αντίδραση του akmaka όταν με πρωτοεπισκέφτηκε...άρχισε να σνιφάρει τα παλιά cartridges και home micros !!!:biglaugh::biglaugh:

DINO είπε:
Αυτό θα πει εξάρτηση!!!:biglaugh:

Akmaka μη μασάς ότι και αν σου λένε !!! :biglaugh:

Και εγώ retroπρεζάκι είμαι και μόλις σνίφαρα μία αυθεντική δισκέτα 5"1/4 από το "Leisure Suit Larry III" & ένα cartridge από το Μagnavox ! :silly:
 
Eνα ζευγαρι απλυτες καλτσες που εχω απο το '87. :D
 
@ aardvark

Βάλτες στο e-bay!

Θα γίνουν ανάρπαστες!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Πρώτη προσφορά από μένα!!!
 
Υπαρχει και ενα κουτι "μερεντα" που δεν εχει ανοιχτει απο τοτε ,αυτο και αν ξυπνησει αναμνησεις. :D
 
Η μυρωδιά της χορτόπιτας στο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας...

Σημ. (η ανάμνηση πάει πακέτο με τη γιαγιά) :)
 
Το άρωμα από τα αυτοκόλλητα Panini όταν άνοιγες το φακελάκι,το άρωμα από το πλαστικό που είχαν οι κούκλες και έμοιαζε με βανίλια,οι συσκευασίες από τα κυπελάκια της ΕΒΓΑ (έχω μια αδυναμία σε αυτή τη μάρκα).Μια που ανέφερες την Μερέντα AARDVARK,τι άρωμα είχε η άτιμη...Θυμήθηκα και τα αυτοκόλλητα που τα έξυπνες και μύριζαν φράουλα ή τις σβήστρες...Το ξύσμα του μολυβιού,οι κασετίνες,τα καινούργια τετράδια...Πρόσφατα βρέθηκα σε ένα ψιλικατζίδικο στην Χαλκιδική και θυμήθηκα αυτή την περίεργη μυρουδιά που είχαν τα μίνι μάρκετ της εποχής (συνδυασμός φρούτων και περιοδικών), δεν μπορώ να την περιγράψω αλλά είναι πολύ χαρακτηριστική.Βρε τι πάθαμε πάλι...:rolleyes:
 
ΑΑΑΑ!! candy είναι απίστευτο με πρόλαβες για δευτερόλεπτα σε ότι αφορά στα αυτοκόλλητα Panini!!!!!!!! Τον σεβασμό μου!!!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Μετά τη σβήστρα παγωτό νομίζω ότι επικοινωνούμε τηλεπαθητικά!!!:biglaugh:
 
Ολα αυτα που ειπε η candy +100. :)

Iδιως αυτη η μυρωδια που ειπε απο τα πλαστικα παιχνιδια την θυμαμαι μερικες φορες αφου μυρισω ασχετα plastic πραγματα.

Και να συμπληρωσω 2 που μου ηρθαν τωρα ,το χαρτι απο παλια περιοδικα ,κομικς, pixel, διαφορα ,χαρακτηριστικη αφου παλια χωνομασταν με τα μουτρα μεσα.

Και τελος η μυρωδια της γιαγιας μας (και ολο το σπιτι) που οσα χρονια και να περασουν παραμενει η ιδια.
 
Η μυρωδια της ντοματας και των φρουτων...

Η μυρωδια του νοτισμενου απο την βροχη χωματος, στην αλανα διπλα μας...

Η μυρωδια του δασους, χιλιες μυρωδιες σε μια...

Αυτες ειναι retro μυρωδιες, γιατι εχουν εξαφανιστει πλεον!
 
Υπεροχα ολα αυτα που θυμαστε! :)

για μενα ομως ενα ειναι το ρετροαγαπημενο σνιφαρισμα:

το να χωνω την μυτη μου στα παλια χαρτινα εξωφυλλα των βινυλιων μου κ να εισπνεω βαθια!!

αχχχχχχχχχχχ!! ερωτας!!τι αρωμα θεοι!
 
Πίσω
Μπλουζα